Skocz do zawartości

Komputer odpala dopiero za drugim razem.


Recommended Posts

Witam od 2-3 dni mam z rana problem z komputerem. Po naciśnięciu start zwykle było tak: dźwięk jakby ładowania się czegoś piiiiiiiik (ale nie z głośniczka), krótki pik (z głośniczka) i ładowanie biosu. Teraz jeśli chcę włączyć komputer po długiej nocy słychać to ładowanie, nie ma krótkiego piku, bios nie startuje i np zauważyłem że wiatraczek od procesora się rozkręca lekko po czym się zatrzymuje i na nowo próbuje rozkręcić. Kiedy odłączę zasilanie albo przytrzymam 5 sek start i włączę normalnie komputer to już tym razem uruchamia się poprawnie.

 

Na myśl mi przychodzi zasilacz albo płyta.

 

Posiadam:

AMD PHENOM 2 x4 955 BE @ 3600 (tak już chodzi ok pół roku czasu)

2x2 GB ADATA 1600 @ 1333

płyta GIGABYTE 770T-USB3 (niby z tymi technologiami ultra durable)

zasilacz OCZ MXS 600W

grafika RADEON 5850 (kilka dni temu wróciła mi z gwarancji jako nowy model tym razem ze zmienionym chłodzeniem, i jest tak ciężka że tył jest obniżony o kilka cm względem śledzia - będę musiał pomyśleć o jakiejś podstawce pod nią bo się boję trochę o slot)

obudowa GLADIUS 600

 

i chyba tyle, w obudowie kilka dodatkowych wiatraczków. Procesor podkręcany tylko mnożnikiem.

 

Pytanie co mogę sam zdiagnozować i co może nawalać? Takie rzeczy da się naprawić? Czy taka sytuacja jest niebezpieczna dla komputera i czy może się pogłębiać np. że pewnego razu już w ogóle nie odpali?

 

Acha wczoraj wyjąłem kartę, jeszcze raz ją przykręciłem, zamieniłem pamięci miejscami, wypiąłem tasiemki sata i podociskałem zasilanie do dysków twardych. Nie pomogło.

 

 

EDIT: okazało się też, że procesor zmienił taktowanie na domyślne 3,2 czyli resetuje się bios..

Link to post
Share on other sites

"nowy model tym razem ze zmienionym chłodzeniem, i jest tak ciężka że tył jest obniżony o kilka cm względem śledzia"

nie no stary nie ma opcji żeby płytka się tak wygięła przy prawidłowym montażu, przykręciłeś śrubka do obudowy? albo nawet dwiema zależy ile śledzi zajmuję

Link to post
Share on other sites

brat miał tak że komp mu się odpalał dopiero za drugim razem czyli włączał się pulpit xp i był zwiecha

trzeba było dać reset dopiero się uruchamiał co zrobiłem i pomogło

1.instalacja ccleaner analiza i usuwanie zbędnych plików

2.ccleaner analiza błędów potem naprawa tych co wyszuka

3 ccleaner otwarcie zakładki z autostartem i wyrzucenie wszystkich zbędnych rzeczy

4 instalacja driver sweeper potem uruchomienie programu i usunięcie sterowników od grafiki

5 instalacja nowych sterowników ze strony nvidii

6 skaner on line mksvir zdarzają się jacyś intruzi co skutecznie mieszają w systemie

do tego przedmuchałem radiatory i wentyle od grafy i procka,

po tym wszystkim xp dostał skrzydeł i się nie wiesza :D

jeszcze hd tune tez możesz zrobić może coś z dyskiem

ale tak jak kolega wyżej pisał prawdopodobnie płyta po resecie biosu źle ustawiła timingi wiem że tak robi bo sam mam gigusia nawet ten sam model ale na ddr2 i ręcznie wbijam te liczby bo np zamiast 44412 po włożeniu kości jak kupiłem płytka ustawiła na 55518

Link to post
Share on other sites

Ściągnij sobie manuala, w którym są opisane instrukcje biosu:

http://download.gigabyte.eu/FileList/Ma ... .1.3_e.pdf

W MB Intelligent Tweaker będziesz miał DRAM Configuration, zmienisz sobie tam timingi, natomiast opcję "System Voltage Control" musisz zmienić na manual, żeby móc napięcie odpowiednie ustawić na pamięciach :D

Link to post
Share on other sites

Właśnie wróciłem z miasta, komputer był wyłączony ze 3 godziny. Za pierwszym razem nie wystartował, za drugim w ogóle nie reagował na przycisk start. Pomogło dopiero wyjęcie kabla od zasilacza i podpięcie go na nowo..

