Skocz do zawartości

Superbudżetowy komp dla dzieciaka (do 500zł + posiadane podzespoły)


Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera: starsze gry (starsze raczej z musu niż z potrzeb), internety, multimedia.
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 500zł (budżet, który dostałam to maksymalnie 400zł, ale mam nadzieję, że ze sprzedaży istniejącego zestawu wyciągnę parę złotych i trochę dołożę, bo 400zł to strasznie mało i jak nic się nie mieszczę)
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer: po kawałku od dziś do za dwa-trzy tygodnie (daję sobie czas na kampienie na alle)
  • Których części potrzebujesz?: buda
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? tak
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: jakaś stara 19'', więc pewnie  720p lub 900p (wejście jedynie na d-sub) 
  • Specjalne wymagania: nah
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?

W obecnym zestawie jest:

  1. E2140 + budżetowa płyta pod to (nie mam tego kompa przed ryjkiem i nie pamiętam modelu, ale miała dwa sloty na ram, co miały tylko absolutnie najtańsze płyty w tamtych czasach, do tego wyglądała jak kawałek budżetowego prebuilda z 2003).
  2. 2x1GB ddr2 667MHz
  3. Radeon 3450 albo 3470 256MB (nie pamiętam, ale to w sumie żadna różnica)
  4. Dysk na ATA 80GB
  5. Napęd ATA
  6. no-nejmowa obudowa
  7. takiż zasilacz (350W)

Więc raczej niewiele. Najbardziej opłacalnym wydaje mi się po prostu wyczyścić wszystko, postawić  system od nowa i wystawić na alle na licytację, może kilkadziesiąt złotych wpadnie.

 

W składzie części różnych posiadam parę rzeczy z którymi jestem się w stanie rozstać za friko:

  1. P5Q-SE PLUS (pod płytę jest update biosu pod core2quad i mikrokody do większości xeonów, ale socket nie jest zmodowany jeszcze)
  2. c2d E8600 i xeona X5260
  3. i3-550 (+ płyta z uszkodzonym gniazdem PCIe, więc raczej odpada)
  4. 2x2GB ddr2 1066MHz
  5. 2x1GB ddr2 800MHz
  6. Dysk sata2 250GB
  7. Dysk sata2 320GB
  8. stary jak świat zasilacz Tagan 430W, zgubiona część kabli modularnych, więc jest tylko jedno zasilanie pod pcie 6pin, 1 kabel zasilania sata (3 wtyczki) i jeden kabel zasilania molex (3 wtyczki), co w sumie powinno wystarczyć.
  9. Obudowa od prebuilda HP Pavilion Media Elite z naklejką licencyjną windows 7 home i nagrywarką dvd na sata.
  •     Własna propozycja zestawu:

Mój plan jest taki, żeby wykorzystać co się da z tego co mam.

Na pewno płytę, zasilacz, ram i dyski, co do cpu się waham. Wolałabym coś 4 rdzeniowego zainwestować. X5450 można wyrwać za ok. 100zł, wiem, że ten się dobrze sprawuje, nie miałam okazji testować niższych/tańszych modeli, Q6600/Q8300 można złapać za ok. 60zł i w tę stronę się będę skłaniać raczej, bo piniądz. Co do obudowy, to będę szukać jakiejś absolutnie najtańszego paścia co zmieści ATX (ta moja mieści mATX tylko).

 

Więc zestaw w mojej głowie wygląda następująco

Q8300/6600 (8300 wygląda lepiej na papierze, ale 6600 się zdecydowanie dużo łatwiej kręci) ~70zł

P5Q-SE

6GB DDR2 800MHz (lub 4GB 1066, nie wiem, która opcja jest bardziej opłacalna w sumie)

Dysk sata2 320GB + 250GB

Tagan 430W

Obudowa ATX ~25zł

Wentylatory do obudowy, kable sata ~30zł

 

Zostaje 375 zł na grafikę i cooler do procka.

I tu nie wiem, na co patrzeć, jakieś 560ti? Czy może skoczyć wyżej na 660ti/750Ti (obie można wykampić za okolice 300-320zł, ale wtedy niewiele zostaje na cooler, a przydałby się porządny, bo mam zamiar kręcić do oporu).

 

Albo może w ogóle bez sensu kminię i lepiej byłoby to 500zł zainwestować w nowszą platformę na zasadzie G3900 (160zł) + najtańsza płyta H110 (180zł) + 4GB DDR4 (90zł) + 250GB dysk na sata3 (60zł) i skazać młodego na bidowanie na integrze (przez następne X lat, bo już do tego 400zł potrzebne były dłuuugie negocjacje).

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Chlodzenie powinno wystarczyc.

http://allegro.pl/cooler-thermaltake-i1-cl-p0370-lga775-sklep-gwar-i6787146739.html

Oprocz gtx 750ti 2gb mozna szukac hd 7790/hd 7850 tez za 300 mozna wyrwac. Sam uzywalem 3lata hd7790 2gb od asusa i dobrze je wspominam, chociaz w tym wypadku (starsze cpu) gtx wydaje sie lepszym wyborem.

Np.:

http://allegro.pl/palit-gf-gtx750ti-2048mb-ddr5-128b-d-h-stormx-dual-i6788973566.html

Na olx da sie kupic pewnie taniej.

Link to post
Share on other sites
Nie ma jakiegoś sensownego używanego zestawu z okolicy ?

