Skocz do zawartości

Gigabyte GA-Z170 Gaming K3 | czy | radeon sapphire hd 3850


Recommended Posts

Witam,

Przymierzam się do wymiany podzespołów.

Obecnie mam kartę graficzną radeon sapphire hd 3850

Jako że wymianiam podzespoły gruntownie to myślę nad tym czy grafika zintegrowana z płytą główną da sobie spokojnie radę a chodzi mi o Gigabyte GA-Z170 Gaming K3

 

Nie gram w gry.

projektuje strony www,

grafika komputerowa w corel draw, photoshop tyle.

Ogolnie praca biurowa.

 

Jak myślicie czy jest sens wkładać starą kartę graficzną czy spokojnie wystarczy mi przy lepszej płycie głównej standardowa????

Jeśli nie ma sensu takiej płyty to może takie płyty AsRock H110M-HDV   lub    Gigabyte B250M-DS3H

Link to post
Share on other sites

Tam w sklepie z owocami to bardzo źle opisali tą płytę. Ona nie ma wbudowanej karty, tylko ma owszem obsługę kart wbudowanych - w procesory.

Do takiej pracy jak wymagasz integry Intela w jakimś lepszym procesorze spokojnie dadzą radę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dwa tyś, nowe,

 

Jak wam się widzi taki zestaw:

https://www.morele.net/inventory/info/6x7l2H/

 

Cos byście zmienili

==

=====================

 

Oraz ktory zasilacz wg was jest najbardziej wydajny, cichy  z tym ponizej

 

- Thermaltake TR2 Bronze 500W (PS-TR2-0500NPCBEU-B)

-Antec VP 500

-Corsair CX 450M 80Plus Bronze

-AeroCool KCAS 500W

-EVGA 500B 500W

 - SilentiumPC Vero L1 600W (SPC132)

Edytowane przez kostykiewicz
Link to post
Share on other sites

Lepszym wyborem co do procesora będzie i5-7400. Takie samo TDP a nowsza konstrukcja na Kaby Lake z HD 630 i wyższym taktowaniem od i5-6400.

Obudowę wybrałeś dosyć sporą (pod pełne ATX), kupując płytę mATX i planując używanie zintegrowanej grafiki może lepiej rozważyć bardziej kompaktowe obudowy pod mATX ?Przykładowo Cooler Master N200 jest o 12cm niższy od Gladiusa M35, po co więc marnować miejsce na pustą przestrzeń.

Do chłodzenia wystarczy coś taniego jak Spartan 3 LT. Pod obciążeniem CPU znacznie ciszej pracuje od fabrycznego wentylatora a przy tym jest bardziej wydajny.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fenio a powiedz mi:

Czy i5-7400 będzie poprawnie chodził na windows 7 64 bit??? bo słyszałem że Kaby Lake nie wpiera win 7 i mogą występować problemy a szczególnie jesli chcialbym korzystac z grafiki zintegrowanej.

 

Co do obudowy to posłucham się ciebie. Będę tylko z integry koształ przynajmniej teraz. Bo obecnie mam radeon sapphire hd 3850 i porownując integre do radeon sapphire hd 3850 wychodzi podobno tak samo a w gry nie gram więc po co mi.

Link to post
Share on other sites

Oficjalnie Kaby Lake nie ma wsparcia pod W7. W praktyce procesor będzie działał ale pewne funkcje oszczędzania energii nie będą aktywne. Co do HD 630 to podobno sterowniki 21.20.16.4526 WHQL działają poprawnie pod Win 7 64bit i HD 630 ale najlepiej jakby ktoś to jeszcze potwierdził bo nie sprawdzałem tego w praktyce. Druga możliwość to sterowniki beta od intela które można pobrać na przykład poprzez stronę MSI lub Gigabyte

Może jednak weźmiesz pod uwagę migrację do Win 10 ? Nie jest taki zły jak go niektórzy przedstawiają :)

Edytowane przez Fenio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1) Własnie.... ech.. czytając o poprawności działania na win 7 z kaby lake to różne ciekawostki napotykałem większości że może poprawnie nie działać a szczególnie z grafiką zintegrowaną.

 

Głównie chodzi mi aby poprawnie podstawowe funkcje działały, oszczędzanie energii mnie nie interesuje ale poprawna grafika owszem, dlatego zmieniłem na starszy procek ze wzgledu na to iz Intel Core i5-6400 wspiera win 7. Niby działa ale ludzie mają też problemy http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3299031/kaby-lake-graphics-630-video-drivers-windows-x64.html

 

Porównując 6400 a 7400 duża jest różnica mocno??? odczuje to???

