Skocz do zawartości

Ilość kurzu a ilość wentylatorów


Recommended Posts

Mam wentylatory w taki układzie: 2x140 na przodzie, 2x140 na górze oraz 1x140 na tyle. Pod ręką mam 3x120, a potrzebuje żeby w obudowie się mniej kurzyło, bo teraz to jakaś masakra. Filtry nie eliminują tego problemu w satysfakcjonujący sposób. Więc stąd pytanie jaki najlepiej rozmieścić te wentylatory? Myślałem, że 3x120 powędruje na przód i ewentualni usunę jeden wentylator z góry i wtedy zrobi się  obieg pozytywny. Czy to ma ręce i nogi?

Link to post
Share on other sites

Ja bym wywalił tego drugiego z topu obudowy, patrząc od frontu pierwszy z góry. Od tego bym zaczął. Jakby nie pomogło to te trzy 120 możesz dać jak chciałeś na przód, zamiast dwóch 140-tek, albo inaczej wydajniejsze wentylatory na front (obojętnie 120 czy 140-ki), tego jednego z topu, który by ewentualnie został, skręcić RPM do niezbędnego minimum. Tył zostawić jak jest i już mamy prawie pozytywny obieg i jeszcze niezłą wymianę powietrza. Taka ciekawostka, lata temu nie pamiętam już gdzie, czytałem test z różnymi kombinacjami wentylatorów w obudowie jeszcze starego typu. Co się okazało, po wywaleniu wentylatora z tyłu, czyli wylotowego poprawiła się cyrkulacja powietrza, a co za tym idzie spadły temperatury w obszarze procesora :) To dopiero był pozytywny obieg powietrza. Dla ścisłości ten wentylator z tyłu był fizycznie wyjęty, a nie tylko wyłączony.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Najpierw wyjmę 1 z tego topu i potem zobaczymy, ale to już jutro.


Przy wymianie wentylatorów przy okazji zrobiłem porządek z całą obudową. Teraz mój układ wentylatorów przedstawi się następującą:

 

tył; Phanteks-F120MP

przód; 2x Phanteks-F140SP

góra; Phanteks-F140SP

jeszcze na chłodzeniu mam Alpenfohn'a Wing Boost 2

 

Niestety mam problem. Ten Alpen ma wtyczykę 4pin i do niego można jeszcze podpiąć drugi wentylator 4pin. Tak też zrobiłem. Wtyczka z tylnego wentylatora powędrowała do tej wtyczki. I teraz wentylator(tył) próbuje wystartować, ale mu się to nie udaje. Tylko rusza się nieznacznie jakby chciał, ale nie mógł. Przypuszczam, że jest to wina tej drugiej wtyczki od alpena.

 
Link to post
Share on other sites

Zapomniałem dodać że Phanteks F120MP jest PWM i pewnie potrzebuje te 12V bo nawet z przejściówką 7V nie chciał sam ruszyć. Co ciekawe jak go trochę popchnąłem na początku to się załączył i działał normalnie :)  Zrobiłem tak. Alpena z chłodzenia podpiąłem do  4pin na płycie a tego phanteks jako cpu i jakoś to działa. Zakładając obieg pozytywny zasysa powietrze 2x140mm, a wyrzuca 1x140mm oraz 1x120mm z tym, że ta 120 jest nastawiona pod ciśnienie statyczne a nie przepływ powietrza, więc jest trochę mniej wydajna, aczkolwiek jest zaraz za chłodzeniem to może coś zdziała.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...