Skocz do zawartości

Sapphire 4890 Toxic - "Houston, we have a problem"


Recommended Posts

Witam, otóż nie tak dawno reanimowałem PC na s775, gdyż mój młodszy brat zapragnął swej własnej maszyny :wariat:. Ale jak to w życiu bywa nie wszystko idzie pomyśli :P.

Z uwagi na dość niewygórowany budżet postanowiłem zaopatrzyć się w używaną półtorej roczną kartę graficzną (na gwarancji 36m) 4890 Toxic oraz parę innych komponentów takich jak "cep" oraz "mobo" pełen Config poniżej:

 

CPU: Q6600 G0 rev. (już był)

MOBO: Foxconn P35A-S (wymieniana)

PSU: Corsair 550vx (już był)

GPU: Sapphire 4890 Toxic (wymieniana)

RAM: 3x1GB ddr2 GoodRam CL5 (ramy stare)

HDD: Seagate Barracuda 7200.10 (dysk także od nowości)

Case: Jakiś staroć kiepsko wentylowana, dlatego jej nie zamykam

OS Vista 64bit Ultimate - pożyczona ogólnie pracuje na Siódemce również 64 bit ver. Professional.

 

Teraz postaram się streścić jakie występują dolegliwości:

Przy starcie, gdy to już powinien wyskoczyć pulpit występuje BSOD

A tu jego treść: http://www.sendspace.pl/file/c4e83eb3c9fbcf049e20d52

Problem występuje co któreś uruchomienie kompa.

Następne co mnie nie pokoi to temperatura grafiki, która oscyluje w granicach 48-50*C w Idle a około 82*C w stresie. Czytałem parę recenzji i tam temp. zawsze wynosiła 44-45 w idle. Uprzedzając wasze pytania, tak czyściłem grafikę z kurzu :P dało to jednostopniowy rezultat na korzyść.

Dodam tylko że mieszkam w bloku na 2 piętrze, a me mieszkanie jest wyjątkowo słoneczne. W ciągu dnia przy zamkniętych oknach temperatura wewnątrz osiąga nawet 30*C (Wtedy Grafa ma 50-52*C idle). Pomimo tego moim zdaniem chłodzenie tej karty powinno dać sobie radę. Pytanie co będzie w lato..? Dociekając coraz to bardziej spostrzegłem dziwne dość zachowanie gpu w trybie 2D. Takty grafiki bez przyczyny ulegały zmianie, raz trzymała się 240MHz (co w trybie 2D jest pożądane) aby po chwili przejść na 960MHz, nadmienię że w tym czasie nie otwierałem żadnej aplikacji. Wklejam screena z gpu-z:

http://img692.imageshack.us/img692/6511/podejrzanasprawa.gif

 

Moją uwagę zwróciła również magistrala PCI-E, karta zamiast pracować w trybie zgodnym x16 przesiadła się na x8 co jak każdy wie powoduje jakiś tam spadek wydajności który nawet odnotowałem podczas tzw. "pyczenia w Krajzisa" :hahaha:;) (Everest, GPU-Z oraz sam CCC ukazuje mi tryb x8 zamiast x16).

 

http://gpuz.techpowerup.com/11/03/14/csf.png

 

Ilość klatek na sekundę przy tej karcie była niesatysfakcjonująca, a potrafiła spaść wręcz do 17FPS'ów co napawa zdegustowaniem. Ustawienia oczywiście wszystko na High, x4 AA Resoution: 1440:900. Aha cepa jeszcze nie kręciłem na tym mobo, co de facto może powodować przyhamowanie układu graficznego, czego jestem świadom.

W grach nie ma artefaktów, pasków oraz innych różnych udziwnień, pod tym względem wszystko jest w najlepszym porządku. Nieraz słyszalne są słabe piski z karty, jakby nienasmarowana huśtawka, jest to sporadyczne zjawisko a występuje zaraz po odpaleniu gry, przeważnie podczas wyświetlania producentów, współproducentów, reklam itd.

Podążając dalej - wielokrotnie nawiedzają mnie dualbooty zarówno po ukazaniu się biosu jak i loga Windowsa. Nie raz po prostu jest czarny ekran, mimo że po dźwięku wnioskuje że system się załadował.

Wiele godzin spędziłem bawiąc się w Dr.House'a z kolegami aby zdiagnozować ten problem(y), niestety bezskutecznie hehe :P

 

Rozumiem że możecie nie znaleźć "złotego środka" który spowoduje wniebowstąpienie PC, aczkolwiek bardziej zależy mi tu na sprecyzowaniu, który komponent(y) odpowiada za tą dysfunkcję.

 

Liczę na dobrą frekwencję

Jakby co podaje GG w celu szybszej korespondencji 11450270 :)

Pozdrawiam Serdecznie

 

 

PS: Jeśli to nie ten dział to naprawdę z góry bardzo przepraszam modka i prosiłbym o przenosiny. Umotywuje to tylko tym iż dostrzegłem że wiele osób zamieszcza tu tego typu tematy.

