Skocz do zawartości

Beblu's Workstation


Recommended Posts

Cześć!
 
Przeglądałem inne worklogi (niektóre z nich to naprawdę świetne projekty i mnóstwo włożonego czasu) i postanowiłem zacząć prowadzić swój, by zebrać trochę opinii i pomysłów.
 
Od początku. Trochę historii (opisy jak i zdjęcia będę dodawać sukcesywnie, choć nie są najlepszej jakości). W listopadzie 2016 na aukcji popularnego serwisu dojrzałem podejrzanie tani sprzęt - Xeon E5-2670. Miałem wtedy Athlona II X4 620 i po szybkim porównaniu wydajności (oraz odkryciu czemu wszystkie te Xeony są tak tanie) zabrałem się za planowanie nowej platformy, która starczy na dłuższy czas. Jeśli ktokolwiek z Was kiedyś oglądał tego typu procesory to wie, że za cenę i5 mamy wielordzeniowego potworka, który przegania nowe, popularne i7. A jeśli zakupimy dwie sztuki... Oczywiście napędzany marzeniami zacząłem szukać reszty potrzebnych podzespołów. Procesory są, pamięć RAM jest (taniutka oczywiście z tego samego powodu co procesory), płyta główna... Ile!? Cena była powalająca w stosunku do reszty platformy. W dodatku nie miała karty dźwiękowej, a procesory potrzebowały 2 złączy zasilających 8-pin - do listy należało dopisać zasilacz. Cena szła w górę, ale nie poddawałem się kupując coraz to kolejne podzespoły. By na start delikatnie zmniejszyć wydatki zdecydowałem się na "jedynie" 16GB RAM-u w dwóch kościach. Po kilku dniach pojawił się u mnie piękny zestaw - 2x Xeon E5-2670 oraz 2x 8GB DDR3 ECC.
 
7f3efbf0b17f9.jpg
 
Tego samego dnia odebrałem również zasilacz - Seasonic M12 II 850W Evo Edition. Zbierał bardzo dobre opinie we wszystkich recenzjach, w dodatku był dostępny w krótkim czasie (w przeciwieństwie do płyty głównej na którą czekałem wtedy już ponad tydzień). Niestety pech chciał, że jedno ze złączy było uszkodzone (plastik był elastyczny i zawsze wracał w to samo miejsce). Niewiele myśląc odesłałem - zasilacze to sprzęty na lata, możliwe więc, że kiedyś będę potrzebował użyć dokładnie tego złącza, a lepiej nie mieć z tym problemu ;)
 
34d4be3617d57.jpg
 
Kolejnych kilka dni oczekiwań i upragniona płyta była u mnie. Czym szybciej przystąpiłem do montażu. Wszystko działa - jest radość :) Nie potrafiłem sobie tylko poradzić z niewielką kartą dźwiękową - okazała się niewypałem pracującym tylko z kilkoma modelami płyt ASUS-a (kolejne zwroty, strata czasu itd). (Ku przestrodze karta jak na zdjęciu to Creative X-Fi SupremeFX).
 
a7997604030bb.jpg
 
 
Koniec końców prawie 2 miesiące minęły zanim uporałem się ze wszystkimi problemami, na które nie miałem nawet wpływu. W kwietniu tego roku korzystając z okazji zrobiłem upgrade pamięci do 64GB i na dzień dzisiejszy zestaw to:
 
CPU - 2 x Intel Xeon E5-2670 (2x SPC Fera 3 + Sigma PWM 140mm)
MOBO - ASUS Z9PA-D8C
RAM - 8 x 8GB Samsung DDR3 1333MHz ECC
GPU - XFX R9 380 2GB
AUDIO - ASUS XONAR DX
PSU - Corsair RM850i
STORAGE - Goodram Iridium Pro 240GB + WD 1TB + WD 320GB
 
