Skocz do zawartości

Nowy zestaw PC i wiele pytań. Proszę o pomoc


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Przymierzam się do zakupu nowego zestawu i po przejrzeniu wielu testów, for itd zdecydowałem się na poniższy zestaw.

 

Komp będzie miał zastosowanie ogólne, ale oczywiście zależy mi także na możliwie jak najlepszej karcie graficznej. Zdecydowałem już, że będzie to Radeon 5770 bo w tej cenie to chyba najlepszy wybór (jeżeli się mylę to uświadomcie mnie). Zastanawiam się tylko jakiej firmy powinien być ten Radeon. Proszę o radę w tej kwestii.

 

Co do procka, to także jestem już zdecydowany na tego AMD. Na razie nie planuje go specjalnie kręcić, tylko tyle ile da się wycisnąć na boxowym chłodzeniu przy dopuszczalnej temperaturze. Zastanawiam się tylko nad odpowiednią płytą pod niego. Doradzono mi tego AsRocka 770 za 260zł. Jestem jednak w stanie, o ile warto, dopłacić do 100zł za coś lepszego, chętnie innej marki. Nie miałem nigdy płyty AsRocka i trochę się tej marki boje, ale być może bezpodstawnie ;-)

 

Ramy - chyba są ok, w tej kwestii też mogę dopłacić kilka złotych jeżeli warto.

 

Dysk hdd - szczerze mówiąc wybrałem pierwszy lepszy. Nie znam się na dyskach. Jeżeli ten podany przeze mnie nie jest dobry to proszę o zaproponowanie mi innego w cenie do 150 - 160 zł. 500GB w zupełności mi wystarczy.

 

Zasilacz - naczytałem się dużo o podanym niżej zasilaczu i myślę, że to dobry wybór.

 

Proszę was więc o pomoc w odpowiednim wyborze. Dodam jeszcze że na dzień dzisiejszy cena poniższego zestawu w esc wynosi 1700zł. Tak jak mówiłem jestem w stanie dopłacić troszkę do lepszej płyty głownej, ramu, ewentualnie grafiki.

 

Poniżej zestaw:

 

AMD Phenom II X4 955 Black Edit 3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3

AsRock 770 Extreme3 /AMD 770/

Crucial 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Western Digital Blue 500GB 7200rpm 16MB cache SATAII

Vertex3D Radeon HD5770 1GB DDR5 /128bit/ DVI/HDMI

bequiet! PurePower L7 530W

 

 

Z góry dzięki za wszelkie rady, pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

AMD Athlon II X4 640 /3.0GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3/

MSI 770-G45 /AMD 770, DDR3-1600/

GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Palit GeForce GTX 460 1GB DDR5 /256bit/ DVI/HDMI

Seasonic S12II-430 430W 80 Plus Bronze

Razem 1714 zł, a masz wydajniejszą grafikę, 4 rdzenie i super zasilacz- polecam ;)

Link to post
Share on other sites

@surykatka

AsRock to firma-córka Asusa, służy do produkcji i firmowania bardziej budżetowych modeli

 

zestaw ok, ale:

pamięć wybierz najtańszą, to bez znaczenia jak szybka będzie i jakiego producenta

dysk jak od WD to Caviar Black, jak nie od WD to Samsung F3

zasilacz tak, jak sugeruje Arved

 

aha i trzymaj się tego phenoma IMO nie ma sensu branie słabszego procka

Link to post
Share on other sites

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=23142

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=23582

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=20072

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=15432

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=20853

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=33737

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=26716

1680zł

Athlon X3 + MSI 770 + Crucial 4GB 1333 + HD6870 + F3 500GB + CX430 + Spartan.

 

Chciałeś najmocniejszą grafikę, to proszę bardzo ;) Reszta dość standardowa.

 

PS Jednak oficjalnie przepraszam CX430 - okazuje się, że to bardzo dobry zasilacz.

Link to post
Share on other sites

Ech, widze że zmieniłeś wsztstko w moim zestawie ;-)

 

Dlaczego AMD Athlon II X4 640 zamiast AMD Phenom II X4 955 Black Edit 3.2GHz ? Widzę, że jest sporo tańszy, ale czy warto rezygnować z tego (moim zdaniem) lepszego na rzecz tańszego... ?

