Skocz do zawartości

Zestaw do 5000 + porady


Recommended Posts

Witam, od długiego czasu chcę złożyć sobie porządnego desktopa, rok temu kupiłem laptop który miał być na lata a teraz już okazuje się za słaby, możliwość ulepszenia nikłe i bardzo drogie więc po nowym roku chcę złożyć konkretny komputer który faktycznie będzie na lata. Zacząłem przeglądać różne strony, to forum i wciąż mam zbyt małą wiedzę żeby poradzić sobie bez pomocy specjalistów.

 

Do rzeczy. Komputer będzie służył głównie do gier, Internetu i przechowywania jakichś zdjęć, muzyki itp. Standardowe sprawy. Na samą bude chcę przeznaczyć 5 koła która bedzie podpięta pod 22-24' monitor.

 

1. Chciałbym aby komputer nie był zbyt głośny, najczęściej używam go po pracy czyli w późnych godzinach nocnych, córka i narzeczona już śpią więc nie chce żeby wiatraki buczały jak szalone.

 

2. Chciałbym żeby była to przyszłośćiowa platforma, więc skłaniam sie ku Ryzenom, które po prostu łatwo zmodernizować i są tanie ale z chęcią wysłucham wszystkich propozycji

 

3. Nigdy nie magazynuje dużych ilości danych więc chcę mieć tylko ssd 500gb, do tego napęd dvd

 

5. Obudowy to dla mnie czarna magia, ciężko wybrać coś sensownego bez większej wiedzy. Nie chcę żadnych bajerów typu okno, ledy itp. Ma wyciszać wiatraki, jesli jest opcja jakieś filtry które pomogą mi zadbać o kondycję sprzętu, w przyszłośći moze zdecyduje sie na chłodzenie wodne więc fajnie gdyby miała na to wystarczająco miejsca.

 

6. Chcę minimum 16gb ram w tym zestawie.

 

7. Myślę że z czasem będę podkręcał co się da więc płyta główna musi być na to gotowa :P

 

To by było na tyle. Jak mówiłem komputer chcę złożyć po nowym roku, bo liczę ze ceny sprzętu pójdą w dół albo po prostu uda się capnąć coś tanio na po świątecznych wyprzedażach, chciałbym żebyście naprowadzili mnie w jaki mniej więcej zestaw isc, jaki procesor powinienem wybrac, w które karty graficzne celować, które płyty główne czy dyski twarde to najpepsze wybory w swojej klasie itd.

Link to post
Share on other sites

https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/procesory-45/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=196316

 

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/dyski-twarde/dyski-ssd/goodram-iridium-pro-480gb-sata3-2-5-560-535mb-s

 

https://www.morele.net/naped-lg-gp57eb40-slim-699387/

 

Masz tu:

 

1.Proc 6 rdzeni/12 wątków który ci wystarczy na lata.

 

2.Chłodzenie od SilentiumPC,które pozwoli na OC proca.

 

3.Płytę główną na chipsecie X370 od ASUSA.

 

4.16GB RAM w Dualu.

 

5.1060 6GB od Palita z półpasywnym chłodzeniem.

 

6.SSD 480GB od GOODRAMA na system i resztę.

 

7.Zasilacz z zapasem mocy od Seasonica.

 

8.Obudowę od Fractal Designe.

 

Chcesz większy SSD to:
 

https://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-m8pe-g-512gb-pcie-x3-px-512m8peg-1000235/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Komputer będzie służył głównie do gier

 

Kłania się Intel Coffee Lake

 

 

 

które po prostu łatwo zmodernizować

 

Zmodernizować do czego ? A jak to będą raptem te same modele z wyższym zegarem ?

 

 

 

To by było na tyle. Jak mówiłem komputer chcę złożyć po nowym roku

 

Spokojnie się zmieścisz z i5 8400 oraz z GTX 1080. Obecnie taki zestaw to koszt około 5300 zł. Do czasu zakupu powinny pojawić się tańsze płyty pod Coffee Lake.  

Link to post
Share on other sites

Kłania się Intel Coffee Lake

 

 

 

Zmodernizować do czego ? A jak to będą raptem te same modele z wyższym zegarem ?

 

 

 

Spokojnie się zmieścisz z i5 8400 oraz z GTX 1080. Obecnie taki zestaw to koszt około 5300 zł. Do czasu zakupu powinny pojawić się tańsze płyty pod Coffee Lake.