Do przedwczoraj wszystko siedziało w CoolerMasterze Scout. Była to niestety dość ciasna obudowa, denerwowało mnie wieczorami, że to taki piekarnik. Miałem wieczne problemy z kablami, choć po czasie udawało się to ogarnąć. O OC nie było nawet mowy, ponieważ nie chciałem tak bardzo męczyć sprzętu. W końcu stwierdziłem, że warto dokończyć cały projekt. Kupiłem szarego Phanteksa Enthoo Luxe z piękną boczną szybą (oczywiście jak na moje szczęście, z dostępnością był wielki problem). Obudowa faktycznie ma sporo miejsca, dużo przelotek, na plecach opaski na rzepy - marzenie. Z racji tego, że od długiego czasu korzystam tylko z zewnętrznego napędu i tego, że wszystko jest skręcane (a nie na nitach) jedną z pierwszych czynności było wymontowanie klatki na napędy. Dało to też możliwość poznania budowy. [cdn.]
 
Plany na niedaleką przyszłość:
- Najbardziej boli w tym zestawie Radeon. Myślę, że pod koniec września wpadnie coś pokroju GTX1080.
- Możliwe, że drugi 1TB się przyda. Stare dyski są niestety powolne i całkiem głośne (pomijam możliwość awarii).
- Marzy mnie się zwodować to. Będzie to moja pierwsza taka akcja, więc będę mieć mnóstwo pytań. Wtedy też zostanie wybrany kolor wiodący (płyta niestety jest zielona, a ja bym celował w coś szaro-pomarańczowego/szaro-błękitnego). Dojdzie jeszcze kwestia kabelków, chłodnic, zapewne lakierowania, oświetlenia itd. :)

Udało się przywrócić poprzednie zdjęcia, więc kontynuuje historię ;)
 
Tak jak wspominałem, CM Scout był dość ciasną budą (aktualnie na sprzedaż) w porównaniu do tego co musiał pomieścić. Od zawsze walczyłem z porządkiem w kablach, na plecach nie ma wcale tak wiele miejsca jakby mogło się wydawać. Natomiast ogromnym plusem jest jakość wykonania - po tylu latach wciąż wygląda świetnie i za to wielkie brawa dla CoolerMaster.
 
c5f5cf17abe7.jpg
 
W końcu przełamałem się kupując coś co zmieści płyty serwerowe (poniosło mnie w tym kierunku, więcej miejsca to więcej możliwości) oraz zlikwiduje piekarnikowe problemy. Tak też w progi przyjąłem wspomnianego Phanteksa Enthoo Luxe.
 
6d16f275fba8.jpg
Zachwycony możliwością rozkręcenia całej budy - wyjąłem klatkę na napędy oraz jeden koszyk na dyski. Instrukcja dość dobrze pokazuje jak to zrobić bez łamania zatrzasków na panelu przednim czy górnym. Natomiast trochę o jakości. Początkowo byłem zachwycony, ale jednak porównując do Scouta to CM wygrywa zdecydowanie. Luxe może i jest ciężki, ma dużo elementów, bajerków itd. ale nie grzeszy jakością. Przyznaję - nie widziałem dawno produktów konkurencji w podobnej cenie (~700PLN w chwili zakupu), więc możliwe, że nie jest tak źle. Niemniej jednak lakier nie jest najtrwalszy, napotkałem kilka rysek tu i tam. Nie wszystkie elementy, które powinny być szare są takie w całości (raczej pryskane po wierzchu by ładnie wyglądało). Pianka, która dzieli szybę oraz ramę obudowy jest przyklejona na klej, który wala się wszędzie wokół i swoją lepkością przypomina tani klej błyskawiczny zostawiając na palcach pełno białych śladów - łatwo pobrudzić wszystko inne. Narzekać niestety można również na (bardzo często) chwalony kontroler PWM znajdujący się na plecach. Seryjnie dostajemy bardzo ładne, porządnie wykonane 4 wentylatory 140mm. Wszystkie niestety są 3-pinowe i podpięte do wspomnianego kontrolera obrotów, który z kolei należy podłączyć pod plytę główną kabelkiem 4-pinowym. Uznałem to za super rozwiązanie, mimo że moja płytka ma aż 8 wejść 4-pinowych na wentylki. Oczywiście jest to świetne do momentu uruchomienia sprzętu - te 4 sztuki są całkiem głośne (1200RPM na start). Instrukcja opisuje sytuacje w której podpięcie pod nieprawdziwe 4-pin, skutkuje czerpaniem energii z dodatkowego gniazda zasilającego SATA co daje max. prędkość. Uznałem, że może faktycznie to wina hojnie obdarzonej płyty, ale po kilku eksperymentach oraz krótkiej internetowej lekturze dowiedziałem się, że ten kontroler ustawia to bardzo wysoko zaczynając od ok. 10.5V regulując do 12V. To takie małe ostrzeżenie dla tych, którzy chcą kupić Luxe'a licząc na ciszę. Z montażem płyty nie było większych problemów, dużo miejsca z prawej i od góry ułatwia dokręcanie wszystkich śrub montażowych. Ładne zamontowanie SSD na froncie niestety wymaga demontażu przednich wentylatorów (o ile korzystamy z kątowych wtyczek zasilających - zbyt mało miejsca, by to przecisnąć). 
 
