Skocz do zawartości

6 gb czy 8 gb pamięci ram


Recommended Posts

Witam użytkownicy forum :) Mam pytanie odnośnie pamięci RAM. Posiadam 4 gb pamięci ram DRR3. Mam w planie dokupić  dodatkową ilość ponieważ w grach takich jak GTA 5 są "freezy" i gra jest praktycznie nie grywalna. W dużej części gier tak jest. I teraz nasuwa się moje pytanie : Czy jeśli dokupię dodatkowe 2 gb ramu to wyeliminuję te ściny czy będę potrzebował 4gb ramu? :roll:

Link to post
Share on other sites

W minimalnych wymaganiach GTA5 podane jest 4GB ramu, te freezy na pewno są spowodowane czymś innym

 

podaj resztę konfiguracji sprzętu czyli: procesor, płyta, grafika, i też specyfikacja pamięci np. 1 kość single channel czy 2 kości w dual channel ... 

 

oraz ustawienia graficzne gry GTAV (być może przesadziłeś z ustawieniami)

 

sprawdź też temperaturę podzespołów podczas grania, np za pomocą programów 1.) CoreTemp, 2.) GPU_Z  3.) HWmonitor

 

i upewnij się czy jakiś proces w menadżerze zadań nie przymula pracy komputera 

Link to post
Share on other sites

W minimalnych wymaganiach GTA5 podane jest 4GB ramu, te freezy na pewno są spowodowane czymś innym

 

podaj resztę konfiguracji sprzętu czyli: procesor, płyta, grafika, i też specyfikacja pamięci np. 1 kość single channel czy 2 kości w dual channel ... 

 

oraz ustawienia graficzne gry GTAV (być może przesadziłeś z ustawieniami)

 

sprawdź też temperaturę podzespołów podczas grania, np za pomocą programów 1.) CoreTemp, 2.) GPU_Z  3.) HWmonitor

 

i upewnij się czy jakiś proces w menadżerze zadań nie przymula pracy komputera 

Nvidia geforce gt 740m 

I3 3110m 

4 gb ram hynix, jest jedna kość 4gb  

Próbowałem na każdych ustawieniach graficznych i to samo. 

W menedżerze zadań pokazuje mi zużycie pamięci 90 % podczas grania a komputer straszliwie zamula. Temperatura jest okej, pasta termo zmieniana.  Odkurzany lapek. Wszystko sprawdzałem. 

Oglądałem na YT filmiki porównawcze i autor jednego filmu miał identyczną specyfikację co ja. Dodał   dodatkowe 2 gb pamięci ram i freezów nie było.  Oglądałem tego sporo i 100 % blaszaków która miała 4 gb ramu na pokładzie i lepsze podzespoły  niż ja była dręczona freezami w gta a gdy autorzy dodali 2 - 4 gb dodatkowej pamięci "jak ręką odjął"

 

@EDIT jak sprawdzić ile Mhz ma Mój RAM

Edytowane przez HUBis31
Link to post
Share on other sites

W minimalnych wymaganiach GTA5 podane jest 4GB ramu, te freezy na pewno są spowodowane czymś innym

Nie, nie są. Potwierdziłem to na i7 6700, gtx 690, 4gb ram.

 

Freezy są powodem właśnie małej ilości pamięci RAM. To minimalne wymagania do pogrania na niskich ustawieniach w 30 fpsach, niekoniecznie komfortowo, po dodaniu kostki ram, najlepiej rozszerzyć do 16gb freezów już nie ma. 8gb jest wystarczające do średnich i wysokich ustawień, wyżej jest już na styk.

Link to post
Share on other sites

Nie, nie są. Potwierdziłem to na i7 6700, gtx 690, 4gb ram.

Ja przeszedłem GTAV przy 4GB ramu i nie miałem żadnych freezów, ustawienia ultra.

 

Nvidia geforce gt 740m

to jest grafika laptopowa budżetowa, ale jaki model? 1GB czy 2GB czy może 4GB?

 

I3 3110m

przecież to proc z laptopa jest, w dodatku stary i ty się dziwisz że freezuje?