 

Po prostu łatwiej przejsc na nowszą generację procesorów. Nie trzeba wymieniać płyty i rozkładać>składać całego komputera

Link to post
Share on other sites

Nie przechodzi się na nowe generacje ot tak. Przechodzi się dopiero wtedy, kiedy owe przejście jest opłacalne. Obecnie jest to bardzo rzadko spotykane zjawisko. Od niepamiętnego czasu teraz warto myśleć o AM4 oraz o Z370. Z roku na rok takich niespodzianek bym się nie spodziewał. 

Link to post
Share on other sites

Nie przechodzi się na nowe generacje ot tak. Przechodzi się dopiero wtedy, kiedy owe przejście jest opłacalne. Obecnie jest to bardzo rzadko spotykane zjawisko. Od niepamiętnego czasu teraz warto myśleć o AM4 oraz o Z370. Z roku na rok takich niespodzianek bym się nie spodziewał.

 

Ok ale jeśli nowe procesory AMD okażą się równie udane jak ryzeny to i tak pewnie opłacało by mi się sprzedac obecny i kupić nowy, tak jak ty piszesz teraz o coffee lake że opłaca sie w nie zainwestować tyle że taka przesiadka jest dużo bardziej "upierdliwa" i kosztowna gdzie z AMD to kwestia wyciągnięcia starego cpu i włożenia nowego Edytowane przez adampzb
Link to post
Share on other sites

Przy czym obecnie 8400 jest zdecydowanie lepszym procesorem do gier i nie ma żadnych namacalnych dowodów, że Ryzen coś zyska. Miało być tyle poprawek, tyle patchy, nawet sam MS miał interweniować. Poprawili ROTR to automatycznie spodziewano się takiego skoku w każdej innej grze. W testach pierwszy raz w historii trzeba było zmieniać procedury testowe w grach bo Ryzen coś nie ten teges wychodził. Jeżeli wydajność rdzenia zostanie na tym samym poziomie, to mogą sobie podnosić taktowania, nawet dokładać kolejne rdzenie i wątki a nic to nie da. Gry opierają się najczęściej na 4 rdzeniach. Wielowątkowość raczkuje od wielu wielu lat i za bardzo nic w tej kwestii się nie zmienia. Jak coś ruszy, to nie będzie to nagle pełne wykorzystanie 12 wątków. Już nawet nie chcę się rozpisywać jak to zapewne pięknie rozegrają developrzey gier. 

 

A przy zakupie 8400 na Z370 masz przecież możliwość wsadzenia 8700K, killer pod każdym względem. Masz możliwość korzystania z iGPU w przypadku sprzedaży karty graficznej. To też jest cholernie wielki plus 1151 patrząc pod kątem modernizacji i dlaczego nikt o tym nawet nie wspomina ? W przypadku AM4 musisz najpierw wyłożyć kasę na nową GPU i dopiero możesz myśleć o sprzedaży starej. No chyba, że komp z którego korzystać nie możesz jest dla Ciebie przyszłościowym rozwiązaniem. W przypadku 1151 sprzedajesz starą, dokładasz kilka stówek i wkładasz coś nowego. Nawet weź traf jakieś dobre okazje czy coś. Zawsze masz integrę. Zawsze GPU możesz paść i możesz czekać na załatwienia RMA tygodniami. 

 

Dodam jeszcze, że za mną nie przemawia fakt pozbawiania się wydajności tylko po to, żeby mieć możliwość modernizacji kompa bez konieczności wymiany płyty głównej. Starą płytę sprzedasz za dobre pieniądze. Płyty pod Intela trzymają ceny jak jasna cholera na allegro i ciągle ludzie kupują. Używane H61 jest bardzo blisko ceny nowych H110. Dla niektórych wymiana płyty głównej (za kilka lat) już dziś jest strasznym problemem. Nikt o zdrowych rozsądkach kto posiada Intela nie zmienia płyt z każdym wyjściem nowej generacji. Ludzie dalej siedzą na Sandy, Ivy, Haswell, Haswell Ref itp. Nikt o zdrowych zmysłach nie przesiadał się nawet z Sandy na Ivy czy z Ivy na Haswella. Oczywiście nie mówimy tutaj o jakiś trafionych okazjach czy dobrze ugranych dealach gdzie dopłata była mała. To jest ten cholerny wielki plus Intela. Kupiony procesor służy latami bez konieczności zmiany ale mimo wszystko jest to obracane pod nowe sockety, pod nowe chipsety, pod nowe mobo które trzeba będzie zmienić. Zmieniają Ci co chcą, zmieniają Ci co mają parcie na nowości, Ci którym brakowało wydajności to moim zdaniem zdecydowanie mniejszy % takich użytkowników, którzy zmiany dokonali. 

