Skocz do zawartości

Kompensacja martwych pikseli


Recommended Posts

Witam wszystkich, mam następujący problem: w moim aparacie canon A720IS pojawiły się martwe piksele, święcą na biało. Widoczne są zarówno na wyświetlaczu jak i na zdjęciach. Wcześniej zdarzyło mi się już coś takiego i po wysłaniu do serwisu canona ( tfu! ) aparat wrócił z adnotacją o kompensacji martwych pikseli. Tym razem nie chciałbym go wysyłać i czekać 3 tyg. Chciałbym to zrobić sam. Czy wiecie skąd można ściągnąć softwarowe narzędzie do takich celów? Może jakiś autorski program canona, coś co wykorzystują w serwisie?

Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich, mam następujący problem: w moim aparacie canon A720IS pojawiły się martwe piksele, święcą na biało. Widoczne są zarówno na wyświetlaczu jak i na zdjęciach. Wcześniej zdarzyło mi się już coś takiego i po wysłaniu do serwisu canona ( tfu! ) aparat wrócił z adnotacją o kompensacji martwych pikseli. Tym razem nie chciałbym go wysyłać i czekać 3 tyg. Chciałbym to zrobić sam. Czy wiecie skąd można ściągnąć softwarowe narzędzie do takich celów? Może jakiś autorski program canona, coś co wykorzystują w serwisie?

 

niby sa jakie programy do naprawiania pixeli no w tv ale te programy nie dzialaja ;) czyli zostaje servis ;) albo po zrobieniu zdjecia musisz sie pobawic w photoshopie :] ale lepiej oddac :P

Link to post
Share on other sites

Kompensacja polega na zastąpieniu w obrazie dead piksela wartością średnia wyliczoną z pikseli leżacych obok Całość mapowania zapewne robi soft aparatu przy zapisie zdjęcia. Przy małej ilości pikseli to jest raczej niezauważalne na gotowym zdjeciu. I jak sądzę w serwisach przy reklamacji dead pikseli własnie robione jest mapowanie zamiast wymiany matrycy na nową. Jest jednak dużo tańsze niż wymiana. Olki maja mapowanie jako opcje w menu i mozna ja sobie przeprowadzić samemu :]

Wychodzi na to że w jakiś sposób modyfikują oprogramowanie, a uszkodzone piksele i tak zostają ;)

----

 

A do reszty - jeśli nie wiecie nie odpowiadajcie bo burdel się robi. Powstrzymajcię się od zbędnych postów nie wnoszących nic do tematu, tymbardziej jeśli strzelacie na ślepo w "małą" dziurę. ;)

 

----

Link to post
Share on other sites

No tak jest... tylko oni tu burdelu nie robią, zastanawiali się głośno czy można przeprowadzić mapowanie w domu... np. Olympus ma opcję mapowania w menu, więc pewnie i na innych aparatach można to w prosty sposób zrobić, ale coś producenci tego nie udostępniają...

Link to post
Share on other sites

Kompensacja polega na zastąpieniu w obrazie dead piksela wartością średnia wyliczoną z pikseli leżacych obok Całość mapowania zapewne robi soft aparatu przy zapisie zdjęcia. Przy małej ilości pikseli to jest raczej niezauważalne na gotowym zdjeciu. I jak sądzę w serwisach przy reklamacji dead pikseli własnie robione jest mapowanie zamiast wymiany matrycy na nową. Jest jednak dużo tańsze niż wymiana. Olki maja mapowanie jako opcje w menu i mozna ja sobie przeprowadzić samemu :D

Wychodzi na to że w jakiś sposób modyfikują oprogramowanie, a uszkodzone piksele i tak zostają ;)

----

 

A do reszty - jeśli nie wiecie nie odpowiadajcie bo burdel się robi. Powstrzymajcię się od zbędnych postów nie wnoszących nic do tematu, tymbardziej jeśli strzelacie na ślepo w "małą" dziurę. ;)

 

----

 

pamietaj ze jezeli chodzi o burdel

 

kobiety z burdelu da sie wyciagnac ale burdelu z kobiety NIE :]

 

jezeli chodzi o usuniecie pixeli.....to nie uda ci sie :P i oddasz go do servisu :]

Link to post
Share on other sites

a co Wy na metodę pt. "wycisnąć" martwy pixel palcami? :sciana: tzn. wiem, że jest taka metoda i częściowo się sprawdza na lcdkach

nawet u mnie poskutkowało na 1 ohydny zielony piksel, ale może monitor miał na chwilę kaprys bo badpixel pojawił się zaledwie pare minut po podłączeniu nowiutkiej iiyamy :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Czy wiecie skąd można ściągnąć softwarowe narzędzie do takich celów? Może jakiś autorski program canona, coś co wykorzystują w serwisie?

Kiedyś też szukałem ale niestety. Tego typu narzędzia raczej nie "wyciekają" do sieci. Jeżeli bardzo Ci przeszkadzają te piksele to użyj programu do ich odnajdywania na zdjęciach np. DeadPixelTest. Zamiast ich szukać na ekranie programik odwali "brudną" część roboty i poda Ci ich współrzędne. Potem pozostaje korekta w jakimś programie.

 

BTW: jeżeli pikseli nie było po powrocie z serwisu a teraz znowu się pojawiły to ja bym raczej uderzał w stronę zwrotu aparatu. Pojawianie się nowych hot/dead pikseli nie jest dobrym objawem.

 

 

a co Wy na metodę pt. "wycisnąć" martwy pixel palcami? :D tzn. wiem, że jest taka metoda i częściowo się sprawdza na lcdkach

:pajac:

Chciałbym zobaczyć tą matrycę po jej "wyciskaniu". No i oczywiście powodzenia w znalezieniu tych martwych pikseli na niej :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...