Skocz do zawartości

Upgrade kompa płyta procek pamięć.


Recommended Posts

Witam wszystkich. Proszę was o pomoc. Chciałem zmienić platformę z obecnej specyfikacja poniżej :

 

Procesor - i7 3820 3.6Ghz @ 4.0 GHz

Chłodzenie - Fortis

Płyta GA- X79-UD3

Grafika- MSi RX 480 4Gb

Monitor - LG24GM77

Pamięć - 24Gb 1600MHz

Dysk - SSD 256Gb Crucial +  magazyn 750 Gb

Obudowa Glacius m40 Silentum PC

Zasilacz Antec 750 80+ Bronze

 

Chciałem zmienić na cos mocniejszego - ogólnie do zmiany chciałem podejść aby wymienić płytę procesor i pamięć. Sprzęt ma służyć w 60% gry 30% wirtualizacja systemów i 10% reszta internet i oglądanie filmów. Czytałem trochę na temat i7 7700k oraz AMD ZEN ( ogólnie o wszystkich produktach ) Na co według was opłaca się zmienić aby karta graficzna  ( ona zostaje ) była w 100% wykorzystana tzn aby jej procesor nie ograniczał. Czy lepiej iść w 4 mocne rdzenie intela w i7 7700 lub 7700k czy też w AMD 6 rdzeniowca 1600X czy też 8 rdeniowca 1700X ? Kwota jaką chciałbym wydać  ( wiadomo jak najmniej )  ale licze na 2500zł. A na koniec jeszcze jedno pytanie z innej beczki. Jeżeli płyta posiada PCI ex w wersji 3.0 i karta graficzna tez obsługuje wersje PCi ex  3.0 a tak jakw moim przypadku niestety procesor obsługuje tylko PCi ex 2.0 to jak będzie wyglądała przesiadka z takiego procesora na taki który obsługuje w pełni PCi 3.0 ? Czy będę chciał podkręcać ? Tak jeżeli się to będzie opłacało cenowo . jeżeli róznica ceny płyty do OC i procesora była by duża to wydaje mi się , że za te 5% +- jest to w moim przypadku mało opłacalne.
Za wszystkie odpowiedzi wszystkim z góry bardzo dzękuję. Sprzęt chcałbym zamówić jeszcze w tym tygodniu .

Link to post
Share on other sites

A jak grafika była by optymalna do tego procka aby procek jej nie blokował ?
Jak się ma pamięć ram przy tej płycie , czy ewentualne włożenie szybkiej pamięci 4x4Gb  2400MHy daje jakiś realny wzrost mocy i przekładać się to będzie w wynikach bo sama płyta takie moduły też obsługuje oczywiście przy Oc czy też z włączonymi profilami XMP , a z drugiej strony czy pamięci załóżmy 2133MHz z niższym timingiem nie były by lepsze od 2400Mhz i wyższym timingiem ?
I co z prockiem który obsługuje max pci ex w wersji 2.0 a karta jak i płyta jest pod 3.0 jak to się ma do siebie i co gdyby nowy procek też obsługiwał pci w wersji 3.0 czy to tez nie było by zauważalnego wzrostu  ?

 

Tak wiem dużo pytań , ale właśnie na nie nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi. 

Edytowane przez kbumek
Link to post
Share on other sites
Gość Existimati

Normalnie poleciłbym NVIDIA GeForce GTX 1070, ale obecne ceny powodują, że lepiej brać NVIDIA GeForce GTX 1080, gdyż różnica cenowa między nimi nie jest szczególnie duża, a mieści się to w Twoim budżecie.

Link to post
Share on other sites

Czyli , zmiana przy tym procku na i7 7700 czy też ryzena 1600x z dobrymi pamięciami 3000Mhz i płytce z możliwością podkręcania się nie opłaca ? Tylko zmienić kartę graf na mocniejszą i ten procek z nią wyrobi bez problemu ? Hmm trochę dziwne bo kiedyś pisali , że właśnie poto testują wszystkie najnowsze grafiki na najmocniejszych prockach aby je procki właśnie nie ograniczały a jak by nie patrzeć ten procek i7 3820 jest już 5 letni hmm , czy ktoś sie może wypowiedzieć w tej materii ??

