Skocz do zawartości

Alienware m17x R4 naprawa


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów

Posiadam laptopa Dell Alienware m17x r4. Po kilku latach stracił trochę swojej świetności i chciałbym go "odświeżyć".
Od razu uprzedzam, na razie nie mam ochoty kupować niczego nowego (może w przyszłym roku), szczególnie, że obecny sprzęt śmiga aż miło.
Jednak mam z nim kilka problemów czysto technicznych i potrzebuję Waszej rady :

1)Bateria - po kilku latach ma już 50% pojemności. Czy można ją zregenerować (w sensie wymienić we własnym zakresie ogniwa i zresetować elektronikę, może istnieje jakiś poradnik) czy w grę wchodzi tylko zakup nowej ?
Jej symbol wg. Battery Care to : SIMPLO PABAS0241231

2)Diagnostyka Dell (ta po UEFI) pokazuje coś takiego :
http://imgur.com/WNES3NJ
Dotyczy to jednej kości ram, po przełożeniu do innego gniazda wskazuję na tę konkretną kość.
Memtest zaś niczego nie znajduję, jednak są lekkie problemy ze stabilnością systemu.
Są to ramy Nanya 4x4GB DDR3.
http://imgur.com/a/XK2aq
Czy wystarczy kupić podobną kostkę Nanya, czy musi być to jakiś konkretny model ?

3)Szybka chroniąca matryce pękła mi w jednym miejscu. Czy istnieje możliwość zakupu tego elementu ?

4)Delikatnie krzywe zawiasy - przez co ekran nie pokrywa się idealnie z pulpitem po złożeniu. Czy można je wyregulować ?

5)Czy ma sens wymiana procesora na jakiś z 8mb l3 cache ?

 

6)Laptop trochę się grzeję. Nie chodzi oczywiście o problemy z kurzem/pastami, tylko obrotami coolerów. Kiedyś jak instalowałem sterowniki była jakaś poprawka do biosu rozwiązująca problem z nadmiernym hałasem. Hałas znikł, jednak kosztem temperatur. Komputer stara się utrzymywać obroty możliwie najniższe dla danych temperatur. Czy można to jakoś zmienić ?

7)Ostatni i najważniejszy problem - karta graficzna. Ta zainstalowana w laptopie to Radeon 7970m. Raz gdy jechałem na uczelnie (i miałem zainstalowanego syfiastego windowsa 10) włączył się w torbie i chwilę pracował. Był gorący, jednak nie parzył, bateria miała 4% (przed wyjściem 100%, jednak po góra 30 minutach siada). Po powrocie do domu i włączeniu weeb.tv komputer wieszał się na filmie. Tzn. obraz się zatrzymywał i pojawiał się charakterystyczny buczący dźwięk.
Przy próbie reinstalacji sterowników AMD w pewnym momencie ekran robił się czarny i nie można było odpalić systemu. Załączało się tylko przywracanie systemu windows.Pomagało wyłączenie karty w menedżerze urządzeń w trybie awaryjnym.
Po załadowaniu w7 i wielu próbach zakończonych czarnym ekranem w końcu sterowniki weszły (próbowałem wszystkich wersji), jednak w menedżerze urządzeń był komunikat, że sprzęt ten nie działa prawidłowo i jakiś kod błędu 4x (x to jakaś druga cyfra, której nie pamiętam, chyba 4 lub 8).
Czy karta jest martwa, czy istnieje jakaś metoda jej uratowania (regeneracja, piekarnik) ?
A jeżeli nie, to co sensownego można wrzucić (i nie kosztuję tyle co 980m), co zadziała i będzie wydajniejsze od poprzednika ?

Pozdrawiam i liczę na pomoc

Link to post
Share on other sites

1) normalna sytuacja, spadek żywotności, do wymiany, szukać na serwisach aukcyjnych typu Allegro regularnie

2) pamieć RAM do wymiany, obojętnie jaki producent, obojętnie jaka częstotliwość (najlepiej zbliżona do obecnej), musi być rodzaj DDR3, szukać na serwisach aukcyjnych

3) oczywiście, że istnieje, lecz używane jak wszystko inne do tego modelu, serwisy aukcyjne

4) poprawa może nie przynieść zamierzonego rezultatu, może być dużo roboty, sądzę, że lepiej to zostawić, można było bardziej dbać w przeszłości

5) nie ma możliwości wymiany procesora, procesor wlutowany w płytę główną

6) upewnić się, że nie ma nowszej aktualizacji sterownika systemu BIOS, BIOS zajmuje się najbardziej regulacją wentylatorów zależnie od temperatury i Dell potrafi modyfikować te prędkości co parę aktualizacji BIOS'u, najnowsza aktualizacja musi być najlepsza i stabilna nie ma innej opcji jeżeli producent ją wypuścił. Dla della widocznie zmniejszenie prędkości wentylatorów nie wprowadzało krytycznych temperatur podzespołów, jakie są temperatury twoich podzespołów? Polecam HWmonitor, by sprawdzić.