 

To samo tyczy się grafiki. Czy warto zrezygnować z Radeon HD5770 i dopłacić ponad 150zł do GeForce GTX 460 1GB ?

 

Chciałeś najmocniejszą grafikę, to proszę bardzo ;) Reszta dość standardowa.

To nie tak, komputer ma mieć dobrą grafikę, ale nie chcę rezygnować z mocnego procka. Chce mieć optymalny zestaw za rozsądną kwotę. Zdecydowanie jednak zostaje przy Phenomie II X4 955.

 

 

W takim razie mały update zestawu uwględniając rady drachenfelesa i arveda nt. dysku i zasilacza

 

AMD Phenom II X4 955 Black Edit 3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3

AsRock 770 Extreme3 /AMD 770/

Crucial 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Vertex3D Radeon HD5770 1GB DDR5 /128bit/ DVI/HDMI

Seasonic S12II-430 430W 80 Plus Bronze

 

 

Płytę główną zostawiłem tą którą wybrałem na początku, jeżeli mam ją zmienić to proszę o podanie propozycji + 2 zdań dlaczego warto to zrobić i ewentualnie dopłacić ;) Dodam, że przy wyborze płyty głownej bardzo ważna jest dla mnie jakość wykonania, nie chcę aby po roku użytkowania padły kondensatory lub cokolwiek innego.

Link to post
Share on other sites

To nie tak, komputer ma mieć dobrą grafikę, ale nie chcę rezygnować z mocnego procka. Chce mieć optymalny zestaw za rozsądną kwotę. Zdecydowanie jednak zostaje przy Phenomie II X4 955.

A do czego potrzebny Ci procek? Jakich aplikacji używasz?
Link to post
Share on other sites

To samo tyczy się grafiki. Czy warto zrezygnować z Radeon HD5770 i dopłacić ponad 150zł do GeForce GTX 460 1GB ?

Warto. Ten ostatni zestaw jest kiepski jeśli ma być do gier. Zestaw torture będzie jakieś 60-70% szybszy od twojego zestawu

Słabszy procek, troche lepsza karta i 70% wydajniejszy ? Jestem raczej laikiem i nie chce się wymądrzać, ale ciężko mi w to uwierzyć. Jeżeli oczywiście to prawda, to jestem w stanie wziąć ten zestaw a nawet wcisnąć do niego Phenoma II X4 955 wybranego przeze mnie na początku.

 

A do czego potrzebny Ci procek? Jakich aplikacji używasz?

Okazjonalnie photoshop'a. Wydaje mi się jednak, że dobry procek to podstawa i nie warto na nim oszczędzać tych 100 zł, jednak po raz kolejny zaznaczam, że jestem laikiem i mogę nie mieć racji ;)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi w głównej mierze o gry (w końcu tez aplikacje), to inwestuj w grafikę, a procesor możesz sobie odpuścić. Athlon X3 w niczym nie będzie Ci zawadzał, trochę OC i będzie jak najbardziej ok. Zaznaczam, że nie jest to 100zł, tylko prawie 250zł. Przy takiej samej grafice, między Phenomem i Athlonem będzie kilka fps różnicy (w zależności od tytułu), a wybierając 6870 zamiast 5770, będzie nawet kilkadziesiąt % szybciej, jak to Igoruss napisał.

Link to post
Share on other sites

Ok, więc zróbmy tak:

 

Zestaw nr.1

AMD Phenom II X4 955 Black Edit 3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3

AsRock 770 Extreme3 /AMD 770/

Crucial 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Vertex3D Radeon HD5770 1GB DDR5 /128bit/ DVI/HDMI

Seasonic S12II-430 430W 80 Plus Bronze

 

vs

 

Zestaw nr.2

AMD Athlon II X3 435 /2.9GHz, 1.5MB, 95W, BOX, AM3/

AsRock 770 Extreme3 /AMD 770/

Crucial 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Vertex3D Radeon HD6870 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/2xDP

Seasonic S12II-430 430W 80 Plus Bronze

 

 

Zestaw 1 - mocniejszy procek i Radek 5570

Zestaw 2 - (nieco) słabszy procek i Radek 6870

 

Co będzie lepsze, uwzględniając stosunek cena/wydajność. ?

