Skocz do zawartości

Karta graficzna do Athlon 64 X2 5200+


Recommended Posts

Witam,

 

Mój dosyć archaiczny sprzęt:

 

- płyta główna Gigabyte GA-M61PME-S2P

- procesor jak w tytule, 2 x 2,7 GHz

- 2GB RAM DDR2 800

- grafika zintegrowana GeForce 6150SE (nForce 430)

- zasilacz 400W Mustang

- Windows 7 32bit

 

Sprzętu powyższego używam wyłącznie do pracy i internetu, gry mnie interesują mniej niż średnio. W czym rzecz. Zmieniłem system z Windows XP, który na powyższej konfiguracji śmigał aż miło. Na Windows 7 źle nie jest, ale działa wolniej (mimo że ograniczyłem efekty wizualne do minimum), widać to zwłaszcza przy otwartych wielu zakładkach w przeglądarce. Chciałbym więc co zrobić:

 

a) dodać 2GB RAM

b) zmienić wtedy system na Win7 ale 64 bitowy

c) najważniejsze - wstawić "normalną" kartę graficzną

 

I tu a propos punktu "c" pojawia się pytanie, co wybrać. Zasilacz demonem mocy nie jest, więc nie chce się pakować w jakieś mocne karty. Płyta ma złącza PCI Express x16 oraz x1. Najchętniej kupiłbym coś starszego, używanego, pytanie tylko co najbardziej optymalne do mojego zestawu pod kątem stosunku jakości do ceny.

Edytowane przez BenchArt
Link to post
Share on other sites

Zasilacz i tak musisz zmienić, bo ten to co najwyżej pośle komputer na złom.
 
Z rzeczy, które warto wymienić, aby ten zestaw chodził płynnie nawet w takich zastosowaniach to:
Procesor Phenom II 555 2 rdzenie 3.2GHz http://allegro.pl/amd-phenom-ii-x2-555-be-3-2ghz-am2-am3-f-vat-i6877572215.html
Porównanie: http://www.cpu-world.com/Compare/860/AMD_Athlon_64_X2_5200+_(89W__rev._F2)_vs_AMD_Phenom_II_X2_555_BE_(rev._C3).html
 
RAM jak będziesz chciał dołożyć co w przypadku starszych płyt bywa problematyczne szukaj sobie koniecznie identycznej kości do tej co masz.
 
Zasilacz powinien wystarczyć taki: http://allegro.pl/nowy-zasilacz-seasonic-ss-350et-80-pfc-atx-gwr24m-i6845992360.html
 
Karta graficzna: http://allegro.pl/sapphire-hd5670-512m-gddr5-pci-e-i6851436314.html 90zł, albo http://allegro.pl/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd5450-1gb-ddr3-i6879395641.html 40zł

Edytowane przez CrisPell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zasilacz i tak musisz zmienić, bo ten to co najwyżej pośle komputer na złom.

 

Z tym zasilaczem, to zauważyłem (przejrzałem wcześniej forum) taki trend do powielania bzdur, bo testowałem ponad tydzień sprzęt na mocnej karcie od znajomego i śmigał aż miło. I do tego jeszcze była kość 4GB zupełnie innego producenta niż mam to 2GB. Deprecjonowanie zasilaczy Mustanga jest po prostu śmieszne, podobnie jak - bez urazy - jakieś idiotyczne doradztwo do zmieniania procesora. Dzięki za "rady", ale pojęcia nie masz o czym piszesz.

 

Prosiłbym jednak o opinie kogoś, kto się zna. 

Link to post
Share on other sites
2GB RAM DDR2 800

 

Zrób z tym porządek i dołóż jeszcze 4GB (albo wymień na 8 razem).

 

Co do GPU - (zasilacz możesz zostawić, wbrew nazwy i jakości te wynalazki spokojnie i przez długie lata znoszą obciążenie na poziomie 350Watt nawet długiej pracy per doba) - gtx 750 ti za około 400zł. (karta jest nawet za mocna, ale przede wszystkim oszczędna). Jeśli planujesz wydać mniej - to np TO (ewentualnie słąbszy 650ti z 2GB)

 

Nie pchaj się już w starsze gpu pokroju gtx450 i tym podobne.

Edytowane przez jureba
Link to post
Share on other sites

Z tym zasilaczem, to zauważyłem (przejrzałem wcześniej forum) taki trend do powielania bzdur, bo testowałem ponad tydzień sprzęt na mocnej karcie od znajomego i śmigał aż miło. I do tego jeszcze była kość 4GB zupełnie innego producenta niż mam to 2GB. Deprecjonowanie zasilaczy Mustanga jest po prostu śmieszne, podobnie jak - bez urazy - jakieś idiotyczne doradztwo do zmieniania procesora. Dzięki za "rady", ale pojęcia nie masz o czym piszesz.