Jeżeli pasty zostały wymienione na mostkach, procesorze CPU oraz zostało użyte sprężone powietrze to musi być wszystko w porządku z temperaturami. Programy obecnie istniejące do regulacji obrotów nie są satysfakcjonujące dla laptopów, dlatego, że nie współpracują z większością sprzętu tak jak powinny.

7) karta osiągnęła ponad 100 stopni, aż doszło do uszkodzenia, do wymiany, jest to karta typu MXM, czyli z możliwością wymiany na podobną lub tą samą bez wymiany płyty głownej, szukać na serwisach aukcyjnych

 

ogólnie dobry wybór laptopa, miło słyszeć, że są ludzie, którym wciąż zależy na takim sprzęcie nie sprzedając go.

ogólnie jestem/byłem posiadaczem wielu laptopów w tym dwóch alienwarów (15 r2, 15 r3), zapalony informatyk, mam nadzieje, że pomogłem w większości

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1) Mam zamiar kupić inną, jednak chciałem w miarę możliwości obecną zregenerować. Znam się na elektronice, jednak sama wymiana ogniw to za mało, jak zwykle problem leży w elektronice, a raczej układzie, który wszystko kontroluję. Kwestia czy da się go zrestartować...

 

2) To chciałem usłyszeć. Na sprzęcie stacjonarnym znam się dobrze, na mobilnym trochę gorzej. Te ramy są na szczęście dostępne...

 

4) Laptop jest tak zadbany, że wygląda jak nowy. Kiedyś dziewczyna zamknęła mi w złości klapę, a na klawiaturze leżały słuchawki od telefonu, przez co szybka pękła i mam wrażenie, że pokrywa matrycy nie pokrywa się idealnie z pulpitem jak na początku.

 

5) Procesor nie jest na 100% wlutowany (sprawdzałem, i7 3630qm). Dlatego pytam się, czy jest sens wymiany (czy przyniesie to wymierne korzyści). Laptop poza głównym przeznaczeniem służy jako mobilna stacja robocza i doskonale sprawdza się w innych zastosowaniach, jednak mocy nigdy nie jest za mało.

 

6) Jest najnowszy bios (niestety dell już chyba nie wspiera tego sprzętu). To nie są jakieś drastyczne temperatury (okolice 60', co w tym modelu jest normą), jednak mogłyby zostać sporo zbite, co przedłuży żywotność maszyny.

Obroty nie spadły przez instalację nowego biosu, tylko przez wgranie jakiejś łatki od dell (zalecanej przez dell support podczas wyszukiwania sterowników przez service tag). Po uruchomieniu zrestartowała komputer i wentylator rzeczywiście jest cichszy.

 

7) Tego się najbardziej obawiam. Jest wykrywana, jednak stwarza problemy. Skoro mówisz, że trup to spróbuję ją jeszcze reanimować piekarnikiem (i tak nie mam nic do stracenia). Dziwi mnie, że zabezpieczenia karty pozwoliły jej na przegrzanie się.

 

 

Napisałeś interesujące rzeczy, które są pomocne. Aw od zawsze był jakimś moim marzeniem, szczególnie jako zapalonego informatyka więc tym bardziej zależy mi na tym sprzęcie ;)

Dobrze mi się na nim pracuje, ponieważ znam go dobrze i wiem czego się mogę po nim spodziewać. A że sprawdza się świetnie to wolę zrobić mu upgrade niż wymieniać całego laptopa.

Edytowane przez rozer
Link to post
Share on other sites

5) rzeczywiscie masz racje, w tamtych czasach dell w alienwarach nie robił lutowanych procesorów CPU, jest możliwość wymiany, jaki masz obecnie procesor w laptopie?

6) tak, to już nie jest wspierany sprzęt, a 60 na procesorze CPU lub procesorze GPU to śmiesznie niskie temperatury nie ingerujące w spadek żywotności, więc nie potrzebnie się przejmujesz. Chciałbym bardzo znać temperatury większości twoich podzespołów (maksymalne), temperatury się sprawdza nie w grach, lecz w programach, które poddają maksymalnie stresowi podzespół np.

Prime95 - CPU, SB, NB

Furmark - GPU

 

Optymalne temperatury podzespołów: 

CPU, do 85C

GPU, do 85C

NB (mostek północny), do 80C

SB (mostek południowy), do 80C

HDD, do 45C

 

Na granicy bezpieczeństwa:

CPU, do 95C

GPU, do 95C

NB, do 90C

SB, do 90C

HDD, do 50C

 

Temperatury wyższe niż te powyżej uszkodzą podzespół po paru dniach, tygodniach, bądź miesiącach

 

7) widocznie temperatury GPU sięgały prawie granicy zabezpieczenia płyty głównej, dlatego ta nie odcięła zasilania, a te temperatury wystarczyły by w krótkim czasie uszkodzić układ do pewnego stopnia.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

5) i7 3630qm 6mb

 

6) Temperatury pod obciążeniem rzadko przekraczają zakres 85-90'C. HDD dochodzi do 50 kilku, jednak to seagate momentus xt 7200 obrótów sshd w raid0.

