Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

podlaczylem dzisiaj dysk Hitachi 500gb SATA i program ktorym sprawdzalem temp podzespolow tj AIDA 64 niby dziala ale gdy klikam na czujniki w celu sprawdzenia temp to nie moze nic wyszukac a potem sie teoretycznie wylacza ale w menadzeze proces dalej istnieje i nie daje sie usmiercic:/ Reinstalowalem program i nic to nie daje:/ Gdy wlaczony jest ten program to takze nie moge nic kopiowac na ten dysk, powoduje to zawieszenie okna:/

 

Moja konfiguracja:

Plyta Gigabyte K8NF-9

Dyski: 1. WDC 160gb ATA

2. Hitachi 500gb SATA

Proc: Athlon 64 3000+

 

O co chodzi? czemu nagle nie wykrywa tego dysku? Czy wszystko jest w porzadku?

 

Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc:)

Link to post
Share on other sites

Wszystko jasne. Twoja płyta główna obsługuje jedynie SATAI i dlatego dysk SATAII nie jest widziany. Wiem, bo miałem taki sam problem ze swoim Samsungiem gdy jeszcze korzystałem z takiej płyty jak Twoja. Na dysku powinieneś mieć informację jak ustawić zworkę żeby dysk pracował w SATAI.

Ewentualnie możesz spróbować użyć programu Feature Tool http://www.hitachigst.com/support/downl ... eatureTool

Wrzucasz pliki na dyskietkę, ustawiasz w BIOS-ie żeby bootowało z niej, odpalasz ponownie kompa i w programie zmieniasz tryb pracy dysku z 300 na 150.

Ja tak zrobiłem ze swoim Samsungiem, niestety teraz gdy mam płytę obsługującą SATAII nie mogę przywrócić dysku do domyślnego trybu pracy choć nie powinno być z tym problemów. Tak więc nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne problemy. Jeśli zdecydujesz się na użycie softu w celu przestawienia trybu pracy swojego dysku to robisz to na własną odpowiedzialność. Zapytałeś co jest nie tak, odpowiedziałem i zasugerowałem możliwe rozwiązania problemu. Decyzja co zrobić należy do Ciebie.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

To obawiam się, że pozostaje Ci rozwiązanie sprawy softem. Nie twierdzę, że w Twoim przypadku także wystąpią takie problemy jakie ja mam. Po prostu nie chciałbym żebyś w razie niemożności przywrócenia domyślnych ustawień mówił, że to moja wina, że źle Ci doradziłem itd. Dlatego właśnie szczerze Ci powiedziałem jak sprawa może się skończyć.

Link to post
Share on other sites

No właśnie do zmiany trybu pracy dysku z SATAII na SATAI, gdyż nowe dyski samemu dobierają tryb master/slave i nie trzeba do tego celu używać zworki. Pojęcia nie mam dlaczego nie zadziałało, w moim Samsungu zworka także nie pomogła :) A powiedz, czy dysk jest niewidoczny podczas pracy w systemie czy także w BIOS-ie? Czy jest sformatowany?

Link to post
Share on other sites

Dysk widoczny w Biosie i w winie. Sformatowany. Moge na niego i z niego kopiowac co chce ale gdy wlacze rpogram diagnostyczny aida 64 albo hd tune to juz jak wchodze na dysk to sie wiesza. System niby dziala normalnie ale musze zrestartowac kompa bo nie idzie zamknac ani tych progrmow ani okna dysku:/

Link to post
Share on other sites

Aaa... Myślałem, że może nie widzi dysku i jest problem nawet z odczytem/kopiowaniem plików. W takim razie przestawianie trybu pracy nie będzie konieczne. Godzina późna i nie ogarniam trochę :) Sprawdź np w HD Tune czy dla dysku jest włączony SMART. Użyj najnowszych wersji programów diagnostycznych jeżeli są starsze.

Link to post
Share on other sites

Dodatkowo teraz zauwazylem ze dysk ten jest w "bezpieczne usuwanie sprzetu"

Tym się nie przejmuj, dyski SATA tak po prostu mają. W teorii można go odłączyć przy włączonym kompie jak penke jednak trudno to sobie wyobrazić gdy mamy na nim zainstalowany system operacyjny.

 

Co do Twojego problemu to pojęcia nie mam co może byś jego przyczyną. W BIOS-ie masz wszystko dobrze ustawione?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...