Skocz do zawartości

Wymiana procesora, plyty głównej, ramu, czy warto?


Recommended Posts

Witam Wszystkich!

 

Modernizuje swój PC i zastanawiam sie czy warto również wymieniać procesor, ram, plyte główna.

Podzespoly w chwili obecnej.

 

PC podzespoły:

Obudowa:

Cooler master haf 912 +

 

CPU:

Intel Core i5 2500K 4,4 GHz

W przyszlosci na i5 8400 lub jakaś starsza konstrukcje np. 7600k.

 

karta graficzna:

Gigabyte GTX 670 2bg oc X3

W przyszłości GTX 1060 3gb/6gb lub Jakis radek.

dyski twarde:

Plextor M5S 128GB

WD Blue WD10EZEX 1TB

 

płyta główna:

ASUS P8P67 LE - Rewizja B3

W przyszlosci zależy od cpu.

 

pamięć RAM:

Kingston HyperX Blu 2x2GB DDR3-1600, GeIL Enhance DDR3 1750MHz CL9 (2x2)

W przyszłości DDR4 2400hz

 

Zasilacz:

OCZ+80 600W

 

I teraz pytania:

Czy warto wymieniać procek czy sie jeszcze wstrzymać? Moze poczekać na nowe Ryzeny ponieważ nowa plyta do intela jest droga.

 

Czy obecne ddr3 jest sens sprzedawać i kupować ddr4. Ddr4 maja jakaś większą przewage nad ddr3 w grach?

 

Zamierzam wydać 900zl procek, 900zl karta, ram 500zl plyta glowna 400zl.

Mogą jescze max 300zl dorzucić.

 

Ewentualnie wymienić karte i jeszcze z 4miesiace odczekać, tylko nie wiem czy do podzespołów jest sens wymieniać sama kartę.

 

Jakie macie propozycje?

Link to post
Share on other sites

Czy warto wymieniać procek czy sie jeszcze wstrzymać? Moze poczekać na nowe Ryzeny ponieważ nowa plyta do intela jest droga.
 

To zależy jak długo chcesz siedzieć bez psiesiadki i twoich preferencji, jeżeli ci nie śpieszno i nie potrzebujesz uber detali w grach to możesz kupić 1060/1070 i mieć spokój jeszcze przez 2 lata.

 

Z mojej strony proponuje kupić nówkę płytę 1150 (koledzy mogą polecić jakieś) i używkę proca na przykład i7 4770K (~900zł). Plus przeniesienia się na 4770k jest taki że nie musisz zmieniać ramu.

Znając benchmark i tak polecą ci coś nowszego, ewentualnie można poczekać do I kwartu 2018 na nowe tańsze płyty

 

Czy obecne ddr3 jest sens sprzedawać i kupować ddr4. Ddr4 maja jakaś większą przewage nad ddr3 w grach?

 

Jest i to czasami nawet spory ale cenowo nie wiem czy tak opłacalne.

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites

Oczekuje mozliwosci grania w Fullhd ,mass 2x, lub 4x, detale srednie lub wysokie. Takie są moje oczekiwania. Min 50-60kl

 

Kupno GTX 1060 3G, pewnie wystarczy na rok gora 2 lata.

 

A co do procesora plyty glownej i ramu, to chciałbym. Zeby tak z 5 lat już mi posłużyło.

Link to post
Share on other sites

A moze lepiej kupic konsole xbox one x i dac sobie spokój z modernizacja PC?

 

Nie szaleje :) Patrząc jak powolny jest postęp w dziedzinie procesorów. To nie sądzę by mi nie wystarczył. Jak nie na 5 to 4 ;)

 

i5 2500k mi posłużył to i nowszy bym mi może posłużył. Wiadomo ze z czasem bedzie trzeba troche obniżyć detale.

 

Jest jeszcze możliwość kupna i7 2600k lub i7 2700k. Podkręcić je w miar możliwości i jechać dalej na tych podzespołach.

Nawet znalazlem jeszcze nowke na allegro i7 2600k tylko cena wysoka bo 850zl.

http://allegro.pl/procesor-intel-i7-2600k-sandy-bridge-s1155-hit-i6864252595.html

Edytowane przez LGV8V
Link to post
Share on other sites

Tak wiec udało mi się sprzedać swojego gtx 670 2gb. Teraz zastanawiam się nad GTX 1060 3GB, może bym dołożył do wersji z 6GB.

Tylko czy jest sens skoro, i tak za jakieś pół roku pewnie wyjdzie coś nowego. W chwili obecnej wersja 3GB jest do wyrwania za min.850zł a wersja 6GB za 1200zł. Może lepiej będzie po roku wymienić na coś nowszego, poniewż do wersji 6bg trzeba sporo dopłacić. Ewentualnie polować na używkę półroczną 6GB.

 

Mam rónnież kupców na mój zestaw który wystawiłem na http://allegro.pl/show_item.php?item=7069720334

Jest sens na chwile obecną sprzedawać w tej cenie, czy lepiej odpuścić i poczekać?

