Skocz do zawartości

I7 7700k / 7740x / 7820x


Recommended Posts

Szykuje się do zmiany sprzętu. Sprzęt który teraz sobie planuje załatwić ma mi starczyć na długie lata w związku z czym próbuje skonfigurować jak najlepsze podzespoły. Przy procesorach niestety mam niezłą rozkminkę w związku z czym prosiłbym o jakieś porady fachowców ;) Już podaje szczegóły:

Maksymalny próg który mogę przeznaczyć na sam procesor nie może przekroczyć ceny I7 7820x. Procesor przeznaczony głównie do gier do mionitora 2K, jednak ważne jest dla mnie także aby znacząco nie obniżał FPS podczas nagrywania w tej samej rozdzielczości. Początkowo sugerując się stroną ranking procesorów skłaniałem się ku niemu. Najrozsądniejsza cena przy maksymalnych wydajnościach. Mój aktualny I5 4460 ma 4 rdzenie 3,5GHZ w związku z czym ogólnie przyjąłem że jeśli ma to być procek na długie lata to 6 lub 8 rdzeni. Nie ma sensu kupować tyle samo rdzeni z przesiadki z mojego i5. Problem się pojawił kiedy wskoczyłem na testy

http://pclab.pl/art75364-37.html

Z testów wynikło że ten model ma znaczące różnice które sięgają nawet 20 FPS mniej przy tanim (jak na i7 i parametry) modelu czterordzeniowym 7700K lub 7740X które w większości zestawień wychodzą naprzód. Nawet 6 rdzeniówka 7800 X nie wychodzi wcale lepiej - a nawet gorzej. Skupiając się na 7700K zauważam masę zgłaszanych problemów z nagłymi skokami temperatur i wzrostami chłodzenia, zaleceniami producenta aby nie podkręcać go a i przy domyślnych podobne problemy. To mnie odstraszyło. Plusem jednak podstawka - 1151. Model który z tych tańszych podzespołów sobie radził prawie z nim równo to 7740x - niestety podstawka 2066 która podobnie jak w modelu 7820x jest niesamowicie droga. I tu dochodzę do wniosku że kupować czterordzeniowy i do niego podstawkę 2066 to było by chore. Jak już to inwestować w ten 6-8 rdzeni.

Nie wiem natomiast jak ten 8 rdzeni sprawdzał by się po podkręceniu. Podkręcenie wchodzi w grę, jednak możliwy zakup jedynie lepszego chłodzenia - wodnego nie chcę. Czy po podkręceniu dorównał by parametrom 7700K w grach? Czy ta "tańsza" technologia to szajs? Pewnie, najlepiej byłoby 6950 i problem odgórnie rozwiązany ale niestety w tej cenie nie ma opcji.

 

Zatem podsumowując:

 

I7 7820x

Plusy:

8 rdzeni

bardzo wyskoka wydajność w stosunku do ceny

Minusy:

słaba wydajność w grach przy testach

podstawka 2066

 

I7 7700

Plusy:

bardzo dobra wydajność w grach

podstawka

Minusy:

zgłaszane problemy z temperaturami

4 rdzenie

 

I7 7740:

Plusy:

wysoka wydajność w grach

Minusy:

podstawka

4 rdzenie

 

Z moich wyborów brałem pod uwagę wymienione wyżej strony. Podstawkę 2066 mógłbym przeżyć. Zwiększone napięcia również. Ale jeśli ma to być 8 rdzeni kosztem wydajności w grach to podziękuje.

Czy ktoś zna się jak ten procesor zachował by się po podkręceniu? Czy dorównał by 7700 w testach, czy odgórnie ta technologia jest słaba? A może macie inne pomysły?

 

Dzięki

Link to post
Share on other sites

 

I7 7820x

Plusy:

8 rdzeni

bardzo wyskoka wydajność w stosunku do ceny

Bym powiedział prędzej ze niska do ceny,przynajmniej jeśli chodzi o gry ;)

 

Może jakiś 8700 i płytka za 600stówek a za 3 lata zmiana ?

