Skocz do zawartości

Grafika za ok 1200-1300zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez ReznoR,

Recommended Posts

Witam,

sprawa wygląda następująco. Niecałe pięć lat temu kupiłem komputer z zaproponowanych przez jednego z was podzespołów. Komputer sprawuje się bardzo dobrze, lecz jednak ok. 4,5 roku zrobiły swoje i karta graficzna odmówiła posłuszeństwa. Czas więc nadszedł na nową. Potrzebuje karty za ok 1200-1300zł. 

Ma pracować w sprzęcie o takiej konfiguracji:

Intel i5 3470 3.2GHz

2x4GB DDR3 Goodram

Asrock B75Pro3

Thermaltake Smart 530W

Monitor Benq GW2250M

 

Stara karta to: Sapphire Radeon HD7850 2GB

 

Oczywiście w przyszłości zestaw ma być przebudowywany.

Kartę kupuję z myślą o pracy na kilka kolejnych lat. Nie jestem amatorem OC więc nie będę ingerował w fabryczne ustawienia karty. 

Czekam na wasze propozycje. RX480 , 580 może GTX1060. Oczywiście mowa jest o niereferentach.

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Kartę kupuję z myślą o pracy na kilka kolejnych lat. Nie jestem amatorem OC więc nie będę ingerował w fabryczne ustawienia karty. Czekam na wasze propozycje. RX480 , 580 może GTX1060. Oczywiście mowa jest o niereferentach

 

Sprawa wydaje się dość prosta bo karta na lata to raczej tylko Radeon. Zakup RX 480 jest obecnie pozbawiony sensu ze względu na absurdalne ceny resztek egzemplarzy sklepowych i to że jest już w sprzedaży seria 5xxx. W przypadku RX 580 niestety jest na razie problem z dostępnością. Jedyna sensowna karta do kupienia "od ręki" to Gigabyte RX 580 AORUS XTR 8GB - https://www.x-kom.pl/p/361341-karta-graficzna-pci-e-gigabyte-radeon-rx-580-aorus-xtr-8gb-gddr5.html

Jak chcesz zaczekać na większy wybór to można brać pod uwagę w takiej kolejności:

SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 580 8GD5 - http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=B66182B7-1EA6-42A9-8762-FCCE003B491A&lang=eng

ASUS ROG-STRIX-RX580-T8G-GAMING - https://www.asus.com/pl/Graphics-Cards/ROG-STRIX-RX580-T8G-GAMING/specifications/

PowerColor 580 Red Devil GS - http://www.powercolor.com/pl/products_features.asp?id=625#Specification

 

Ewidentnie unikać obecnej generacji kart MSI. Podkręcili rdzenie ale nic nie zmienili w układach chłodzenia więc karty są głośne.

Nie mam wiarygodnych danych jak sprawują się nowe wersje od XFX.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dzięki wielkie za odpowiedź.

Trochę szkoda z msi. Obserwując rynek kart graficznych przeważnie propozycję tej firmy wypadały całkiem dobrze na tle konkurencji zwłaszcza z układami od nvidii. Jak narazie cena Aorusa jest całkiem fajna. Fakt faktem poczekam na rozwój sytuacji z sapphirem albo asusem. Jeśli jednak cena będzie sporo odbiegać zostanę przy Aorusie.

Jeszcze dwa skromne pytanka.

- karta jak narazie ta Gigabyte wymaga zasilania 8 i 6pin. Mój zasilacz oferuje 2x6 a do tego 2x2 rozumiem że mogę użyć tej jednej 2 coby zrobic 8?

- o kolejna sprawa to podłączenie monitora. Obecnie korzystam z przejsciówki d-sub na dvi-d dołączanej jak w tamtym okresie do niemal każdej karty. Nie wiem jak u innych producentach ale w Aorusie złącze dvi-d działa tylko cyfrowo więc zastosowanie tejże zwyczajnej przejsciówki nic nie da. Trzeba ponoć specjalny konwerter żeby to zadziałało. Pytanie ile w tym prawdy?

 

Jeszcze raz dzięki wielkie za odpowiedź. Nie pierwszy raz korzystam z porady użytkowników tego forum i zawsze uzyskuje odpowiedź na swoje pytania :)

A i kolejna sprawa.

Trafiła się fajna cena na 1060 od msi gaming x do tego teraz msi daje for honora albo ghost recona. No ale jeśli karty z układem Nvidi mają się nijak do trwałości no to i tak odpada. Nowa karta powinna wytrzymać chociaż mniej więcej tyle co ta stara hd7850 z września 2012.

odświeżam

Edytowane przez Rafioninio
Link to post
Share on other sites

HD7850 2GB to legendarna karta, więc można pomyśleć o jakiejś diagnozie w profesjonalnym punkcie zajmującym się naprawą elektroniki - w większości wypadków da się ją uratować. Byle nie wkładać jej do piekarnika lub nie dawać komuś, kto za naprawę uważa takowe wsadzenie do piekarnika, bo można tylko pogorszyć sprawę na dłuższą metę.

 

W każdej nowej karcie graficznej zrezygnowano z wbudowanego konwertera cyfra-analog, więc normalny adapter którego używałeś nie zadziała. Trzeba pomyśleć nad zakupem monitora z wejściem cyfrowym, tak jak zostały prawidłowo zaprojektowane monitory LCD. Jeśli w swoim monitorze nie masz jakimś cudem wejścia cyfrowego, to jedynie znak wątpliwej oszczędności producenta, bo połączenie analogowe nie jest natywną metodą podłączania monitorow LCD i wpływa negatywnie na jakość obrazu.

