Skocz do zawartości

Gigabyte RX 47 - temperatury


Recommended Posts

Witam. Od kilku dni jestem posiadaczem wyżej wspomnianej karty graficznej. PO kilkunastu problemach udało mi się się wszystko zainstalować, uruchomić itd.

 

Cały komputer zakupiłem z myślą o graniu w Wiedźmina 3 na wysokich.

 

Karte zakupiłem do zestawu 
i5 2500k nie kręcony

Asrock p67 pro3

4GB 1600 cl8 patriot (potem wymienie to na 8)

Antec 500

Antec Sonata 3

 

Gre której użyłem do testów to Wiedźmin 2, ponieważ bardziej wymagającej gry nie posiadam. Testy w Full HD, wszystko na maxa co się da.

 

Przeprowadziłem pare testów i niestety ale karta która miała być super cicha i chłodna okazała się ciutke inna.

 

Na normalnych ustawieniach karty w MSI AB, wiatraki na AUTO

-15 minut gry max 73 stopnie przy 2329 rpm

 

Ustawienia w MSI AB (zablokowanie wiatraków na 40% maksymalnych)

-15 minut gry max 90 stopni przy 1400 rpm)

 

Ustawienia w MS AB (zablokowanie zegarów na 100% maksymalnych)

-7 minut gry max 69 stopni przy 3602 rpm

 

 

Oglądając poradnik na YT oraz kilka opnie, postanowiłem zrobić UV karty, zjeżdżając z napięciem na 3 ostatnich słupkach w GPU na wartość Stan 5 = 850 Stan 6 = 870 Stan 7 = 925. Na takich ustawieniach wszystko chodzi ok, gry nie wywala, programu nie wywala, komputer uruchamia się ponownie. Zrobiłem te same 15 minut w wiedźminie i taki był wynik

 

Ustawienia w MSI AB AUTO

- 15 minut gry max 71 stopni przy 1704 rpm

 

 

Uważam, że są to zbyt wysokie wartości jak na Wiedźmina 2, kupując tę grafikę liczyłem że będzie lepiej. Myśle, że w Wiedźminie 3 temperatury byłby jeszcze wyższe przez co kultura pracy będzie okropna. Dziwi mnie też minimalna różnica między UV a normalnymi ustawieniami. 

 

Ktoś jakieś rady? 

 

 

Niestety nie moge dołożyć wiatraka do obudowy, kabli epiej też już nie poprowadzę, więc poprawa wentylacji obudowy odpada.

 

W momencie pisania tego posta, przy ustawieniach z UV MSi prezentuje sie tak. Są na nim bardzo dziwne zużycia GPU

https://zapodaj.net/4a8fc9572f723.png.html

 

Po powrocie do ustawień fabrycznych w Wattmanie

https://zapodaj.net/eeafd74df68f9.png.html

Edytowane przez menntu
Link to post
Share on other sites

 

Przeprowadziłem pare testów i niestety ale karta która miała być super cicha i chłodna okazała się ciutke inna.

 

 

 

Kto ci powiedział, że gigabyte jest cichy i chłodny? Najcichszą kartą jest MSI Gaming z bardzo niskimi temperaturami. O ile pamiętam w testach u Liptona Giguś osiągał 80 stopni przy ~1,5k, ale to było bez obudowy w obudowie będzie wyższa temperatura.

 

Nie masz żadnego wentylatora w obudowie? Co to za buda? Jeśli nie masz żadnego wentyla to nie wiem co w tym takiego dziwnego jak masz tam mały piec. 

 

Karta w spoczynku pracuje półpasywnie więc nie używa wentylatorów, jeśli nie przekroczy jakiegoś limitu temperaturowego, nie wiem od ilu się załączają w gigabycie. 

Link to post
Share on other sites

To dziwne bo u mnie na tej samej karcie mam napiecie 966mV i temperatura w wiedzminie 3 nie przekracza 74 stopni przy max 1400 rpm ale to tylko w wiedzminie bo najczesciej w innych grach okolo 1000-1100. Ja mam otwartą obudowę. Polecam Ci włączyć pełny panel z wykresami w Msi Afterburner i na bierząco q grze obserwować temperature, predkosci wiatrakow i zapotrzebowanie na energię. Dla napiecia 1130mV karta pobierała 110W a dla 966 było to 75W i zauważalnie mniejsze temperatury i predkosci wentylatorow.

Zobacz moj koment w tym watku (ustawienia wiatraka)

http://forum.benchmark.pl/topic/236980-podkr%C4%99canie-rx-470/?do=findComment&comment=2320392

Zobacz moj koment w tym watku (ustawienia wiatraka)

http://forum.benchmark.pl/topic/236980-podkr%C4%99canie-rx-470/?do=findComment&comment=2320392

Link to post
Share on other sites

Zaraz jeszcze UV zmienie, ustawienia z MSI w wiatrakach ustawiłem jak u Michalha. Zobaczymy jak to bedzie ;)

 

EDIT:
Wattmana ustawiłem na  Stan 5 - 870 Stan 6 - 900 Stan 7 - 950.

 

W Wiedźminie pokazuje napięcie 0.981. Na ustawieniach Michała z linku który podał, po 10 minut w Wiedźminie jest tak: 70 stopni przy 1350 rpm na napięciu 0.981V Na otwartej obudowie.