Bedzie nowsze ,lepsze i z gw od nowa a dzisiaj gw sie przydaje......

W czasach jak sprzet pada jak muchy bo wiele niedoróbek albo na kolanie przygotowanych

https://youtu.be/ScDazbnbLKc?t=275

 

A co do tych temperatur to polecam to .Kupił v przegrzewajcy sie w jest dobrze  :o :o :o

Zmienił sie tylko właścieciel co ogarnia ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • W nie których testach nowe proce pod LGA2066 są słabsze w grach od LGA2011-v3 z powodu dużego obcięcia pamięci L3, mało tego... pod nowe 2066 wsadzisz same proce z glutami, przez to będziesz miał wysokie temperatury mimo drogiego chłodzenia (szczególnie po overclokingu), także odradzam tą platformę.

 

 

  • najlepiej do gier kup mocną płytę Z370 + i7-8700K, do tego pamięci 2x8GB_3000MHz+ i jesteś w domu 

 

 

  • ewentualnie jak byś wyrwał tanią Core i7-6900K, to można się wpakować w dobre 8 rdzenii na LGA2011-v3 :D
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Generalnie, to do gier wystarczy Ci 8700K. Platforma będzie Ciebie kosztować połowę ceny X299.

 

Natomiast to nie jest tak, że np. 7820X ma "słabą wydajność w grach w testach". Testy wykonuje się w nierealnych warunkach tylko po to, by znaleźć jakiekolwiek różnice między procesorami. Bo jakie znaczenie ma, czy w FullHD będziesz miał 180 czy 200 klatek?

 

W praktyce po to kupujesz silny komputer, żeby grać w większej rozdzielczości (np 1440p), chcesz mieć wszystko na Ultra oraz minimum 60 klatek. I wtedy okazuje się, że każdy z powyższych CPU wystarcza z przysłowiowym palcem w D a wydajność zależy przede wszystkim od posiadanej karty graficznej.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jak by mi się chciało, to bym znalazł ze dwie gry, w których będzie z 200 klatek. CS:GO z pamięci na 100%.

 

Generalnie z Twoich wykresu wynika, że wszędzie jest powyżej 60 klatek. Po co Ci więcej?

 

O, masz:

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzostek/2017/cfl_s/wykresy/nv_csgo.png

 

 

Albo przekonaj mnie, że bez 6 klatek więcej w Battlefieldzie absolutnie nie da się zyć:

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzostek/2017/cfl_s/wykresy/nv_bf1_dx12.png

Edytowane przez ammarmar
Link to post
Share on other sites

Znajdziesz 500 gier takich ale co z tego .....Cpu szuka sie do skrajności bo wiekszosć gierek zapewni duzo fps a po drugie w wiekszym stopniu siedzą na gpu

 

 

Przykład -Intel zapewnia 350fps ryzen 250 a gpu pokroju gtx 1080  120 w Fhd na ultra

 

 

Po co mi wiecej? Bo po pazdzierniku jest listopad a po listopadzie grudzień

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

To popatrz sobie na testy, zamiast jęczeć. W 1440p różnice są znikome, w 4K w ogóle ich nie ma. A jak ktoś kupił 1080 Ti żeby grać w Full HD, to jest idiotą.

 

 

http://www.legitreviews.com/wp-content/uploads/2017/03/wildlands-amd-versus-intel-645x564.jpg

 

 

 

Edytowane przez ammarmar
Link to post
Share on other sites

Dobry wykres. Od razu widac ze do FHD lepiej kupic 7700K plus 1080 niż 1700 plus 1080Ti i zachować 800 pln w kieszeni :)


 

 

W 1440p różnice są znikome

 

zależy jak patrzeć... te 7 klatek to 8% wydajności. 


 

 

A jak ktoś kupił 1080 Ti żeby grać w Full HD, to jest idiotą.

 

A jak chce odświeżać na 144Hz to też jest idiotą?