 

Myślicie, że to jednak zasilacz nawala ? bo chyba powinien jednak podawać napięcie po kliknięciu startu.

 

http://www.esc.pl/product_info.php?manu ... s_id=20074

 

To są moje pamięci. Poradzę sobie ze zmianą wartości tylko mi chodzi o wartości jakie mam tam wpisać żeby działały poprawnie. Czyli pytam jaki ciąg liczb mam ustawić na pamięciach i jakie napięcie żeby było bezpieczne i działały poprawnie.

Link to post
Share on other sites

Timmingi ustawiłem na 8-8-8-24, ram na 1600 Mhz, napięcie na 1.6 V.

 

Komputer po tym wstał, ale że był na chodzie wcześniej to dopiero jutro rano się okaże czy to coś pomoże. Jeśli nie i dalej będą problemy to co powinienem robić? Pożyczać zasilacz od kogoś i patrzyć czy coś pomoże jego zmiana?

Link to post
Share on other sites

O ile się nie mylę to napięcie maksymalne w przypadku procesora AMD dla pamięci to 1,65 [V] i ewentualnie możesz jeszcze je podnieść i rozluźnić trochę timingi. To nie jest wina zasilacza na 99 [%], ale możesz go sprawdzić miernikiem i będzie jasność.

Link to post
Share on other sites

Jeśli zmieniasz timingi na niższe,to musisz dać większe napięcie. po za tym zobacz w biosie czy przy zmianie napięcia nie podkręca Ci się częstotliwość. jeśli podkręcasz szynę HT Link,to częstotliwość pamięci też wzrasta automatycznie,dlatego trzeba podnieść napięcie.

 

A z tym włączaniem komputera,to sprawdź dokładnie ten zasilacz,bo ja miałem taką sytuację.

Najpierw włączał mi się komputer za drugim razem,potem za trzecim,potem za czwartym,a potem to już za którymś tam z kolei,a na końcu wcale się nie chciał załadować do biosu. Wiatraki normalnie chodziły,także nie podejrzewałem,że to zasilacz. A jednak okazało się,że padł właśnie on(OCZ)

Wymieniłem na Corsaira TX650 i mam spokój i niepotrzebną płytę główną. :D

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj niestety komputer wstał dopiero za drugim razem. Co ciekawe w windowsie znów pisało że działa z zegarem 3.2 . Po wejściu do biosu sprawdziłem i miał mnożnik ustawiony prawidłowo czyli x18 co powinno dawać 3.6 Ghz. Czyli tak, jak już się uruchamia to tak jakby z niższym zegarem, pomimo że ma ustawiony wyższy. Jak go uruchomiłem po tym (po wyjściu z biosu) miał już pokazany prawidłowy zegar 3.6 (ale ta sama sytuacja była wczoraj). W biosie dodatkowo ustawiłem teraz timmingi na: 9 9 9 24 czyli defaultowe, pamięci na 1333 Mhz, lekko podniosłem im napięcie do 1.62 V, i podniosłem trochę napięcie na procesorze z 1.4 do 1.45 V.

 

Co radzicie dalej robić? Gdzie i jak szukać przyczyny?

Link to post
Share on other sites

Zmierzyłem napięcia na molexie takim tanim multimetrem za 20 zł. W stanie, w którym komputer był na chodzie od kilku godzin.

 

Na pulpicie 5.00V i 12.10V

W grze 5.02 V i 12.02V

 

Mam je jeszcze zmierzyć przy rozruchu jutro z rana kiedy komputer nie ładuje do biosu? Wyniki są jakieś niepokojące?

Link to post
Share on other sites

Ok niedługo podam pomiary, w jaki sposób mógłbym zdiagnozować w takim razie płytę główną? Obejrzałem dokładnie kondensatory ale nie wydaje mi się żeby miały być nabrzmiałe czy coś.. Mam nawet zdjęcia porobione tylko trochę niewyraźnie wyszły, bo robione telefonem.

