Skocz do zawartości

GA-X58A-UD3R raid 1 na SATA600 problem z wydajnością dysków


Recommended Posts

Witam,

komputer o następujących parametrach:

płyta GA-X58A-UD3R (bios FE),

proc i7-950,

RAM Corsair XMS3 8GB 1600 (2x4GB),

dysk Crucial Real SSD C300 128GB na system W7 pro 64bit, podłączony przez kontroler ASUS U3S6 (kontroler SATA 600 + USB3.0) podłączonym na PCI-E 16x,

dyski na dane 2x WD VelociRaptor, 3.5'', 600GB, Serial ATA/600, 10000RPM, 32MB cache, podłączone w raid 1 do kontrolera sata 600 na płycie(GSATA3_6, GSATA3_7).

 

Tuż po zmontowaniu jeden z dysków raptor wyskoczył z raid i nie mogłem go zsynchronizować. Skasowałem raid1, wymieniłem taśmę sata i po tym zabiegu ruszył. Raid1 stworzyłem na nowo i wrzuciłem dane.

Komp działał poprawnie przez 2 tygodnie a po tym czasie dyski z raid1 zaczęły koszmarnie wolno pracować. Przy kopiowaniu pliku 2 GB ok 20% pliku kopiuje się w niecałe 20 sekund, pozostałe 80% kopiuje się ok 4 godzin. Widać że transfer zatrzymuje się, potem na krótką chwilę rusza i znów staje na długą chwilę.

 

Raid1 działa normalnie, nie zgłasza żadnych problemów ani SMART, ani windows.

 

Pytanie jest takie, czy jest możliwość aktualizacji firmware kontrolera Marvell 9128?

Co może być przyczyną transferu na poziomie 5kb/s?

 

Czy jest jakieś narzędzie do dokładniejszego sprawdzenie stanu kontrolera, bo soft dołączony do kontrolera pozwala na odczyt wersji oprogramowania i niewiele więcej.

 

Pozdrawiam

Karol Sienkiewicz

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Potrzebowałem obsłużyć 3 dyski na SATA600 i dlatego zainstalowałem dodatkowy kontroler.

Co ciekawe to złożyłem 2 identyczne zestawy i jeden działał bez problemu a w drugim wydajność 4x niższa.

Problem udało się rozwiązać poprzez jedną z najprostszych czynności - format dysku spod Windowsa i transfer ruszył na poziomie 170MB/s.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...