Skocz do zawartości

pasek led jaki bezpiecznik?


Recommended Posts

Witam, montuje ledy w komputerze. Jaki dać bezpiecznik do nich? Taśmy led białe, ok 3 m w sumie. Moc nie jest mi znana, znalazłem je w szafie, na pewno są na 12V.

 

Istnieje jakiś wzór na obliczenie bezpiecznika dla ledów?

Bezpiecznik ma 1A i 250V, czy te 1A przepuści też przy 12V czy wtedy będzie więcej Amper przepuszczał?

Bezpiecznik przed, czy po przełącznik wstawić?

Link to post
Share on other sites
Gość Jacojj

Jaki dać bezpiecznik do nich? Taśmy led białe, ok 3 m w sumie. Moc nie jest mi znana, znalazłem je w szafie, na pewno są na 12V.

 

Istnieje jakiś wzór na obliczenie bezpiecznika dla ledów?

Bezpiecznik ma 1A i 250V, czy te 1A przepuści też przy 12V czy wtedy będzie więcej Amper przepuszczał?

Bezpiecznik przed, czy po przełącznik wstawić?

 

Taśmy białe, te które najczęściej można kupić, mają moc od 3W/m do 14W/m, czyli od 0,25A/m do 1,2A/m. Czyli ta twoja 3 metrowa taśma może pobierać od 0,75A do 3,6A - więc lepiej sprawdzić jaką masz taśmę (jakie oznaczenia - może coś jest napisane) albo zmierzyć amperomierzem (multimetrem) jaki prąd pobiera. I wtedy dać bezpiecznik o trochę większym amperażu - np. jeśli 0,75A to dać 1A, jeśli pobiera 3,6A to bezpiecznik 5A.

 

Tak, bezpiecznik na 250V zadziała także na 12V z tym samym prądem - nic nie trzeba przeliczać.

 

Bezpiecznik wstawić jak najbliżej źródła napięcia, czyli: zasilacz (+12V) - bezpiecznik - przełącznik - taśma.

Link to post
Share on other sites
Gość Jacojj

Sądząc po tym rezystorze 130-omowym, to masz taśmę (prawdopodobnie ale nie na 100%) 4,8W/m czyli 0,4A/m, czyli 3m tej taśmy będzie pobierać około 1,2A - czyli możesz dać bezpiecznik 2A - jeśli wykorzystasz ją całą.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...