Skocz do zawartości

Noctua NF-P14S redux 1500 PWM zbyt wysokie obroty


Recommended Posts

Witam. Zakupiłem wentylator jak w temacie. Zamontowałem go z tyłu obudowy za chłodzeniem cpu jako wyciąg i wpiąłem w płytę asus P8Z77-M Pro. Wszystko jest ok prócz jednego problemu. Wentylator kręci się za szybko i dość mocno hałasuje. Niby jest to wersja PWM ale obroty nie spadają poniżej tych 1150-1200 (maksymalne 1500). Niezależnie jaki tryb pracy wentylatorów ustawie w biosie (silent, standart, turbo czy manual (min obroty na 60, maksymalne też na 60 niżej się nie da)) to i tak obroty nie spadają poniżej wymienionych wartości. Co mogę na to zaradzić? Chciałbym aby w idle kręcił się nie szybciej niż 600-700 obr a dopiero pod obciążeniem się rozkręcał. Gdybym wiedział, że będą takie problemy zamówiłbym wersje 900 lub 1200 obr. Dodam, że według producenta ten wentylator powinien pracować z obr w przedziale 450-1500 obr. Z góry dzięki za sugestie.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Jakie masz gniazdo wentylatora na płycie, 3 czy 4-pin? Już wiem 4-pin. W BIOSie (zakładka Monitor) ustaw na manual. Masz do dyspozycji program Asusa Alsuite, spróbuj ustawić krzywą obrotów wentylatora ręcznie zakładce Fan Xpert+. Wcześniej zrób test wentylatora, program ustali minimalne i maksymalne obroty i dopiero wtedy ustaw krzywą w programie.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Czyli nie masz tam tabelki z ręcznymi ustawieniami obrotów według krzywych? A masz w BIOSie , w zakładce Monitor, funkcje ustawienia obrotów poszczególnych wentylatorów, ustawiony minimalny limit obrotów wentylatora? Jeżeli tak to jaki ten limit? No i czy masz tam funkcję "Chassis Q-Fan Control" w pozycji "Enable"? bo zdaje się , że tylko wtedy ustawisz ręcznie wentylatory lub według profili. Niewykluczone, że po tym zabiegu czyli przełączeniu na enable, funkcja ta zostanie odblokowana w AlSuite w zakładce Fan Xpert. To ostatnie to tylko moje przypuszczenia.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Tak mam. Mogę ustawiać minimalne jak i maksymalne obroty danego wentylatora oraz temperaturę przy jakich załączają się maksymalne (tak mi się wydaje). Zakres regulacji to 60 do 100. Niżej niż 60 nie da się ustawić. Według hwinfo przy obecnym ustawieniu 60 min i 60 maks wentylator ma 1150 obr w idlu. Nie mam pojęcia jak zejść niżej. Pisałem do sklepu noctua gdzie kupiłem wentylatory ale niczego się nie dowiedziałem bo podobno nie słyszeli o takim przypadku. Mam tez drugi wentylator NF-S12B redux 1200 pwm. On ma podobne objawy tyle tylko, że w jego przypadku minimalne obr przy ustawieniu 60/60 wynoszą ok 800 obr. Za to wentylator cpu (thermalright ty-147) nie ma problemu żeby w trybie turbo zwalniać do nawet 500 obr w idlu.

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się. Zaskoczył mnie bardzo pozytywnie (wymieniłem go zamiast fabrycznego slima w raijintek ereboss). No ale noctua też robi bdb wentyle dlatego do nich dopłaciłem. To raczej wina napięć na płycie a nie wentylatorów. Chassis Q-Fan Control jest tylko enabled/disabled. Jeśli to wyłączę tracę kontrolę nad wentylatorami i działają z maksymalną prędkością non stop. Totalny kosmos. Nigdy nie miałem takiego problemu.

Link to post
Share on other sites

Czyli Q-Fan masz na enable. A w tych ustawieniach wentylatorów na poszczególnych gniazdach jakie masz ustawione obroty w zakładce Chassis Fan Speed Low Limit?

Jeszcze co do instrukcji, piszą: "Uruchomienie FAN Xpert+".  "Uruchom Fan Xpert+, klikając przycisk Narzędzie > FAN Xpert+ na pasku menu głównego All Suite II".

Następnie powinno być pole wyboru wentylatora np. CPU, chassis Fan 1 i.t.d. Wtedy w drugiej zakładce obok nazwy wentylatora ustawiasz profile, lub sam definiujesz krzywą dla poszczególnych wentylatorów. Tyle instrukcja. Nie sądzę, żeby Asus uziemił tą funkcję.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Wyżej coś jeszcze dopisałem, ale jeżeli tego nie ma w ALL Suite to już do głowy mi nic nie przychodzi. Chyba, że wypróbuj tą Noctue na radiatorze,w gnieździe CPU, jak tam schodzi do minimalnej prędkości. Mam tą samą Noctue z tym, że w wersji R minimalne RPM 450 i sprawdzę na swojej płycie ale nie wiem czy dam radę dziś.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Spójrz na screen:

 

https://zapodaj.net/15c35ab6b8ac2.png.html

 

Mam chyba jakąś okrojoną wersje bo w tym programie nie ma dosłownie nic. Tylko monitoring i informacje.

