Skocz do zawartości

Siekiera rozłupująca fiskars x25


Recommended Posts

Witam planuję zakup siekiery fiskarsa myślę o tym modelu

http://www.narzedzia.pl/siekiera-rozlupujaca-xl-fiskars-x25,58069.html

Czy długość trzonka w niej będzie dla mnie odpowiednia ? ( 190 cm wzrostu)

 

Rocznie przygotowuje 10-15 m3 drewna na opał. (przeważa buk i  grab)

 

Jeśli jest ktoś zaznajomiony w temacie proszę o rady/opinie.

 

Link to post
Share on other sites

Moge śmiało polecić. Fiskarsy mają 25lat gwaranci po rejestracji na stronie internetowej.jeżeli używasz jej normalnie to posłuży wiele lat a i z gwarancją nie  ma problemu.pęka trzonek 2 tyg i masz nową siekiere tak samo jeśli stanie się coś z ostrzem.
Model x25 jest można powiedzieć uniwersalny pasuje każdemu. Jest jeszcze model x27 to samo co x25 tyle że z dłuższym trzonkiem.Najlepiej było by jak byś złapał obie siekiery w ręke i sam ocenił która będzie dla ciebie dobra. ja mam 183cm i x25 jest dla mnie idealna.Polecam kupować w stacjonarnych sklepach w razie uszkodzenia lepiej zawieźć i pogadać z ludzmi a nie pisać maile.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

jak rąbiesz na klocku ? polecam jakiegoś kloca szerokości takiej żebyś musiał podciosać i na wcisk założyć oponę dość szeroką żeby druga strona podtrzymywała polana.

Plusy: polana nie spadają można kilka mniejszych ustawić ( ale trzeba mieć plac wokół pniaka żeby sobie w koło przechodzić) ja miałem dość masywnie pniaczki więc wsadzałem po jednym. dodatkowym plusem opony będzie to ze siekiera rozłupując klocek i nie walnie w pniak to zamiast polecieć do ziemi zatrzyma się na rancie opony.

 

Ja rąbię polana 50-65 cm długości więc idzie trochę ciężej jak są z sękami, kilka polan musiałem potraktować klinem i młotem ale z w porównaniu ze zwykłą siekierą po dziadku daje radę.

 

Tu masz filmik jak powinno się nią rąbać, ja np na początku rąbałem na sztywnych kolanach (siekiera uniesiona ostrzem na godzinę 12 prosto nad głową ) to szło gorzej jak zaciągniesz siekierę w zamachu na godzinę 10 i ugniesz lekko kolana to jest moc ale trzeba się do takiej techniki łupania drewna przyzwyczaić.

https://www.youtube.com/watch?v=yyxaVlpNQbg

Z pieńkami wysokimi na 30-40 cm na pewno jest o wiele łatwiej bo jest krótszy odcinek i wtedy jest mniejszy skręt słoi na takim odcinku pniaka

 

Jeszcze taki filmik co się dzieje jak masz za krótki pniak na którym łupiesz polana

https://www.youtube.com/watch?v=xCgIvWs3GnE

Jak masz długie polana jak ja 50-60 cm pozna sobie tego pniaka dać krótszego jak ma się jeszcze oponę dla bezpieczeństwa. Jak krótkie 30-40 to ten 70 cm pniak do rąbania będzie odpowiedni przełoży się to na mniejsze zmęczenie pleców. Łupanie na ziemi jak widziałem na niektórych filmach Januszy z YT to nie porozumienie część siły którą wkładasz jest absorbowana przez ziemie i tłumiona i w wielu przypadkach następuje tylko pękniecie pniaka a nie jego rozłupanie.

Edytowane przez Teshi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...