Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie składam nową jednostkę. Stanąłem w tej chwili na dyskach. Jak w temacie potrzebuje taką pojemność.

Po zmaganiach z zalecanymi parametrami dysków (między innymi omijać TLC) wyfiltrowałem następujące jednostki:

 

https://www.morele.net/komputery/dyski-i-nosniki-danych/dyski-ssd-518/,,,,,,,,,,15254O890616.890925.942200.895759.1113999,15252O890614,15255O980167,31966O1106164/1/?q=dyski%20twarde

 

Skłaniam się ku SSD AData Su900. Czy będzie to dobry wybór?

 

Co do HDD 2x 2TB ma to być dysk wewnętrzny SATA III. Jestem kompletnie pogubiony między RED, hybrydami a zwykłymi.

 

https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/dyski-hdd-3-5-4/,,,,,,,,,,15278O365805,15279O1029441/1/?q=dyski%20twarde

 

Moglibyście coś doradzić? Ważne dla mnie aby był dobry jakościowo i jak najmniej awaryjny, ale z drugiej strony nie szalenie drogi,

Link to post
Share on other sites
skłaniam się ku SSD AData Su900. Czy będzie to dobry wybór?

jest to MLC, ale wydajnością nie zachwyca, a drogi, podaj jaką masz płytę, w tej cenie już prawie dobre dyski na m.2 kupisz 

 

 

Co do HDD 2x 2TB ma to być dysk wewnętrzny SATA III. Jestem kompletnie pogubiony między RED, hybrydami a zwykłymi.  

rozumiem że chcesz na tym RAID jakiś postawić, powiedz jaki i czy będzie to raid sprzętowy, czy z poziomu systemu operacyjnego.  

Link to post
Share on other sites

jest to MLC, ale wydajnością nie zachwyca, a drogi, podaj jaką masz płytę, w tej cenie już prawie dobre dyski na m.2 kupisz 

 

 

rozumiem że chcesz na tym RAID jakiś postawić, powiedz jaki i czy będzie to raid sprzętowy, czy z poziomu systemu operacyjnego.  

 

Kompletnie nie znam się na podłączeniach do dysków.. Co do sprzętu kupuje na co najmniej 8 lat. Nie będzie mnie już stać w przyszłości na wymianę. A ilość miejsca dopasowuje do swoich potrzeb. (125 aktualny SSD na windows 7 po instalacji programów zostało mi 1 GB ^^ więc musi to być ponad 200 SSD do systemu Windows 10 na sam system i programy) 2TB przeznaczony na gry pozostałe i pliki oraz do konwertowania filmów. Kolejny 2 TB w mniejszym stopniu na kopię zapasową danych w większym na nagrywane pliki wideo w rozdzielczości 2K na jakości Ultra. (Action!). Przypuszczalne komponenty:

 

Karta:

Zotac GTX 1080TI AMP Extreme Edition     lub     Gigabyte Aorus GTX 1080TI Xtreme Edition

 

Procesor:

8700K

 

Płyta:

Gigabyte Z 370 Aorus Gaming 5

 

Chłodzenie CPU:

Noctua NH-D15S

 

Pamięć:

G.Skill Trident Z DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL14 (F4-3200C14D-16GTZ)

 

Zasilacz:

Be quiet! Dark Power Pro P11 850W lub 1000W

 

Obudowa:

Enthoo Primo Special Edition

Edytowane przez Jalulek
Link to post
Share on other sites

a, do grafiki, czyli baz RAID, ok. 
2x2TB p300 dobrze wychodzi jeśli chodzi o cena/wydajność/pojemność po 270-278zł chodzi (któraś wersja to box, czyli w pudełku zapakowana bezpieczniej)

 

Kolejny 2 TB w mniejszym stopniu na kopię zapasową danych

kopię zapasową, myślałeś aby zrobić jakąś małą partycję RAID 1 na 100-200GB, czyli "morrora" spod windowsa ? a reszta dysku normalnie, aby reszta była traktowana jako osobne dyski. 
Da się to zrobić. 

Co do SSD, to masz dobrą płytę, więc można pójść w M.2, najtaniej PX-256M8PeG 515zł bardzo szybki dysk na nvme i na kostkach MLC z radiatorem, wersja bez radiatora 25zł taniej o oznaczeniu PX-256M8PeGN no ale... 


Ps. zasilacze przepłacone, za tą cenę kupisz seasonic prime, lub coś od Superflower. 
Jeśli tylko jedna gtx1080Ti, to nawet dobre 650W starczy 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

a, do grafiki, czyli baz RAID, ok. 

2x2TB p300 dobrze wychodzi jeśli chodzi o cena/wydajność/pojemność po 270-278zł chodzi (któraś wersja to box, czyli w pudełku zapakowana bezpieczniej)

 

kopię zapasową, myślałeś aby zrobić jakąś małą partycję RAID 1 na 100-200GB, czyli "morrora" spod windowsa ? a reszta dysku normalnie, aby reszta była traktowana jako osobne dyski. 

Da się to zrobić. 

 

Co do SSD, to masz dobrą płytę, więc można pójść w M.2, najtaniej PX-256M8PeG 515zł bardzo szybki dysk na nvme i na kostkach MLC z radiatorem, wersja bez radiatora 25zł taniej o oznaczeniu PX-256M8PeGN no ale... 

Ps. zasilacze przepłacone, za tą cenę kupisz seasonic prime, lub coś od Superflower. 

