Skocz do zawartości

Jaka kara graficzna pod PCI-E ver 1.


Recommended Posts

Witam,

 

Chce zmodernizować mój komputer aby moc pograc w nowe gry. Chce wymienic tylko kartę graficzną.

 

Moj komp obecnie to:

AMD Athlon 64 X2, 2600 MHz (13 x 200) 5200+Asus M2N32-SLI Deluxe (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x4, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 Galaxy GeForce 8600 GT (256 MB)4 GB Ram

Myslalem o wymienie karty na Radeona 5850, 5870, 6870 ewentualnie jakiegoś GF 460.

Teraz mam następujące wątpliwości, może ktoś z Was mi pomoże je rozwiać:

 

1. Czy jest sens kupować tak mocne karty do sprzętu powyżej, szczególnie chodzi mi o BRAK PCI-E ver 2 na mojej płycie głównej. Czy to nie będzie mocno ograniczać karty graficznej? Czy w ogóle będą działać?

2. Moja płyta jest na chipsecie nVidia nForce 590 SLI - czy to sie nie będzie gryzło z Radkami?

 

Jeśli mój sprzęt jest za słaby na te kary graficzne to co polecicie z niższej półki aby moc nadal pograć?

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Witamy na forum,

 

Proponowałbym jednak kartę nV ze zwględu na posiadany chipset. 460 będzie działać na 100% bez problemów, z ati - pci2.1 i chipsecie nforce bywa różnie. Ważne jeszcze, jaki jest w komputerez zasilacz.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Karta będzie się marnować. Ja kiedyś przez jakiś czas działałem na kompie klasy 4800+ i karcie gtx470 - było zupełnie przyzwoicie. Wszystko zależy od samych aplikacji, jeżeli wymagają więcej od gpu, a mniej od cpu to karta będzie wykorzystana w całości. Śmiało możesz w 460 zainwestować, a powolutku szykować się do zmiany cpu.

 

Twoja płyta obsługuje np Phenom IIX4 945, ja bym takiego kupił i wszystko - masz komputer jeszcze na spory kawałek czasu.

Link to post
Share on other sites

Dzięki Danny_79 za pomoc. Zdecydowałem sie na GTX 460.

Która z tych kart bys mi polecił:

MSI GF GTX460 1024MB DDR5 256bit PCI-e Cyclone OCGigabyte GTX460 1024MB 256Bit PCI-E OCGigabyte GTX460 1024MB 256Bit PCI-E OC2

Jest w ogóle jakaś różnica pomiędzy ostatnimi dwoma? poza kolorem wiatraków?

Link to post
Share on other sites

No i racja zmień procek, ponieważ Athlon 64 X2, 2600 MHz na pewno będzie ograniczał kartę od 5% do 40% zależy od gry :D

 

W moim przypadku podobnie, też zrobiłem błąd - kupiłem GTX260 no i Phenom 9550 ogranicza moc GPU

Link to post
Share on other sites

haha ciekawe jak GTX580 przy Athlon 64 X2, 2600 MHz :) 1%-10% max load gpu?

szkoda że nikt nie zrobił benchmarka stare CPU + nowe GPU :ciekawy:

 

 

pan.zupa tu masz atrakcyjne oferty pheniusiów, najszybszy phenom 3,6ghz stabilny na 4.1 ghz kox - ja już zbieram kasę :)

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 12810.html

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Na początku bardzo dziękuję za pomoc wszystkim :)

 

Panowie, mój procek to AMD Athlon 64 X2 5200+, 2600 MHz (13 x 200) - taktowanie każdego rdzenia. Teraz nie wiem czy się czasem tym 2600Mhz nie zasugerowaliście za bardzo mowiąć o koniecznosci wymiany procka? Może myśleliście ze to 2600+ :)

 

Ja wiem ze 4 rdzenie to nie 2. I różnica 1Ghz na każdym jest spora, ale z drugiej strony czy każda gra wykorzysta 4 rdzenie, czy na pewno to jest taka różnica?

 

 

Chciałem kupić MSI ale nigdzie nie było od ręki, więc skończyłem z GIGABYTE - działa fajnie, zero problemów z instalacją :)

 

Teraz faktycznie tylko wymiana procka. Generalnie zastanawiam się jakiego najszybszego mogę tam wpakować (możliwości płyty głównej) - jak już zmieniać to się nie 'cackać'. Szkoda tylko ze te procki 4 rdzeniowe aż 125Watt'owe są.

Link to post
Share on other sites

Ten procek jest słaby. Niżej taktowany C2D go zjada. (robiliśmy test z kumplem - E5200@2.5GHz i 5200+@3GHz, E5200 wygrał :) )

Nawet jak byś wymienił na Athlona II, o tym samym taktowaniu to różnica i tak będzie.

 

Do tego stare Athlony, a jeśli nie masz Windosora to już całkiem słabo się kręcą.

Link to post
Share on other sites

te athlony x2 w twoim przypadku 5200 @2600 mają stara architekturę są po prostu bardzo słabe sam miałem podobnego w moim przypadku 4400, 2300 mhz po oc @2900 później kupiłem gtx 260 i niestety nie tego się spodziewałem wydajność bardzo niewiele wzrosła w stosunku do mojej poprzedniej karty radeona 2900 pro dopiero po wymianie procka na athlona x3 425 i oc @3550 mhz karta rozwinęła skrzydła ilość klatek w grach wzrosła średnio o 40 % w zależności od gry :) moim zdaniem jeśli nie planujesz wymiany procesora w najbliższym czasie nie warto wydawać kasę na gtx 460 co najwyżej ge forca 9600 gt

Link to post
Share on other sites

Dzięki za informacje.