 

Inna sprawa, że używam W10 i ten program nie na na nim wszystkich funkcji. Pojęcia nie mam.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Faktycznie, nie ma zakładki FAN Xpert. No to już nie wiem. Piszą jeszcze w manualu, że w BIOSie, w zakładce Chassis Q-Fan Control po przestawieniu na Enable, da się później sterować limit RPM w zakładce Chassis Speed Low Limit, po przestawieniu w niej na manual, obrotami od 200 do 600 RPM. Teoretycznie przy limicie 400RPM, Noctua powinna zejść do niskich wartości, czyli tych 450 RPM. Chyba, że Asus namącił coś w ostatnim BIOSie do tej płyty i nie ma tej możliwości. W ostateczności zastosuj jakieś redukcje obrotów.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Mam ten zakres od 200 do 600 i wszystkie wentylatory mają ustawione 200. Tylko nie wiem czy to służy do regulacji obrotów. Zawsze byłem przekonany, że to tolerancja niskich obrotów czyli ustawienie poniżej jakich obrotów minimalnych wentylatora wyświetla się alert w biosie na czerwono.

Link to post
Share on other sites

Z tego co piszą wynika, że te dwie funkcje współpracują ze sobą, jeżeli chodzi o regulację obrotów. Tak mi coś do głowy przyszło,być może obroty nie spadają bo limit temperatur ma za wysoko. Coś tam piszą o korelacji tych funkcji. Masz tam coś takiego jak odniesienie obrotów do temperatury CPU, VRM lub płyty głównej? U mnie w Asusie to jest,ale ja mam nowszą płytę. Ostatecznie rób reset BIOSu i ustaw od nowa.

Link to post
Share on other sites

Robiłem reset biosu, ustawiałem różne profile i bez różnicy jest czy manualnie dam na minimum (60) czy ustawie tryb najszybszy turbo wentyl kręci się z minimalną prędkością 1120 obr. Zauważyłem coś dziwnego w hwinfo. To normalne, że czujniki temp tak przekłamują? Co to w ogóle jest AUXILIARY I AUXTIN? Może to po prostu przekłamanie aplikacji czy coś.

 

https://zapodaj.net/22f5e2442b71f.png.html

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

A nie wiem, nie używam tej aplikacji. Już kiedyś zauważyłem, że programy podają różne parametry. Wracając do tematu, próbowałeś tą Noctue na chwile podpiąć do gniazda CPU zamiast TY-147 ?

A tak jeszcze,masz inny wentylator żeby podpiąć w miejsce zamiast tej Noctuy?

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Mam problem co kolega z pł. główną asus, krzywą pwm w zasadzie nie da się regulować w Biosie,AI Suite i pochodnych programach, poniżej 60 % czyli i tak przy wentylatorze max 1600 będzie około ~960 obr/min wiec i tak całkiem głośno. Mogę regulować za to w speed fan. 

W każdym razie czy po zakupie tego rozgałęziacza będzie możliwa regulacja obrotów w speed fan ? :

 

https://www.conrad.pl/?websale7=conrad&pi=971677&&AdW=PLA&gclid=CjwKEAjw85DIBRCy2aT0hPmS1jkSJAC1m9UvhvBaLgzUN-gmC_shvN53JsbUVeyf1MwUuIxTryLkpBoCgl3w_wcB&gclsrc=aw.ds

Link to post
Share on other sites

Przecież ten rozgałęziacz jest podłączany pod molex. Nie ma możliwości programowej regulacji obrotów. Możesz kupić taki w wersji 5,7 i 12v.

 

Ustawiłem sobie tryb manualny w speedfanie i faktycznie obroty spadają do tych 450. Problem tylko w tym, że nie mogę skonfigurować trybu auto (krzywa obrotów) bo speedfan zaniża mi temp procesora.

 

Tu opis:

http://forum.benchmark.pl/topic/242382-problem-z-speedfan-zani%C5%BCa-temp-cpu/

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Czyli wyszło na to, że Asus coś zmajstrował albo nie zrobił ze swoimi programami. 

Co do tych przejściówek dla Panny Anny  ;) Muszą to być rozdzielacze typu "Y" 4-pin na 2x4-pin lub 3-pin na 2x3-pin lub w zależności od ilości wenylatorów 4na 3x4 pin, 3na 3x3 pin zależy jakie ma wentylatory. Te przejściówki z wentylatorami podpiąć pod gniazdo wentylatora np. Fan1, Fan2  i.t.d. Przyklad:https://www.morele.net/phanteks-rozdzielacz-4-pinowy-pwm-ph-cb-y4p-815859/

I drugi:https://www.morele.net/delock-rozdzielacz-3pin-2x-3-pin-893430-792673/

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Na waszych płytach chyba niema regulacji PWM , bo na mojej płycie Asus Maximus VIII w biosie przy każdym wentylatorze jest opcja do przełączenia DC / PWM . i jak nie załączysz PWM tylko zostawisz DC to właśnie takie są objawy ze wentylator może zejść do 60% a jak przełączę na PWM to Noctua schodzi do 240 obrotów .

Link to post
Share on other sites

Na ustawieniach DC też powinno zejść do 450. Przyjadę ze zdjęć to sprawdzę. Inna sprawa dlaczego Asus olał sprawę dla Windows 10. Gniazda na płycie są 4-pionowe więc powinna być regulacja od 450 RPM w górę. Teraz szukałbym raczej przyczyny w ustawieniach progu temperatur.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...