Możesz też zakupić aktywny zewnętrzny konwerter cyfra-analog do czasu kupna nowego monitora, ale traktuj to wyłącznie jako rozwiązanie przejściowe, bo często powoduje problemy.

 

Do nowych monitorów i kart polecam połączenia poprzez DisplayPort lub HDMI.

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki za szybką odpowiedz.

Monitor jednak jest wyposażony w wyjście Cyfrowe (DVI-D) więc wszystko sprowadziłoby się do zakupu nowego przewodu.

Mógłbyś powiedzieć na czym polega jej legendarność :) bo fakt faktem nie miałem na co narzekać przez te 4,5 roku.

I kolejna sprawa jak to widzisz GTX 1060 6GB czy może RX580 8GB ? 


Tak wgl jak plasuje się 1060 w porównaniu 580. Sporo pozytywnych opinii naczytałem się odnośnie MSI GAMING X ale ponoć w RXe sobie nie radzi.

Link to post
Share on other sites

Radek 7850 to po prostu była bardzo udana karta od AMD, bo była mocnym średniakiem w przystępnej cenie i do tego bardzo dobrze się kręciła. Pamiętam, że w MSI Afterburner brakowało skali (tzn. kończył się suwak) i dopiero inne programy (np. Saphire Trixx) pozwalały podkręcić gpu jeszcze wyżej.

A wracając do tematu - tu masz obszerne porównanie 1060 6gb vs RX 580 8gb: http://www.techspot.com/review/1393-radeon-rx-580-vs-geforce-gtx-1060/page8.html na podstawie 27 gier. Generalnie RX 580 jest szybszy, ale często są to różnice kilku kl/s, więc niezauważalne, a GTX 1060 żre mniej prądu i jest chłodniejszy, więc powinien generować mniej hałasu, ale to zależy od konkretnego modelu. Co byś nie wybrał (pod warunkiem, że masz dobrze wentylowaną budę), to będziesz zadowolony.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Tak wgl jak plasuje się 1060 w porównaniu 580.

http://orig03.deviantart.net/4176/f/2017/128/3/7/desktop_2017_05_08___11_39_47_01_s_by_reznor666-db8it5o.png

 

Kadr pochodzi z filmu Can the RX 580 Dethrone The GTX 1060?

 

Ogólnie wszystko zależy od gry/ustawień. Nie ma jakiegoś faktycznego zwycięzcy, chyba że brać jedynie pod uwagę ilość VRam i ew. różnicę w cenie oraz konkretne tytuły, efekty i funkcjonalności na których ci zależy (np. w przypadku NVidii G-sync, VXAO, Shadowplay, mniejsze obciążenie CPU przez sterowniki, mniejszy pobór prądu=cichsza itd.).

 

Legendarność HD 7850 2GB polega na tym, że nie jest to tańszy model 1 GB (którego dzisiaj już nikt nie chce) często był podkręcany do poziomu HD 7870, a nawet do dzisiaj jest poszukiwany na aukcjach przez tych mniej bogatych, głównie przez to, że jest z serii kart w architekturze GCN, którą AMD i developerzy wspierają do dziś (to praktycznie to samo co R9 265).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok dzięki wielkie za obszerne odpowiedzi.

Sprawa wydajności przybliżona. Kolejne a zarazem ostatnie już raczej pytanie jak to widzicie. Która z tych opcji byłaby bardziej przyszłościowa głównie chodzi mi tu o wsparcie dla architektury kart obu producentów. I ewentualnie które konkretnie niereferenty polecacie?

Ps: Czy naprawdę jest tak źle z rxem od MSI? :(

Aa no i sprawa poboru prądu z mojego thermaltakea 530w czy da radę.

A obudowa to silentiumpc brutus 430

Link to post
Share on other sites

Co do wsparcia danej architektury w przyszłości to trochę wróżenie z fusów. Z niereferentów 1060 dobrą opinią cieszą się Pality, ale i MSI w wersji Gaming czy jeden z tańszych Gigabyte (nie G1), tu łatwiej będzie o cichą pracę, bo te karty mają mały apetyt na prąd i nie grzeją się mocno. Twój zasilacz da radę niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Ok serdeczne dzięki wszystkim za pomoc :)

Ostatecznie jednak wybór pada na GTXa od MSI (Gaming X)

Co zadecydowało:

- większa energooszczędność, 

- potencjał OC którym jednak wypadałoby się zainteresować, 

- świetna propozycja od MSI z ultra cichym chłodzeniem co ponoć RXa już niedotyczy,

- nie wspominałem o tym ale karta miewała czasem zadyszki tego rodzaju że często podczas gry (oczywiście w najważniejszych momentach) obraz wywalało w jednym kolorze a z głośników dochodziło charakterystyczne buczenie. Sprawę rozwiązywała aktualizacja sterowników lecz tylko na chwile po pewnym czasie problem znów się pojawiał, ale co ciekawe zawsze występowało to podczas gry w Overwatcha (pomagał reset komputera), lecz ostatni decydujący raz zdarzył się podczas oglądanie filmu na yt lecz już ponowne uruchomienie nie dało efektu. Do kompa włożyłem bardzo starą kartę GeForca 9800GTX+ i działa aż miło lecz nie oszukujmy się dzisiaj 512Mb nie pozwala mi zagrać w praktycznie żaden tytuł przeze mnie posiadany.

Edytowane przez Rafioninio
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...