Skocz do zawartości

Zestaw na bazie poleasingowego (i7, Q77, GTX1050)


Recommended Posts

/edit/

Komputery poleasingowe kuszą niską ceną. Chciałbym kupić komputer, który udźwignie prawie nowe gry typu Elite Dangerous, Wiedźmin 3... Rozmyślam nad zbudowaniem zestawu w oparciu o:

 

http://www.mdmkomputery.pl/poleasingowe-komputery/2836/hp-elite-8300-sff-intel-core-i7-3770-34ghz-4gb-500gb-dvd-rw-windows-10-home-pl

 

Płyta główna: Intel Q77 Express

Procesor: i7-3770

RAM: 4GB DDR3

 

Dodatkowo dokupić:

Dysk twardy: SSD 120 gb

Kartę graficzną: Geforce GTX 1050

Kostkę ramu: GoodRam Play DDR3 4GB

 

W efekcie miałbym wysokiej jakości sprzęt drugiej świeżości za ok. 2000 złotych. Chyba. Piszę chyba, bo nigdy w życiu nie składałem komputera i nie wiem, czy o czymś nie zapominam. N.p. Czy chłodzenie w tym wytrzyma. Albo zasilanie.

 

Jest to atrakcyjna myśl, ponieważ mam ograniczenia budżetowe. Nawet zastanawiam sie nad kupieniem tańszej karty graficznej (typu GT 1030) i kupieniem czegoś nowego kiedyś na gwiazdkę za dwa lata, a do tego czasu nadrobienie ze starszymi tytułami gier.

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Jest to mój pierwszy post, więc chętnie przyjmę również uwagi techniczne do samego postowania.

 

  • Zastosowanie komputera: Gry, pisanie tekstów
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: najchętniej 2000 zł
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer?: w ciągu tygodnia
  • Których części potrzebujesz?: całości poza monitorem
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? nie wiem czym jest overclocking
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Na razie to nie jest istotne. Kiedyś kupię lepszy, na razie pośmigam na starym, który mam.
  • Specjalne wymagania: brak
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? nie mam
  • Własna propozycja zestawu: Patrz wyżej
Edytowane przez FNGdude
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za szybką odpowiedź!

Zatem oparcie się na komputerze w ustawieniu "tower" zneutralizowałoby problemy o których napisałeś? np coś takiego: https://kompik24.pl/pl/p/DELL-Optiplex-7010-i7-3770-QUAD-500-GB-Win-7-Pro/1614

w tym zestawie właściwie wszystko pozostałe jest takie samo, t. proc, płyta, ram. Tylko system operacyjny inny, ale ja to za dziesiątką i tak nie przepadam...

 

W związku z większą ceną tego komputera myślę, że kupowałbym wtedy słabszą kartę graficzną (GT 1030 https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gt-1030-lp-oc-2gb-gddr5-dp-hdmi-box-gt-1030-2gh-lp-oc-1256984/)i na razie nadrobiłbym zaległości ze starszymi grami (Arma II, Skyrim)

Edytowane przez FNGdude
Link to post
Share on other sites
Nie 

Poszukaj OptiPlexa w obudowie tower.

Takiego aby miał standardowy zasilacz ATX.

To co podałeś wcześniej maja zasilacze dedykowane które są bardzo ograniczoną moc oraz w razie awarii pozostaje jedynie naprawa. 

Dodatkowo w przypadku HP niestandardowa płyta. 

 

 

Wygugluj sobie DELL Optiplex Tower 

Edytowane przez marko.s
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Upewnij się co do zasilacza. Nawet jak jest to obudowa Tower, zasilacz ma standardowy wymiar, to często do płyty jest podpięty przez nietypowe wtyczki jak np OptiPlex 7010 lub HP Pro6200 Jestem jak najbardziej za kupnem poleasingowych laptopów, ale komputery często są mocno wyeksploatowane. Działają gdzieś na produkcji 24 godziny na dobę. Za 500 zł można zaryzykować, ale za 2000 tysiące to trochę drogo. Możesz sprawdzić logi SMART z dysku. Orientacyjnie sobie wyliczysz wiek komputera, no chyba, że dysk był wymieniany.

Edytowane przez benutzer
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

OK dzięki, zaczynam kumać.

 

Zaczalem czytać o tym zasilaniu w dellach i sprawdziłem PSU calculator tutaj: https://outervision.com/power-supply-calculator

i wyszło, że powinienem mieć 324 W. W wanioliowym optiplexie jak znalazłem zasilacz ma moc 265 W, czyli konieczna wymiana od razu.

 

benutzer, twoja uwaga sprawia, że zaczynam wogóle myśleć o tym odwrotnie. Chyba już lepiej kupić tańszy bazowy poleasingowy i do niego docelową kartę graficzną. Później w miarę zużywania się części z tego poleasingowca dokupić lepszy procesor i płytę i ewentualnie inne bajery.

