Skocz do zawartości

Zakup bardziej przyszłościowy = Ryzen, czy Coffee Lake


Recommended Posts

Witam.

 

Tak się zastanawiam, zakup jakiej platformy jest bardziej opłacalny / przyszłościowy - Ryzen czy Coffee Lake? Chodzi mi o to, czy wiadomo już dziś ( ja tego niestety nie śledzę ), czy przyszłościowe procesory będą wymagały tej samej podstawki co obecne Ryzeny, czy zmiana płyty będzie koniecznością wraz z nową wersją Ryzenów? Słyszałem za to plotki, że nowe wersje procesorów Intela będą ponownie wymagać innej płyty głównej. Prawda, to czy fałsz? Wiem, że kupno Ryzenów to trochę strzał w stopę, bo są one słabsze od Coffe Lake, tylko z kolei, czy np będą się one miały szansę bardziej rozwinąć w nowych grach, gdy te będą wykorzystywać więcej rdzeni niż obecnie, czy nadal pozostaną słabsze od Intelów z taką samą ilością rdzeni?

Link to post
Share on other sites

Znając politykę Intela to będzie wymagana nowa podstawka pod przyszłe procesory.....

Coffe Lake wygląda dość obiecująco na papierze....

Proponuję zapoznać się z testami...

Lipton z tego co wiem robił już pierwsze testy i Coffe Lake pokazał się z bardzo dobrej strony....

No i wreszcie 6 rdzeni w konsumenckich procesorach....

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Tak się zastanawiam, zakup jakiej platformy jest bardziej opłacalny / przyszłościowy - Ryzen czy Coffee Lake? Chodzi mi o to, czy wiadomo już dziś ( ja tego niestety nie śledzę ), czy przyszłościowe procesory będą wymagały tej samej podstawki co obecne Ryzeny, czy zmiana płyty będzie koniecznością wraz z nową wersją Ryzenów? Słyszałem za to plotki, że nowe wersje procesorów Intela będą ponownie wymagać innej płyty głównej. Prawda, to czy fałsz? Wiem, że kupno Ryzenów to trochę strzał w stopę, bo są one słabsze od Coffe Lake, tylko z kolei, czy np będą się one miały szansę bardziej rozwinąć w nowych grach, gdy te będą wykorzystywać więcej rdzeni niż obecnie, czy nadal pozostaną słabsze od Intelów z taką samą ilością rdzeni?

Pytanie brzmi: czy potrzebujesz wysokich taktowań czy nie, o to wszystko się rozbije. Najczęściej końcowy użytkownik nie zobaczy różnicy (testy testami, ale tam wybrane są warunki aby wydobyć różnicę między nimi)

 

Innymi słowy cena/opłacalność.

Link to post
Share on other sites

AMD pewnie będzie mieć tą samą podstawkę bez modyfikacji przez nastepne 2-3 generacje, intel już zmienił lga1151 i nie ma kompatybilności wstecznej z Z270 a dopiero mają z rok ? Tak naprawdę to zależy od zastosowania, budżetu i takich tam dupereli.

Link to post
Share on other sites

Kwestia podstawowa to pytanie jaki budżet i zastosowanie zestawu. Z jednej strony AMD raczej nie zmieni podstawki i będzie można nowszy procesor na tej płycie zastosować. Z drugiej nie liczyłbym na to by w grach procesory AMD porównywalne cenowo do 8600k nawet z następnej generacji były od niego mocniejsze, musiałoby dojść do istotnego przełomu i wzrostu u czerwonych.

 

Tak wiec jeżeli zastosowaniem komputera miałyby być gry i budżet będzie wystarczający to celowałbym w 6 rdzeni i5. Wystarczy na ładnych kilka lat, a nawet jeżeli intel zmieni podstawki to zawsze w rezerwie do upgrade zostanie 8700k.

 

Jeżeli jednak komputer do zastosowań profesjonalnych w oprogramowaniu wielowątkowym, to skłaniałbym się ku Ryzenowi, bo jeżeli następne generacje zen przyniosą progres jakiego niektórzy oczekują, to różnica moze być zauważalna.

