Skocz do zawartości

Komputer do grania/pracy (Z270 czy B350) miniITX


Recommended Posts

Witam,

 

Zamierzałem jutro zamówić następujący zestaw miniITX:

 

Intel i7-7600

Gigabyte Z270N-Gaming 5

Corsair LPX 2x8GB 3200MHz

MSI GTX 1060 6GB Gaming X+

Seasonic Prime Gold 650W

Bequiet dark rock LP

Samsung 960 EVO m.2 NVME 250GB

2 x Dell U2515H

 

obudowę już mam (upgrade obecnego kompa miniITX), dysk SSD oraz 2xHDD także są.

 

Zacząłem się zastanawiać, czy czasem nie spróbować przenieść się na Ryzena a konkretnie płyta:

 

Gigabyte GA-AB350N-GAMING-WIFI 

oraz Ryzen 1600

 

Wyjdzie nieco taniej, chociaż cena nie ma większego znaczenia, ale pytanie czy warto?

 

Czy płyta z chipsetem Z270 będzie kompatybilna z kolejnymi generacjami CPU intela?

Czy AM4 będzie bardziej "przyszłościowym" wyborem?

 

Aby uprzedzić pytania - pozostałe części zostają takie jakie są / nie chcę 7700k przy tej karcie

 

P.S. Komputer wykorzystuje głównie do pracy, ale gram też w mniej lub bardziej wymagające gry

 

Dzięki !

 

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy na czym polega praca. Generalnie Ryzen świetnie sobie radzi z wieloma odpalonymi na raz, całkiem ciężkimi aplikacjami (ja np. non-stop dociążam 6 rdzeni kopiąc XMR (R1600) a system dalej jest responsywny i spokojnie da się pracowac na np. odpalonej na innym pulpicie wirtualce).

 

 

 

Czy płyta z chipsetem Z270 będzie kompatybilna z kolejnymi generacjami CPU intela?

 

Nie będzie. https://www.forbes.com/sites/antonyleather/2017/08/02/intels-coffee-lake-cpus-not-compatible-with-z270-motherboards-says-asrock/#46af1b7f76a2  

 

Jest mało płyt ITX dla AMD - ten Gigabyte ma w nietypowym miejscu zasilanie CPU. Sprawdź czy w Twoim wypadku nie będzie to powodowało problemów. 

Link to post
Share on other sites

Praca nie wymaga ani dobrego proca, ani grafiki. Proste apki ale w konfiguracji wielomonitorowej. Często jednak wszystko odpalone na raz, ale i z tym obecny 3550P sobie radzi świetnie.

 

Obecnie zasilanie jest w tym samym miejscu (H77N-wifi) i nie ma problemów. O ile byłem przekonany do intela a wczoraj jeszcze miałem w konfiguracji 7700K to nie chcę pakować się w topową, drogą konfigurację, którą trzeba będzie całą zmieniać (Mobo+RAM).

 

Z kolei jeśli chodzi o AMD to martwię się, że to jeszcze nie jest do końca dopracowany produkt :)

Link to post
Share on other sites
Czy płyta z chipsetem Z270 będzie kompatybilna z kolejnymi generacjami CPU intela?

 

Póki co jest tylko info na portalu społecznościowym od ASrock. Wstrzymałbym się do konkretów, które padną lada dzień na premierze.

ASrock robi pod górę Intelowi poprzez udostępnianie opcji OC na chipsetach do tego nieprzeznaczonych więc kto wie, może Intel odegra się ASrock  

 

Intel i7-7600

 

Albo i7 7700 albo i5 7600 

 

Gigabyte Z270N-Gaming 5

 

Z270 będzie tutaj zbędne przy zablokowanym mnożniku. Można zaoszczędzić.

 

2xHDD

 

Luzem czy jakiś RAID ?

 

MSI GTX 1060 6GB Gaming X+

 

Obecnie strasznie nieopłacalny model. Ogólnie dopłata do wersji X nie ma sensu. Zegary sam sobie podniesiesz.

 

Seasonic Prime Gold 650W

 

Górna półka. Tutaj też można nieco ugrać schodząc w dół na cenie i dając nadal bdb PSU

 

Samsung 960 EVO m.2 NVME 250GB

 

Zmień na Plextora M8P na MLC, cena tak sama. Jest jeszcze samsung SM961 również na MLC

 

obudowę już mam

 

Co to za buda ? 

 

 

Żebyś się jeszcze nie zdziwił

 

https://www.purepc.pl/plyty_glowne/najnowszy_bios_asusa_dla_z270_wymienia_serie_coffe_lake 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...