Link to post
Share on other sites

No tak, jak juz zuważyłeś może tu być wiele powodów tkaich zachowan, ja bym zaczał od aktualizacji zarówno BIOS'u samej karty jak i driverów samej płyty. :-)

http://www.foxconnsupport.com/download.aspx?models=en-us0000312&category=C000000001&Series=en-us0000002&keywords=&sort=
Może to rozwiązać problemy związane z działaniem GPU na PCI-E x8.

Co do samej karty graficznej, na jakich działasz sterownikach? Nie zawsze najnowsze znaczą najlepsze, warto posprawdzać starszcze sterowniki, nawet sprzed pol roku czy dluzej, pozdro

Link to post
Share on other sites

Ja miałem kiedyś problem z tym PCIe i właśnie radkiem 4890 - karta z x16 przesiadła się na x1. Kumpel poraził mi wyjąć bateryjkę z biosu i po 5 minutach włożyć ponownie.

O dziwo pomogło !!! Karta z powrotem przeskoczyła na x16.

Link to post
Share on other sites

Ad.1 No więc tak, sterki rzeczywiście do karty są najnowsze, przeinstalowywałem je wielokrotnie lecz bez skutku jednak nie próbowałem instalować starszej wersji bo uznałem to za niepotrzebne, wychodzi jednak na to że będę musiał to zbadać. Dodam że problem występował zarówno na Windows 7 jak i Vista.

Aha Bios jest zaktualizowany do najnowszej wersji. Wgrywałem także i starszą wersję, lecz również bez rezultatu i powróciłem do bieżącej. Co do samej karty, wolę się powstrzymać ze zmianą jej biosu gdyż mam ją jeszcze na gwarancji a to chyba by się równało z jej utratą. ;/

 

Ad.2 Raz komputer wgl nie chciał wstać, co komunikował sygnałem awaryjnym, niestety nie pamiętam ile razy piszczał (było to chyba coś w granicach 6 piknięć dość krótkich ale to nie jest pewne). Postanowiłem wyciągnąć zworkę ale i to nie pomogło, doszedłem do konkluzji że jedyne wyjście to wyciągnięcie właśnie bateryjki. Bios się najwidoczniej zresetował i PC odpalił.

Nie pomogło i to, karta w dalszym ciągu pracuje w niepożądanym trybie x8.

Z góry informuje że w drugim slocie pci-e nie ma żadnej karty. Tak nawiasem mówiąc, dwie kart na tej płycie to zdecydowanie nieopłacalny tryb, a to z uwagi na to że dolny slot mimo że jest również x16 to elektrycznie już tylko x4.

 

 

Sprawdzę opcję ze starszymi sterownikami. Dzięki za odp.

Czekam na kolejne sugestie ;)

Link to post
Share on other sites

Kurde ze sterami możesz mieć problem. Z doświadczenia wiem że zmiana na nowsze odbywa się raczej bez problemu ale na starsze - może być trochę gorzej. Swego czasu miałem z tym maaaasę kłopotów. Najlepiej do odinstalowania nieporządanych użyj jakiegoś programu ccleaner albo coś w ten derseń.

Link to post
Share on other sites

Sterki od grafiki zostały zdegradowane do starszej wersji, niestety z mizernym skutkiem.

Wszystko można rzec jest po staremu (czyt. post nr1) :D:D

 

 

Mam nieodparte wrażenie że to będzie historia bez "Happy End'u" hehe :D

Link to post
Share on other sites

Niestety nie mogę już edytować posta, a mam kolejny objaw i to chyba wskazujący na grafikę.

Rano po odpaleniu gry we flashu ukazały się artefakty na całym monitorze. Wyglądem przypominały ekran zakończenia transmisji TVP :D.

Link to post
Share on other sites

Ad. 1 Postaram sprawdzić kartę jeśli znajdę takową możliwość. Szczerze to już sam nie wiem co jest nie tak. Ludzie od których kupiłem podzespoły silnie upierają się przy swoim. Mam wrażenie że próbują mi imputować że wina leży po mej stronie hehe :D:D

 

Ad. 2 Tak jak już pisałem wszystko jest aktualne, sprawdzałem to wielokrotnie. W zmianę napięć na razie nie mam zamiaru się bawić, chyba że w ostateczności. Sądzę że wszystko powinno działać na default'owych ustawieniach.

Jak zajdzie taka potrzeba mogę pocykać trochę zdjęć biosu.

 

 

_______________

Co do sterowników - zainstaluj 10.11 i na nich sprawdzaj dalej. Też spróbowałbym z obniżeniem taktowań w CCC. Może karta nie wytrzymuje już takich zegarów.

 

Odnośnie sterowników - Pierwotne sterowniki które zagościły u mnie na dysku (jak jeszcze zainstalowany był Win7) pochodziły z płytki a była to wersja 9.4 (8.612).

Grafika zachowywała się wtedy tak samo.

 

 

_______________

Edyta: Karta wciągu paru dni zostanie odesłana do serwisu. Tam przetestują ją co pozwoli mi wykluczyć poszczególne części. Do tego czasu postaram się zaopatrzyć w jakąś zastępczą kartę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...