Skocz do zawartości

Co to jest Overdrive i jak go ustawić


Recommended Posts

Witam. Zakupiłem monitor iiyama model X2474HS z matrycą VA. W ustawieniach monitora jest opcja overdrive mająca skalę od -2 przez 0 do +2. Co oznacza -2? to jest wolniej czy szybciej? Czy ta opcja faktycznie coś poprawia czy zostawić ja wyłączoną? Proszę o pomoc bo instrukcja obsługi nic nie wyjaśnia a informacji o tej funkcji w internecie nie znalazłem.

Link to post
Share on other sites

Z tego co gdzieś czytałem overdrive to coś w stylu balansowania ostrości ruchu oraz input laga. Nie wiem w którą stronę jest na plus dla którego, ale na jakichś filmikach (nie tylko o iiyama widziałem że najlepiej jest na "0"). Zaraz link poszukam jakiś to wrzucę.

 

@edit 

https://youtu.be/BcMf904NDDk?t=9m49s 

W sumie to z tego wynika, że na 0 jest najmniejsze rozmycie w ruchu, więc to by trochę przeczyło temu co napisałem wcześniej ;p 

Jak to włączać/wyłączać w Twoim monitorze to nie wiem, na filmiku jest inny model iiyamy, jeśli nie da się u Ciebie zrobić tego w podobny sposób to Ci nie powiem gdzie ;p

Edytowane przez spidster135
Link to post
Share on other sites

mierzę że tak powiem na oko ... odpalam sobie ulubioną mapkę bf3 - kanały noshair , wchodzę na wysoką pozycję i zwyczajnie latam celewnikiem ... w ten sposób na dużym przyblizeniu bardzo łatwo wyczuć różnice czasu reakcji ;]

 

Zapytałem licząc na jakiś program czy coś, albo link gdzie to pokazują ;/ 

 

Nie chcę Cię martwić, ale różnica w czasie reakcji między tymi profilami to +/- 5ms, może do 10ms w co wątpię. Input lag może wzrastać też max 5-10ms, z tym że to jest do balansowania między nimi, więc najlepsze co można zyskać to jakieś 5ms różnicy. Nie wiem jak bardzo wprawne musisz mieć oko by dostrzec 5ms różnicy :D To troche tak jakbyś czuł różnicę między 144Hz a 145Hz :P

Link to post
Share on other sites

ja tam między overdrive 0 a 1 i 1 a 2 widzę sporą różnicę tzn :

0-1 spada opuźnienie + redukuje mocno smurzenie

1-2 nie widzę już wcale smurzenia a opuźnienie albo pozostaje takie same albo poniżej granicy odczuwalności

2-3 sporo podnosi się input lag a smużenia już na 2 nie widziałem i jest bez różnic .

Nie powiem ile różnicy jest między tymi trybami ale jednak różnicę zwyczajnie czuję ...

Link to post
Share on other sites

Kurcze u mnie to jakoś kiepsko wygląda. Może jest spora różnica w matrycach VA a AMVA+. Jak gram w Wot to paski zdrowia czołgów (czerwone i zielone) w czasie szybkiego ruchy myszki zostawiają za sobą 2 cm smugi. U mnie overdrive ma skalę -2, -1, 0, +1, +2, nie wiem co oznaczają skrajne liczby. Czy ustawienie -2 to znaczy szybsza matryca czy wolniejsza. W czasie granie przestawiałem ten parametr ale smużenie było widoczne.

Link to post
Share on other sites

Na gamingowej TNce to byś nie miał takich klocków.

 

Kilka dni temu testowałem u kolegi (zakupił sobie od razu trzy monitory na przetestowanie, skoro ma 14 dni na... ;) i kase. I wyglądało to tak.

 

1. Samsung c24fg70  (VA+144hz)

2. Benq XL2430 (TN+144hz)

3. LG 24GM79G-B (TNka + 144hz)

 

Gra głównie w WOT, CSGO i B1

 

Kolory:

 

1. Samsung

2. LG

.

.

.