Edytowane przez LGV8V
Link to post
Share on other sites

Hm, może lepiej 3GB i po roku sprzedać i zmienić, podejrzewam że dużo nie strace. Chyba że uda mi się kupić użwkę 6gb za 1000-1100zł. Na max detale i tak się nastawiam, moge zejść z detalami oby płyność była 60+ w starszych tytułach. A nowszych to jak da radę. Np. w taki GTA 5 i Wiedzminie 3, Far Cray 4, need for speed 2016 itp. Mam jeszcze spore zaległości.

 

Co do procka to możę lepiej dorzucić do noweszej konstrukcji jaką jest i5 8400, + DDR4 2400hz z 12GB. Czy przy tym GTX 1060 3gb lub 6GB nie ma sesu zmieniać?

Mam pytanie jeszcze co do System operacyjnego. Mam windowsa 7 oem, czy mogę go sobie zostawić i przypisać do nowej płyty głownej. Szyszałem o takich zabiegach, że piszą do Microsoftu iż padła im płyta główna i proszą o przypisanie starego systemu do nowej. Wiecie coś na ten temat?

Link to post
Share on other sites

Ja na 2400 i R9 380 w wieśku wyciągałem 55fps na średnio wysokich a co dopiero jakbym miał 1060 i twego proca ;)

OEM jeden system, jeden komputer. Inna płyta = inny komputer, niestety nie przeniesiesz licencji ALE nie jestem tego na 100% pewny. Zadzwoń to się dowiesz

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites

Ja na 2400 i R9 380 w wieśku wyciągałem 55fps na średnio wysokich a co dopiero jakbym miał 1060 i twego proca ;)

OEM jeden system, jeden komputer. Inna płyta = inny komputer, niestety nie przeniesiesz licencji ALE nie jestem tego na 100% pewny. Zadzwoń to się dowiesz

Prawdopodobnie trzeba będzie zrobić aktywacje telefoniczną , ale sie da .
Link to post
Share on other sites

Mam pytanie w przypadku sprzedaży płyty glownej ramu i cpu. Ile muszw dolozyc zeby ta wymiana miała sens. Niby mam kupca, ale zastanawiam sie czy do 1060 3gb lub 6bg jest sens zmiany calego zestawu. Po takiej zmianie bendzie jakiś przyrost na takiej karcie?

Dodam iż bedzie to moja ostatnia wymiana, mogę odczekac pół roku. Nie gram czesto tylko od czasu do czasu, dlatego też nie zamierzam wydawac wiecej niż 3000zł z kartą graficzna włącznie.

Może sprzedać tylko sam procesor i kupić i7 2600K, co proponujecie?

Zmiana całego sprzętu jak proponuje Stach122 na i tak stary 4770k, nie wiem czy ma sens.

Edytowane przez LGV8V
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Odkopie temat ponieważ planuje jednak zmienić procesor, płytę i ram.

Konfiguracja pod gtx 1060 6gb.

Zastanawiam sie nad i5 8400 lub 7600k. Jak myślicie ktory procek bedzie lepszy? 7600 mozna jeszcze trochę podkręcić. Chyba ze jeszcze coś innego do 900zł.

Najgorsze że plyty pod 8400 sa drogie. Minimum 500zl.

Zastanawim sie również jaki Ram wybrać. 2400mhz czy 3000mhz 8gb. Czy warto dopłacać do 3000mhz. Roznica to jakieś 100-150zl.

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie 8400. Te dwa rdzenie robią dużą różnicę, a będą robić jeszcze większą. Do 1060 niby 7600k by starczył, ale karta to nie jest coś na 10 lat, a za chwilę może się okazać, że pojawi się więcej kwiatów jak BF1 w których 4c mogą złapać zadyszkę od tak. No i o ile ewentualną możliwość zmiany na 6c/12t za parę lat można traktować jako przyszłościową opcję, o tyle 4/8 za 5 lat może już rady nie dawać.  Płyty niedługo pojawią się tańsze, więc jak możesz poczekać to zaoszczędzisz. Z ramem to jest taka opcja, że niby dopłata spora, ale raczej nieprędko wyjdzie z użycia więc moim zdaniem warto dopłacić do pamięci skoro już topi się takie pieniądze w nowym sprzęcie.

Link to post
Share on other sites

Jak sądzisz, jak dlugo bedzie trzeba czekać no nowe tańsze płyty? Mam pewnego kupca na mojego i 2500k chłodzenie i płytę główna, dlatego przymierzam sie do sprzedaży. Ale może warto by jescze odczekać, jest jescze duże zainteresowanie tym prockiem.

Zauważyłem czasami przycinkin w far cry 4, ale po fps nie widać. Jaby procek albo ram niedomagal czasem.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem szczerze mówiąc, a nie chce cię wprowadzić w błąd. Wszyscy coś pisali o początku roku, ale konkretnej daty nie pamiętam. Nie wiem na ile lubisz zamieszanie, ale ja to bym na twoim miejscu kupił 2600k i przesiedział do czasu kiedy platforma serio zacznie niedomagać. Dużo to to już nie stanieje, bo sądzę, że hype na lutowane sandy tak szybko nie minie.

