Skocz do zawartości

Jakie wentylatory polecacie do Bitfenix Phenom (mATX)?

Recommended Posts

Witam.

Przyszedł czas na upgrade wentylacji w mojej obudowie. Na tą chwilę mam w niej dwa fabryczne wentylatory bitfenix'a które wieją sobie na górze obudowy w stronę karty graficznej. Chciałbym dokupić resztę aby poprawić trochę cyrkulacje powietrza w obudowie (po części motywuje mnie do tego grzejąca się trochę sekcja zasilania).

Obudowa ma możliwość instalacji dwóch wentylatorów 120 na górze tak jak jest to w tej chwili, dwóch 120 lub jednej 230 na dole i jednej 120 lub 140 na tyle.

Nie wiem teraz czy:

-kupować wentylatory bitfenix'a z serii Spectre Pro czy coś z innej firmy (lepszej)

-instalować na dole jedną 230 czy dwie 120

-zakładać na tył 140 wyciągającą powietrze z obudowy czy lepiej założyć do mojego chłodzenia cpu ( raijintek ereboss) drugi wentylator (push pull). Niby wejdą dwa obok siebie ale po pierwsze nie wiem czy jest sens a po drugie wejdzie tam tylko wentylator slim taki jak w zestawie z chłodzeniem który jest po prostu głośny (link do takiego wentylatora poniżej).

Ogólnie myślę, że układ wentylatorów dwa na górze wdmuchujące, dwa (lub jednej 230 zamontowanej odwrotnie niż na zdjęciu poniżej) na dole również wdmuchujące i jeden z tyłu wydmuchujący będzie ok i żadnych problemów z cyrkulacją być nie powinno. Jeśli się mylę poprawcie mnie.

Kwestia ostatnia to podpięcie tych wentylatorów. Na płycie  mam już zajęte wszystkie złącza 3 pin także resztę muszę podpinać pod molex'a. I tu pytanie. Chcę kupić rozgałęziacz bitfenix'a z molex'a na 3x3 pin ale nie wiem czy wziąć wariant z napięciem 5v czy 7v. Powiedzmy, że minimalnie ważniejsza jest dla mnie wydajność niż hałas ale dążę do jakiegoś kompromisu. Planuje pozakładać przed wentylatorami jakiś materiał a'la rajstopy w celu filtracji powietrza. Na tę chwilę obudowa chłonie kurz jak głupia mimo dość sterylnych warunków pracy.

Foto obudowy:

https://zapodaj.net/e719fe0aafcba.jpg.html

Wentyl do cpu

http://allegro.pl/raijintek-aeolus-alpha-czerwono-bialy-140mm-sk-i6715254807.html

Z góry dzięki Panowie.

Edytowane przez mesiah1989

Nie warto kupować wentylatorów 200-230mm, w skrócie wiele hałasu o nic. Lepiej dać dwie 120-tki. Na tył 140mm. Rozgałęźnik na 7V, będziesz miał jeszcze wydajnie i cicho. Z wentylatorów typu slim polecam Gelida Wings 120mm, bardzo przyzwoity, jak na slim w miarę cichy. Z reguły te wentylatory są głośniejsze od typowych 120-tek. Z tradycyjnych wentylatorów, jeżeli chodzi o wymiary polecam Be Quiet Pure Wings, bardzo dobre łożysko, w miarę ciche, bardzo dobre wykonanie.

Tu masz linka do wentylatora Gelida:http://gelidsolutions.com/thermal-solutions/case-fan-slim-12-pl-blue/

Miałem i mogę polecić z zastrzeżeniem jak wyżej, że są głośniejsze od typowych 120-tek.

Dwa wlotowe na dole, jeden wylotowy 140 i 120 góra wylotowy wystarczy. To co proponujesz to tzw. pozytywne ciśnienie, nie zawsze się sprawdza, bo może być gorąco, a za ujście ciepłego powietrza będzie odpowiedzialna tylko ta biedna 140-tka.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1

Dziękuję za radę.

W takim układzie zainwestuje w wentylatory od Be Quiet.

Czy według Ciebie na 100% dobrym pomysłem jest instalowanie górnych wentylatorów jako wylotu? Raz, że będą dmuchały w stronę filtra a dwa, że karta graficzna zaciąga powietrze dokładnie w przeciwnym kierunku ( w tej obudowie płyta główna i karta jest do góry nogami).

No i jeszcze kwestia push pull. Warto się w to bawić w przypadku mojego chłodzenia? Nie bardzo mogę znaleźć testy tego Ereboss'a z dwoma wentylami. Teoretycznie z dwoma powinno być trochę ciszej w idlu i chłodniej pod obciążeniem.

Możesz spróbować ustawić górny wentylator na wlot, trochę nieszczęśliwie te karty są na górze obudowy. Ustaw na początku jak chciałeś, z tym że na górę daj jeden wentylator, który spokojnie da sobie radę z nawiewem. Moja propozycja wynika z tego, żeby jak najszybciej pozbyć się ciepłego powietrza z obudowy. Obawiam się, że ten jeden wentylator wyciągowy nie da sobie rady, mimo że to 140mm. Ten filtr na topie może być, za bardzo nie przeszkadza przy cyrkulacji w jedną czy drugą stronę. Układ push-pull może obniżyć temperaturę procesora o 2-3 st.C.

• Popieram 1

Zrobię tak jak napisałeś. Co do push pull chyba daruje temat bo płacić ok 60zł za dodatkowy wentylator który da mi może 3 st.C to raczej głupota. Mam w tej chwili przy [email protected] ok 33-35 w idlu i maks 70 w grach także ujdzie według mnie. Myślę, że przy dołożeniu reszty wentylatorów i poprawnym ich ustawieniu temp na cpu spadnie samoistnie. Jeszcze raz dzięki za odezw. Po zakupie i montażu będę ewentualnie dalej pytać.