 

Obecnie wygląda to trochę inaczej bo następuje mała rewolucja w przypadku Intela. Ktoś kto kupił Kaby Lake może czuć mały niedosyt, że nie poczekał. Nie spodziewałbym się jednak, że takie sytuacje jak ta z AM4 i Z370 będą przy każdej prezentacji nowych CPU. Cudem jest, że odbył się ten skok. Teraz pomęczą nas kosmetyką jedni i drudzy. 

 

To tylko moje takie zdanie na ten temat. Jak zdecydujesz się nawet na tego Ryzena 5 1600 to też nie będzie źle. Procesor dobry, uniwersalny. Trzeba przyznać. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No zaczynasz przekonywać mnie do intela ale mam jeszcze wątpliwości.

 

I5 8400 faktycznie leje ryzena w każdej grze w HD, mimo słabszego zegara na pojedynczym rdzeniu. Przejście na i7 8700k to też bardzo kusząca opcja jedak rozjaśnij mi parę spraw o których się naczytałem co do intela.

 

Słyszałem wiele o tzw. Selektach czyli ze niby portale testujące dostają lepsze egzemplarze które funkcjonują lepiej i można wyżej podkręcić? A w rzeczywistości szary klient kupuje procesory gorszego sortu które nie są już tak dobre?

 

Temperatury w intelach podobno są wysokie, trzeba skalpować i inwestować w mocne chłodzenie żeby utrzymać dobre temperatury?

 

Trochę się gubię już w różnych ofertach procesorów i sam nie wiem czy dostaję je z chłodzeniem? Jeśli tak to czy wiatraki które są w komplecie z cpu dają radę?

 

Kolejną rzeczą jest boost. W jakich okolicznościach procesor przyśpiesza? Słyszałem też że intel rezygnuje z podawania wartości boost więc w przyszłości to bedzie takie kupowanie po omacku?

Link to post
Share on other sites

 

 

Słyszałem wiele o tzw. Selektach czyli ze niby portale testujące dostają lepsze egzemplarze które funkcjonują lepiej i można wyżej podkręcić? A w rzeczywistości szary klient kupuje procesory gorszego sortu które nie są już tak dobre?

 

Jest to całkiem możliwe ale jeżeli już o tym mowa to i AMD i Intel

 

 

 

Temperatury w intelach podobno są wysokie, trzeba skalpować i inwestować w mocne chłodzenie żeby utrzymać dobre temperatury?

 

Tak ale to też wszystko zależy od sztuki na jaką trafisz. 

 

 

 

Trochę się gubię już w różnych ofertach procesorów i sam nie wiem czy dostaję je z chłodzeniem? Jeśli tak to czy wiatraki które są w komplecie z cpu dają radę?

 

8350K, 8600K oraz 8700K nie posiadają chłodzenia w zestawie  

 

 

 

Kolejną rzeczą jest boost. W jakich okolicznościach procesor przyśpiesza? Słyszałem też że intel rezygnuje z podawania wartości boost więc w przyszłości to bedzie takie kupowanie po omacku?

 

Przyśpiesza w zależności od obciążenia oraz od ilości obciążonych rdzeni / wątków

 

https://www.gamersnexus.net/guides/3077-explaining-coffee-lake-turbo-8700k-8600k

 

Ustawiasz mnożniki TB na sztywno i masz cały czas maksymalne taktowanie dla obciążonych wszystkich rdzeni / wątków. 

Link to post
Share on other sites

Ok lap5ie o co chodzi, tylko że

 

1. Po co w ogóle podkrecać cpu jeśli system boost sam to zrobi kiedy tego potrzebuję = wtedy kiedy potrzebna jest większa moc? Z artykułu który mi dałeś wynika że podkręcanie powoduje problemy ze stabilnością, zwiększa pobór energii i wydziela więcej ciepła = trzeba zainwestować w dobre chłodzenie i pewnie skalpować co jakiś czas a test nie pokazał jakiegoś znaczącego wzrostu wydajności?