Link to post
Share on other sites

supervisor mam na myśli najlepszą wydajność w codziennym użytkowaniu typowo biurowym ( praca z zip-ami, kopiowanie dużej ilości różnej wielkości plików itp ), biorąc pod uwagę również rozrywkę tzn gry w ogólnym rozrachunku 25% całego użytkowania PC, przy czym jeśli już mowa o grach to o najnowszych produkcjach na najwyższych możliwych detalach i maksymalnej płynności gry i stabilnych 60 fps-ach ( FHD )

 

Jednak z tego co wnioskuję to bardziej opłacalny / przyszłościowy jest Ryzen, mimo znacznie słabszej wydajności w grach.

Link to post
Share on other sites

Nie do końca będzie widać korzyść po stronie ryzena. Masz poniżej przykład jeżeli chodzi o pracę z zip'ami. 8600k lepszy od odpowiednika ze strony AMD i niewiele odstaje od sporo droższego 1800x. A jak jest w grach sam wiesz.

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_8600k_rzeznik_zwany_coffee_lake?page=0,3

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Dla mnie przyszłościowa o tyle, że nie wiem ile generacji zdąży wyjść zanim poczujesz potrzebę zmiany na coś lepszego. Ludzi którzy kupili lata temu i7 jak 2600k, 3770k do dzisiaj nie narzekają na ogół na brak mocy i to jest dla mnie przyszłościowy zakup, a nie kombinacje co generację z wymianą. Kupując tak drogi zestaw do pracy biurowej i sporadycznego grania nie ważne czy wybierzesz intela czy AMD zapewne i tak zdążysz przeżyć ze 2 może nawet 4 generacje zanim poczujesz potrzebę zmiany.

 

EDIT Jeżeli dużo pracujesz z plikami to jako przyszłościowe zakupy nastawiłbym się na płytę do której dołożysz w przyszłości więcej wydajnych dysków i tak dalej. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Dla mnie przyszłościowa o tyle, że nie wiem ile generacji zdąży wyjść zanim poczujesz potrzebę zmiany na coś lepszego. Ludzi którzy kupili lata temu i7 jak 2600k, 3770k do dzisiaj nie narzekają na ogół na brak mocy i to jest dla mnie przyszłościowy zakup, a nie kombinacje co generację z wymianą. Kupując tak drogi zestaw do pracy biurowej i sporadycznego grania nie ważne czy wybierzesz intela czy AMD zapewne i tak zdążysz przeżyć ze 2 może nawet 4 generacje zanim poczujesz potrzebę zmiany.

 

EDIT Jeżeli dużo pracujesz z plikami to jako przyszłościowe zakupy nastawiłbym się na płytę do której dołożysz w przyszłości więcej wydajnych dysków i tak dalej. 

 

 

dokładnie

 

Dalej martwy proc na martwej podstawce będzie szybszy. Ty zmienisz cpu (posiadasz am4) na nowszego, a ten od martwej podstawki (1151) kupi raz i ma spokój bo i tak ma wydajniej.  Chyba nikt nie powie,że s1155 to była jakakolwiek przyszłościowa podstawka a 6 lat spokoju mieli.   Dla przypomnienia posiadacze 2500K/2700K też byli na martwej podstawce bo Ivy to żaden upgrade, a ile się bawili? baa nawet teraz się dobrze bawią  ;)
 
Poza tym argumenty, że podstawka am4  jest przyszłością. Tak tylko, że ten zdechły procesor (szczególnie i5-8600k/i7-8700k) na zdechłej podstawce zapewni wydajność w typowym domowym kompie do rozrywki jakiej Ryż nie da przez najbliższe 2 lata, czyli do końca przyszłościowej podstawki AM4. Więc możesz zmieniać proce i czuć się przyszłościowo, ale wydajność nadal będzie z przeszłości.
 
@raventes
 
25 % grania? To bierz od razu ryzena 1700x. W grach na monitorze 60hz spokojnie ci on wystarcza a jak reszta to programy, to tym bardziej. Poza tym cala platforma am4 wyjdzie ci taniej.
Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

Dla przypomnienia na dzialce mam Phenoma X6 +Ati 6870 i dalej sie przyjemnie gra, wiec 2600k to zaden wyznacznik :)

wybor ciezki, Intel ma mocne rdzenie w duzej cenie, i co roku zmienia cos bys nie zrobil modernizacji, z drugiej strony masz AMD gdzie malym kosztem masz sporo jajek i watkow ktore tez pokazuja przewage nad intelem w zasmieconym systemie.