 

7) Czy jest jakaś metoda 100% diagnozy, poza obserwowaniem objawów ? Jak będę miał chwilę czasu chciałbym się jeszcze pobawić z różnymi czystymi systemami i różnymi wersjami sterowników, ostatecznie ze słynnym piekarnikiem (na yt ludzie ratują kartę chociaż na pół roku), zanim pozbędę się tego tysiąca...

A jeżeli jestem już przy zmianie karty, co jest warte zainteresowania i ma wbudowane 4gb vram ?

Myślałem nad radkiem 8970m, ewentualnie którym gf, chociaż te mają znacznie mniej jednostek podwójnej precyzji (w stosunku do tych zunifikowanych u amd), a te potrafią dać trochę boosta w aplikacjach.

Link to post
Share on other sites

5) najlepszy procesor jaki możesz wstawić pod ten socket to 3940XM więc niezbyt polecam gdyż nie ma dużej różnicy w porównaniu do twojego obecnego

 

6) dość ostro z temperaturami ale niech będą, byś zaopatrzył się w podstawkę chłodzącą, najlepiej zalman zm nc 2000, teraz można je dostać tylko używane, prawdopodobnie do dziś na świecie nie wyszła lepsza

 

7) tak precyzyjnej metody diagnozy kart graficznych nie ma, wg mnie nie warto tracić na to czasu, nie robić głupich oszczędności tylko kupować inną

 

http://allegro.pl/geforce-gtx-870m-6gb-gddr5-192bit-slot-mxm-3-0b-i6946631727.html#imglayer

wydajność podobna do 7970

 

są obecnie sprzedawane też inne karty na allegro jak: 980 i 1070, do 1070 trzeba by było zrobić wiele modyfikacji by prawidłowo działała z twoim laptopem m.in. potężniejszy zasilacz np. z alienware 18, mała modyfikacja wnętrza, sterowników, biosu itd, do 980 mało modyfikacji, jedynie ze strony systemu, a najmniej dla 870, praktycznie podstawowe

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

5) Jeżeli nie ma skoku o przynajmniej 15-25% to nie ma to sensu. Z resztą zawsze można zrobić oc.

 

6) to są temperatury pod occt, w normalnych warunkach, nawet podczas wymagających gier nieosiągalne. Nad podstawką pomyślę, poza tym laptop stoi zawsze w takim miejscu, żeby mieć dobre chłodzenie.

 

7) To już lepiej chyba zainwestować w 880m, 8gb i na 2 lata spokój, a wydajność według testów ponad 15% większa od 7970m. Nie chciałbym się bawić w inne modyfikacje niż vbios, ale też wydać na grafe ponad 1,5k.

Czy obecne chłodzenie uciągnie takiego potworka ?

Poza tym jakie termopady warto kupić do tego laptopa ?

 

Dziękuję Ci za tyle odpowiedzi, mam nadzieję, że znajdziesz jeszcze ochotę na jeden post ;)

Link to post
Share on other sites

5) wzrost wydajności to około 10%

6) jeżeli takie temperatury w testach occt są to w porządku, to prawda, praktycznie żadna wymagająca aplikacja nie obciąży tak podzespołów jak te programy.

7) tak, możesz zainwestować w 880, jeżeli chcesz jeszcze większą wydajność od 7970, którą i tak musisz wymienić, na chwilę obecną 880 chyba nie znajdziesz na polskim rynku. Tak, obecny układ chłodzenia na pewno uciągnie serie gtx 800. Zakładanie termopadów może okazać się niepotrzebne, na razie bym je odpuścił.

 

Normalnie nie odpowiadam, ale jakoś twój post o regeneracji alienwara na benchmarku urzekł mnie tak, że musiałem wykazać się pomocną dłonią ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli wymiana procesora nie ma większego sensu (może kiedyś jak znajdę za cenę około 100$ to się skuszę).

Z temperaturami bardzo mnie uspokoiłeś, bo martwiłem się nie tyle o przegrzanie, co o szybsze zużycie.

Ta 880 jest o tyle ciekawa, że podniesie wydajność sprzętu znacząco i pozwoli znacznie bardziej wykręcić ustawienia graficzne niż obecna. Poszukam jej na ebay, mam nadzieję, że trafię na sprawną za pierwszym razem :D

Termopady są potrzebne na ramy, więc wole je założyć, szczególnie, że nie kosztują dużo. Po prostu jest ich taki wybór (moc i grubość), że trudno wybrać dobrze...

 

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedzi i pozdrawiam użytkownika Dell Alienware ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...