Skocz do zawartości

Wentylator na procka + ułożenie w obudowie


Recommended Posts

Cześć, 

Jaki polecicie wentylator na procka do 100zł ?

Obecnie mam chłodzenie BQ Pure Rock z BQ PureWings 2 120mm założonym. Chcę trochę wyciszyć kompa pod obciążeniem, i chciałbym zacząć od chłodzenia procka - zmiana wchodzenia nie wchodzi w grę - to i5 4570, więc OC nie ma. 

Drugie moje pytanie - mam obudowę BQ Pure Base 600 z oknem, a w niej włożone wentyle Pure Wings 2.

3 sztuki na froncie - z tego 2x120 i 1x140mm, 1x120mm na topie oraz 1x120mm na tyle. 

Front jest sterowany z kontrolera obrotów wbudowanego - najczęściej 5 w idlu, a w grach 9v ustawione. Tył to PWM, ustawiony w idlu na 33%, w stresie 60% osiąga - 500/1000rpm, z kolei TOP jest sterowany razem z CPU i w idlu również ma ok 500 rpm,w stresie tak jak CPU i tył ma 1000 RPM. 

W idlu trzyma się temp ok 31-33C, w stresie nawet i 55-57C na CPU, oraz 30-33C na GPU ( gtx1060, wentyle na 30%/700rpm w idlu ) i do 72-73C w stresie. ( do 65% / 1450rpm -> armor od msi @2100/9000 )

Wentyle przód wpychają powietrze do wnetrza, top oraz tyl wypychaja. 

 

Czy warto dołożyć jeden wentyl na top obudowy ? Ten plastik z top-u jest oczywiście zdjęty. Wpłynie to jakoś na temperaturę ? Oraz czy wymiana wentyla na CPU - np. na którąś Noctue coś zmieni ? 

 

Komp jest pod biurkiem, ma jakieś 20cm miejsca do tylnej ścianki biurka. 

 

A może prosta zamian 140mm z przodu i dania jej na top, a 120mm z topu danie jej na przód, coś zmieni ? Wtedy 140stka będzie miała mniejsze obroty, niż na 9v na przodzie. 

Link to post
Share on other sites

Tutaj jest bardzo fajny filmik z porównaniem, co daje włożenie wentylatorów w różne miejsca w obudowie:

 

 

Oczywiście każda buda jest nieco inna, ale daje ogólny pogląd.

 

5 wentylatorów to chyba aż za dużo. Jeśli nie robisz OC i zależy Ci głownie na ciszy, to może pozbyć się tych 120mm i zostawić jedynie 140mm? Dwa na przód i jeden na tył powinny wystarczyć - ponadto, w tym ułożeniu kurz się mniej zbiera w środku.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...