Skocz do zawartości

Screen tearing i dziwne spadki fps w prawie każdej grze


Recommended Posts

Posiadam następujący komputer i monitor:

 

Intel Core I5 4460 3,2 ghz
12 GB Ram
MSI Radeon RX 470 Gaming X 8 gb

23 calowy LG Flatron M2362D podłączony pod HDMI

 

Sterowniki systemowe i Direct X nowe, sterowniki grafiki najnowsze Crimsony, odświeżanie monitora ustawione na maksymalne (60 hz), defaultowe ustawienia w menu sterowników.

 

O co chodzi: w praktycznie każdej grze występuje u mnie screen tearing oczywiście bez włączonego Vsync, jednak włączenie tej opcji drastycznie obniża fps. Kiedy natomiast włączę opcję skalowanie GPU w sterownikach karty graficznej problem tearingu znika ale pojawia się inny. Testowałem 5 pozycji i pokrótce opiszę co się dzieje w każdej:

 

1. GTA V (Vsync OFF/Skalowanie GPU off) - prawie 120 klatek ale tearing bardzo zauważalny, po włączeniu skalowania GPU 100 klatek tearing nie występuje

2. Beta Wildlands - tu działa wszystko cacy odziwo

3. Wiedźmin 3 - (Vsync Off/Skalowanie GPU off) - jak w przypadku GTA V

4. MGS V - (Vsync Off/Skalowanie GPU off) - 120 klatek ale ogromny tearing, po włączeniu skalowania tearing znika ale gra chodzi o 60 klatkach)

6. Pes 2017 - niezależnie od ustawień mam max 30 klatek na sekundę

 

Najbardziej chodzi mi o 2 ostatnie pozycję, co do PESa słyszałem że są na to fixy ale co do MGS 5 zastanawia mnie czemu włączenie skalowania GPU pozbywa się tearingu ale ogranicza mi klatki do 60 a taki PES np nie hula powyżej 30 fps. Na starej karcie (R9 270) nie było żadnego problemu. Czy może też mój monitor i jego refresh ogranicza FPSy, choć to raczej też nie to ponieważ w innych grach mogę mieć ponad 100 FPS ale oczywiście z włączonym skalowaniem GPU aby nie występował tearing.

 

I mam jeszcze jedno pytanie odnośnie chłodzenia, czy to że karta w obciążeniu nie przekracza temperatury 60 stopni to dobrze? Wolę zapytać bo ma ona opcję, że radiatory załączają się jak przekroczy temperaturę 60 stopni właśnie i nie miałem jeszcze jak tego sprawdzić :D z góry dziękuje za odpowiedzi

Link to post
Share on other sites

Skalowanie GPU odpowiada za to, że karta graficzna (zamiast monitora) skaluje obraz w mniejszej rozdzielczości do rozdzielczości natywnej monitora. Nie mam pojęcia, dlaczego ta opcja ma cokolwiek zmieniać pod względem tearingu, jeśli masz cały czas rozdzielczość natywną (1920x1080).
http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/UnableToSetGPUScaling.aspx

 

Próbowałeś robić benchmark np. FireStrike Standard, żeby sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo?
Jeśli tak, to podziel się wynikiem.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Robiłem kilka benchmarków z programu MSI Kobustor, wyniki mogę wkleić gdy wrócę z pracy. Ale na 3 różnych z kilku dostępnych tam benchmarkach miałem od 100-120 kl/s.

Czyli ta opcja skalowanie gpu gdy mam monitor z natywną rozdzielczością 1920/1080 full HD jest bezsensowa?

Nie mam tylko pojęcia dlaczego właśnie grając na niej nie występuje u mnie tearing

Edytowane przez Ravenus87
Link to post
Share on other sites

Proponuję zapuścić test Firestrike Standard (lub nawet Extreme) żeby sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. Potem podziel się linkiem do wyniku.
To, że karta nie przekracza 60 stopni jest zastanawiające, i może to jest problemem.

Inna sprawa, to że przedewszystkim sprawdziłbym ją z odinstalowanymi programami do OC, takimi jak te z MSI w nazwie. Koniecznie odinstalowanymi, nie tylko wyłączonymi.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Temperaturę karty sprawdzałem programem HVmonitor. Ma ona 3 miejsca pomiaru, w spoczynku ma od 39-40 stopni najwięcej natomiast podczas gry nie więcej niż 60 stopni. Z zainstalowanych rzeczy do karty od MSI mam tylko Kombustor do benchmarków i ten program gdzie mogę ustawić włączenie/wyłączenie diod na grafice, kolory gaming/filmy, włączyć tryb cichy, gaming lub OC i tą opcję która radiatory załącza od 60 stopni.Afterburner nie instalowany. Gram na Trybie Gaming z włączonym Zero Frozn

Edytowane przez Ravenus87
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...