Skocz do zawartości

GTX 1070 z Ryzen 5 1600 czy i5 7600K?


Recommended Posts

Mianowicie mam pewien dylemat. Byłem już w zasadzie zdecydowany ma GTX 1070 i Ryzen 5 1600, ale w ostatnim czasie znalazłem na purepc.pl testy https://www.purepc.pl/procesory/amd_ryzen_r5_1400_test_na_geforce_gtx_1060_i_radeon_rx_480?page=0,2  z których wynika, że karty NVIDII w trybie DX 12 osiągają zdecydowanie większą wydajność z procesorami Intela, a mniejszą z procesorami AMD Ryzen. I nie dzieje sie to przez to że Ryzen jest gorszy od Intela (bo tak nie jest), ale chyba po prostu karty NVIDII gorzej dogadują sie z procesorami AMD Ryzen niż procesorami Intela w trybie DX 12. Tego Ryzen 5 1600 chciałem wziąć, bo składam komputer na długi czas (5 lat albo i dłuzej bez wymiany podzespołów) i nie chciałem, aby procesorowi zabrakło po jakimś czasie wątków i rdzeni, a gry będą wykorzystywać coraz więcej wątków i rdzeni. Ale też coraz więcej gier bedzie działało w trybie DX 12 i może sie okazać że nawet gry wykorzystujące sześć rdzeni bedą działały lepiej w trybie DX 12 na czterordzeniowym i5 7600K i GTX 1070 niż na Ryzen 5 1600 i GTX 1070. Ktos mógłby powiedzieć, jak chcesz Ryzena to kup RX 580, albo poczekaj na RX Vega, ale patrząc na obecna dostępność kart z serii RX 500, plan wydawniczy AMD i długi czas produkcji HBM to dla normalnych konsumentów Vega będzie dostępna pod koniec roku, a ja tyle nie chcę czekać, więc wezmę tego GTX 1070. Tylko pytanie: z którym procesorem: Ryzen 1600 czy i5 7600K? Tak jak mówiłem komputer składam, aby bez wymiany podzespołów pograć na mim w gry przez dłuższy czas (co najmniej 5 lat).

Edytowane przez Aksum
Link to post
Share on other sites

No przeczytałem ostatnią strone i autor pisze, że

połączenie karty graficznej NVIDIA GeForce oraz procesora AMD Ryzen, będzie w szerszej perspektywie rozwiązaniem mniej efektywnym, niż zestaw wykorzystujący model AMD Radeon.
Edytowane przez Aksum
Link to post
Share on other sites

"Analizując wyniki przetestowanych gier komputerowych wolałbym uniknąć wysnuwania daleko idących wniosków, że połączenie karty graficznej NVIDIA GeForce oraz procesora AMD Ryzen, będzie w szerszej perspektywie rozwiązaniem mniej efektywnym, niż zestaw wykorzystujący model AMD Radeon."

 

Dalej autor tłumaczy, że wynika to najprawdopodobniej ze złego zoptymalizowania w tych (zaledwie) dwóch tytułach. Także nie wpadałbym w panikę ;) 

Link to post
Share on other sites

Z tym dx12 to bym nie przesadzał bo narazie to daje taką samą płynność animacji co dx11 i jeszcze bardzo dużo czasu kiedy przyniesie to zyski. Na twoim miejscu wziąłbym i5 7600k jeżeli komputer ma być tylko do gier. Narazie żeby ryzeny pokazały swoją moc w grach, muszą być po OC i mieć dostęp do szybkich ram'ów. Decyzja należy do Ciebie

 

Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez Anonim135
Link to post
Share on other sites

@Aksum, jeśli grasz nie patrząc na liczbę klatek, a przy tym chcesz procesor na lata - bierz ryzena.

Większa liczba rdzeni + wątków zawsze na plus. Zwłaszcza, że intel ma w planach wydanie platformy HEDT, więc deweloperzy zauważą rosnącą tendencje na większą ilość wątków i zaczną pod tym kątem optymalizację gier.

 

Intel jedzie na glucie co jest minusem i po latach może być (ale nie musi!) odczuwalny wzrost temperatur.

 

Generalnie granie na ryzenach jest płynne i wolne od rwania obrazu. Osobiście brałbym ryzena (i tak też zrobiłem - jadę na r7 1700).

Plusem jest też to, że grając nie robisz procesorowi stress testu, użycie procesora jest na niższym poziomie niż ma to miejsce na intelach, a to przekłada się na niższe temperatury. Jest to poniekąd przyczyną tych 5 klatek mniej w grach, ale tak jak mówię, granie jest płynne na ultra tak czy siak.

Link to post
Share on other sites

Ojjjj na ryzenach bez szybkich ramów w miejscach ciężkich dla cpu może (bardzo prawdopodobne) pojawić się suttering. Glut intela glutem. Nie pokazuje on wydajnosci cpu. Jako posiadacz i7 mogę Ci zatwierdzić, że tylko bf1 na multi 64os. potrafi wykorzystać ponad 70% cpu. Reszta gier AAA leci 50-60%

 

Oczywiście przy gtx 970 po oc

 

Zobaczcie też 6700k vs 6800k. Idealny przykład, że 6 rdzeni do gier wejdzie dopiero za długie lata

 

Oczywiście patrząc jak cep na ryzeny i i7 wychodzi fakt, że ryzen powinien (ale nie musi ;)) starczyć na dłużej.

 

Wysłane z mojego LG G FLEX2 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez Anonim135
Link to post
Share on other sites

i7 posiada 8 wątków, a te potrafią wziąć na siebie trochę ciężaru. Gorzej wygląda sytuacja na i5, gdzie te mają po 80%+ załadowania cpu.

 

Nie wydaje mi się, że obsługa większej ilości wątków wejdzie dopiero za długie lata. Już teraz widać, że taki DOOM na vulkanie lubi sobie zająć praktycznie wszystkie dostępne wątki. W wielu grach dodali obsługę DX12, więc tylko patrzeć jak nowe gry będą powstawały na tym API.

Edytowane przez mistrz_xiaolin
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...