Link to post
Share on other sites

I tak jest - rzecz w tym, że zmieniając procesor zyskasz tak niewiele, że nawet tego nie zauważysz nie uruchamiając benchmarka. Podobnie z pamięciami. Tak długo jak procesor daje radę wykonać zadanie na poziomie który cię zadowala tak długo nie ma sensu go zmieniać. Wydaje mi się, że twoim problemem nie jest zbyt niska wydajność, tylko nadmiar waluty ;)  Moim zdaniem należy ją wrzucić do skarbonki i wydać kiedy to naprawdę będzie potrzebne - a im dłużej czekasz tym większa szansa, że na rynku pojawi się coś, co da odczuwalny wzrost w stosunku do twojego, niezłego zresztą procesora. 

 

 

BTW wymiana karty graficznej na 1080 da porządny przyrost fps - przy czym widzę, że masz monitor full hd w której to rozdzielczości 480 powinna nadal nieźle dawać radę więc też bym się nie palił do wymiany - no ale to już twój wybór. Tutaj przynajmniej różnica po wymianie będzie zauważalna.

Link to post
Share on other sites
Gość Existimati

Jeśli chodzi o procesor, to wymiana Intel Core i7-3820 na Intel Core i7-7700K sprawi, że nadal będziesz miał 4 rdzenie, nadal będziesz miał 8 wątków, a główną zmianą będzie podwyższenie taktowania z opcją zwiększenia go poprzez podkręcanie. Inne zmiany są mniej istotne.

 

Musiałbyś poczekać na kolejną generację procesorów, tam Intel dołoży rdzeni i wątków i może być lepiej, ale to też głównie tam, gdzie liczą się rdzenie i wątki.

 

Co do karty, to masz AMD Radeon RX 480, który jest mniej więcej odpowiednikiem NVIDIA GeForce GTX 1060. A ja polecam Ci kartę znajdującą się 2 modele wyżej. Co więcej - dostałbyś kartę, która w rankingu kart graficznych jest na jednym z czołowych miejsc. Gdybyś wymieniał procesor, to i tak zmieniłbyś go na taki, które gdzieś daleko poza pierwszą 10. w takich rankingach się znajduje.

Link to post
Share on other sites

Ok przekonaliście mnie. W takim razie się wstrzymam i może nowe procki intela beda mialy cos do zaoferowania. A teraz swoją rx 480 sprzedam znajomemu a kupie  tego 1080.  A teraz czy ta zasiłka da jej radę i wytrzyma jej obciążenie ?

Link to post
Share on other sites

Przecież masz lga2011 i nie musisz się ograniczać do i7 3820 , zawsze możesz kupić za nieduże pieniądze np 6 rdzeniowy i7 3930K i go dodatkowo podkręcić . Ewentualnie jakiegoś xeona . Taki zestaw w aplikacjach wielowątkowych będzie pewnie szybszy od i7 7700k , w tym w nowych grach .

Idąc po bandzie to twoja płyta obsługuje nawet 8 rdzeniowe 16 wątkowe sprzęty , np xeona e5-2687w :)

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites
Gość Existimati

Takie rozwiązanie nie jest opłacalne, bo da mu jeszcze mniej, niż wymiana platformy i kupno procesora Intel Core i7-7700K. W niektórych wypadkach będzie lepiej. Gdyby jednak zdecydował się na taki krok, to od razu musi zejść o model niżej z kartą. Niby jest wybór, ale lepiej kupić teraz lepszą kartę, a niebawem pomyśleć o zmianie platformy na taką, która do większy skok wydajności.

Edytowane przez Existimati
Link to post
Share on other sites

http://allegro.pl/intel-core-i7-3930k-6x3-2ghz-12x3-8ghzturbo-2011-i6851309903.html dwa dodatkowe rdzenie  , a stary też można sprzedać . Takie coś można podkecić z dobrym chłodzeniem do 5ghz . 200-300 zł to chyba nie jest majątek , a różnica bardzo duża jeśli oprogramowanie wykorzysta wszystkie rdzenie .

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak 5 lat gwarancji to chyba tylko Zotac zostaje taki np. http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=73170 GTX1080 można mieć nawet za 2200zl jest Gigabyte na tej stronie wlaśnie w tej cenie. Do Zotac dokladasz 400zl za dłuższą gwarancje, trochę większą wydajność i lepszą kulturę pracy, ale czy warto...? Ja bym tyle nie dał.

Link to post
Share on other sites

Graczem wielkim nie jestem ale zakładam że batlefield 1 zrobił by z nich użytek bez problemu .