 

2) A powiedz mi jeszcze jak z zasilaczami?

Który byś z nich wybrał a który w 100 proc odrzucił

- Thermaltake TR2 Bronze 500W (PS-TR2-0500NPCBEU-B)
-Antec VP 500

-Corsair CX 450M 80Plus Bronze

-AeroCool KCAS 500W

-EVGA 500B 500W

- SilentiumPC Vero L1 600W (SPC132)

 

3)

Edytowane przez kostykiewicz
Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz opierać się tylko na oficjalnym wsparciu to owszem powinieneś wybrać procesor na Skylake. Ze wsparciem Kaby Lake pod Windows 7 to Intel ma lekkie rozdwojenie jaźni bo oficjalnie uznaje brak wsparcia ale jednocześnie tworzy sterowniki pod Win 7 dla Kaby Lake oznaczone jako Beta i publikuje je poprzez strony producentów płyt głównych. Jest więc możliwe że za jakiś czas sterowniki beta zmienią status i staną się oficjalnym wsparciem IGP z Kaby Lake pod Windows 7. Zagraniczne serwisy jak TEN informują że te sterowniki działają prawidłowo pod Windows 7 x64. Na forum do którego link podałeś ktoś napisał odnośnie sterowników Beta "HD 630 perfectly working on a i5-7500 / Win7 x64 desktop" wiec jest spora szansa na normalne działanie integry pod Win 7.

 

Windows-7-on-Kaby-Lake_02.jpeg?resize=76

 

Czy odczujesz różnicę między 6400 a 7400 ciężko powiedzieć, na pewno 7400 jest nieco wydajniejszy.

Co do zasilaczy to niech się wypowiedzą inni, bardziej obeznani w tym temacie. Najlepiej gdybyś zapytał o to w dziale zasilaczy lub zestawów komputerowych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zaryzykowałbym zakup 7400 ale nie namawiam do tego bo przy braku oficjalnego wsparcia zawsze jest możliwość że nie będzie to działało w pełni sprawnie. Faktem jednak jest że od strony producentów płyt głównych jest wsparcie dla Kaby Lake i W7 poprzez sterowniki beta i jeśli wierzyć w relacje innych użytkowników to działają one prawidłowo. W najgorszym z możliwych scenariuszy gdyby okazało się że procesor nie działa prawidłowo pod W7 brałbym pod uwagę jego zwrot (nie używając fabrycznego chłodzenia, nie niszcząc opakowania) lub przejście na Windows 10.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak koniecznie chcesz korzystać bez problemowo z Windows 7 to wydaje mi się, że lepiej by było jakbyś wziął zestaw APU od AMD na FM2+.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

APU do grafiki? W żadnym wypadku!

W takich programach jak CorelDRAW czy Photoshop bardzo ważna jest wydajność pojedynczego rdzenia, a tą jak narazie dobrą mają jedynie procesory Intela.

 

Co do Windowsa 7 - dobre działanie jest kwestią odpowiednich sterowników.

Problem przy Skylake i wyżej może być jednak również przy instalacji Win7, więc polecam zerknąć na porady producenta danej płyty "Jak zainstalować Windows 7 na naszej płycie głównej" przed instalacją.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W grę wchodzi tylko i wyłącznie procek ze stajni intela.

Do tego zestawu dorzucam jeszcze dysk SSD i tak sie zastanawiam nad wymianą procka

A mianowicie chodzi mi o Intel Pentium G4560, 3.5GHz, 3MB

 

Zamiast:

Intel Core i5-6400,

bądź

Intel Core i5-7400

 

Spora liczba osób wspomina iż Intel Pentium G4560, 3.5GHz, 3MB jest naprawdę dobrym prockiem i jak dołożę do tego dysk SSD GoodRam Iridium Pro 240GB to będzie blaszak chodził BDB i nie odczuje różnicy.

Prawda to??? Może trochę marudzę i dopytuje się ale nie chce od tak wywalić kasę tylko chce to przedyskutować z osobami jak wy którzy się znają w temacie, są obcykani w tym :) co za to wam serdecznie dziękuje.

