Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jest mały problem: Czasami system "gaśnie", nie tak jak przy będzie procesora lub braku wystarczającego napiecia na procesorze tylko troszkę inaczej. Zasilanie jest zachowane wszystko się kręci, jednak nie ma sygnału na monitory a przyciski zasilania resetu nie działają - do restarti jest wymagane wyłączenie zasilacza.

Jakieś sugestie co może być przyczyną? Maił ktoś takie problemy?

Z uwagi na obiawy wydaje mi się, że problem jest z płytą.

Link to post
Share on other sites

asus prime x370 pro (bios 612) + r7 1700 na 3,9 przez ZenStates na 1,45V (tylko takie napięcie nie wysypuje błędów przy Prime95)  + ssd sam 960 evo + KHX2400C15 64 + ASUS 7970 + Silent PRO Gold 800W + H100i po modyfikacji.

Ustawienia biosu w trybie auto (praktycznie bez zmian oprócz wyłączenia karty dźwiękowej).

 

ASUS ZenStates:
 

39x 1,45V
34x 1,275V

24x 0,9V

Zaznaczone Core C6 i Package C6.

Edytowane przez fredfox
Link to post
Share on other sites

Na ustawieniach fabrycznych nie prubowałem, ale chyba problem pojawia sie przy uśpieniu/hibernacji (aktualnie wyłaczyłem te usługi w planie zasilania.

 

Co do napiecia to faktycznie dość wysoko - leciałem napięcia aż przestało mi wyrzucać błąd na prime95.

 

To nie jest wymarzony poziom miałem nadzieję na 4.0 przy takiej konfiguracji. Może pokąbinować z ustawieniami na Digi+ aby zmniejszyć napięcie?

Edytowane przez fredfox
Link to post
Share on other sites

Gość z AMD nie poleca przekraczać 1.425V. Mój 1700 śmiga na 3.7GHz na napięciu 1.25V i w prime95 ma max 72 stopnie i to na boxie więc zastanów się czy jest sens tak woltować procka. Na twoim miejscu bym dał 1.4V i na nim szukał maksymalnego stabilnego zegara.

Włącz sobie prime95 i zobacz hwmonitor jak napięcie wygląda bo całkiem możliwe, że z tych 1.45V wskakuje momentami na 1.5V(LLC).

 

 

,,X370-PRO nie zanotował podczas testów dziwnych dolegliwości i zachowywał się po prostu przewidywalnie. Tutaj zamieszczam jeszcze dobrą radę, którą warto zastosować podczas podkręcania: przestawcie "Power Phase Control" (zakładka "DIGI+ VRM") na wszystkie fazy, gdyż w przeciwnym przypadku jakiekolwiek OC może zakończyć się trudną do zdiagnozowania niestabilnością.,,

 

Takie coś też w recenzji płyty znalazłem, może się przyda.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sprawdzałem napięcie przy ustawieniu 1.45 jest różne i ma rozpiętosć 1.42-1.48. Co do temp. to max 73 przy moich ustawieniach.


Spoko materiał, ale już praktycznie wszystko już ustawiałem. Spotkałem się z opinią o tym aby nie przekraczać 1.5 a nie 1.425 - choć oczywiście przy trałości sprzętu mniejsze napięcie to dość oczywista sprawa. Najgorsze to sprawa programów, które ne są jeszcze gotowe na wielordzeniowa rewolucję :) dla nich ważny jest zegar dlatego właśnie te wszystkie zmagania - zdaję sobie sprawę, że 1700 to nie 1800x, ale zawsze fajnie mieć coś więcej za coś mniej :)

Link to post
Share on other sites

Pamięci nieruszałem są na ustawieniach fabrycznych czyli 2400 1.2V - przy 64 nie ma szans na wyzsze taktowanie.

 

Pobawiłem się jeszcze przy parametrach zasilaniach - digi+ i dodatkowo ustawiłem 1.1V dla napięcia socket:

Test w CB R15: 3.9 przy 1.425 (temp. 58-62) i 3.95 przy 1,45 (temp. 65-67)

 

W między czasie wysypał się ZenStates i sprawdzałem już ustawienia na Ryzen Master :)

 

A wracając do bezpiecznych napięć: jeśli chodzi o te 1.45V to przy ustawieniach auto i oc w ZenStates to komp nie jest cały czas na tym napięciu tylko porusza się w 3 zadanych stanach (dośc fajnie jest zrobiony ten program) wtedy tylko przy 100% obciązenia wskakuje na najwyże napięcie więc z żywotnością podzespołów powinno być dobrze bo takie napięcia potrafią wskakiwać nawet na ustawieniach auto w bios. Przy trwardym ustawieniu napięcia w BIOS lub w Ryzen Master sprawa wygląda już inaczej i napięcie jest trzymane w widełkach zadanego napiecia.

Edytowane przez fredfox
Link to post
Share on other sites

VDDCR SOC ustawiłeś ładnie na 1.1V czyli temat ogarniasz.

Ja jednak bym ci polecił zrobienie całego oc w biosie, czyli ustawienie docp, odpowiedni FID, napięcie dla pamieci 1.35V i nie ma bata by nie poszły na 2666MHz.

Link to post
Share on other sites

Myślisz? Sprawdzałem wszystkietabele zgodności i przy wszystkich bankach nie widziałem, aby ktokolwiek oferował takie przetaktowanie. Dla np 2 banków mógłbym się zgodzić, ale to nie jest ta sytuacja.

 

Tak jak napisałem, wolę napięcie i taktowanie robić już przez ZS bo twarde oc w bios nie jest dla mnie optymalne - szkoda mi trzymać procka na stałe przy wysokich napięciach jak nie ma takiej potrzeby np przy siedzeniu na necie itp. Dla przykładu mam podpięte 2 monitory + podział na ekrany z lg mam włączone 2 przeglądaki program pocztowy video i jeszcze parę programów w tle i zużycie procka jest na poziomie 6-20%. Jak przechodzę do renderowania lub innych działać wielordzeniowych/wielowątkowych na jednym programie wtedy potrzebna jest moc :)

Edytowane przez fredfox
Link to post
Share on other sites

Utegować pamięci to się w zasadzie nie da. 50 stopni mają?, ciekawe jak to zmierzyłeś ;) .

Nie naciskam bo skoro masz 64GB to domyślam się, że komputer nie jest do grania ale sam wspominałeś, że lubisz wycisnąć więcej ze sprzętu więc trzymanie ramu na 1.2V to zbrodnia. Jeśli nawet nie pójdą na 2666MHz to chociaż na 1.35V zjedź z CL.

Ja mam 2133cl14cr2t 1.2V i z 5820K chodzą mi na 3000MHz cl12 1,35V cr1T więc wiem co mówię.

Link to post
Share on other sites

Jak ustawisz w biosie docp to uaktywnia się profil xmp ramu czyli 15,15,15,15 35 coś w ten deseń. Daj 1.35V dla ramu ustaw 2666 i zobacz czy wstanie, tylko niech VDDCR SOC będzie ustawione na 1.1V.

To 1.35V to podaje z przyzwyczajenia bo przeważnie na Intelu siedziałem ale tu możesz 1.4 albo i 1.45V dać bez problemu dla pamięci.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...