 

2. Modele bez K mają prawie takie same zegary na turbo a są tańsze, do tego przychodzą z wiatrakiem w zestawie (po twojej wypowiedzi tak stwierdziłem)

 

3. Skoro wszystkie procesory intela mają turbo boost czy da się je też jakoś podkręcić?

Link to post
Share on other sites

 

 

Po co w ogóle podkrecać cpu jeśli system boost sam to zrobi kiedy tego potrzebuję = wtedy kiedy potrzebna jest większa moc? Z artykułu który mi dałeś wynika że podkręcanie powoduje problemy ze stabilnością, zwiększa pobór energii i wydziela więcej ciepła = trzeba zainwestować w dobre chłodzenie i pewnie skalpować co jakiś czas a test nie pokazał jakiegoś znaczącego wzrostu wydajności?

 

 Taktowanie w trybie Turbo spada w zależności od ilości obciążanych rdzeni. Im więcej rdzeni obciążonych tym niższe taktowanie. Ustawiając mnożniki na "sztywno" masz cały czas maksymalne taktowanie CPU, nawet przy obciążonych wszystkich rdzeniach. Pobór prądu to sprawa naprawdę marginalna i każde OC wiąże się z większym poborem prądu. Tutaj nawet nie będziesz zwiększać napięcia vcore. Pod OC daje się chłodzenia typu Fera 3 czy Fortis 3 będzie tutaj w zupełności wystarczający a o skalpowaniu i5 8400 ostro przesadzasz. Niestabilność przychodzi jak poza mnożnikami TB kręcisz szyną. Tutaj może dojść do niestabilności ale nie musisz tego robić bo to już takie wyciąganie ostatnich MHz, trochę na siłę. 

 

 

 

Modele bez K mają prawie takie same zegary na turbo a są tańsze, do tego przychodzą z wiatrakiem w zestawie (po twojej wypowiedzi tak stwierdziłem)

 

Tak ale modele z K mają odblokowany mnożniki do OC. Przy Coffee Lake czy przy Kaby Lake pękają granice 5 GHz na rdzeniu

 

 

 

Skoro wszystkie procesory intela mają turbo boost czy da się je też jakoś podkręcić?

 

Nie rozumiem 

Link to post
Share on other sites

Obecnie turboboost Coffee Lake żyje własnym życiem i nie zawsze te 4.0 GHz się osiągnie. Kwestia zapewne wyjścia nowych biosów na płyty główne. Dokładasz chłodzenie i tyle. Napięcia zmieniać nie będziesz, z chłodzeniem Fera 3 czy Fortis 3 nie ma się co martwić o temperatury. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Ok, więc po długich przemyśleniach zdecydowałem się jednak na ryzeny. nie podoba mi się trochę polityka intela i w sumie nie jestem jakimś zapalonym graczem. Wystarczy mi 60fps w full hd, detale nie mają dla mnie znaczenia a w dzisiejszych czasach gry nawet na minimalnych wyglądają dla mnie wystarczająco dobrze, do tego bawię się hobbystycznie w unity i blenderze wiec ta lepsza wielowątkowa wydajność tez si przyda.

 

http://www.morele.net/inventory/info/3b7499a5/

 

tu jest mój zestaw na dzień dzisiejszy z czego prosiłbym jeszcze o porady co do paru komponentów. Płyta główna wybrana tylko dlatego że sklep ją poleca, jeśli macie jakieś lepsze propozycje to z chęcią wysłucham. Procesor i ramy chce podkręcić, ryzena chce puścić na 3.9 co podobno jest bezproblemowe dla większości sztuk, ramy chce aby chodziły na 2933mhz. Zasilacz wybrany losowo bo nie mam kompletnie pojęcia co wybrać, dysk z polecenia na tym forum, jednak cena jest dość wysoka więc jeśli macie jakiś lepszy pomysł to byłbym wdzięczny. Co do samego procesora to tez nie jestem pewien czy nie lepiej byłoby kupić 1600 zamiast 1600x, ponoć nie ma różnicy w wydajności, podkręcają się tak samo a i do tego mają chłodzenie w zestawie więc coś bym przy tym oszczędził?