3. Benq

 

Benq ma kolory tylko OK. Jak ktoś chce kupić monitor do wszystkiego, to Benq zdecydowanie odpada. Chyba, że ktoś używa dwóch monitorów  w domu (ma IPS/VA) i chce dokupić dodatkowy lcd do gier (fpsy), to taki benq się nada. LG miał kolory naprawde dobre. Mój  stary Dell (słynny legendarny model) U2412M na IPSce ma kolory porównywalne z tą TNka  w LG. Czerń, kolory są naprawdę dobre.

 

brak smużenia/input lag etc.

 

1.  Benq

2. LG

3. Samsung

 

Zaobserowalem autorze watku podobny "defekt" co u Ciebie w samsungu (VA). Kolory przepiękne etc. ale smużenie występuje. Nie widoczne to jest u TNek. Dla kogoś, kto lubi szybkie fpsy i używa monitora do filmów, przeglądanie neta jakieś tam programowanie, to poszedłbym w LG. To jest jakiś nowy model. Kumpel odesłał samsuga i benqa a zostawił sobie właśnie wersje LG '79

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

@@michaldroszcz, grałem w WOT przez 2-3 lata na poziomie niebieski-fioletowy (autor zrozumie ;p) na 60Hz monitorze z matrycą TN (pierw laptop, później pc) i nigdy nie widziałem takich dziwnych smużeń/artefaktów podczas szybkiego ruchu, a grałem głównie medami - tam się najwięcej macha myszką ;p Wątpię że nigdy nie zwracałem na to uwagi bo takie coś się dosyć rzuca w oczy. 

 

Skoro żadne ustawienia overdrive nie zmieniają tego smużenia, to albo wina tej matrycy, albo sprawdź też czy nie masz jakiegoś rozmywania ustawionego w samej grze czy w jakichś ustawieniach karty.

 

Ogólnie do grania to TN, do filmów/grafiki i "niedzielnego grania" IPS. VA/VA to takie niby wypośrodkowanie (miał to być złoty środek ;d), ale jak coś ma być dobre we wszystkim to przeważnie nie jest dobre w niczym ;p Teraz na TNkach obraz jest często bardzo ładny i nie odstają wcale jakoś bardzo od IPSów.

 

@@serafin1, dobrze że napisałeś ten post bo jutro planuję w końcu zamówić sobie tego właśnie LG. Ze wszystkich opinii jakie widziałem w internecie ma on własnie jedne z najlepszych kolorów jakie są w "gamingowych" TNkach (w tym dobrą czerń), a w dodatku ma wszystko czego można oczekiwać od 144Hercowego monitora do gier. No i cena bardzo dobra.

 

Co do czasu reakcji matrycy i input laga bym się trochę nie zgodził ;p Z tego co widziałem w testach jakie są w internecie to w LG 24GM77 (starszy brat 24GM79) input lag i czas reakcji matrycy jest nawet nieco lepszy niż w BenQ XL2430T (+/- 3 czy 5 ms czego nie da się i tak zauważyć). Myślę że w nowszym 24GM79 nie uległo to zmianie na gorsze ^^

Edytowane przez spidster135
Link to post
Share on other sites

 

@@serafin1, dobrze że napisałeś ten post bo jutro planuję w końcu zamówić sobie tego właśnie LG. Ze wszystkich opinii jakie widziałem w internecie ma on własnie jedne z najlepszych kolorów jakie są w "gamingowych" TNkach (w tym dobrą czerń), a w dodatku ma wszystko czego można oczekiwać od 144Hercowego monitora do gier. No i cena bardzo dobra.

 

Co do czasu reakcji matrycy i input laga bym się trochę nie zgodził ;p Z tego co widziałem w testach jakie są w internecie to w LG 24GM77 (starszy brat 24GM79) input lag i czas reakcji matrycy jest nawet nieco lepszy niż w BenQ XL2430T (+/- 3 czy 5 ms czego nie da się i tak zauważyć). Myślę że w nowszym 24GM79 nie uległo to zmianie na gorsze ^^

 

być może ;) napisałem benq jako 1 mimo, że nie widziałem jakiejś tam przewagi nad tym LG, nawet na oko. Może to jakiś efekt psychologiczny, że  benq= zawsze gaming. Ale w samsungu przy tych jego świetnych kolorach i kontraście, było aż do bólu widać smużenie i czas rekacji. Dla mnie ten LG jest świetny, najbardziej uniwersalny lcd w cenie do 1400zl.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...