 

Jak nie przeszkadza Ci polityka dojenia kasy Intela to bierz jego, jesli chcesz mniej wydac i miec spokoj na pare lat (a za pare lat wsadzisz cos poteznego) to zostaje AMD :)

Link to post
Share on other sites

Dla przypomnienia na dzialce mam Phenoma X6 +Ati 6870 i dalej sie przyjemnie gra, wiec 2600k to zaden wyznacznik :)

 

Pisałem o 2600k aby uzasadnić mój tok rozumowania, ze dla osób kupujących topowe konsumenckie procesory nie po to by mieć świadomość posiadania najlepszego dostępnego na rynku produktu, tylko po to by komfortowo użytkować komputer to bez znaczenia czy podstawka zmieniana jest co generację, czy co trzy, bo i tak nie muszą wymieniać procesora częściej niż co 5 lat. 2600k jest tu tylko przykładem, że prawie siedmioletni procesor sprzed 6 generacji nadal daje radę. Twoja wypowiedź o phenomie tylko to potwierdza.

 

Dlatego nie rozumiem rozwodzenia się nad "przyszłościowymi" podstawkami, bo w wymianie procka co 1-2 generacje nie ma żadnej logiki i ekonomii. No chyba, ze ktoś jest naprawdę power userem, który na sprzęcie pracuje i opłaca mu się wymieniać dla zyskania 5-10% wydajności.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Tez miałem phenoma czy athlony x4,fx-y i bez przesady na dzisiaj to dość słabe cpu do gier.

Chyba ze ktoś rozważa granie w 30 klatkach.Hd6870 ?Na tym juz gra w nowości się nie da

https://www.youtube.com/watch?v=S8EQHEosB2o

Przykład far cry  primal

 

Bardziej przyszłosciowa jest podstawka am4 ale intel daje wydajniejsze cpu wiec z tej przyszłosci możesz nie skorzystać a zrobissz tylko żonglerkę cpu ;)

 

 

Moze 8600K +z370 msi sli plus ?

Do tego warto zainteresować sie. min 3000mhz ram i dać go jeszcze w oc bo widać ze tak szybkie cpu sa hamowane przez ram.Już kilka testów to potwierdziło

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

Hound

 

Kupujesz coollaboratory Liquid Pro, zeby delida robić czy będzie robiła jako zwykła pasta? Nie lepiej GC-Extreme ? ,  coollaboratory nie polecam nakładać jej pomiędzy IHS a dane chłodzenie, gdyż potem ciężko ją usunąć/wyczyścić z powierzchni procesora jak i z podstawy chłodzenia i lubi się wżerać w podstawy chłodzenia i musimy potem szlifować do lustra powierzchnię;(

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

http://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2017/08/Intel-Coffee-Lake-and-300-Series-Platform-Details_2-1030x549.jpg

 

Przeglądałem rok 2018 i intel nic nie mówi o 8 rdzeniach .Dalej są 6/12.Czy źle ja czytam ?


 

 

Kupujesz coollaboratory Liquid Pro, zeby delida robić czy będzie robiła jako zwykła pasta? Nie lepiej GC-Extreme ?

 

Metal jest do innego cpu a moze i będzie na 8700 ale na góre bez delida bo na cpu 65wat a nawet 95 bez oc nie warto delida robić.Do tego poziomu pasta intela się sprawdza


tzHSGLz.png

 

Tu skalowanie z ram


HAKELBERY wiesz kiedy ma dojść ta Twoja nowa i7? Jestem ciekawy jak wysoko da się ustawić na niej taktowanie dla wszystkich rdzeni  ;)

https://youtu.be/lRQaW1u_tXQ?t=321

Chyba jest bez wielkiej różnicy jak można wklepać np bclk 133 .Nawet będzie szybciej jak na mnożniku


Juz mam plana puścić na 125 MHZ x 40 co da 5GHZ i upuszczę o 2 oczka z avx ,ram wtedy też poleci z 2133 na 2666 czyli def .Mam nadzieje ze sztuka na to pozwoli ;)

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

Jak nie przeszkadza Ci polityka dojenia kasy Intela to bierz jego, jesli chcesz mniej wydac i miec spokoj na pare lat (a za pare lat wsadzisz cos poteznego) to zostaje AMD :)

 

Z tym dojeniem kasy to w obecnej sytuacji chyba nie jest tak źle, bo kosztowo płyta + procek wypada w przypadku AMD i Intela dość podobnie. Nadal jednak nie mam pojęcia którą platformę brać pod uwagę podczas składania nowego PC.

Edytowane przez raventes
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...