Skocz do zawartości

Nvidia CUDA - wrażenia


Recommended Posts

Witam

Czy ktoś korzysta z tej technologi ? jakie są jej osiągi w praktyce ? czy są jakieś praktyczneprogramy pod to

Jak bardzo integruje się z programami Adobe? (Czy działa na innych programach Adobe niż Photoshop i Premiere np illustrator)?

i w końcu czy warto kupić kartę nvidi dla Cudów ?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

W większości "takich" programów Radeon'y też mają CUDA tak zwane "ATI Stream" więc tylko gry tak naprawdę wchodzą w grę.

 

Kiedyś próbowałem złamać WPA2 za pomocą CUDA ale niestety program nie rozpoznawał pakietów które zebrałem :) .

Link to post
Share on other sites

Cuda jak Cuda wielu wierzy ale nikt nie widział :) A tak na serio kupować kartę ze względu na tą technologie to głupota ale jeśli jest ona w cenie produktu to bardziej taki gratis :P Podobno coś daje ale jakoś niespecjalnie zauważyłem.

ale jeśli rozchodzi się o kupno karty za 200 zł to może mięć sens

 

chodzi mi bardziej o zastosowanie do pracy niż do gier

z drugiej strony jakby dłużnej przy tym posiedział , może by znalazł parę przydatnych programów

pytam ponieważ może ktoś często używa CUDA i ma coś w tej sprawie do powiedzenia

Link to post
Share on other sites

Cuda jak Cuda wielu wierzy ale nikt nie widział ;) A tak na serio kupować kartę ze względu na tą technologie to głupota ale jeśli jest ona w cenie produktu to bardziej taki gratis :) Podobno coś daje ale jakoś niespecjalnie zauważyłem.

 

Akurat tu się mylisz :P Technologia CUDA została wykorzystana np w grze Just Cause 2 ( symulacja wody przez GPU ) czy też w sztandarowym produkcie jakim jest Badaboom Media Converter.

Efekt wykorzystania CUDA to również różnej maści benchmarki jak np : JX3 Benchmark czy Design Garage,jak i multum aplikacji stworzonych przez programistów i naukowców które bazują na tej architekturze :)

 

Największe zastosowanie widać w dziedzinie nauki :

 

"Znane oprogramowanie BOINC (Berkeley’s Open Infrastructure for Network Computing) wykorzystuje wolną moc obliczeniową domowych komputerów do skomplikowanych obliczeń. BOINC jest próbą rozwiązania problemu analizy ogromnej ilości danych. Wśród projektów naukowych wspieranych przez BOINC znajdują się takie, które poszukują rozwiązań dla problemów klimatycznych, metod leczenia chorób, czy wyszukiwaniu w przestrzeni kosmicznej pulsarów bądź sygnałów pochodzenia pozaziemskiego (słynne SETI@home).Dwa projekty umożliwiają już wykorzystanie CUDA, a są to wspomniane SETI@home oraz GPUgrid.net. Wedle informacji zawartych na stronie BOINC, aplikacje te mogą działać od 2 do 10 razy szybciej, niż te wykorzystujące wyłącznie moc CPU.Projekt SETI@home wyszukuje śladów aktywności pozaziemskich cywilizacji poprzez analizę sygnałów radiowych docierających do nas z kosmosu. Dzięki wykorzystaniu CUDA i karty GeForce GTX 280 klient BOINC może przetwarzać dane dwukrotnie szybciej niż procesor Intel Core i7 965 3,2 GHz i prawie osiem razy szybciej niż Core 2 Duo E8200 2,66 GHz.

 

Z mocy kart NVidii korzysta też projekt GPUgrid.net. Zadaniem projektu jest symulacja struktur biomolekularnych. Jednym z najnowszych eksperymentów jest badanie właściwości protein wirusa HIV.

 

Kolejnym projektem który ma wkrótce wzbogacić się o obsługę CUDA jest Einstein@Home. W ramach tego eksperymentu domowe komputery analizują dane z obserwatoriów fal grawitacyjnych w poszukiwaniu sygnałów pochodzących z pulsarów. Więcej na temat wykorzystania CUDA w BOINC dowiesz się pod tym adresem.

 

Uniwersytet w Stanford nie chce być gorszy i oprogramowanie projektu Folding@home również korzysta z mocy kart graficznych NVidia. Więcej na temat wykorzystaniu CUDA znajdziecie na oficjalnej stronie projektu Folding@home"

 

 

http://www.nvidia.pl/object/cuda_home_new_pl.html i wszystko jasne :)

Link to post
Share on other sites

Technologia CUDA służy twórcom nie użytkownikom. Zaś by spożytkować ten potencjał należy nie tylko zaopatrzyć się w aplikacje, ale również GPU do tego przeznaczone.

Najlepiej zapoznać się trochę u źródeł:

http://www.nvidia.pl/object/what_is_cuda_new_pl.html

Niestety... za 200 zł to raczej pobożne życzenie. :)

Link to post
Share on other sites

Orientuje się ktoś jak ma się CUDA do programów typu Auto Cad ,Catia , Solidworks, NX? Czy są jakieś wyraźne korzyści wynikające z tej technologii i przejawiające się w tych programach np. przy renderingu i ogólnie konwersji plików video?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi

żeby napisać program pod CUDA trzeba mieć niezłą wiedzę, dla nie wtajemniczonych CUDA działają od Seri Geforce 8xxx tak wiec za 150 zł można mieć tą technologie , może to nie GTX470 ale zawsze to coś. a tak po za tym interesuje mnie integracja z Adobe oraz 3dsmax, na stronie nvidi jest mnóstwo programów które wspierają CUDA ale nie stety nie wiem ile z nich jest praktycznych a ile to benchmarki, nie mogę tego wszystkiego sprawdzić bo nie mam karty Nvidi dla temu pytam was,

Marketingowe slogany na stronie nvidi są interesujące ale również chciałbym usłyszeć opinie zwykłych użytkowników

Link to post
Share on other sites

CUDA działają od Seri Geforce 8xxx tak wiec za 150 zł można mieć tą technologie

tylko, że wymierne korzyści zaczynają się od gtx460

 

interesuje mnie integracja z Adobe oraz 3dsmax

pomaga, tzn niektóre filtry aplikują się szybciej gdy dać je GPU do policzenia itp, ale jak pisałem wyżej, aby różnica stała się warta inwestycji liczba rdzeni cuda powinna przekraczać 350

 

Obróbka wideo. Nie ma problemów.

jest szybciej, ale są straty na jakości

Link to post
Share on other sites

Photoshop CS5 wspiera CUDA :wariat: Przy dużych rozdziałkach wygodniej się pracuje niż np na karcie bez CUDA . Nie ma opóźnień (no może jak używamy smuge tootla na dużą skalę - 2500pix raz mi się zdażyło to chwilę to trwało jak po całej focie pośmigałem, ale to samo na 7300GT zwiesiło mi system :menda: więc jest różnica)

 

W AutoCAD też jest lepiej , mam 2011ke i obróbka 3D - Rendering w HD trwa ok 30-60 sec przy 2x stożek + tekstura i 2x Pierścień + tekstura więc jest to pomocne , moja 7300GT męczyła się w 640x480 ok 1-2 min.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...