98d8059b5dd7.jpg
 
Jak radzicie sobie z ogromną ilością kabli w okolicach zasilacza? Nie chcę wszystkiego na plecach, ale tam na dole (mimo, że niewidoczne) też mnie boli...
 
a6af382cfe96.jpg
7b2fbea0bb8a.jpg
 
Decyzja o wodnym jest tym bardziej pewna, ponieważ mimo tego, że Luxe jest tak duży to temperatury są jednak gorsze. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale trzeba mieć to na uwadze. Do listy zakupów dojdzie kontroler USB3.0 z tym złączem wewnętrznym, ponieważ moja płytka nie ma również takiego bajeru. Z kwestii oświetlenia - jak rozplanuje gdzie co ma być to wpadnie Phanteksowy pasek ledowy, który można podłączyć pod aktualną instalacje. Szukam natomiast możliwości sterowania nim z poziomu systemu. Wiecie może czy istnieje jakiś kontroler udający te systemy Asus Aura/MSI Mystic Light/Gigabyte RGB Fusion?
 
A i jeszcze jedno - kolor płyty jest niestety średnio pasujący do planów. Widuję czasem płyty które mają na sobie aluminiowy cover. Czy podzielicie się doświadczeniami przy tworzeniu czegoś takiego samemu? Kwestie temperatur, projektu - wszystko się przyda :)
 
Tym sposobem opisałem kilkugodzinną zabawę w przenoszenie całego zestawu do nowej puszki oraz trochę jej historii. Kwestie wyglądu stoją w tym momencie na drugim miejscu - chciałbym sprzętowo być przygotowanym na najbliższy czas i dopiero dmuchać i polerować wszystko ;)
Edytowane przez Artur827
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Fajny sprzęt a nawet bardzo. Wydajność świetna przy niskiej cenie.

Luxe? Przerabiałem tą budę u siebie i jakbym wiedział, że ją chcesz kupić to bym ci odradził. Ok, ładna jest ale do LC nadaje się bardzo średnio z naciskiem na bardzo. No może poza AiO. Miałem w niej pełne lc z dwiema chłodnicami 360 i 240, 4 bloki, rez pompa i bez wywalenia zatok 5.25 nie ma szans zrobić czegokolwiek sensownego zwłaszcza na rurkach.

Twoja obecna płyta jest pokroju tego co miałem w niej czyli Asus R III E już widać jak jest ciasno. To kwestia czasu zanim wywalisz wspomniane już zatoki. Jak jesteś ciekaw jak to u mnie wyszło to mogę podesłać foty.

 

Co do temperatur to spróbuj inaczej ustawić coolery. Poziomo raczej się nie zmieszczą koło siebie ale kto wie.

Składałem koledze niedawno skrzynkę z dwoma cepami na Asus MB Z10PE-D16 WS i też był ogień z dwóch Noctua NH-U14S i najlepszym rozwiązaniem było ustawienie wentylatorów na nich naprzeciw siebie czyli jeden zasysał powietrze od strony zatok a drugi od tyłu obudowy, gorące powietrze zderzało się i wyciągały je dwa wentylatory 140mm na topie. Dodam, że to wszystko w Luxe. ;)

Przy takim ustawieniu było najchłodniej i każdy cooler dostawał chłodne powietrze. Oczywiście lewy cooler miał 'zasianie' z tyłu przez wentylator 140 a prawy cooler z przodu budy tak samo przez 140stkę.