 

Błagam cię, nie wprowadzaj swoimi założeniami ludzi w błąd, bo jeszcze ktoś pomyśli, że to sprawdzone info i wyda pieniądze sugerując się tymi głupotami.

 

Jak przytoczony przez ciebie Battlefield 1 wykorzysta większą ilość rdzeni najlepiej pokazują testy gdzie nawet podkręcony 10 rdzeniowy 20 wątkowy i9 7900x wypada w tej grze słabiej od i7 7700k (4/8) będąc jednocześnie raptem 5% wydajniejszym od zwykłego i5 6600. ( http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/intel-core-i9-7900x-test/strona/28174.html )

 

 

Co do samej karty - jeżeli zależy ci na tej gwarancji to Zotac nie jest złą opcją, chociaż ja osobiście wybrałbym Palita.

Link to post
Share on other sites

Na multi to trochę inaczej działa . Zresztą ja też mogę jakieś kreski pokazać http://www.gamersnexus.net/game-bench/2673-battlefield-1-cpu-benchmark-dx11-vs-dx12-i5-i7-fx/page-2

W cale się nie upieram tak jak ty , po prostu podpowiadam o taniej możliwości rozbudowy komputera na przyszłość . Teraz amd i intel idą w dodatkowe rdzenie , co prędzej czy później przełoży się na gry . Słyszałem tu na forum że po ostatniej aktualizacji bf1 pojawia się problem z fps nawet na i5 .

Link to post
Share on other sites

Dzieki wszystkim za wszystkie opinie i uzasadnienie. Ogolnie na chwile obecna nie bede bral zmienial platformy a jednak kupie karte graficzna. W prolinie jest MSI GTX 1080 GAMING X 8GB za 2535zl czy to bylby dobry wybor. Co do Palita jakos osobiscie nie jestem przekonany a jego temperatury jak testy pokazuja oscyluja bardzo wysoko w okolich az 100 stopni. Co o tym sadzicie ? Czy ewentualnie wersja od GIGABYTE AORUS ?

Edytowane przez kbumek
Link to post
Share on other sites
Gość Existimati

Ogólnie jeśli chodzi o kulturę pracy - głośność, temperatury, to ja przy wyborze porównywałem MSI i Palit. Z testów wynikało, że ta druga firma ma cichszą i chłodniejszą kartę. Zdecydowałem się na NVIDIA GeForce GTX 1080 Palit Super JetStream. I rzeczywiście jest świetnie. Temperatury są na niskim poziomie, nigdy u mnie karta nie rozgrzała się do temperatury powyżej 70 stopni.

Link to post
Share on other sites
Gość Existimati

2500 zł za taką kartę to nie jest wysoka kwota. W wypadku każdego modelu są wersje podstawowe, dla zwykłych użytkowników, wersje nieco lepsze dla ludzi mających jakieś wymagania i wersje najlepsze, czasami z jakimiś dodatkami, dla entuzjastów.

 

Pierwsza z tych grup za nową kartę musi zapłacić ok. 2200-2350 zł, ale mamy tutaj gorsze chłodzenie często, więc i wyższe temperatury i większy hałas. W takich wersjach często są też niższe taktowania. Wygląd (jeśli ma dla kogoś znaczenie) też nie jest zachęcający.

 

Druga z tych grup za nową kartę musi zapłacić ok. 2350-2500 zł, ale mamy tutaj lepsze chłodzenie często, więc i niższe temperatury i mniejszy hałas. W takich wersjach często są też wyższe taktowania taktowania. Wygląd (jeśli ma dla kogoś znaczenie) jest już bardziej zachęcający.

 
Trzecia z tych grup za nową kartę musi zapłacić od 2500 zł, ale z reguły są to relatywnie lepsze wersje od tych tańszych.
 
Warte do rozważenia karty wg mnie:
1. NVIDIA GeForce GTX 1080 Palit Super JetStream
2. NVIDIA GeForce GTX 1080 Palit Gamerock Premium
3. NVIDIA GeForce GTX 1080 Gainward Phoenix GLX
4. NVIDIA GeForce GTX 1080 Gigabyte Aorus
5. NVIDIA GeForce GTX 1080 MSI Gaming X
 
Każda z tych kart poza ostatnią kosztuje poniżej 2500 zł. Jak dobrze poszukać, to można nieco taniej dostać, ale to zależy od tego, czy ktoś ma zaufane sklepy. Ja zawsze wolałem kupować w u sprawdzonych sprzedawców niż w jakimś sklepie, którego nazwy nigdy nie znałem.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...