Skocz do zawartości

Przebicia prądu na obudowe


Recommended Posts

Witam

ostatnio zakładając dodatkowy wiatraczek na panel boczny obudowy gdy dotknąłem obudowy poczułem an dłoni lekkie "uszczypniecie " ukłucie" każdy chyba to zna jesli miał trochę styczności z elektronika czy nawet domowa lodówką, pralką.

 

Na początku pomyslalem ze to jakaś nierówność na krawędzi obudowy ale to występuje na calej jej wewnętrznej powierzchni (na zewnątrz moze tez ale jest to nieodczuwalne bo moze farba jakoś izoluje.

 

Komputer jest nowy - kupilem go w styczniu ( zasilacz ocz modx500W obudowa cooler master elite 370 ) i nie bylo by zadnego problemu z tym ale wydaje mi sie ze to rzutuje na pozostale komponenty moze nei tyle na podzespoły co peryferia.

 

Np. gdy podłącze głośniki do tylnego panelu ( karta dzwiekowa z płyty głownej Realtek ALC892 ) to każdy są słyszalne szumy jakby odzwierciedlające jakies chrobotania czy dysku czy tam innych komponentow kompa do tego kazdy ruch myszki Icon7 z500 również sprawia że głośniki wydaja taki szmer.

 

Dodam ze nawet gdy odłączę wszystkie usb od kompa dalej to wystepuje myszke tez przekładalem w rozne sloty usb nawet w usb3.0 ale ciagle słychać w głosnikach szmer podczas przesuwania kursora.

 

A gdy podłacze głośniki do przedniego panelu ( jest obslugiwany przez inna karte dzwiekowa tez z płyty głównej ATI hd audio) to szmerów w ogole nei ma moge rozkrecic głośniki na full ( genius 1800 ) i nic tylko czysty dzwiek bo chyba plastykowa obudowa panelu izoluje prąd czy coś ..

 

Co w takiej sytuacji mógłbym zrobić ?

Link to post
Share on other sites

Chyba, że nie ma gniazdka z uziemieniem... Pozostaje kaloryfer. ^^

Proponuję powiesić mokry ręcznik w pomieszczeniu. Przesuszenie powietrza podczas mrozów obfituje w ładunki statyczne na przedmiotach, których byśmy nigdy o to nie podejrzewali. Nie wyłączając kobiet... :cry:

Proszę poprowadzić izolowany przewód pomiędzy którąś ze śrubek z tyłu komputera a pokrętłem regulacji przepływu kaloryfera (w miejscu, gdzie trzpień jest pozbawiony farby, lub jakimkolwiek innym miejscu z czystym metalem). Oczywiście przewód w styczności z metalem musi być odizolowany.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Wczoraj rano włączyłem z klawy kompa, wcisnąłem przycisk monitora (CRT) i przy ekranie iskierka skoczyła. Wkrótce pojawiła się informacja że dysk jest niebootowalny, po restarcie oczywiście ruszyło z kopyta, heh. No ogółem założyciel tematu widać ma nieuziemione gniazdko, tzn. bolec nie jest podłączony do przewodu PE. Teoretycznie można bolec ochronny zmostkować do przewodu N (masy) ale jeśli mamy doprowadzony przewód ochronny (żółto-zielony na listwie przy bezpiecznikach) to najlepiej zrobić to do porządku. Potencjał na obudowie nieuziemionego komputera powstaje poprzez swoisty dzielnik pojemnościowy filtra wejściowego gdzie kondensatory są połączone między N i PE oraz L i PE. W takiej sytuacji połowa napięcia sieci jest na obudowie. Oczywiście nie jest to szczególnie niebezpieczne, bo ładunek jest niewielki, ale może być nieprzyjemne. Natomiast znacznie mniej przyjemne, a bardziej niebezpieczne (dla komputera) są właśnie ładunki statyczne jak na przykładzie z początku mojego posta. Tutaj akurat ciężko z tym walczyć.

Link to post
Share on other sites

Może to że tylny panel jest obudowany metalem a przedni plastikiem. Na trzeszczący dźwięk to kable ekranowane teraz wszędzie dają. Nawet takie w nowych żyrandolach są ekranowane. W sumie redukuje to zakłócenia np. w głośnikach.

Link to post
Share on other sites

w gniazdku w ogole bolca nie ma ale niby jak się dowiedziałem to za sprawa tylko gniazdka bo zmieni sie gniazdko podlaczy uziemienie i będzie gites.

 

Kable ekranowe ? jako kable zasilajace czy kable audio ? do głośników bo nie wiem jak i do czego je zastosować ?

 

w sumie tak tu plastik tutaj metal ale przeciez w wejsciu audio tez jest izolacja tzn plastik.. ?

Link to post
Share on other sites

EkranoWANE. Czyli wstawiona w kablu jest izolacja od zakłóceń bo jak wiesz wzdłuż kabla powstaje pole magnetyczne itp itd. Takich głośnikowych chyba niema. Tak tylko wspomniałem o nich, że po prostu jest ich coraz więcej. Ja mam taki DVI podwójnie ekranowany, coś to ponoć pomaga..

 

A komputer stoi na dywanie ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...