Link to post
Share on other sites

A jak ktoś kupił 1080 Ti żeby grać w Full HD, to jest idiotą.

 

teraz to przesadziłeś, nie wszyscy chcą siedzieć na 60Hz matrycy 4K,

 

btw. ten pierwszy screen z testami jest jakiś chory m.in: 

 

stockowy Core i7-7700K VS mocno podkręcony Ryzena 7 1700 (wtf?) 

 

powinno się testować "OC cpu vs OC cpu", a nie "STOCK cpu vs OC cpu"

Link to post
Share on other sites

Dzięki panowie, Mnóstwo danych mi podesłaliście. Patrzyłem na test z września tego z dwóch tygodni później gdzie wkroczyła 8700 nie widziałem.

 

Niech ktoś mówi co chce ja podczas obracania obrazu kiedy grałem na full HD 60 K/s po przesiadce na 144 K/s widziałem kolosalną różnicę.

 

Wygląda na to że chyba stanie na tym 8700, Wasze zdanie widzę jest jednogłośne.

 

 

  • W nie których testach nowe proce pod LGA2066 są słabsze w grach od LGA2011-v3 z powodu dużego obcięcia pamięci L3, mało tego... pod nowe 2066 wsadzisz same proce z glutami, przez to będziesz miał wysokie temperatury mimo drogiego chłodzenia (szczególnie po overclokingu), także odradzam tą platformę.

 

 

  • najlepiej do gier kup mocną płytę Z370 + i7-8700K, do tego pamięci 2x8GB_3000MHz+ i jesteś w domu 

 

 

  • ewentualnie jak byś wyrwał tanią Core i7-6900K, to można się wpakować w dobre 8 rdzenii na LGA2011-v3 :D

 

 

Teraz powiedzcie mi czy jeśli planuje podkręcić to cudo do ok 4,5   4,7 jakiej potrzebuje płyty głównej i czy potrzebuje dodatkowego chłodzenia?  Podstawkę wiem jaką natomiast na cheapsetach zbytnio się nie znam. Z tego co wyczytałem Z są dla entuzjastów. Polecaliście Z370. Generalnie oszczędzając na procku mógłbym zainwestować w coś lepszego. Czy warto jeśli tak w którą celować?

Wolałbym uniknąć dokupowania karty dźwiękowej. Czy da radę znaleźć integrę o jakości dodatkowej karty dźwiękowej, i takiej płyty której chłodzenie w spokojnym nadmiarze wystarczy na zabawy z podkręcaniem procka bez chłodzenia wodnego? Z tego co wyczytałem duże znaczenie mają także zamontowane podzespoły. Te lepsze wystarczają na o wiele dłużej, a sprzęt będzie musiał starczyć n co najmniej 7-8 lat. Mam nadzieje... Kupić raz a dobrze. Nawet kosztem ceny. Celować w coś lepszego niż Z370?

Link to post
Share on other sites

Nie ma nic innego od z370 dla coffee lake. Jeśli chodzi o dobór płyty to również sie zaznajomilem z tematem i wybralem dla swojego przyszłego 8600k taki model.

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z370-aorus-gaming-k3-z370-ddr4-sata3-m-2-usb3-1-gen-2-atx-ga-z370-aorus-gaming-k3-978728/

 

Masz tutaj integre dzwiekowa jedna z najlepszych ktora dorownuje zewnetrznym kartom

 

Swoja droga nie myslales o 8600k? Ma taka sama wydajnosc co 8700k, co prawda jest mniej watkow ktorych i tak w grach nie wykorzystasz, za to masz nizsze temp i mozna dobrze podkrecic. Kosztuje tylko 1299zl

 

Co do chlodzenia wybierz Noctua NH-D15s, mniej problemow z wysokim profilem pamieci

 

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

To co tu wrzuciłeś to są testy bazowego 8600k vs 8700k który ma wyższe zegary, gdy jednak podkręcimy 8600k do wartości które ma 8700k to już nie będzie takiej różnicy w fps. W grach to jak wiesz zegar się liczy dlatego taki ryzen bardzo slabo wypada na tle konkurencji mimo ze ma wiecej wątków

Link to post
Share on other sites

Nie ma nic innego od z370 dla coffee lake. Jeśli chodzi o dobór płyty to również sie zaznajomilem z tematem i wybralem dla swojego przyszłego 8600k taki model.