Ktoś może wie czy be quiet ma w swojej ofercie wentylatory 140 z rozstawem mocowań 120? Zdecyduje się mimo wszystko na wymianę wentyla na tym ereboss. Fabryczny wiatrak jest głośny i ma mały przepływ powietrza.

Na tę chwilę znalazłem tylko takie wynalazki:

https://www.morele.net/thermalright-ty-141sv-140mm-pwm-945038/

https://www.morele.net/raijintek-boreas-alpha-0r400011-652338/

https://www.morele.net/noctua-nf-p14r-redux-1500-pwm-645917/?gclid=CM_F3v3wx9ICFQxeGQod58YMng&gclsrc=aw.ds

a to mój obecny nieszczęsny wynalazek:

https://www.morele.net/raijintek-aeolus-alpha-0r400001-611575/

Jeżeli chcesz wentylator 140mm z rozstawem śrub jak 120, to polecam Thermalright TY-147. Ciche, wydajne, w ich cenie nie znam lepszego wentylatora. Mam takie na kolejnych radiatorach począwszy od TY-140 i TY-141.

Tego reduxa mimo, że to Noctua, nie za bardzo polecam, jest głośniejszy od TY-147 porównując RPM w RPM. Ten TY 141SV to następca TY-141, różni się wycięciami w obudowie wentylatora. TY-147 ciszej pracuje od TY-141, ma inny typ łożyska. Tu jeszcze są:http://allegro.pl/wentylator-thermalright-ty-147-120mm-140mm-pwm-i6721053970.html

Mają błąd w opisie, pisząc o łożysku podwójne kulkowe, TY-147A mają łożyska ślizgowe EHFB. Następca TY-147B ma konstrukcję ramki taką jak TY-141SV.

• Popieram 1

Ok wyczerpałeś temat do końca :)  Już wiem co zamawiać. Dam znać.

Porównałem ceny 141SV z morele i 147 z allegro i wynikł kolejny dylemat. Z morele zamawiam resztę wentylatorów wiec za przesyłkę płace raz a zamawiając 147 z allegro płacę za nią oddzielnie. Zakładając, ze ceny tych wentylatorów wyjdą zbliżone 147 to nadal lepszy wybór? Ta ramka z nacięciami wprowadza coś "in plus"?

Nawet nie wiem czy ta "dziurawa" ramka coś więcej daje, podając np. za Enermaxem teoretycznie tak, niby wentylator zwiększa przepływ powietrza. Znów Thermalright podaje, że dzięki temu patentowi zmniejszył hałas wentylatora. Nie wiadomo ile w tym prawdy a ile marketingu. Musiałbym porównać, lub całkiem za darmo znaleźć jakiś test tego Thermalrighta i porównać z wcześniejszą wersją ;) Jak znajdę czas to sprawdzę osobiście przynajmniej info o hałasie.

A swoją drogą, ciekawe czy ktoś porównał jakie jest ciśnienie statyczne wentylatora z nacięciami i bez ?

TY-147 i TY-141 mają podobną wydajność, mimo że różnią się kształtem łopatek wirnika i łożyskiem.

TY-141 ma odrobinę głośniejsze łożysko ale tego nie słychać jeżeli jest na radiatorze.

Wentylatory dotrą do mnie pewnie wtorek-środa. Na próbę założyłem obydwa wentylatory na dole obudowy jako wdmuchujące w stronę chłodzenia cpu. Na górze nie ma żadnego. Po tym zabiegu temp na cpu spadła o ok 5 stopni ale za to na karcie graficznej wzrosła o 12-15 w trybie pasywnym. Do tej pory nawet z jednym wentylatorem na górze przeglądając neta i oglądając coś na YT karta nie przekraczała 45 stopni w trybie pasywnym, w tej chwili jest to 58-60 czyli na granicy załączania wentylatorów. Teraz ciekaw jestem czy po montażu dwóch na górze jako wydmuchujących sytuacja się poprawi. Może też zdarzyć się, ze się jeszcze pogorszy. Przy montażu w ten sposób wentylatory obudowy oraz te na karcie będę pracowały w przeciwnych kierunkach.

Ok jak dojdą wentylatory będę się bawił i testował. Dam znać co z tego wszystkiego wyszło.

Dotarł do mnie w końcu ten TY-147 i jestem w szoku. Po prostu ten wentylator to mistrzostwo świata. Pod pełnym obciążeniem hałasuje mniej (niższy dźwięk) niż ten głupi raijintek podczas przeglądania internetu. Wrzuciłem na chwilę raijintek'a z drugiej strony w push pull i efekty były całkiem dobre (ok 5 stopni mniej pod obciążeniem na cpu oraz sporo niższa temp sekcji zasilania). Niestety nie wiem czemu zaczął on w tym miejscu hałasować jeszcze głośniej (dźwięk przypominający silniczek elektryczny ewentualnie uszkodzone wspomaganie w aucie). Wywaliłem go i mam cisze absolutną. Ciekaw jestem jeszcze efektu po instalacji tych dodatkowych wiatraków be quiet. Niestety zamówienie w morele jakoś się przeciąga, chyba nie mieli ich na stanie.

Myślałem dokładnie o tym samym i prawie na pewno tak jest. Na chwilę obecną wrzuciłem jedna z dwóch fabrycznych 12 na tył za radiator aby poprawić przepływ powietrza, jest dość chłodno i bardzo cicho. Jak dojdzie reszta okaże się który układ wentylatorów spiszę się najlepiej w tej obudowie.