 

np: https://kompik24.pl/pl/p/DELL-Optiplex-990-i5-2500-QUAD-8-GB-Win-7-Pro/1612

w zestawie:

Intel Q67 Chipset

Intel Core i5-3470 QUAD III gen. 4 x 3200 MHz, Intel Turbo Boost 3600 MHz 6 MB cache

8 GB DDR3 ram

 

i wymienić:

Zotac GeForce GTX 1050 Ti

SSD 120 gb (i na nim postawić system, a tego hdd z zestawu traktować jak zapas)

no i zasilanie np: Silentium PC Vero L2 600W Wymiary się chyba zgadzają.

 

i wychodzi mi 1937,00 brutto., przy czym większość wydaję na nowe części, które w razie totalnego klopsa mogą wejść do następnej maszyny...

 

Macie opinie?

fabryczne chłodzenie z tym sobie poradzi?

 

 

Link to post
Share on other sites

Weź pod uwagę również, że w Ivy Bridge intel zaczął stosować gluta. Czy warto ryzykować dla kilku procent wydajności skoro w grę wchodzą wyższe temperatury i problemy z nimi związane? Lepszym wyborem będzie sandy.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że w tych biurowych składakach nie są montowane standardowe płyty główne, więc problem będziesz miał z modernizacją zestawu lub ewentualną naprawą, gdy coś ci się zepsuje.

Edytowane przez 21szymi
Link to post
Share on other sites

Jedyne co wiem o płycie głównej, to że jest to Q67. nie ma mowy o standardowości/niestandardowości.

 

Nie wiem zupełnie czym jest wspomniany przez Ciebie glut. Rozumiem, że jest to coś związanego z mikroarchitekturą procesora. Na wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Sandy_Bridge) czytam, że i5 2500 ma właśnie architekturę Sandy Bridge. Czyli, rozumiem, że nie ma gluta i nie ma problemu?

Link to post
Share on other sites

Różnica w temperaturach. Przez słabe pasty procesor dużo traci, czyli przy wyższej temperaturze jest mniej wydajny. Pasta nie przewodzi ciepła tak dobrze jak lutowany ihs. W mega dużym uproszczeniu procesor składa się z dwóch części: z rdzenia na którym jest płytka, która styka się z chłodzeniem. Może być ona przylutowana na stałe lub jako tańsze rozwiązanie stosuje się pastę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O już widzę, że chyba wkradł się błąd. przekleiłem nie te specyfikacje dotyczące procesora. To miał być:

Intel Core i5-2500 QUAD II gen. 4 x 3300 MHz, Intel Turbo Boost 3700 MHz 6 MB cache

 

Czyli jak rozumiem właśnie model bez pasty/gluta.

Edytowane przez FNGdude
Link to post
Share on other sites

Ta, tylko, ze warto wziąć model z K na końcu, który można podkręcić. Po podkręceniu na 4.5Ghz ma wystarczająca wydajność do gier.

Sandy Bridge -> 2 na początku

Ivy Bridge -> 3 na początku

Sandy były ostatnimi procesorami w których intel zastosował luta, a od Ivy zaczął stosować pastę termoprzewodzącą, która jest po dziś dzień w procesorach.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję Szymi.

Jak będę kupował nowy procesor do tego zestawu, to wezmę to pod uwagę. Sprzedawany w tej skorupie jest i5 2500 bez "k". Póki co planuję go wziąć taki jaki jest, wymienić tylko dysk twardy, GPU i zasilanie. Dopiero przy następnym kroku wymieniać procesor.

Link to post
Share on other sites

Pamiętaj ze jak kupisz od Komputronika to masz go na rocznej gwarancji - wiec wpierw ustal co możesz wymienić żeby nie uwalili ci gwarancji.

 

Co do zasilacza to z kalkulatora wynika że 265 W może nie wystarczyć - więc wymiana na coś mocniejszego jak najbardziej wskazana.

Kup sobie coś w okolicach 400 - 500 W. 

Do tego zestawu 350W starczy ( dokładnie na takim chodzi u mojego znajomego GTX 1050 TI z bardziej prądożernym AMDkiem)

Moja sugestia jest taka abyś zasilacz poszukał tam gdzie będziesz kupował komputer - nawet poproś aby go zamontowali.

W ten sposób uchronisz się od niekompatybilności.

 

Dysk jest jak się posypie to jest na gwarancji.  

 

Zaoszczędzone pieniążki odłóż sobie na SSD w wersji 250 GB. 120 GB jest nieopłacalna.

 

 

Co do gluta to I5 2500 go nie ma czyli dobrze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...