 

https://zapodaj.net/13d00b5924829.png.html

 

 

Przy zamkniętej jest tak:
https://zapodaj.net/f52983cb0dffa.png.html

 

 

Miejsce w którym testuje to misja z Woli Króla w której trzeba użyć balisty. Dochodze do balisty, zabijam wszystkich i na tym kończe "test".

Edytowane przez menntu
Link to post
Share on other sites

To są normalne temperatury dla takiej karty przy praktycznie zerowym obiegu powietrza. Samo zdjęcie boku dużo nie da. Najlepiej było by ustawić jakiś wentylator który dmucha powietrze bezpośrednio na kartę.

Sam układ chłodzenia jak dla mnie zbyt słaby. Może sprawdza się u zielonych ale u AMD wypada blado.

Link to post
Share on other sites

Czyli do 70 nie powinienem sie martwić? Wentylatora niestety nie ma jak bo nie ma na niego miejsca w obudowie.

Raczej nie gigabyte jest głośny i gorący. 

Nawet wymiana pasty  nie pomaga.

Edytowane przez krzyhox
Link to post
Share on other sites

Najlepiej było by ją sprzedać i kupić coś lepszego. Chyba że chcesz się męczyć z tym bublem od gigabyte.

Ten układ chłodzenia zbiera w sieci tylko cięgi. Sam wiele razy powtarzałem żeby omijać szerokim łukiem ten model.

Msi i xfx ma najlepszą ocenę w sieci i karty są najdroższe. G1 ciągle na wyprzedażach.....

Link to post
Share on other sites

Najlepiej było by ją sprzedać i kupić coś lepszego. Chyba że chcesz się męczyć z tym bublem od gigabyte. Ten układ chłodzenia zbiera w sieci tylko cięgi. Sam wiele razy powtarzałem żeby omijać szerokim łukiem ten model. Msi i xfx ma najlepszą ocenę w sieci i karty są najdroższe. G1 ciągle na wyprzedażach.....

Mogę ją oddać, więc wrócą mi 839 złotych o ile nic nie jest uszkodzone. A chyba nie jest...

 

Tylko mój budżet to max 750 złotych. Na tego RX zdecydowałem się tylko dlatego że był do niego Hitman któego sprzedałbym za jakieś 100 złotych. Chociaż kodu jeszcze nie dostałem.

Edytowane przez menntu
Link to post
Share on other sites

Ale co wtedy miałbym kupić zamiast tego GB? Nie moge pozwolić na dołożenie do 800 złotych.

 

A jeżeli przyślą mi kod a ja oddam karte to co wtedy?

 

Tu jeszcze znalazłem screen'a z Wieśka 2 https://zapodaj.net/a8d9656cde8e2.jpg.html

 

Tylko czy jak kupie coś innego to w mojej obudowie będzie lepiej z temperaturami? I czy dużo strace na wydajności pamiętając, że kupno komputera kierowałem chęcią grania w Wiedźmina 3 na wysokich.

Edytowane przez menntu
Link to post
Share on other sites

Myślałem nad używaną ale cieżko coś trafić dobrego za 700 złotych.  Co by miało gwarancje i pewność że nie było katowane, albo że jest to sztuka typu mojego GB co się grzeje jak głupia, ale trzyma 70 stopni na 2k obrotów.

Co do Twojej propozycji to odpada ponieważ 900 złotych to o 200 za dużo dla mojego budżetu ;/

Edytowane przez menntu
Link to post
Share on other sites

Jeśli będziesz grał głównie w Wiedźmina 3 to możesz kupić GTX 780, wiem że Kepler i brak obsługi dx12 ale posiadam tę kartę i gram w Wiedźmina 3 z wszystkimi ustawieniami na max i karta trzyma stałe 30fps w rozdzielczości full hd a jeśli się zmniejszy kilka ustawień można bez problemu grać i w 60fps'ach.

 

Ja mam wersję akurat od Gigabyte i kultura pracy jest średnia i najpewniej Msi będzie dużo cichszy ale u mnie karta nie przekroczyła jeszcze nigdy 80 stopni i też mam tylko 1 wentylator.

Edytowane przez DawidNL520
Link to post
Share on other sites

Niestety GTX stare mnie nie przekonują ze względu na sterowniki. Nie chce zmieniać karty za rok czy dwa. Tylko chce ją mieć jak najdłużej. Z używką jest jeszcze problem bo może zaraz nawalić i ani gwarancji, ani oddać ani nic.

 

Ja nie mówie, że musze mieć 1000 obrotów i 55 stopni. Niech będzie te 1500 i 65 ale nie żeby przekraczało mi 80 jak na Giga.

 

Za jakieś 40 minut sprawdze jeszcze jak idzie ten wiedźmin po UV na zablokowanych 45% obrotów. Jeżeli będzie więcej niż 70 to chyba się z nią pożegnam.

 

To aż odpale ja Arene, przejde dwie walki z zablokowanymi wiatrakami na 900

 

Arena, doszedłem do Walki z Czarodziejem i Królobójcą

 

75 stopnie przy 1000 rpm

72 stopnie przy 1350 rpm

65 stopnie przy 2100 rpm

Edytowane przez menntu
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...