 

A może warto połączyć Phenoma II X4 955 i Radeona HD6870 ? Cena wzrośnie sporo, bo aż do 2050 ale może to się bardziej opłaca ?

Link to post
Share on other sites

1) Nie wiem dlaczego się tak uparłeś na tego Seasonica. Za 240zł jest za drogi (na allegro chodzą za 100zł). Corsair CX430 jest 70zł tańszy i prawie tak samo dobry.

2) Za zaoszczędzone 70zł można wziąć lepsze chłodzenie na procka, też wg mojej propozycji.

3) Czyli koniec końców, mój cały zestaw, który zaproponowałem wyżej.

Link to post
Share on other sites

Co będzie lepsze, uwzględniając stosunek cena/wydajność. ?

Oczywiście że 2. zestaw. Torture chyba wyjaśnił ci czemu ;)

 

1) Nie wiem dlaczego się tak uparłeś na tego Seasonica. Za 240zł jest za drogi (na allegro chodzą za 100zł). Corsair CX430 jest 70zł tańszy i prawie tak samo dobry.

Popieram choć sam kupiłem tego Seasonica za 100zł ;)
Link to post
Share on other sites

Ostatecznie:

 

AMD Athlon II X3 435 /2.9GHz, 1.5MB, 95W, BOX, AM3/

AsRock 770 Extreme3 /AMD 770/

Crucial 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Vertex3D Radeon HD6870 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/2xDP

Corsair 430W

 

1646 zł.

 

Z żalem rozstaje się z Phenom II X4 955 ale skoro uważacie, że tak będzie lepiej to ok. Pozostaje kwestia płyty głównej. AsRock 770 Extreme3 /AMD 770/ kosztuje 259zł. Czy w cenie do 350 zł warto jest wziąć coś innego? Przypomnę, że bardzo zależy mi na wysokiej jakości wykonania, żeby nic w niej nie padło po roku użytkowania.

 

Co do chłodzenia na procka, to z pewnością wymienie boxowe na coś lepszego, ale to temat na później, pierwsze miesiące niech pochodzi nawet bez kręcenia.

Link to post
Share on other sites

Do 350zł masz kilka fajnych płyt. Głównie chodzi o lepsze chłodzenie, np. sekcji zasilania:

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=29347

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=29014

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=30758

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=28471

Osobiście mogę polecić 870 Ex3 - najbardziej stabilna płyta, jaką miałem. Ale każda z powyższych się nada.

 

PS Warto dorzucić też do:

- http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=29342

- http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=26716

 

Chyba bardziej się opłaca niż droższa płyta ;)

Link to post
Share on other sites

6870 z podkręconym Core i7 pobiera ~300 W (bez sprawności), więc tak naprawdę poniżej 300 W. Wg mnie wystarczy, tym bardziej, że ten Corsair ma nieoszacowane wartości na tabliczce znamionowej (ma więcej amperów na 12V), no i na dodatek ma jedną linię (to jest plus). Więc śmiało wystarczy.

 

955 + płyta za 350zł + 6870 = Dużo ponad budżet. Jeżeli dużo za dużo, możesz pomyśleć nad 6850 lub 460. Ale jak wcześniej pisaliśmy. Jeżeli liczą się gry, liczy się karta graficzna.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli liczą się gry, liczy się karta graficzna

a fizykę i efekty co mu policzy? coraz częściej mamy z nimi do czynienia i potem co ambitniejsza gra będzie chodziła jak ta lala do puki nie wejdzie w mgłę itp, gdzie dostanie ostro fps'ami w plecy

 

mój stary komp miał dokładnie taką bolączkę - w miarę mocna grafa i słaby proc - efekt, jak wyżej, także nie mówcie, że do gier tylko gpu się liczy,

zestaw ma stanowić tandem, a nie parę, z której jeden to zawodowiec, a drugi amator - tak imo jak coś

Link to post
Share on other sites

przemyśle jeszcze tylko czy dopłacić do 955 czy sobie odpuszczę

Przejrzyj sobie ten test i sam zdecyduj

http://nvision.pl/Ile-rdzeni-procesora- ... ils-1.html

Mała wskazówka: przeglądając wykresy patrz na te z GPU TEST bo to one są najbliższe rzeczywistości ;)

 

@drachenfeles Bartkowi chodziło o to że w komputerze do gier najważniejsza jest karta graficzna, a procesor nie odrywa tak dużej roli. Oczywiście zdarzą sie przypadki o których wspomniałeś gdzie procesor będzie limitował kartę graficzną.

