Skocz do zawartości

Komputer startuje z opóźnieniem po wymianie karty


Recommended Posts

Witam. Mam problem.

Po wymianie mojej starej karty na PCI 4mb (miałem ją przejściowo, bo poprzednia karta się popsuła) na HD 5670 512MB PCI-E mam z tą kartą problem. Podłączyłem ją poprzez przejściówkę DVI -> VGA (mam jeszcze stary monitor na VGA). I gdy naciskam przycisk power na kompie wszystko startuje, dioda power świeci, ale zanim pojawi się obraz muszę czekać kilkanaście sekund. Dioda na monitorze mruga. Z oczywistych względów nie widzę ekranu początkowego (info o płycie). Gdy monitor się włącza przeważnie jest ekran, na którym są info o sprzęcie. Na karcie mam również wyjścia HDMI oraz DisplayPort.

Czego to może być wina? Czy to oznacza, że karta jest zepsuta? Może trzeba coś zmienić w biosie?

Link to post
Share on other sites

Też tak kiedyś miałem (dawno temu) i chyba sygnał wzbudzania monitora jest opóźniony. Spróbuj najpierw wystartować monitor a dopiero potem kompa. Dzieje się to po włączeniu listwy czy bezpośrednio power?

Link to post
Share on other sites

Radeony zaraz po starcie wykonują self-test check i to trochę opóźnia start.

Też wydawało mi się to dziwne, ale na 4850 są diody i podczas tego świecą więc wiem co mu jest ;)

 

Jeszcze w BIOSie możesz poszukać jakiejś opcji co do wykrywania karty graficznej na slot PCI-E, czasem też PEG nazywane.

Link to post
Share on other sites

To jest normalna rzecz na niektorych radkach (nie na wszystkich), ja na 5770 na defaultowych sterownikach mialem start od razu po wlaczeniu komputera, a po wgraniu nowszych lekko byl opozniony, ale to przeciez nie jest zaden problem, chyba ze ktos koniecznie chce popatrzec jak mu sie przelicza ilosc pamieci RAM w komputerze ;)

Link to post
Share on other sites

A jak dokładnie wymianiałeś tą kartę graficzną na PCI czy ktoś Ci to robił? Może są jakieś komplikacje podczas uzgadniania w jakim slocie jest karta graf. i dlatego to tak długo trwa i zanim komp. znajdzie kartę graf. to mija właśnie te 10sek. Może trzeba coś w biosie ustawic ;)

Link to post
Share on other sites

a najprosciej:wchodzisz,bratku do biosu,i tam ustawiasz z co ma sie pierwsze odpalic:karta na pci-e,na pci(jesli jest taka opcja) czy karta wbudowana(jesli jest taka opcja).ale z tego co pisales miales karte na pci i tak pewnie domyslnie jest ustawione,takze zanim komp sobie uzmyslowi ze juz tam nic nie ma i wlaczy pci-e oraz uruchomi karte to chwilke potrafi trwac...

pozdrawiam!

ps.a jak nie pomoglo to krzycz,bedziem myslec dalej..

Link to post
Share on other sites

Wczoraj się trochę pomyliłem z tym czasem. Podawał tek na oko, a pomyliłem się i to nie trochę. Dzisiaj sprawdzałem - 35s. I jeszcze wygląda to tak:

Naciskam power.

Dioda power się zaświeca, wentylatory zaczynają kręcić, dioda dysku mruga 3 razy, napęd szuka płyty

Po 3s znów dioda dysku mruga 3 razy, napęd znów szuka płyty i tak kilka razy w kółko - wygląda to tak jakby ciągle resetował się komputer.

 

Kartę wymieniałem sam - wyciągnąłem tę na PCI. Nie mam niczego wpięte ani do PCI, ani innego slotu.

 

Z wejście do biosu będzie ciężko, bo gdy monitor załapuje, to jest już za późno, a nie wiem, w którym momencie naciskać (będę próbować w trzydziestej sekundzie).

Dodam jeszcze, że moja płyta to GIGABYTE GA-M52L-S3P.

Link to post
Share on other sites

A więc udało mi się wejść do biosu (gdy dałem uruchom ponownie komp działo się to co zawsze, ale monitor się włączył już przy ekranie, na którym pisze model płyty itp. oznacza to, że komp nie startuje gdy nie ma obrazu, bo startuje dopiero, gdy pokazuje się obraz po 35 sekundach) i w biosie mam ustawione Init Display First na PEG (w opisie pisało coś VGA on PCI-E). Była jeszcze opcja PCI.

Przypomniało mi się jeszcze, że wraz z wymianą karty wsadziłem jeszcze jedną kość pamięci 1GB (na czas korzystania z karty 4mb wyciągnąłem jedną, bo nie była mi potrzebna, ale gdy ją wyciągałem była sprawna - jest to pamięć GoodRam)

Czy to może być tego wina? (chyba ją wyciągnę i sprawdzę)

Link to post
Share on other sites

Znalazłem tutaj podobny problem:

http://forum.pclab.pl/topic/651196-Kompu...069525681e

Jego rozwiązaniem było wgranie innego biosu. Użytkownik ten (ziut_bryk) miał tę samą płytę co ja, jednak inną kartę. Skorzystam z poradnik, który znajduje się na tym forum i wgram wersję beta F6A. Pisze przy nim "Fix VGA card & memory compatibility". Mam na płycie DualBIOS™ więc będę się mniej martwić. Potem odpiszę co z tego wyszło

Link to post
Share on other sites

Z linku, który podałeś można wywnioskować jedną, główną cechę wspólną płyt głównych, które mają wspomnianą przypadłość - chipset nVidia. Założyciel tamtego tematu też ma płytę opartą na chipsecie nVidia i też do niej został wydany BIOS naprawiający tą przypadłość, dokładnie:

 

Fixed it takes long time to check ATI 5850 VGA card

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=Tiqsh7TlDIG7JbO3

 

Pamiętaj, że twoja płyta główna występuje w kilku rewizjach, a tamta osoba używa innej karty graficznej, niż Ty. Czy twoja karta jest wymieniona wśród tych modeli, które po aktualizacji BIOS-u mają szybko startować ?

Spróbuj zaktualizować sterowniki do chipset-u płyty głównej. Jeśli to nie pomoże to napisz do Gigabyte i spytaj się, czy powodem tych zawirowań jest chipset nVidii.

 

Do poczytania:

 

http://www.tomshardware.co.uk/forum/267 ... er-extreme

http://forums.amd.com/game/messageview. ... did=133145

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...