Skocz do zawartości

Wymiana pasty termoprzewodzącej


Recommended Posts

Cześć.
Chcę po dwóch latach wymienić pastę termoprzewodzącą w moim PC.

Dwa lata temu zmieniałem fabryczną pastę na CPU i GPU na Gelid GC-Extreme.

Sprawuje się, jak nietrudno się domyślić, lepiej od fabrycznej.
Będę zmieniał pastę przy okazji oczyszczania komputera z kurzu, bo przez dwa lata nic w nim nie czyściłem, jedynie co to filtry przeciwkurzowe.
I zastanawiam się co wybrać:  Thermal Grizzly Kryonaut czy wspomnianego Gelida.

Grizzly jest dwa razy droższy, ale jest go więcej (5,55g) od Gelida (3,5g).
Gdzieś wyczytałem że różnica pomiędzy tymi dwoma pastami to 1-2 stopnie na korzyść Grizzly, ponadto  nie wysycha tak szybko jak Gelid i rozprowadza się ciut łatwiej (a mają chyba taką samą recepturę).

Mam Intela I5-4670k z odblokowanym mnożnikiem, a chłodzenie Thermalright Macho HR-02 rev.A.

Karta graficzna to Radeon R9 290 z chłodzeniem Windforce 3X od GIGABYTE.

 

Myślę, że przy okazji wymiany pasty mógłbym oskalpować procesor, ale nigdy wcześniej tego na żadnym procku nie robiłem.

Dlaczego chcę oskalpować? Fabryczna pasta pod IHS jest podobno beznadzieja, a dodatkowo chciałbym zrobić OC, procesor od nowości nie był podkręcany.
Ale boję się to zrobić na imadle, a w sieci znalazłem taki specjalny przyrząd do "delidowania" który zwie się "der8auer delid-die-mate 2". Problem w tym że trochę on kosztuje, ale to jedna zagwostka co do skalpowania.
Wiem też, że niektórzy pod czapę IHS'a dają ciekły metal, a jak wiadomo przewodzi on prąd, i z tąd moja niepewność co do zastosowania ciekłego metalu pod czapą? Może bezpieczniej będzie użyć zwykłej pasty termo zamiast ciekłego metalu?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Różnica pomiędzy tymi dwiema pastami bliżej 1 st.C niż 2 st.C ;) Faktycznie Grizzly łatwiej się rozprowadza, ale należy robić to delikatnie  ale zdecydowanie. Im dłużej się tym bawisz tym gorszy efekt w rozprowadzaniu. Sama zabawa w skalpowanie nie jest taka trudna, nawet z CLU. Tak jak kolega wyżej radzi, lepiej daj to komuś kto robi to "na co dzień". Policz sobie ile musisz wydać na maszynkę, a nawet pomijając jej kupno, musisz kupić pastę CLU to koszt niecałych 33 zł, jakiś lakier do zabezpieczenia elementów elektroniki, klej do mocowania IHS-a wychodzi w przybliżeniu 50 zł. Za skalp zapłacisz też około 50 zł, a będziesz miał pewność, że będzie to dobrze zrobione, na dobrej paście, dobrym kleju. Bez partyzantki. ;) Skalp sam zrobiłem, elementy zabezpieczyłem bezbarwnym lakierem do paznokci. Jak wyschło, przed nakładnaniem CLU dodatkowo zabezpieczyłem taśmą biurową wokół rdzenia,  na IHS-ie to samo tyle, że bez lakieru. Zabieg nie jest trudny ale wymaga dokładności i cierpliwości. Tego ostatniego mi brakuje ale się udało :)

Link to post
Share on other sites

Po dokładnym przesmarowaniu rdzenia i IHS-a pastą CLU zdjąłem taśmy. Bezbarwny lakier do paznokci zabezpieczył odsłonięte elementy elektroniki. Efekt taki, że temperatury spadły o około 20 st.C, jeżeli dobrze pamiętam poprzednie, w każdym bądź razie spory spadek.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Tu bym nie ryzykował, dlatego że o ile się nie mylę, stopka radiatora Twojej karty nie jest jednolita. Heatpipy są wtłoczone w alumuniowy blok, a CLU reaguje z aluminium.  Aluminium kruszeje i rozpada się, więc istnieje spore ryzyko, że ostaną Ci się jeno haetpipy.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Tu coś masz :https://www.youtube.com/watch?v=KHhZjabyZqc

Ten też coś namotał, ale jakoś mętnie przedstawił wyższość Grizzly nad CLU, albo ja czegoś nie zrozumiałem:http://forum.notebookreview.com/threads/liquid-metal-showdown-thermal-grizzly-conductonaut-vs-cool-laboratory-liquid-ultra-pro.791489/

Różnica przewodzenia na papierze bardzo duża na korzyść Grizzly, a że ponoć również oparta galu jak CLU to prawdopodobnie można jej parametry między bajki włożyć, co nie znaczy że nie jest lepsza. Gdzieś czytałem o różnicy 8 st.C ale to były słowa dyskutanta, nie żaden test. CLU istnieje na rynku jednak jest parę ładnych latek i jest sprawdzona, jak będzie z czasem zachowywała się Grizzly nie wiadomo.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...