Skocz do zawartości

Uszkodzony dysk czy padający zasilacz ?


Recommended Posts

Uszkodzony dysk czy padający zasilacz ?

 

Ostatnio mam problem z uruchamianiem komputera - system nie chce się  uruchomić bo nie widzi dysku. Sprawdzałem w biosie też go nie widać. Sprawdzałem podłączenia dysku pod względem  zasilania jak i podłączenia do płyty. Nic to nie dało. Jako że system widzi napęd optyczny włożyłem płytę win xp i zainstalowałem na nowo i wtedy komputer sie uruchomił. Jednakże po jakimś czasie nadal ma napady że raz sie uruchamia a raz nie ... Nie wiem czy to może być uszkodzenie dysku czy zasilacza ?  Zrobiłem kilka testów dysku bo nie umiem sprawdzić zasilacza ... i wyszedł mi bodajże bad sector... podejrzewał że może być on na partycji c i powoduje częste nieuruchamianie się systemu. Nie wiem ale może można by zainstalować system na innej partycji i to by rozwiązało problem . wrzucam kilka sreenów z testów - może ocenicie czy ten dysk jest jeszcze do użytku?

parametry:

winxp

dysk maxtor ata

 

Linki:
https://zapodaj.net/6dbcf3e81469e.jpg.html
https://zapodaj.net/dac3d482f838f.jpg.html
https://zapodaj.net/ee1bdc92a9217.jpg.html

Link to post
Share on other sites

Dysk ma juz sporo przepracowane - dokladnie 39935 godzin, 6 realokowanych i 6 niestabilnych sektorow.

Moglbys wykonac zerowanie + remap najlepiej programem MHDD ale zabieg ten usuwa wszystkie dane z dysku a i tak nie wiadomo czy polepszy sie jego kondycja.

Jak wyglada reszta podzespolow w komputerze ?

Link to post
Share on other sites

Masz niestebilne i realokowane sektory na dysku - nie wiadomo ile ich jest bo zasloniles najwazniejsze pole (wartosc RAW).

Daj jeszcze raz te screeny w miare mozliwosci w calosci :)

Ostatni zrzut dla pewności

Linki:

https://zapodaj.net/7e73756267d1e.jpg.html

https://zapodaj.net/c0a19ba98775d.jpg.html

 

Pewnie będę musiał kupic nowy dysk, tylko nie wiem czy zostać przy ATA czy wybrać na SATA ? Nie wiem czy jest to opłacalne

 

czyli będzie miało przełożenie na szybkość - może pomoże zamiana obrotów z 7200 czy 10000... wielkość dla mnie jest

 

wystarczająca więc 160 gb. Do sata będzie pewnie potrzebna przejściówka sata/ide do taśmy IDE - chyba da się SATA podłączyć

 

do płyty msi kt4v.

 

 Nie wiem czy warto kupować na rynku wtórnym wypasioną używkę np. mało używaną z 2000 godzin czy też zainwestować w najtańszy nowy i na gwarancji?

 

 

moje PARAMETRY TO :

WIN XP

proc athlon 1.25

płyta msi kt4v

pamieć 3x 256 mb ddr3 ( tu można by dokupić 3 X 1GT)

karta RADEON 9550

 

Edytowane przez gisby
Link to post
Share on other sites

Do tak archaicznego  juz zestawu nie oplaca sie bawic w jakies przejsciowki na SATA tym bardziej nie wiadomo czy wogole takie cos zadziala.Jesli nie ma znacznej roznicy w cenie to  zainwestowalbym  w jakis najtanszy nowy dysk na gwarancji aczkolwiek do tego zestawu nadalaby sie rowniez uzywka najlepiej z malo przepracowanymi godzinami (w przypadku uzywki najlepiej zapytac sprzedajacego o tabelke parametrow SMART).Spokojnie wystarczy predkosc standardowa czyli te 7200 RPM.

Wedlug specyfikacji producenta Twoja plyta glowna obsluguje tryb transferu UDMA133 wiec szukaj dysku twardego z predkoscia conajmniej UDMA100 - wystarczyloby pewnie dokupic odpowiednia tasme ATA (bodajze 80 - pinową) zeby dysk pracowal szybciej.

Z tego co widac na screenie z Crystaldiskinfo obecnie dysk pracuje z predkoscia UDMA 33 - chyba ze masz podlaczona nagrywarke/naped CD lub DVD pod jedna tasme razem z dyskiem to wtedy szybkosc transferu zwolni do najwolniejszego podlaczonego urzadzenia.

Link to post
Share on other sites

Do tak archaicznego  juz zestawu nie oplaca sie bawic w jakies przejsciowki na SATA tym bardziej nie wiadomo czy wogole takie cos zadziala.Jesli nie ma znacznej roznicy w cenie to  zainwestowalbym  w jakis najtanszy nowy dysk na gwarancji aczkolwiek do tego zestawu nadalaby sie rowniez uzywka najlepiej z malo przepracowanymi godzinami (w przypadku uzywki najlepiej zapytac sprzedajacego o tabelke parametrow SMART).Spokojnie wystarczy predkosc standardowa czyli te 7200 RPM.

Wedlug specyfikacji producenta Twoja plyta glowna obsluguje tryb transferu UDMA133 wiec szukaj dysku twardego z predkoscia conajmniej UDMA100 - wystarczyloby pewnie dokupic odpowiednia tasme ATA (bodajze 80 - pinową) zeby dysk pracowal szybciej.

Z tego co widac na screenie z Crystaldiskinfo obecnie dysk pracuje z predkoscia UDMA 33 - chyba ze masz podlaczona nagrywarke/naped CD lub DVD pod jedna tasme razem z dyskiem to wtedy szybkosc transferu zwolni do najwolniejszego podlaczonego urzadzenia.

Sprawdziłem taśmę ide - mam tylko podłączony dysk; do innego gniazda mam podłączoną nagrywarkę dvd. Zasilacz to FEEL 300V - może już nie dźwiga te ww sprzętu.

 

moje PARAMETRY TO :

WIN XP

proc athlon 1.25

płyta msi kt4v

pamieć 3x 256 mb ddr3 ( tu można by dokupić 3 X 1GT)

karta RADEON 9550

karta sieciowa TP-LINK

nagr dvd

czytnik cd

Edytowane przez gisby
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...