Jeśli tylko jedna gtx1080Ti, to nawet dobre 650W starczy 

 

Co do tego 2 TB z tego co widze faktycznie szału ne znajdę. Nie ma zbyt dużego wyboru a zaś dopłacać 100-200 do tej samej pojemności nie ma sensu. A powiedz mi czy alternatywą może być tutaj Seagate Barracuda? Generalnie mało jest testów wersji 2 TB. A negatywnych opinii obydwa dyski mają sporo.

 

Natomiast co do SSD - szczerze powiedziawszy do tego M-2 nie jestem przekonany. Nie jestem zaawansowany na tyle żeby wchodzić w tą technologię tym bardziej że z tego co wyczytałem trzeba dodatkowych zabiegów aby wogóle dysk był widoczny. Gdybym jednak chciał zostać przy tym standardowym wyborze dsyku 2,5 MLC. co byś doradził? czy ta AData Su900 jest dobra jakościowo? Patrząc po parametrach w tej kategorii jedne z wyższych... Jeśli chodzi o cenę dosć wysoka do fakt, ale jeśli jakość dobra przeżyję...

Edytowane przez Jalulek
Link to post
Share on other sites
czy ta AData Su900 jest dobra jakościowo? Patrząc po parametrach w tej kategorii jedne z wyższych...

nie umywa się nawet do iridium pro 240GB (za 660zł kupisz 480GB wersję). Marketingowy bełkot o 3D nand microna, które nadal używa FG, tak jak 2D nand. Nieopłacalny dysk. 

Jaki masz system, jeśli win 10 64bit, to nie będzie nic zachodu przy dysku m.2 na nvme, a cena/wydajność wychodzi o wiele lepiej. Po to dopłacasz za płytę, aby wykorzystać ją, prawda ? 

 

 

Generalnie mało jest testów wersji 2 TB. A negatywnych opinii obydwa dyski mają sporo.

niestety tak, dlatego radzę od razu założyć przynajmniej jedną partycję w raid 1 na pliki. 

ale cana wydajność nadal wychodzi bardzo dobrze. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

nie umywa się nawet do iridium pro 240GB (za 660zł kupisz 480GB wersję). Marketingowy bełkot o 3D nand microna, które nadal używa FG, tak jak 2D nand. Nieopłacalny dysk. 

Jaki masz system, jeśli win 10 64bit, to nie będzie nic zachodu przy dysku m.2 na nvme, a cena/wydajność wychodzi o wiele lepiej. Po to dopłacasz za płytę, aby wykorzystać ją, prawda ? 

 

 

niestety tak, dlatego radzę od razu założyć przynajmniej jedną partycję w raid 1 na pliki. 

ale cana wydajność nadal wychodzi bardzo dobrze. 

 

Kurcze może faktycznie masz racje z tym M2. Patrze teraz na porównanie, testy... Dobra jeszcze jedno gdybyś mógł mi doradzić

 

https://www.morele.net/dysk-ssd-corsair-force-mp500-240gb-m-2-pcie-nvme-cssd-f240gbmp500-1104765/?reviews_rate=4

 

Ten model niewiele droższy a ma o wiele wyższe osiągi. Czy do tej płyty co podałem będzie pasował? Brać w ciemno?

Link to post
Share on other sites

Pogrzebałem trochę, generalnie niewiele jest zgłoszonych awarii tych jednostek, w morele na filtracji MLC wogóle nie pokazuje tego modelu, dopiero przy zakładce brak danych, ale podejrzewam że to brak uzupełnienia opisu bo jak patrzałem na stronie producenta - MLC.

 

Jedna kwestia mnie martwi - ktoś napisał że 70-80 stopni dla tego dysku to norma. I druga sprawa - wkładam dysk, instaluje windows 10 i śmiga, czy muszę pierw grzebać w biosie dla płyt Z370 Gigabyte gaming 5 aby go wogóle widziało?

Link to post
Share on other sites

jedynie, musisz mieć ustawiony tryb bootowania w bios-ie na uefi (nie legacy), nie mam pojęcia jaki u ciebie jest domyślny, ale win 10 ma stery nvme więc nic raczej nie będzie trzeba. 
Co do dysku, to mówisz o PX-256M8PeG ? może mieli wersję bez radiatora, lub w złym miejscy umieszczoną. 
Dla ssd w m.2 najlepiej jak siedzi pod kartą graficzną (czyli 2-gi slot na twojej płycie) bo wtedy jest owiewany przez wentylatory od karty graficznej, trochę gorzej, jak karta ma tryb pasywny, wtedy gdziekolwiek gdzie jest owiewany przez powietrze będzie ok. 


 

 

ale podejrzewam że to brak uzupełnienia opisu bo jak patrzałem na stronie producenta - MLC.

podchodź ostrożnie co do tych opisów w sklepach, nie raz widziałem, zły kontroler, lub złe kostki opisane, zwykle robią to ludzie nie znający się specjalnie na SSD.  


Co do temperatury, to jeśli o żywotność kostek NAND chodzi, to wręcz lepiej jak są dogrzewane przez kontroler podczas pracy, taka ich właściwość. 
W spoczynku mają być chłodne, podczas pracy gorące, to są idealne warunki dla NAND. 


ale zwykle temperatura tyczy się kontrolera, bo tam jest czujnik. 


kontroler za to, im chłodniej tym lepiej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...