 

Prosiłbym jednak o opinie kogoś, kto się zna. 

http://techlipton.pl/czarna-lista-zasilaczy/

 

Wypraszam sobie nie będziesz mnie tu jawnie obrażał. To że zasilacz działa nie znaczy, że do szkody doprowadzić nie może. Produkty tych marek są okrojone często z podstawowych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych może nawet się przegrzać i będzie działał, aż nie padnie to tak jak jeździć samochodem bez OC, bo przecież wypadku nie spowoduję. Pamięci natomiast różnych producentów działają razem to dobrze, ale nie zawsze tak jest i by uniknąć zbędnych problemów dobiera się identyczne. Co do wymiany procesora to była jedynie sugestia, bo w końcu pytasz o radę, a co z tym zrobisz twoja sprawa. Ale jak jesteś mądrzejszy to sam sobie dobieraj komponenty, a nie ludziom du**ę zawracasz na forum.

Edytowane przez CrisPell
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dokup ramu, chociaz zeby miec te 4gb, 750ti (nie bierz niczego starszego, uzywanego, bo nie warto) i wystarczy.

Zasilacz jesli chcesz zostaw, to ze działal pod wiekszym obciazeniem, nie znaczy ze nie spali Ci calego kompa, przy jakims skoku napiecia.

Link to post
Share on other sites

Z tym zasilaczem, to zauważyłem (przejrzałem wcześniej forum) taki trend do powielania bzdur

No sorry, ale tutaj akurat muszę obronić kolegę CrisPell, bo bardzo ładnie doradził podzespoły, odradził prawidlowo zasilacz i prawidłowo mówi o kompatybilności RAM i nawet jeszcze stracił czas na wklejenie bezpośrednich linków do wszystkiego.

 

Nie rozumiem po co wchodzisz na forum, skoro sam jesteś ekspertem.

 

Odechciewa się cokolwiek doradzać takim osobom, mogę jedynie naprostować, że jeśli nie grasz to nie musisz dokładać do karty z GTX w nazwie, i spokojnie starczy ci taki np. GT 730 z pamięcią 1 GiB GDDR5.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

ten athlon 5200 jest z tego co wiem nie wiele mocniejszy od athlona 4600 którego ma siostra.

Do czego zmierzam:

Mowa o wymianie procesora na nowszy to bardzo dobry pomysł bo wkładając tam coś pokroju GT 430 to już jest to karta chyba na styk pod ten procesor. Jak założysz coś lepszego to nie poczujesz różnicy. Sam osobiście testowałem i na athlonie x2 4600+ wstawiłem GTX 970 i wyniki miał praktycznie identyczne jak z Geforce GT 430...

Także jeśli nie zamierzasz kręcić tego athlona to karta która około 7-10tys pkt robi w 3D mark 06 to jest max pod ten procesor (np. GTS 450 bez oc procka już jest za mocny i procesor go ograniczy).

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites
Z tym zasilaczem, to zauważyłem (przejrzałem wcześniej forum) taki trend do powielania bzdur, bo testowałem ponad tydzień sprzęt na mocnej karcie od znajomego i śmigał aż miło. I do tego jeszcze była kość 4GB zupełnie innego producenta niż mam to 2GB. Deprecjonowanie zasilaczy Mustanga jest po prostu śmieszne, podobnie jak - bez urazy - jakieś idiotyczne doradztwo do zmieniania procesora. Dzięki za "rady", ale pojęcia nie masz o czym piszesz.

 

Prosiłbym jednak o opinie kogoś, kto się zna.

Ten zasilacz to bomba zegarowa, nic gorszego ,,dla ludzi'' niema, nie powinnien sie w ogóle nazywać zasilaczem ,a jak wiesz lepiej to nie pytaj tylko rób co chcesz.

Polecam maksymalnie GTX 570 do 1080p lub GTX 560 do 720p bo nic więcej sie nie opłaca do tego procka, miłych fajerwerków :) a tak na 100% serio to zwykła GTX 750ti styknie.

 

Edytowane przez michal89chz
Link to post
Share on other sites

http://techlipton.pl/czarna-lista-zasilaczy/

 

Wypraszam sobie nie będziesz mnie tu jawnie obrażał. To że zasilacz działa nie znaczy, że do szkody doprowadzić nie może. 