 

Takie jeszcze pytanie: gdzie w tym zasilaczu albo komputerze znajdę linię 3.3V żeby jeszcze ją zmierzyć? Powinna być jakoś oznaczona z tyłu zasilacza?

Link to post
Share on other sites

Napięcie na linii 3.3 wynosiło u mnie ok 3.38V mierzone tym moim tanim multimetrem.

 

Dodatkowo przed włączeniem wyjąłem obie kości pamięci i jedną z nich wsadziłem do nieużywanego do tej pory banku. Komputer nie wstał za pierwszym razem (nie ładował do biosu). Jutro jeszcze spróbuję z drugą kością i pożyczę zasilacz od kolegi, ale to dopiero wieczorem. Jakieś sugestie na chwilę obecną?

 

EDIT: jak próbowałem wystartować z drugiej kości po kilku h nieużywania, komputer też nie wstał za pierwszym razem.

 

Myślicie, że jest jakiś sens próbować wyjmować baterię z płyty na kilka min/ kupić nową? Komputer ma niecały rok czasu.

Link to post
Share on other sites

Bateria tu nie ma nic do rzeczy,po roku jest jeszcze na pewno dobra. Moja wytrzymała na płycie ASUS 4 lata.

 

Zobacz jeszcze na innym zasilaczu,potem sprawdź te pamięci,może pożycz od kogoś na chwile jakieś dobre na 100% kości.

 

Ostatnia opcja to płyta gdzieś nawala.

 

A co do karty,jak Ci tak zwisa to na narożniku laminatu(powinna być dziurka od śrubki) zamontuj jakiś miękki drut albo opaskę do kabli i podwiąż do kieszeni mocowania dyskietki,albo dysku. :/

Link to post
Share on other sites

W sobotę wieczorem wszedłem do biosu i dałem Load Optimised Defaults, czy coś bardzo podobnego.

 

Po tym zmieniłem tylko bootowanie i wyłączyłem ekran startowy (logo płyty).

 

W niedzielę rano komputer nie wstał za pierwszym razem.

 

Wyłączyłem komputer i zasilacz, a następnie rozpiąłem tą wtyczkę ATX 24-pinową.

 

Włączyłem zasilacz, zmierzyłem napięcie +5VSB. Wynosiło 5.1 V

 

Poczekałem kilka h z tak odczepioną wtyczką i zmierzyłem ponownie napięcie. Znów 5.1 V, a pozostałe takie jak w windowsie na pulpicie.

 

Wyłączyłem zasilacz i podpiąłem wtyczkę ATX. I UWAGA komputer tym razem się załączył od razu po wciśnięciu start więc myślałem, że jest poprawa.

 

Dziś rano wstałem i włączyłem komputer, wstał za drugim razem.

 

Wyłączyłem go i poczekałem ok 3 h. Wyłączyłem zasilacz na kilka sekund, włączyłem go i po kilku sekundach spróbowałem załączyć, wstał za drugim razem.

 

 

Dzisiaj pożyczam po zajęciach zasilacz od kolegi. Pewnie jutro rano będę miał już pewność czy to zasilacz czy coś innego. Mam pytanie czy resetowanie biosu zworką daje ten sam rezultat co opcja w biosie Load Optimised Defaults? W biosie mam jeszcze opcję Load Fail Safe Defaults, ale tej jeszcze nie sprawdzałem.

 

 

@Lukyeti Trzeba mieć najpierw znajomego z porównywalnym sprzętem i kilka dni wolnego czasu. Bo czy zmiany pomogą to się okaże dopiero po min 2-3h wyłączonego kompa.

Link to post
Share on other sites

Zworką resetujesz CMOS (i trzeba poczekać przynajmniej 10 sekund,po czym ponownie założyć zworkę tak jak była),a BIOS resetujesz,czyli ładujesz fabryczne ustawienia płyty. Fabryczne ustawienia również można przywrócić po wyjęciu baterii na kilka sekund z płyty.

 

Ja stawiam na zasilacz w pierwszej kolejności.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...