 

Osobiście wolałbym mieć przez większość czasu te 80fps i czasem spadek do tych 20 niż 50fps przez większość czasu i spadki do 30 ;)

Link to post
Share on other sites

AMD Athlon II X3 435 /2.9GHz, 1.5MB, 95W, BOX, AM3/

AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/

Crucial 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Vertex3D Radeon HD6870 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/2xDP

Corsair 430W

 

1718 zł razem i taki oto zestaw niech będzie tym ostatecznym ;-) Raz jeszcze dzięki za rady

Link to post
Share on other sites

@drachenfeles: Ale to nie jest jakiś nisko taktowany Pentium Dual Core, tylko dobry procek. Podkręcając tego Athlona do 3,2GHz będzie miał praktycznie to samo co z Phenomem.

 

Dlatego tez polecam wziąć Athlona 3.1GHz, już bez OC masz to samo ;)

Link to post
Share on other sites

Czesc.

Specjalnie zalozylem konto w serwisie zeby Ci odpowiedziec.

Pisales ze czesto korzystasz z Photoshopa, wiec dla Ciebie lepiej bedzie jesli kupisz wspomnianego na samym poczatku Phenoma.

Wydajnosc w grach jest podobna miedzy Athlonem ktorego Ci proponuja koledzy, a Phenomem, ale jesli w gre wchodzi zabawa photoshopem to nie zaluj kasy tylko kup Phenoma, pamiec L3 ma tu znaczenie i o wiele wygodniej bedzie Ci korzystac z tej aplikacji.

Moj komp w tej chwili to:

CPU: AMD Sempron 3400+

MB: DFI LanParty JR 790GX-M2RS, AM2+, 790GX + SB750,

RAM: 3GB DDR2 Kingston 667MHz

GPU: AMD ATI Radeon 4350 Silent 1GB ze stajni Asusa,

Zasilka: 4-letni, wysluzony Chieftec GPS-400-AA-101A

 

Sporo myslalem o zakupie grafy i procka i powiem szczerze, tez mialem duzo dylematow. Za miesiac kupuje na raty Phenoma II X4 940 BE i Radka 6950.

Co do plyty glownej - 770 to stary chipset, zainwestuj w plytke na 880. Roznicy w cenie nie ma prawie zadnej, a na przyszlosc sie przyda.

 

Pozdrawiam, Solmyr.

Link to post
Share on other sites

Nie korzystam z Photoshopa aż tak często ale mimo to chyba dołożę do tego Phenoma ;-)

 

Muszę jednak jeszcze raz zwrócić się do Was o pomoc. Byłem dziś w pobliskim sklepie komputerowym, z ciekawości chciałem sprawdzić za ile złożyli mi by taki zestaw - za 2100 zł, a w esc jedynie 1718. Cóż... nie dam im zarobić. Jednak zaniepokoiło mnie to, że "fachowiec" w sklepie stwierdził że Corsair 430W to zdecydowanie za mało na taki zestaw. Jako alternatywę zaproponował mi 600W I BOXa ;) Oczywiście ładnie podziękowałem i oddaliłem się z tego sklepu prędko. Co radzicie ? Wystarczy mi ten Corsair czy rzeczywiście potrzeba czegoś mocniejszego ?

 

Co do obudowy, to upatrzyłem sobie takie dziwne coś jak Apertech Venato jednak nigdzie nie mogę jej znaleźć. A szkoda, bo na prawdę wydaje się super wyborem w cenie 150zł.

 

W związku z tym, że nie uda mi sie jej chyba nabyć zdecydowałem się na SilentiumPC Gladius 600. Do 200 zł nie znajdę chyba nic lepszego i ładniejszego. Myślę, że spełni moje oczekiwania.

 

 

P.S Piszę pod nowym nickiem, ponieważ na konto które założyłem poprzednio nie mogę się zalogować :(

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...