Link to post
Share on other sites

Procesor Ryzen 5 1600 - pod OC

Mobo MSI B350 Mate - spokojnie wystarczy

SSD Irdium Pro 240 GB - kości MLC

Zasilacz Seasonic Focus 550W - 10 lat gwary, górna półka

Monitor LG 24MP59G-P 75 Hz IPS

 

Jeżeli chodzi o oszczędności, 200 zł taniej a i tak lepiej

 

1 x  AMD Ryzen 5 1600 /3.6GHz, AM4, BOX/ 1 x  MSI B350 PC Mate /AMD B350, DDR4, AM4/ 1 x  G.Skill 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ripjaws5 1 x  SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 1 x  Palit GeForce GTX1060 JetStream 6GB DDR5 192bit (1708/8000, Micron) 1 x  GoodRam Iridium PRO 480GB SATA3 (560/535MB/s) MLC 1 x  LG 24MP59G-P (IPS, 5ms, HDMI) 1 x  Asus DRW-24D5MT SATA (black) 1 x  TP-Link TL-WN781ND /N150, PCI-E/ 1 x  Seasonic S12II-520 520W 120mm Bronze 1 x  SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black
Link to post
Share on other sites

Wow, dzięki za szybką odpowiedz i propozycję. Z tego co widzę to esc ma niższe ceny na każdym kontynencie, myślisz ze dali by do tego jakiś rabat? Na morelach dali by 150-200 zł rabatu. Te szybsze ramy będą robiły różnicę? I jeszcze piszesz o zasilaczu 550 ale w linku jest 520?

Edytowane przez kajtek.
cytat
Link to post
Share on other sites

 

 

Z tego co widzę to esc ma niższe ceny na każdym kontynencie

 

:menda: 

 

 

 

myślisz ze dali by do tego jakiś rabat?

 

Pytaj sklep

 

 

 

Te szybsze ramy będą robiły różnicę?

 

Niekoniecznie

 

 

 

I jeszcze piszesz o zasilaczu 550 ale w linku jest 520?

 

550 Focus pod budżet 5500 zł, ten 520 tańsza opcja i też dobra.  

Link to post
Share on other sites

A te ramy dam w ogóle radę puścić na 3200? Jest sens dopłacać? Jeszcze jedno, na morelach 1600 jest opisany jako 3.2 ghz, na esc jako 3.6 ghz, jak jest w rzeczywistości bo sie trochę gubię?

Jeszcze jedno co do obudowy. Okno mi w sumie nie potrzebne ale interesowało by mnie coś lepiej wygłoszonego, masz jakieś propozycje?

Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedno, na morelach 1600 jest opisany jako 3.2 ghz, na esc jako 3.6 ghz, jak jest w rzeczywistości bo sie trochę gubię?

Jeszcze jedno co do obudowy. Okno mi w sumie nie potrzebne ale interesowało by mnie coś lepiej wygłoszonego, masz jakieś propozycje?

Po prostu esc podał taktowania w trybie turbo. Z tego co wiem to dobrze wyciszone są fractal design define, ale ich ceny są chore nigdy bym nie dał pół tysiąca za obudowę, możesz spróbować wyrwać używkę r4 na olx. 

Link to post
Share on other sites

Po prostu esc podał taktowania w trybie turbo. Z tego co wiem to dobrze wyciszone są fractal design define, ale ich ceny są chore nigdy bym nie dał pół tysiąca za obudowę, możesz spróbować wyrwać używkę r4 na olx. 

a co jeśli chodzi o podkręcanie? 1600 pójdzie do 3.8-3.9 ghz bez większych problemów na stockowym chłodzeniu? czy bardziej opłacałoby się jednak kupić 1600x + lepsze chłodzenie?

Link to post
Share on other sites

a co jeśli chodzi o podkręcanie? 1600 pójdzie do 3.8-3.9 ghz bez większych problemów na stockowym chłodzeniu? czy bardziej opłacałoby się jednak kupić 1600x + lepsze chłodzenie?

1600x ma wyższe bazowe taktowanie, jak chcesz kręcić to będą kręcić się tak samo, bierzesz r5 1600 + Scythe Mugen 5 i spokojnie podkręcasz nie martwiąc się o temperatury.

Link to post
Share on other sites

Trochę sie interesowałem tematem i wydaję się to raczej zależy od procesora a nie chłodzenia. Sa ludzie którzy na stocku bez podnoszenia napięcia mają je na 3.8 i są tacy co max wyciągają 3.7 więc zdecydowałem nie będę dokupowal lepszej suszarki i po prostu podkręce go ile sie da na stocku + podkręce ramy i tyle

Także to moja chyba ostateczna lista https://www.morele.net/inventory/info/3b7499a5/

 

Zamieniłem monitor na tańszy bo tamten polecony przez kajtka miał większość negatywnych opinii a ten został polecony z tego forum w dziale monitory. I z racji że zestaw polecony przez kajtka okazał sie o 500 zł tańszy zamieniłem zasilacz na lepszy

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...