 

 

Po pierwsze nie obrażam ciebie, tylko piszę że twoje złote rady można o kant d rozbić, a to różnica panie wrażliwy. Mam w firmie kilkadziesiąt komputerów, z których 90% ma 400W Mustangi i ani jeden nie padł, mimo że od ładnych kilku lat pracują 24h na dobę. Więc takie "czarne listy" mnie zwyczajnie bawią, bo wiem jak to wygląda w praktyce, równie dobrze spalić się może markowy zasilacz. Pisałem wyraźnie, że to komputer nie do gier i nie ma ani nie będzie miał dużych obciążeń, chodzi mi o szybkie działanie Win7. I nie zawracam nikomu d, tylko prosiłem kogoś kto się zna, by doradził grafikę.

 

Dziękuję za pozostałe odpowiedzi, faktycznie chyba coś z serii 7 dokupię w takim razie, bo RAM to na bank, albo kość 2GB albo 4GB.      

Edytowane przez BenchArt
Link to post
Share on other sites

Jak nie do gier to kup Geforce 8600GT za kilka piw. Bedzie płynny Windows 7 jak i nawet 10. Dodam tylko że mój GTX 480 dusił sie z Q9650 w grach. To Ci powinno dać do myślenia ile warty jest ten Athlon x2, Q9650 go zjada w całości i ma miejsce na więcej więc weź jakąś starą nvidie z DX10 i będziesz miał spokój za pół darmo. Pozdrawiam.

 

Edytowane przez michal89chz
Link to post
Share on other sites

Do tego kompa takie 750 ti jest kartą 2x za mocną na tego procka moim zdaniem (proce połowy tej karty nie wykorzysta). I jeśli to ma być komp biurowy, to do takiego windows 7 i 10 wystarczy spokojnie 4GB ramu i w miarę współczesna zintegra (poziom mniej lub więcej wspomnianego wyżej 8600GT), najważniejszy jest procesor.

I nie wiem czy nie lepszym (może i nie tańszym, ale pewnie lepszym) rozwiązaniem byłby po prostu zakup jakiegoś poleasingowego np. Della optiplex 780 czy 790 z jakimś i3 czy i5 i 4GB ramu ze zintegrowaną kartą. Bardzo budżetowo myśląc to można dostać za cenę upgrejdowania tego kompa jakiegoś Della optiplex 780 z w miarę mocnym core 2 duo np. e8400 który jest lepszy od tego athlona i już 4GB ramu. Cały komp za 300-350zł i idealny do pracy biurowej czy youtube w 720p. Chyba że więcej kaski tak bardziej chyba 700-800zł na optiplexa 790 z i3 lub i5 4GB ram i już przyzwoitą zintegrą i na takim yt 1080p czy praca biurowa śmiga.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

8600gt będzie spoko, wiem że e8400 to tylko +-20% (a nawet wydaje mi się że więcej w zadaniach wielordzeniowych) ale przy internecie czy pracy biurowej w komputerach tej wydajności to nawet te 20% robi dużą różnicę.

https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=84&cmp[]=955

wiem że benczmarki i cyferki to nie to samo co życie, ale miałem okazję obrabiać / kompresować jakieś tam filmiki z gameplaya na athlonie x2 4600 siostry i potem to samo na c2d sp9400 (taki mniej więcej mobilny odpowiednik e8400 lub zbliżonego) i na laptopie z sp9400 byłem w stanie przerobić 2 filmiki w czasie gdy athlon x2 4600 zrobił jeden.

Link to post
Share on other sites

Jeśli komputer jest "do internetu" i rozumieć przez to również odtwarzanie filmów to zakup staroci typu 8600GT nie ma sensu. Musi być w miarę współczesna karta oferująca akcelerację sprzętową dla przeglądarki oraz odtwarzanych filmów, również we flashu. Proponuje Geforce GT 730, najlepiej z pasywnym chłodzeniem.

 

Co do CPU to do tej płyty (rev.1.0) możesz zamontować Phenoma II X4 lub X6 z TDP do 95W. Koszt około 300-380zł.

Link to post
Share on other sites

Co do CPU to do tej płyty (rev.1.0) możesz zamontować Phenoma II X4 lub X6 z TDP do 95W. Koszt około 300-380zł.

 

A jak to dokładnie jest, bo w specyfikacji pokazuje mi AM2 i AM2+, a te procesory są głównie na socket AM3. Czy taki procesor z podstawką AM3 pójdzie mi na tej płycie?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...