Skocz do zawartości

Czy temperatura mojej karty graficznej nie jest za wysoka?


Recommended Posts

Witam,jestem posiadam karty - MSI Radeon R9 280X GAMING,którą zakupiłem używaną na gwarancji około 2 lata temu,więc gwarancja już wyszła.

 

Sprawa wygląda tak,że wydaje mi się,że karta ma zbyt wysokie temperatury niż powinna mieć w rzeczywistości.Zależnie od gier w stresie jest to w przedział ok 85-95 stopni.Wentylatory wtedy wkręcają się na 80-100% i karta wytwarza ogromny hałas co bardzo irytuje i to jest w sumie główny powód pisania tego postu.

 

I teraz pytanie czy to normalne?Z tego co pamiętam po zakupie wcale lepiej nie było.No może karta osiągała kilka stopni mniej w stresie.

Z tego co pamiętam jest to jakaś wersja oc,ma taktowania - 1020/1500 MHz.

 

I teraz pytanie czy jest szansa na zmniejszenie temperatury tej karty?Czy to może normalne dla tej wersji?Znalazłem kilka postów na temat akurat tego modelu(msi) i kilka osób miało podobny problem.

 

Dodam,że po idealnym wyczyszczeniu karty z kurzu jest praktycznie to samo.Na każdych sterownikach jest tak samo.Karta co prawda jest w obudowie brutus 410 i biurko mam lekko zabudowane,przez to temperatura może być większa,ale wcześniej posiadałem kartę sapphire hd 7850 i pamiętam,że tamta karta była bardzo cichutko i osiągała temperatury max 65-70 stopni w stresie.

 

 

Link to post
Share on other sites

Jest to karta niereferent tak ? 
Jak już po gwarancji to możesz wymienić pastę, bo napewno straciła swoje właściwości , ja tak zrobiłem kiedyś przy moim Radeonie 290 referent i zyskałem 10-12C mniej, a u ciebie powino być znacznie lepiej .

 

BO twoje temperatury są naprawdę wysokie, gdzie na youtubie sprawdziłem to mają w granicach 60-65C.
 

Link to post
Share on other sites

Więc tak-wyczyściłem przed chwilą dokładnie całe wnętrze komputera,łącznie z kartą,wystawiłem komputer poza biurko,otworzyłem panel boczny i temperatury podczas gry(Wiedźmin 3) osiąga max 91 stopni,gdzie wcześniej było to max 96,czyli jak widać spadła temperatura o te 5 stopni,ale dalej jest to bardzo wysoka temperatura...

 

Czyli pozostaje zmiana pasty?Mogę spróbować,lecz obawiam się,że mogę coś uszkodzić,wystarczy odkręcić kilka śrubek,zmyć starą pastę,nałożyć nową?

Link to post
Share on other sites

tak , na youtubie masz pelne tego jak se robi , odkręcasz śrubki i uważasz na kabel zasilajaczy co jest , a najlepiej schodzi jak karta jest ciepła , bo na zimno ciężko może zejść chłodzenie . Pamiętaj nie nakladasz grubo tylko na X  lub na youtubie co pokażą jaką ilość nakladasz .

Link to post
Share on other sites

Ok,więc spróbuje wymienić tę pastę.

Pytanie tylko jaką wybrać?

Jak będzie najlepsza?

Te wszystkie pasty termoprzewodzące nadają się do procesorów i do kartami graficznych?Czy są osobne dla kart i dla procesów,żebym przypadkiem nie pomylił się :P

Edytowane przez Yamakasi512
Link to post
Share on other sites

Tak to samo jest , tylko nie silikonowe, płynne lub inne g**na.
Najlepiej MX-2 bo tania i b.dobra lub droższa Gelid extreme Albo jeszcze droższa Ten Icy diamond 7 tylko ona około 47 zł :D tylko ze to jest płynna chyba .
A tu masz jak najlepiej nałożyć pastę, oczywiście pierw wyczyścić alkoholem ( albo se kupić w aptece jednorażowe do użycia takie mini chusteczki ) , tylko pamiętaj procesor graficzny jest nieco mniejszy od zwykłego procesora to nie wal tyle samo jak tu na stronie :)
https://proline.pl/?n=nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-na-procesor-najlepsza-metoda

Edytowane przez ciomasta
Link to post
Share on other sites

Dobra dziękuje wszystkim za pomoc,zamówiłem paste gelida extreme-postaram się wymienić.

 

Ale mam jeszcze ostatnie pytanie-nie wiem dlaczego się tak dzieje,ale zauważyłem,że ostatnio karta bardzo często zrzuca mi taktowanie rdzenia z 1020MHz na 500Mhz lub czasami na 900Mhz i wtedy temperatura spada z 85-95 na 70-80 i karta jest cicha oraz znacznie obniżają się fpsy w grach,no ale wcześniej czegoś takiego nie zauważyłem,ponieważ mimo iż karta osiągała około 95 stopni to nie zrzucała taktowania na 500Mhz...

 

Może jest to spowodowane zmianą sterowników na najnowsze?

Jak to zmienić?Wole sam zmieniać sobie taktowanie niż karta za każdym razem sama zrzuca...Mimo iż np już temperatury są okej to dalej jest ustawiona na 500Mhz i wtedy pomaga tylko reset komputera...

Edytowane przez Yamakasi512
Link to post
Share on other sites

Karta zrzuca taktowanie przez temperaturę. Normalna procedura aby się nie zagotować - procesory robią podobnie. Jakbyś jednak jakiś cudem nawet po zrzuceniu taktowań przekroczył jakąś tam temperaturę na kartcie to to może się wyłączyć / przestać odpowiadać / wyrzucić sterownik. Sterowniki za wiele tu nie zmienią gdyż to robi sama karta a nie sterownik ;) 

Link to post
Share on other sites

Jestem po wymianie pasty termo przewodzącej i to był strzał w dziesiątkę albo i nawet lepiej.

 

Jestem w szoku,ponieważ po wymianie pasty na gelida extreme,po 15 minutach obciążenia na 100%(kombustor od msi) temperatura maksymalna to 70-71 stopni!!!Gdzie wcześniej dochodziła do nawet 97stopni.

Myślałem,że może uda się zbić temperaturę o te 5-10 stopni ale żeby aż o ok.25 stopni!

Nie ma już nagłych skoków temperatury,karta nagrzewa się stopniowo co 1 °C.

W sumie się nie dziwie,bo gdy ściągałem chłodzenie,to pasta w ogóle nie stawiała oporu i bez problemu odkleiłem chłodzenie,pasta była trochę zaschnięta już.

Aż dziwne,że po zakupie nie wpadłem na ten pomysł,wtedy jeszcze pasta coś tam minimalnie działa ponieważ wtedy karta nie przekraczała 90 stopni.

Edytowane przez Yamakasi512
Link to post
Share on other sites

Pasta to jest zawsze pierwsza rzecz, którą trzeba wymienić jak widać niepokojące temperatury. Teraz już wiesz na przyszłość.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...