Skocz do zawartości

Czy powinieniem zmienić zasilacz na mocniejszy ?


Gość effendi360

Recommended Posts

Witam;

 

mam sprzęt taki jak w sygnaturce i do tego zasilacz OCZ StealthXstream 2 500W.

Ktoś postraszył mnie że do takiego sprzętu jeszcze przy OC moje 500w to stanowczo za mało. Przeczytałem też ten artykuł i się trochę przestraszyłem:

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=test_ ... 0&strona=4

 

Ogólnie nie zauważyłem żadnych anomalii w pracy kompa, nie wiesza się, nie resetuje, przeszedł 99 pętli w Crysis benchmark bez problemu na tej konfiguracji co jest.

 

Czy w takim więc razie powinienem myśleć o zmianie zasiłki na mocniejszą ?

I jak najlepiej przetestować obciążając go czy faktycznie daje radę ?

 

Może panikuję ale - wiadomo - boję się konsekwencji jakie może nieść za sobą używanie słabej zasiłki a też nie chcę wyrzucać kasy na darmo jeśli nie jest to konieczne...

Link to post
Share on other sites

W idle zapewne starcza, natomiast podczas obciążenia sprzęt na pewno wyciska siódme poty z tej zasiłki. Jeżeli wszystko działa poprawnie to nie ma powodów do paniki, chociaż z żywotnością może być różnie.

Link to post
Share on other sites

Dziś zrobiłem test LinX+Crysis Benchmark na raz - chyba nic bardziej nie obciąży tej zasiłki w realu (no poza powalonym furmarkiem) Oczywiście wynik pozytywny więc chyba mogę spać spokojnie...

Link to post
Share on other sites

Jasne, że możesz spać spokojnie. To tak samo jakby pytać czy zmienić samochód, bo może kiedyś się zepsuje. Jeśli działa, to ok. Pamiętajcie, panikarze, że zasilacze mają tez pewien zapas mocy ;) Taki zestaw bierze góra 350W.

Link to post
Share on other sites

I jeszcze jedna sprawa, 500W z gniazdka to jakieś 400W na wyjściu zasilacza. Trzeba uwzględnić sprawność. Pobór wskazywany przez miernik zawsze będzie większy od rzeczywistego, bo część energii dosłownie idzie w powietrze :)

Link to post
Share on other sites

da radę ta zasiłka szkoda że tyle prądu zmarnowałeś na testy:)

czyli jak na watomierzu mam 320W to zestaw faktycznie bierze 320*0,85 (sprawność)

+-275W??

czy to prawda że im większe obciążenie tym większa sprawność? coś mi się takiego o uszy obiło....

Link to post
Share on other sites

I jeszcze jedna sprawa, 500W z gniazdka to jakieś 400W na wyjściu zasilacza. Trzeba uwzględnić sprawność. Pobór wskazywany przez miernik zawsze będzie większy od rzeczywistego, bo część energii dosłownie idzie w powietrze

No nie za bardzo. 500W masz na wyjściu, a o X więcej masz na wejściu. Przecież parametry zasilacza nie mówią o liczbach na wejściu, tylko właśnie na wyjściu. MXS 500W pobiera z gniazdka 617W pod pełnym obciążeniem:

http://www.plugloadsolutions.com/psu_re ... Report.pdf

czyli jak na watomierzu mam 320W to zestaw faktycznie bierze 320*0,85 (sprawność)

+-275W??

Zgadza się. Mniej więcej tak to można sobie liczyć. To samo jest z większością testów w sieci. Każdy taki wynik można spokojnie obniżyć o 10%. Takie coś potęguje tylko "watomanię". Tutaj mamy kolejny dowód, że dobry zasilacz ~500W uciągnie wszystko.

czy to prawda że im większe obciążenie tym większa sprawność? coś mi się takiego o uszy obiło....

Na ogół działa to tak, że zasilacz ma najlepszą sprawność w okolicach 50% obciążenia. Najlepiej to widać na wykresach sprawności w pdfach na 80plus: http://www.plugloadsolutions.com

Tutaj dochodzi kolejna ważna rzecz. Może to groszowe sprawy, ale nie ma sensu brać zasilacza 700W "na przyszłość" do zestawu, który tak naprawdę większość czasu będzie pobierał 200W.

Link to post
Share on other sites

Tylko to jest kluczowa sprawa - mieć 20% mocy mniej, a nie mieć, to jest różnica. No i nie jest to żaden problem, bo sugerowałoby to, że ma się mniej mocy niż powinniśmy, a tak nie jest. I nie "może", tylko na pewno mam rację :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...