Link to post
Share on other sites

To w takim razie kupić nówkę i7 2600k jest za 850zł? A może już lepiej i7 3770 bez k jest za 950zł, z odblokowanym mnożnikiem są za 1000zł tylko używane. Ten bez k ponoć też można trochę podkręcić, jak to jest?

Zamieszania nie lubię, ale zastanawiam się czy 8400 do obecnej karty nie jest zbytnio przesadą.

Poza tym zawsze to 1000zł w kieszeni.

Edytowane przez LGV8V
Link to post
Share on other sites

Gdzie panie 900zł za takie starocie. Za niewiele ponad 600 kupisz 2600k z pisemną gwarancją na 3 miesiące i tego bym się trzymał.  http://allegro.pl/intel-core-i7-2600k-3-4-3-8ghz-8mb-lga1155-pasta-i7041647890.html Procesory rzadko padają, a przynajmniej nie bez powodu.

 

Zwykłe 2600, to koszt poniżej 500zł a więc w sumie po sprzedaży 2500k dopłata znikoma. O ile mi wiadomo to podkręcić się da o jakieś 500Mhz, ale teraz dokładnie nie pamiętam więc poszukaj info w necie.

Link to post
Share on other sites

Poszukałem trochę i za 700zł mogę kupić i7 2600k z roczną gwarancją, albo i7 3770k 850zł z gw rozruchową 14dni.

Ten i7 3770k wygląda bardzo ładnie, sprzedawca mówi że nie był w ogóle kręcony.

Natomiast ten i7 2600k sprzedaję jakiś sklep z roczną gw. Jak wygląda nie wiem.

Różnica to 150zł, jak sądzicie warto dopłacać do 3770k?

Tutaj znalazłem testy poglądowe

Frame time jakoś czasem dziwnie spada w tym 3770k, jakby czasem bardziej niż w 2600k. Ale fps ma ciut więcej 3770k, są jakby większe skoki.

Link to post
Share on other sites

Ja osobiście bym nie dopłacił. Po pierwsze różnica w wydajności nie jest tego warta, po drugie do 2600k masz dłuższą gwarancję i po trzecie najważniejsze - o ile 2600k jest lutowany, o tyle 3770k to pierwsza generacja na glucie który w tak starym procku może być już zupełnie do niczego z tego co na forum piszą osoby zajmujące mające wiedzę, czy zajmujące się delidem.

Link to post
Share on other sites

2600k jest starszy ale lepiej wykonany , ma lut  zamiast gluta jak 3770k co po tylu latach może być problemem . Różnica w wydajności niewielka . Fps trochę lepsze ale też taktowanie standardowe jest 100mhz wyższe w 3770k. No i karta to titan x jak masz słabszą to żadnej różnicy nie zauważysz między tymi procesorami . 2600K tez podobno lepiej się podkręca .

Także według mnie dopłacanie do 3770k nie ma sensu , to tylko jest u nas w podświadomości że nowszy procesor będzie lepszym wyborem . Ale nie przy takiej dopłacie . Ot takie moje zdanie .

 

Wojciechu mnie o minutę uprzedził  :)  

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Z tym taktowaniem to też racja. Różnica w filmie może wynikać tylko ze stockowego taktowania, wyzszego w 3770k a nie powiedziane, że przy OC będziesz w stanie na glucie uzyskać tyle co na lutowanym 2600k i sytuacja się odwróci.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Dzięki chłopaki za swoją opinie, ale mam jeszcze jedną zagwozdkę.

 

Dodatkowo znalazłem test po oc różnice są większe, ale skoro mówicie że na lucie są lepsze i bardziej podatniejsze na oc to może rzeczywiście nie warto

 

Wiem że być może przy obecnej karcie nie warto choć zależy w jakiej sytuacji, w gta 5 w mieście jest spore obciążenie na cpu.https://www.youtube.com/watch?v=APMJ5WFo_PI Karta wtedy wyrabia a procek już nie.

Ewentualnie co jeśli za rok zmieniłbym na coś pokroju gtx1070?

Znalazłem również ciekawy test tym razem na korzyść i7 2700k https://www.youtube.com/watch?v=c6zUE-dlPfs

I7 2700k też jest na lucie?

 

I jeszcze jedna opcja I7 2700K też z roczną gw za 780zł tylko w zasadzie nie niczym się on nie rożni od i7 2600k oprócz o 100hz podniesionego taktowania.

A jeszcze pytanie dotyczące ramu, I7 2600k oraz i7 2700k jest napisane że obsługują 1060/1333mhz a i7 3770k 1333/1600mhz

Czyli że niby standy nie obsługuje 1600mhz?

 

Tu macie specyfikacje:

I7 2600k https://ark.intel.com/pl/products/52214/Intel-Core-i7-2600K-Processor-8M-Cache-up-to-3_80-GHz

I7 2700k https://ark.intel.com/pl/products/61275/Intel-Core-i7-2700K-Processor-8M-Cache-up-to-3_90-GHz

I7 3770k https://ark.intel.com/pl/products/65523/Intel-Core-i7-3770K-Processor-8M-Cache-up-to-3_90-GHz

Edytowane przez LGV8V
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...