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z370-aorus-gaming-k3-z370-ddr4-sata3-m-2-usb3-1-gen-2-atx-ga-z370-aorus-gaming-k3-978728/

 

Masz tutaj integre dzwiekowa jedna z najlepszych ktora dorownuje zewnetrznym kartom

 

Swoja droga nie myslales o 8600k? Ma taka sama wydajnosc co 8700k, co prawda jest mniej watkow ktorych i tak w grach nie wykorzystasz, za to masz nizsze temp i mozna dobrze podkrecic. Kosztuje tylko 1299zl

 

Co do chlodzenia wybierz Noctua NH-D15s, mniej problemow z wysokim profilem pamieci

 

Cały dzień przeszperałem sklepy i fora.

Podzespołem wybrałem takie:

Procesor I7 8700K (8600 jednak jest znacznie słabszy nie wchodzi w grę)

Płyta Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5 (dlaczego nie K3? Ma trochę więcej wejść ale przede wszystkim ma moduł Wifi na czym mi zależy)

Schładzacz Noctua NH-D15s - z tego co wyczytałem ma dobre opinie

Grafika: Zotac GTX 1080TI AMP Edition - tutaj zdecydowałem się na tego producenta z uwagi na najwyższe wydajności w testach tej karty

Pamięć 8GB x2 DDR4 natomiast to końca jeszcze nie interesowałem się producentem - możecie coś doradzić jeśli jest coś szczególnego polecenia

 

Czy taki wybór będzie najlepszy czy coś zmodyfikować?

 

Jedyna rzecz która mnie jeszcze zastanawia to karta AMP Edition która występuje w dwóch modelach edition i extreme Core Edition która posiada nie 2 a 3 wentylatory i jest zdecydowanie droższa choć widzę że chociażby na morele można ją w tej chwili zgarnąć za nawet niższą cenę...

Edytowane przez Jalulek
Link to post
Share on other sites

 

 

Grafika: Zotac GTX 1080TI AMP Edition - tutaj zdecydowałem się na tego producenta z uwagi na najwyższe wydajności w testach tej karty

 

Tym się nie kieruj w ogóle. Wszystkie karty kręcą się mniej więcej na tym samym poziomie. Zwróć bardziej uwage na kulturę pracy i wydajność chłodzenia. Dobre opinie maja MSI Gaming X, Asus Strix, Aorus Extreme.

Link to post
Share on other sites

1080-01_front.png?itok=A6DcNcQc

 

Ten  zotac  ma tragiczne chłodzenie .Kupe siana wyddasz a  nadaje ssie  do wyrzucenia za okno ;)

 

Czemu uważacie że Zotac wypada źle w chłodzeniu?

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/jaki_geforce_gtx_1080_ti_wybieramy_najlepszy_model-3296-15.html

 

Według innego rankingu w FPS wypada najlepiej, chłodzenie jest bardzo dobre. Chyba że o czymś nie wiem

 

http://pclab.pl/art74097-9.html

 

A tutaj Benchmark

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/zotac-geforce-1080ti-amp-extreme-test/strona/27931.html

 

"Wydajny i cichy system chłodzenia"

Edytowane przez Jalulek
Link to post
Share on other sites

Bo  jest mały ;)

 

A testów z neta nie czytaj .Mało to redaktorków dostaje takie karty za napisanie dobrej  opinii?


http://cdn.benchmark.pl/uploads/backend_img/c/recenzje/2017/8205_zotac_gtx1080ti/zotac-gtx-1080ti_08.jpg

 

To   jest   zotac extremem 2.5 slota i gęsty radiator , jest  jednym z najlepszych 1080tti

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...