 

Piwnica. Taka masakra z kablami jest nieunikniona. Możesz próbować ich część rozłożyć za tacką.

 

Trzymam kciuki za dalsze prace tym bardziej, bo sam składam 'coś' z dwoma cepami.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Zatoki wyrzuciłem na start (nie są mnie potrzebne, nie mam nawet napędu) - chyba, że mówisz o dalszych przeróbkach to jestem otwarty na propozycje. Co do fotek to bardzo chętnie obejrzę, mało widziałem projektów w tej budzie, więc byłem sceptycznie nastawiony, ale znaleźć czegoś co zmieści płyty pokroju wspomnianej Z10PE-D16 WS (która jeśli pamięć mnie nie myli jest w formacie SSI EEB) niestety nie mogłem :( Jeśli nie będzie w przyszłości tragedii z nią to nie poddaje się - jeśli będzie to będą zmiany ;)

Co do coolerów to kilka miesięcy temu miałem postawione je tak:

cfda651b6a3e.jpg

Dwa poziomo nie wejdą, ale to już było całkiem dobre rozwiązanie. Nie wiem co mnie podkusiło, żeby je obrócić tak "standardowo" :D

 

Co do tych kabli to chyba przeboleję, niektóre przydałyby się krótsze wtedy nie byłoby takiego wielkiego bałaganu.

 

A co do LC to przy dwóch chłodnicach i 4 blokach byłeś zadowolony z wydajności? Jest to temat dla mnie jeszcze odległy, bo najpierw muszę zmienić GPU, ale warto się dowiedzieć wcześniej ;)

 

Dzięki wielkie za opinię - każdy odzew motywuje :)

PS. Przestrzegam również wszystkich przed kartami dźwiękowymi Asus'a - sterowniki do tanich Xonarów są tragiczne. Wycieki pamięci, problemy z wykryciem przedniego panelu. Lepiej wybrać konkurencyjną kartę od Creative'a lub cokolwiek zupełnie innego :)

Edytowane przez Artur827
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A te Xeon'y i płyta mają jakieś możliwości OC? Ciekawi mnie jak to sprawuje się w grach, dużo rdzeni z HT i 2x 20MB cache ale taktowanie nie za wysokie, tylko 2.6-3.3 GHz. Wszystkie rdzenie na raz idą w turbo na 3.3 GHz czy tylko pojedynczo?

Edytowane przez Yansi
Link to post
Share on other sites

Jeśli dobrze pamiętam to od tych modeli nie jest możliwe OC, płyta również czegoś takiego nie umożliwia. Jedyna opcja to podwyższenie BCLK, ale to u mnie również nie jest mozliwe. Jednocześnie rdzenie działają na 3.0GHz, ponoć pojedynczy daje radę na 3.3GHz, ale nigdy nie widziałem takiej sytuacji. Przy wyborze polecam listę Xeonów z wikipedii, która ma w sobie dokładne informacje na temat Turbo - podane są dodatkowe setki MHz przy obciążeniu konkretnej ilości rdzeni zaczynając od wszystkich (w tym przypadku 4/4/5/5/6/6/7/7, czyli 3.3GHz osiągamy przy obciążeniu max 2 rdzeni). Nie jest to jednak takie proste, ponieważ system równomiernie obciąża jak największą ilość. Prócz pracy jak najbardziej na nim gram i jest to bardzo fajne rozwiązanie - gry potrafią wykorzystać nawet do 10-12 wątków. Zapewne w porównaniu do wysokotaktowanych i7 wypada to gorzej, ale przy nowych i9 i procesorach AMD w przyszłości będzie tylko lepiej ;) Zaznaczam również, że by system wykrył 2 procesory trzeba mieć Windowsa 10 w wersji Pro (nie wiem jak z 7 i 8.1, ale pewnie trzeba mieć najbogatsze wersje).