 

Zrobiłem update BIOSu na płycie głównej. Wg. producenta AMD Phenom II X4 945 to najwyższy procek obsługiwany przez moją MB. Ktoś wie gdzie można kupić te procki od ręki (z krótkim czasem oczekiwania)?

 

Czy uważacie, że AMD Phenom II X4 955 Black Edition by zadziałał na moje płycie?

 

W opisach tych dwóch procków praktycznie nie ma różnicy:

Dzięki wbudowanym kontrolerom pamięci DDR2 oraz DDR3 może być on montowany zarówno na płytach głównych ze złączem AM2+ jak i na najnowszych AM3.

W sumie sam zanalazlem odpowiedz: Da się

http://www.in4.pl/nb_forum.htm?forum_id ... trona_no=1

Link to post
Share on other sites

pan. zupka masz szczęście :cenzura: , ja takiego szczęścia pod podstawkę AM2+ nie miałem, ironia jest taka: sekcja zasilania niby wynosi 125W na procesor, ponieważ AMD Phenoma 9950 2,6ghz jest obsługiwany przez moją płytę,

 

Czyli w teorii Phenom II x4 rozwinie się bezpiecznie, różnica między naszymi płytami jest taka że mam mocniejsze wejście na procesor i wszystko było by dobrze, gdyby nie to że mój producent płyty głównej "Abit" olał rozwój technologiczny modelu AX78 i nie stworzył biosu wspierającego Phenomy II :)

 

Nie pozostaje mi nic innego jak zapłacić za nowa płytę ;/, wszystkie firmy jakoś się dostosowały do obsługi nowego standardu, ALE NIE akurat ja miałem pecha, a firma Abit ma w du**e swój produkt, szczerze pisząc nie polecam Abitów :)

Link to post
Share on other sites

Abit się wycofał z rynku MB dawno temu. Zmienili branżę, a na produkty, które zakupiono była gwara do końca, ale potem supportu już nie. Więc nie mów nie polecam. Abita już nie ma, ale płyty mieli fajne, za czasów s 462. Lepsze zasilanie i to z linii 12V na socket A, to były czasy.

 

W kwestii zasilania procesora to pociągnie na pewno i do tego jakieś OC.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Jeszcze można by było zaryzykować wrzucenie tam 955 w wersji 95W, ale 125 bym nie ryzykował :)

Tylko tutaj zaczyna się problem... bo oficjalnie nie ma 955BE 95W, niektórzy twierdza ze seria C3 ma 95W ale żadnych przekonywujących dowodów na to nie znalazłem. a wersja standardowa o ile sie nie myle ma zblokowany mnoznik, co gorsza trudniej ja dostać.

 

Info o mocach wydzielanych czerpie z wiki

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AM ... ad-core.29

 

@mutissj ja jestem pod wrażeniem mojej plyty i ASUSa, że jest ona po latach nadal rozwojowa. Szczerze nie spodziewalem sie tego ;-)

@Himer czyli uważasz ze mam sie nie bac i brac tego 125W?

Link to post
Share on other sites

Ogólnie rzecz biorą to tak samo jakbyś kręcił proca z mniejszym poborem energii. jak trójfazówka ciągnęła Q6600@3,2GHz to czemu sekcja na twojej mobo ma nie wyrobić? Niech ktoś inny się wypowie, żeby nie było, że wprowadzam w błąd.

 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ja bym nie ryzykował kupna modelu procesora, który nie jest oficjalnie obsługiwany przez płytę. Zadziałać - może zadziała, a może nie. W przypadku niepozytywnym miej jakieś alternatywne rozwiązanie.

W mojej ocenie, możesz rozważyć następujące możliwości:

1) Kupić tego Phenom-a i spróbować, czy będzie działał. Jeśli jednak nie będzie działać to dowiedz się gdzie i jakie: płytę główną AM3 oraz pamięć ram DDR3 będziesz w stanie kupić.

2) Od razu zdecydować się na zmianę platformy. W tym wypadku (chcąc kupić w miarę dobry procesor czterordzeniowy) liczysz się z wydatkiem 650zł ~ 700zł (bo ramy "wymienisz" na DDR3 za darmo). Proponuję dwie możliwości:

a) i3-540 + płyta główna ~ 700zł. Po podkręceniu będzie wydajniejszy od Phenoma X4. Mając duże szczęście i dobrze wentylowaną budę może udać się go wysoko podkręcić nawet bez potrzeby zmiany chłodzenia na lepsze (choć chcąc wycisnąć maksimum wymiana jest konieczna)

b) Phenom X4 955BE + płyta główna ~ 700zł. Na boxie można niewiele spróbować podkręcić, byle by nie przekraczać 60C w stresie. Chcąc podkręcić wysoko licz się za zmianą chłodzenia na lepsze.

 

Napisz jakie masz teraz chłodzenie.

Link to post
Share on other sites

@rofel2k01 Dzięki za odpowiedz. Właśnie kupiłem Phenom X4 955BE. Wieczorem bede go instalował.

 

Jak nie bedzie działać to pewnie czeka mnie wymiana plyty (a nie chce mi sie tego teraz robic).

Bude mam dobrze wietrzoną a boxowego coolera nawet nie zamierzam dotykac ;-)

Mam pasywne Scythe Orochi - http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=465 - zajmuje pół kompa ale jest ciche ;-)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...