Skocz do zawartości

Router, a wzmacniacz sygnału.


Recommended Posts

Cześć, niedawno zmieniłem dostawcę internetu. Wszystko pięknie, internet 200mb/s (światłowodowy). Problem w tym, że załączony router nie pozwala na odbiór sygnału Wi-Fi w całym domu i tutaj mam pytanie na co się zdecydować. W pokoju mam go podpiętego do PC'ta i w pokojach "przylegających" sygnał jest wystarczający ok 80%. Problem z pokojami trochę bardziej oddalonymi tam sygnał jest ok 20% przez co nie ma możliwości swobodnego korzystania nawet z poczty. Tutaj nasuwa się pytanie czy opłaca się kupić router czy wystarczy wzmacniacz sygnału aby poprawić zasięg odbieranego sygnału.

Link to post
Share on other sites

Jednopasmowy repeater do łącza 200Mbit? Toż to będzie działać jak słaba radiówka.

Tylko zamontowanie dodatkowego AP (w praktyce routera w standardzie 802.11ac) w krytycznych miejscach ma sens. Warunkowo dwupasmowy repeater. Niemniej tutaj i tak będą zauważalne straty szybkości łącza. Dodatkowo połączenie przez wzmacniacz lubi być niestabilne.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Domyślnie - gdy nie masz żadnych dodatkowych wymagań to wystarczy dowolny z portami Gigabit i w standardzie WiFi AC, jak np. RT-AC53, Archer C2/C1200 czy tani WF2780 w AC1200 (niska wydajność NAT-owania w tym modelu nie będzie w tym wypadku problemem).

Router i tak nie będzie spełniał swojej podstawowej roli, czyli routingu. Będzie co najwyżej pełnił funkcje switcha z funkcją AP do rozsyłu sieci bezprzewodowej.

Link to post
Share on other sites

Jednopasmowy repeater do łącza 200Mbit? Toż to będzie działać jak słaba radiówka.

Tylko zamontowanie dodatkowego AP (w praktyce routera w standardzie 802.11ac) w krytycznych miejscach ma sens. Warunkowo dwupasmowy repeater. Niemniej tutaj i tak będą zauważalne straty szybkości łącza. Dodatkowo połączenie przez wzmacniacz lubi być niestabilne.

 

No fakt, zapomniałem o problemach pierwszego świata i błędnie założyłem, że jeśli ktoś nie ma możliwości na mały remont całego mieszkania (wiercenia w kilku ścianach, zrywanie listw/wykończeń przypodłogowych, jeśli to konieczne, etc.) by położyć skrętkę i móc cieszyć się 200mbit w WC podczas "posiedzenia" czy tam w każdym zakątku mieszkania to repeater polepszy zasięg sieci by chociaż nie rwało YT w FHD.  :) 

To że nie dwupasmowy to dlatego, że jeśli 2,4GHz mocno spada po jednej ścianie a prawie zanika po dwóch to ciekawe jak będzie wyglądać 5GHz. Druga sprawa, że ten repeater trochę potestowałem i nawet nieźle daje sobie radę, jak za tą cenę.

 

Tak czy siak najlepsza opcja to zawsze jest puścić kabel.

Link to post
Share on other sites

Po przemyśleniu całej sytuacji zdecydowałem się na wzmacniacz. Będzie to na zasadzie prób i błędów, jak nie spełni swojej roli to zdecyduje się na wiercenie. W moim przypadku byłoby to przez 2 ściany i prowadzenie ~20 metrów kabla, a wszystko przed świętami, więc raczej się wstrzymam. Dzięki za pomoc, bardzo się przydała.  :) Jutro jadę po wzmacniacz, dam znać czy pomógł.

Edytowane przez Radzi0
Link to post
Share on other sites

Jeżeli instalacja elektryczna jest w miarę nowa i zrobiona tak jak trzeba a nie przez przysłowiowego "znajomego wujka Józka ze spółdzielni" to masz jeszcze opcję puszczenia sygnału przez sieć elektryczną (sieć PLC). W przypadku dobrych instalacji to powinno działać lepiej niż jakiś wzmacniacz.

 

https://www.mediaexpert.pl/powerline/powerline-tp-link-av500-tl-pa4010kit-plc-,id-508903

albo

https://www.mediaexpert.pl/powerline/powerline-tp-link-av500-tl-wpa4220kit-,id-503619

 

Ale docelowo tak jak koledzy wspomnieli to powinien być AP po kablu. I jak chcesz naprawdę dobre pokrycie sygnałem w mieszkaniu i spokój ducha na lata to dodaj trochę grosza i zainwestuj w Ubiquiti AC Lite lub LR a nie jakieś routery Tp linka, Asusa czy Netisa.

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...