 

Jeszcze co do samego taktowania to są takie modele jak E5-2687W, które są zdecydowanie ciekawsze - 150W TDP i ceny jednak nie są tak ciekawe :(

Edytowane przez Artur827
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z chęcią ;) Napisz jakie testy zrobić i jak tylko wrócę z urlopu (prawdopodobnie piątek) to zrobię wszystkie - chętnie też porównam, bo to było dla mnie zagadkowe czesto czy jest tak bardzo wydajny :)

 

EDIT: Najlepsze chyba będą testy pokroju Cinebencha, POVRay, AIDA64 albo nawet 3DMarka - tam chociaż rolę gra taktowanie, ale nie wykorzysta też wszystkich rdzeni chyba ;)

Edytowane przez Artur827
Link to post
Share on other sites

To jest właśnie minus Xeonów, no nie wszystkich a dokładnie płyt głównych pod nie.
W moim przypadku może uda mi się dolecieć do 4,4ghz przy dobrych wiatrach a 4,0ghz to nie powinien być problem. Ze standardowego 2.8ghz i 3.2ghz turbo powinno wyraźnie przyśpieszyć.

Dołączam się do prośby o testy. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wróciłem z wynikami testów ;)

3DMark Fire Strike:
Physics Score - 16 818 / 53.39FPS

 

Cinebench R15:
CPU - 2028cb
CPU (Single Core) - 116cb
MP Ratio - 17.45x

POV-Ray (wbudowany benchmark):
Elapsed time 68.26 seconds, CPU vs elapsed time ratio 29.13.
Render averaged 3840.38 PPS (131.85 PPS CPU time) over 262144 pixels.

Jak znajdziecie moment to wrzućcie ze swoich maszynek, bo OC może jednak sporo namieszać :D

Z racji tego, że moja płytka nie posiadała również 19-pinowego złącza USB3.0 na front obudowy byłem zmuszony kupić kolejny kontroler. Kable MOLEX z zasilacza zawsze mają kilka wtyczek na jednym kablu, więc zamówiłem sobie z bit-tech'u na próbę przedłużkę takiego kabelka. Oczywiście pomarańcz, by powoli zbliżać się do docelowej kolorystyki (choć kwestia oplotów będzie rozwiązania dopiero przy pełnym LC oraz zależnie od płynów itd.). Mając jednak chwilę wolnego odkręciłem topy z coolerów i psiknąłem na pomarańczowy, który leżał sobie w domu.

7e50ba443f50.jpg

Zadowolony z efektów całość złożyłem i ponownie uporządkowałem kabelki (tym razem GPU dałem 2 sloty niżej, bo łatwiej było wszystko ułożyć).

afe95a8f51b3.jpg

Ponawiam pytanie: Czy ktoś z Was robił covery na mobo? Z akrylu, z alu? Kolor płyty jest niestety straszny w tym przypadku i chętnie usłyszałbym jakieś pomysły jak to zamaskować ;)

Link to post
Share on other sites

Dostałem sromotny wpierdziel :D

[email protected]

3dmark FS

Physics score 19464 / 61.79 fps

Cinebench r15

CPU 1324cb
cpu(single) 183cb
MP ratio 7.23x

19464

POV

Elapsed time 96.94 seconds, CPU vs elapsed time ratio 11.39.
Render averaged 2704.19 PPS (237.34 PPS CPU time) over 262144 pixels.
Edytowane przez AdameekWola
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@AdameekWola

 

W sumie jest nieźle, to jest 12 wątków w porównaniu do 32. Bałem się tego taktowania i faktycznie słusznie, ponieważ w FireStrike'u Xeony dostały bęcki - pewnie w grach również tak by było przy tych samych GPU. Bardzo ładny natomiast wynik pojedynczego rdzenia (chyba ciut ponad 200 robią i5 6gen, które uznawane są za dobry wybór do gier przy takich taktowaniach, więc ta moja setka trochę blado wypada :D  ).

 

@silence

 

Nie nie - to są te pierwsze v1 8/16. Te v2 również pasują do mnie na płytkę, ale chyba nie były tak fajnie tanie jak te  :D Może kiedyś jak mnie odbije (albo nowe platformy będą absurdalnie drogie i nie aż tak mocne) to upoluję jakieś v2 o wyższym taktowaniu i miłej cenie  ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...