 

Właśnie nie ma absolutnie nic sensownego w tej cenie w Krakowie ani najbliższej okolicy. Najlepsze co idzie znaleźć do 500zł, to albo biurowe delle z i3 pierwszej/drugiej generacji (bez grafiki) albo c2q z grafiką kupowaną wtedy co komputer. Mogłabym się zabawić w sprzedawanie sprzętu który mam, ale szczerze powiedziawszy nie chce mi się z tym bawić, poza tym trzymam go właśnie po to, żeby potem go gdzieś użyć.

 

@up

 

Poczytałam recenzje tego coolera i wychodzi na to, że ma spory problem z prockami z TDP>70W (a przeczuwam, że z podkręconym Q6600 wskoczę wyżej), ma słaby system montażu i zdarza mu się wypinać i odpadać i do tego jest ciężki i wygina płyty główne. Za 10zł więcej można kupić Spartana LT i chyba w tym kierunku pójdę.

 

Jeżeli już, to grafikę chyba wezmę tę: http://allegro.pl/geforce-gtx-750ti-gigabyte-windforce-oc-2gb-gwar-i6788754248.html#thumb/3

Ma jeszcze 2 lata gwarancji, to jest zdecydowanie warte tych kilku złotych.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze GA-G31m-s2l, ale sądząc po tym, jak wygląda w niej sekcja zasilania, to nie spodziewałabym się jakichś niesamowitych możliwości OC, a P5Q-SE się sprawdzała nieźle, jak kręciłam E8600.

 

Poza tym inwestowanie w 775 powyżej jakiegoś absolutnego minimum wydaje mi się sporym marnotrawstwem zasobów finansowych, wolałabym zostać przy posiadanej płycie i ramie, bo porządna płyta pod 775 to min. 100zł, czyli razem z prockiem to jakieś 170zł, w tej cenie bym już kminiła i3-2100 i płytę pod 1155 (idzie taki zestaw wyrwać za <200zł), wymiana ramów DDR2>DDR3 to praktycznie 1:1 bo są w tych samych cenach (a większe kości DDR2 są nawet droższe).

 

Co do ramów, jest szansa, że znajdę gdzieś kolejne 2 kości 2GB DDR2 (bo wydaje mi się, że miałam, muszę zacząć prowadzić jakąś inwenturę czy coś), więc istnieje prawdopodobieństwo, że będzie razem 8GB, co uważam za wystarczające w 100% do takiego zestawu.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

i3-2120

4GB ram

hdd masz

http://allegro.pl/dell-optiplex-790-core-i3-i6784610799.html#thumb/1

do hd 7770 dużo nie zbraknie  :)

 

albo to + twój zasilacz,hdd i ta buda no nejmowa

https://www.olx.pl/oferta/plyta-glowna-asus-i3-2120-4gb-ram-ddr3-CID99-IDlBT32.html#e9fc2a13d5

moim zdaniem to takie minimum na dzień dzisiejszy

grafa to już inna bajka  :D

Edytowane przez mufasa
Link to post
Share on other sites

Dobra, zrobię to jeszcze inaczej.

 

Zakładam sprzedanie wszystkich posiadanych podzespołów (jeszcze się za to nie zabrałam, bo mam srogi sajgon związany z przeprowadzką na głowie): 3 płyty na 775 (w jedna zmodowana pod xeona), 8 GB (w kościach po 2GB) i 4GB (w kościach po 1GB) DDR2, cztery procki (E8600, X5260, E2140, i3-550), 3 zasilacze (no name 300W, no name 400W i Fortrona 250W), dwie karty graficzne (HD3450 i 7770 z uwalonym chłodzeniem), 2 dyski sata (320 i 250GB), z moich obliczeń wynika, że powinnam za to dostać w okolicach 350-400zł.

 

Dokładam do tego 400zł z budżetu startowego, czyli pesymistycznie mam jakieś 750zł.

 

Z okazyjnie kupionego zestawu szabruję płytę pod 1150 i obudowę (komp kupiony za 300zł, reszta podzespołów powinna zejść na części za to 300zł, G3240 z zestawu chodzi po jakieś 150zł, a są tam jeszcze dwa dyski, 4GB ddr3, jakaś bidna grafika pokroju R5 240, monitor 19'', klawiatura, mysz i głośniki) - zakładam tu 50zł, gdyby się okazało, że jednak nie.

 

Dorzucam 8GB DDR3 w jednej kości, który kupiłam kiedyś za 80zł (obecnie nierealistyczna cena, ale nie chcę na tym zarabiać).

 

Do tego wykampiony na alle i3-4150 za 250zł i dysk 320 GB sata 3 z OLX za 40zł + zasilacz, który już mam (Tagan 430W lub  Chieftec iArena 500W, któryś podejdzie).

 

To zostawia 330zł na grafikę, czyli całkiem sporo.

 

I tu mam wątpliwość. Mam pod nosem sprawną 7870 do odbioru za 300zł, karta jest mocniejsza od gtxa 750ti, którego planowałam na początku, ale nie wiem, czy

a) nie będzie to overkill do tego procka,

b) nie zabije zasilacza kwestionowanej jakości, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że będę musiała użyć przejściówki molex > 6 pin, bo oba zasilacze mają tylko jedno zasilanie pcie, a karta ma dwa wejścia

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Nasuwa mi się jeszcze jedna wątpliwość: jak długo taki 7870 z olx podziała, o ile płyty, procki i ramy jak działają to działają o tyle stare gpu często dokonują już żywota. Osobiście dozbierałbym 50pln i szukałbym gtx 950. Można trafić z gwarancją za około 400 i jeszcze 20-30pln wytargować. Ja na olx kilka miesięcy temu trafiłem asusa 950 z gwarancją do 2018 roku. Do i3 karta wg mnie idealna szczególnie, że nie będzie FHD i o zasilacz nie trzeba się martwić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...