Skocz do zawartości

Recommended Posts

spotkało mnie dość przerażające rozczarowanie podczas pierwszego odpalenia mojego nowego pc. 

Konfiguracja:

MSi z270 pro carbon

i7 7700K

corsair vengeance led 2x8 3000mhz cl15

ssd samsung SM951 256gb

be quiet dar power pro 11 850W

be quiet silent loop 240

pasta Thermal grizzly kryonaut

 

Co mnei przy takim chłodzeniu rozczarowuje, to przede wszystkim wahania temperatur i wysokie temperatury. OCCT w momencie kliknięcia przycisku "ON" temperatury wskakująca 80-90*C i tak się trzymają.

nawet na systemie jak coś robię to słyszę, że wentylatory co jakiś czas wchodzą na obroty(staja sie niesłyszalne) i zwalniają za  chwile... średnia temperatura na systemie to około 38*C przy 1.12V i 800mhz na rdzeń.

90*C przy 4500Mhz i 1,28V

 

2 razy nakładałem na nowo pastę bo myślałem, że dałem za mało/dużo - bez zmian. co ciekawe po 10 min stresu w OCCT chłodnica jest zimna pompka tez. 

 

Dlatego stawiam chyba na gluta...? 

 

Link to post
Share on other sites

sprawdź na jakimś innym coolerrze. Jeżeli bez zmian, to sprawdź mocowanie i paste, jeżeli dalej bez zmian to procek do wymiany(mialem tak kiedys z i7 hasswel one się nie cieszyłī dobrą sława w OC a mój był wybitnie skopany). Ew daj komuś by zamontował i sprawdził wcześniej.

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie odpowietrzone - bąbli nie ma na 100%. Pompka sprawna, sprawdzałem bez chłodnicy, ciśnienie i przepływ wydaje się być OK. Oczywiście pompka stałe 12V.

Co do montażu, sprawdzałem na sucho jak cpu przylega do bloku,  jest OK, całą powierzchnią. 

 

Postaram się sprawdzić na innym coolerze. 

Link to post
Share on other sites

Silent loopa nie da się źle założyć, tam jest tak prosty system montażowy, że trzeba by zostawić folie zabezpieczającą albo pasty nie dać. Jeżeli temperaturu w momentalnie skaczą do do tych 90 i później momentalnie spadają do normalnej to na 99% wina gluta.

 

W tygodniu dostałem nówke i7 4790k z wymiany gwarancyjnej prosto od intela i tam w ogóle pasta nie miała styku z rdzeniem, skutkowało to że na boxowym chłodzeniu w windowsie miałem 60 stopni w idle a w stresie łapało 105st i reset

Link to post
Share on other sites

Identyczny problem miałem z i5 7600k.... 

 

Dali znów jakichś śmieć pod czapę stąd te chore temperatury :/....

 

Wymiana pasty, chłodzenia czy ponowny montaż chłodzenia nic nie da - przerabiałem to u siebie.

 

Na szczęście u mnie było trochę lepiej. Widzę, że u Ciebie to faktycznie masakra jakaś.  

Edytowane przez Pankracy666
Link to post
Share on other sites

stawiam na kiepski glut pod czapą, pewnie przy tych 80-90 st radiator na cpu nawet nie parzy

chodzi takie zabawne powiedzenie po forach, że kabylaki i skylaki zegar w zegar są tak samo wydajne, tylko te pierwsze 20% cieplejsze :D

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dokładnie, w momencie kliki ON jest 90 a w momencie klik OFF jest 38 :D przy 90 nawet ta metalowa obejma trzymająca cpu z gnieździe jest letnia. Porażka z tym intelem... do tej pory pracowałem na Q6600 zrobiłem test i na silent loop miał 28*C spoczynek i 52*C stres na OC do 3,2 i napięciu 1,40V.

Skalp już omawiany z kolegą Patrykiem :) 

Link to post
Share on other sites

No to dostaniesz drugi procesor, który będzie pracować tak samo,  minimalnie lepiej, lub nawet gorzej

 

 

Dostałem teraz wymiany gwarancyjnej i7 4790k w którym glut pod ihs w ogole nie dotykał rdzenia  :roll: akurat dla mnie to nie problem, bo zaraz po otrzymaniu pozbyłem się go na dobre 

Link to post
Share on other sites

Identyczny problem miałem z i5 7600k.... 

 

Dali znów jakichś śmieć pod czapę stąd te chore temperatury :/....

 

Wymiana pasty, chłodzenia czy ponowny montaż chłodzenia nic nie da - przerabiałem to u siebie.

 

 

 

Dobrze że ja trafiłem na w miarę normalną sztukę. Pankracy ja na 1.26 v mam 5 ghz w 7600K. Temp w occt bez AVX 58-66.

Z AVX na 4,8 ghz 1,22v 74 st - 81 st. Także skalp aż tak bardzo nie potrzebny, ale można zrobić. 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli te 74-81 to temp najcieplejszego i najchłodniejszego rdzenia to rewelacji nie ma, bo to srogi rozjazd jest. Po skalpie patrząc jak zachowuję się KL miałbyś spokojnie ~60 stopni przy teście z avx, z rozjazdem 3-4 stopnie max na rdzeniach

 

 

Przed chwilą ogarnąłem swoje i7 gdzie różnica wychodzi 2 stopnie między rdzeniami

Link to post
Share on other sites

Jeżeli te 74-81 to temp najcieplejszego i najchłodniejszego rdzenia to rewelacji nie ma, bo to srogi rozjazd jest.

 

A ja twierdzę, że z AVX bez żadnego offsetu to bardzo dobry wynik, bez AVX 58-66 na 5Ghz na powietrzu, to miód malina.

 

Wracając do tytułowego problemu - koniecznie trzeba sprawdzić na innym, może jakimś zwykłym powietrznym ? Dziwne, że radiator zimny. Ja bym jednak nie obstawiał gluta, byle jaki, ale chyba nie zapomnieli wlepić ? Bez gluta to by był overheat.

Edytowane przez aerofan
Link to post
Share on other sites

Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Ja jedynie odniosłem się do rozrzutu temperatur na rdzeniach, o ile te widełki to temp najcieplejszego i najchłodniejszego rdzenia, bo nie jest to sprecyzowane. Taki rozrzut może też powodować niestabilność procka, mimo że temperatury będą znośne 

Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem PatrykT woła za skalp chyba 50 pln, więc nie jest to duża kwota, zważywszy na to jak obniżyć się potrafią temp... Słyszałem również same pochlebne opinie, więc warto na pewno. (Nie jest to post reklamowy, posiadam AMD a danego użytkownika nie znam osobiście)

Link to post
Share on other sites

W tym przypadku (i5) nie widzę kompletnie potrzeby skalpowania. Temperatury ma bardzo dobre. A rozbieżność temperatur nawet większych przy tego typu zakresie temperatur (50-60 stopni) nie ma kompletnie żadnego wpływu na stabilność. No chyba, że zbliżymy się do granicy OC danego procesora, wtedy każde kilka stopni na najcieplejszym rdzeniu może mieć znaczenie. Ale to i tak rozchodzi się o temperaturę max, a nie o rozbieżność temperatur między jednym a drugim rdzeniem.  

Link to post
Share on other sites

O mnie piszecie :menda:

 

Bez skalpa się obędzie. :]  Na 5 ghz mam w occt z avx 82 st na najcieplejszym rdzeniu.

Może to zasługa nie wysokiego volt, albo chłodzenia, albo odbudowy, albo wszystkiego po trosze (częściowo, połowicznie, w pewnym stopniu, w pewnej mierze)

Edytowane przez kamar59
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...