 

Jeśli faktycznie jest jak wspomniałem to skompletowałem taki zestawik z dyskiem SSD

 

https://www.morele.net/inventory/info/JTyj7u/

 

Jak wam się widzi :)

 

Windows 7 oczywiście przynajmniej narazie :)

Link to post
Share on other sites

O ile nie renderujesz jakichś filmów czy ogólnie nie działasz na czymś wielowątkowym, to 2 rdzeniowy/4 wątkowy procesor IMO powinien starczyć.
Zawsze możesz w przyszłości procesor wymienić na jakiś z literką K w nazwie, jeśli ten cię nie zadowoli, bo jednowątkowej szybkości nigdy za wiele. No ale wtedy też już dobrze byłoby dokupić chłodzenie.
Praca na dysku SSD z grafiką to dla mnie bardziej konieczność niż opcja, także już chyba wolałbym G4560 + SSD niż i5 + HDD.

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Lubię burze mózgów :) wtedy człowiek więcej się dowiaduje :) Super Dziękuje wam wszystkim za odpowiedzi.

Nie renderuje żadnych filmów., żaden CAD,  Moja praca polega na: corelu, photoshopie,  adobe dreamver, przegladarka, biuro. Stabilna szybka praca. Nic więcej. Aby miał dużo ramów, i nie mulił.

 

Czyli taki zestawik ReznoR

https://www.morele.net/inventory/info/JTyj7u/

 

Spokojnie powinien mnie zadowolić?

Nic byś tu więcej nie zmienił.

 

Pozdawiam

Link to post
Share on other sites

W cenie poniżej 300zł wydajność Pentium G4560 jest rewelacyjna, na pewno będzie to opłacalny zakup. Pamiętaj tylko że to również jest Kaby Lake który jak wcześniej pisaliśmy nie ma oficjalnego wsparcia dla Windows 7 a działanie wbudowanego HD Graphics 610 ogranicza się do sterowników beta.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Widziałem że ma Kaby Lake ale przychylam się bardziej do zaryzykowania w tą stronę

WIdziałem nawet recenzje i test w języku ang tego procka do win 7

https://www.youtube.com/watch?v=DDR5qiwDrV0

 

Będę kombinował tak aby działało no cuż :) w tej cenie chyba nic nie znajde naprawde dobrego :)


Fenio i ReznoR

Mam do was jeszcze pytanie.

Jako że chciałem złożyć ten zestaw w moim mieście w sklepie komputerowym aby później nie latac z gwarancja i wysylac nie wiadomo gdzie a na dodatek placic za wysylke postanowilem aby ten zestaw co wyzej opisywałem złożyli mi na miejscu i tak...

 

Zestaw finalny to ten: https://www.morele.net/inventory/info/inudoN/

 

Uwagi sprzedawcy.

- dysk z serii goodram Dysk SSD GoodRam Iridium Pro 240GB (SSDPR-IRIDPRO-240) sa podobno bardzo awaryjne i mieli duzo reklamacji, partycje znikały, pliki zostały utracone po prostu dysk nie widział niczego... cos w srodku niby sie uszkadzało. Proponowali mi dysk z serii Dysk SSD SanDisk PLUS 240GB SATA3 (SDSSDA-240G-G26)

 

Z tego co widzę ten Dysk SSD SanDisk PLUS 240GB SATA3 (SDSSDA-240G-G26) jest na kosciach tlc a goodram na mlc i niby jest to trwalsze po opiniach ludzi.

Mozecie mi rozwiać wątpliwości????

Porownanie dwoch dysko: https://www.morele.net/porownaj/ids=720767,927142&cat=518

 

 

-

Link to post
Share on other sites

Super Dzięki wielkie za rozwianie wszelkich wątpliwości. BTW. Świetnie prezentuje się twój komp :)

 

Jeszcze jedna rzecz, o której wspomnial sprzedawca.
A mianowicie niby na stronie producenta plyty glownej Płyta główna Gigabyte GA-B250M-DS3H, B250, DDR4, HDMI, DVI, VGA, mATX
Nie ma wymienionych pamieci:
Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 16GB(2x8GB) 2400MHz, CL14, Red (CMK16GX4M2A2400C14R)
które sobie wczesniej wybrałem i mogą te pamięci nie wspolgrac z tą płyt główna prawda to???? bo coś mi sie nie chce wierzyć zbytnio.

Ewentualnie takie modele sobie wybrałem:
https://www.morele.net/porownaj/ids=767215,838948,764776&cat=38

Dzięki za wszelkie rozwiane wątpliwości i za pomoc :) :) :)

Link to post
Share on other sites

Brak tego modelu pamięci na liście nie oznacza że na pewno nie będzie działał a jedynie że producent płyty nie testował jej z tymi modułami ramu. Raczej będą działać ale zawsze jest pewne ryzyko braku kompatybilności.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...