Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, 

 

Dziś zabrałem się za wyczyszczenie laptopa ze zbędnych rzeczy i postawieniu systemu od początku. Po całym procesie chciałem dodać dysk SSD. Miałem zamiar "przeklonować" system z HDD na SSD co udało mi się zrobić, problem jednak w tym, że system cały czas odpala się z HDD. Co mogę zrobić, żeby wymusić start z SSD?

 

Dokładniej to przeniosłem SSD na miejsce HDD, a w miejsce napędu DVD włożyłem kieszeń na dodatkowy dysk i tam umieściłem HDD.

 

Dzięki za każdą pomoc!

Edytowane przez Radzi0
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak klonowałeś,być może nie przeniosłeś plików startowych. Ja robiłem to płatnym programem i nie miałem problemów. Jak zachowuje się komputer przy odłączonym HDD ?

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites
Jak zachowuje się komputer przy odłączonym HDD ?

 

Checking media_

EFI Network 0 for IPv4 (20-89-84-2D-1F-AD) boot failed.

Checking media [Fail]

EFI Network 0 for IPv6 (20-89-84-2D-1F-AD) boot failed.

 

Poniżej komunikat

 

Default Boot Device Missing or Boot Failed. Insert Recovery Media and Hit any key Then Select Boot Manager to choose a new Boot Device or to Boot Recovery Media.

 

[OK]

 

 

Następnie wyskakuje Boot Manger

 

Boot Option Menu z listy można wybrać tylko:  EFI Network 0 for IPv4 (20-89-84-2D-1F-AD) lub EFI Network 0 for IPv6 (20-89-84-2D-1F-AD)

 

po tym wyskakuje informacja "No bootable device --- Please restart system."

 

 

W Biosie ustawiona kolejka bootowania na SSD ?

 

Nie ma takiej możliwości... wygląda jakby Bios był zablokowany (InsydeH20 rev. 3.7)

 

Ale w zakładce information znajduje się zarówno hdd jak i ssd czyli go widzi. 

Edytowane przez Radzi0
Link to post
Share on other sites

Pokaż screena z Zarządzania dyskami jak wygląda podział partycji i czy na SSD jest partycja systemowa EFI

 

 

https://zapodaj.net/45ccfc6a67282.bmp.html

 

Dodam, że na dysku HDD są:

  • 1 partycja systemowa
  • 1 partycja główna
  • 1 partycja z oprogramowaniem od lenovo

     

    reszta to partycje ukryte 

[Edit]

 

Dzisiejsze klonowanie chyba przyniosło zamierzony efekt. Wydaje mi się, że system ruszył z SSD. W moim przypadku pomogło klonowanie !całego! dysku, a nie tylko partycji systemowej... Z resztą wyniki widzicie na screenie powyżej... Po sklonowaniu wszystkich partycji wraz z ukrytymi dysk odnalazł się na liście urządzeń do bootowania, wcześniej był odnajdywany w biosie ale już nie w zakładce Boot. Mam tylko pytanie czy musi być taki burdel z tymi partycjami? Czy da się to uporządkować, wszystkie te partycję na SSD są ważne?

Tym bardziej, że jak widać wiekszość z nich ma 100% wolnego miejsca... Druga sprawa to trochę dziwne, żeby system robił tyle dodatkowych partycji odzyskiwania

Edytowane przez Radzi0
Link to post
Share on other sites

Najważniejsze jest to, że po pierwszym klonowaniu nie miałeś na SSD partycji z wpisem Rozruch, Plik stronicowania itd. dlatego bios informował o Default Boot Device Missing or Boot Failed.

 

Mam tylko pytanie czy musi być taki burdel z tymi partycjami?
Nie musi możesz zainstalować czysty system na dysku SSD bez całej otoczki od Lenovo, chyba że zamierzasz korzystać z funkcji Recovery do ustawień fabrycznych
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie musi możesz zainstalować czysty system na dysku SSD bez całej otoczki od Lenovo, chyba że zamierzasz korzystać z funkcji Recovery do ustawień fabrycznych

 

Na SSD chce mieć tylko czysty w10, na hdd zostawię z całym oprogramowaniem Lenovo. Jak możesz to pokieruj krok po kroku.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...