 

4 gb ram hynix, jest jedna kość 4gb

1x 4GB to tryb single channel, więc lipa dual channel jest wydajniejszy sporo, przez jedną kość straty masz jakieś - 30% na wydajności, tak dają 1x4GB aby taniej... zamiast 2x2GB które lepsze.

 

Próbowałem na każdych ustawieniach graficznych i to samo.

bo to stary laptop

 

W menedżerze zadań pokazuje mi zużycie pamięci 90 % podczas grania a komputer straszliwie zamula. Temperatura jest okej, pasta termo zmieniana.  Odkurzany lapek. Wszystko sprawdzałem.

ustaw klasyczny wygląd windowsa, wyłącz nie potrzebne procesy, ramu powinno zwolnić trochę.

 

Oglądałem na YT filmiki porównawcze i autor jednego filmu miał identyczną specyfikację co ja. Dodał   dodatkowe 2 gb pamięci ram i freezów nie było.  Oglądałem tego sporo i 100 % blaszaków która miała 4 gb ramu na pokładzie i lepsze podzespoły  niż ja była dręczona freezami w gta a gdy autorzy dodali 2 - 4 gb dodatkowej pamięci "jak ręką odjął"

bo mieli / miał komputer stacjonarny a nie stary laptop który jest wykastrowany z wydajności w porównaniu do PC, chcesz wydajność to kup pc stacjonarny

 

@EDIT jak sprawdzić ile Mhz ma Mój RAM

program CPU_Z, czwarta zakładka "Memory", wartość "DRAM Frequency",

- jak masz ram 1333 to pokazuje 666

- jak masz ram 1600 to pokazuje 800

 

 

z takim sprzętem proponuje dać ustawienia na minimum i sprawdzić jak działa gra

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Gratki jak odpaliłeś ustawienia Ultra FHD, na 4GB Ramu i przeszedłeś całą grę, bo mi po dłuższej grze przy max ustawieniach jakoś ta 8 na styk starcza....

 

Miałem podobną sytuację z brakiem RAM'u na jeszcze starszym lapku, gdzie grafika była GT 540M, więc słabsza od autora.

Po dołożeniu kolejnych 4 GB dało się grywalnie przejść grę na średnich ustawieniach :)

Ale sprawdź zarzucenie ramu podczas gry w jakimś Afterburnerze lub HWInfo.

Link to post
Share on other sites

Ja przeszedłem GTAV przy 4GB ramu i nie miałem żadnych freezów, ustawienia ultra.

 

to jest grafika laptopowa budżetowa, ale jaki model? 1GB czy 2GB czy może 4GB?

 

przecież to proc z laptopa jest, w dodatku stary i ty się dziwisz że freezuje?

 

1x 4GB to tryb single channel, więc lipa dual channel jest wydajniejszy sporo, przez jedną kość straty masz jakieś - 30% na wydajności, tak dają 1x4GB aby taniej... zamiast 2x2GB które lepsze.

 

bo to stary laptop

 

ustaw klasyczny wygląd windowsa, wyłącz nie potrzebne procesy, ramu powinno zwolnić trochę.

 

bo mieli / miał komputer stacjonarny a nie stary laptop który jest wykastrowany z wydajności w porównaniu do PC, chcesz wydajność to kup pc stacjonarny

 

program CPU_Z, czwarta zakładka "Memory", wartość "DRAM Frequency",

- jak masz ram 1333 to pokazuje 666

- jak masz ram 1600 to pokazuje 800

 

 

z takim sprzętem proponuje dać ustawienia na minimum i sprawdzić jak działa gra

Kolego, autorzy również posiadali laptopy, jak pisałem taki sam sprzęt , to taki sam sprzęt mieli czyli dedykowana GT740M czyli mobilna karta. Musiał to być laptop.  Mój kuzyn posiada laptopa z gtx1050m i i5 , niestety  4gb ramu i ma to samo.  Ten laptop jeszcze swoje wojuje w gierkach :D 

 

 

Zdecydowałem się kupić dodatkowe 2gb pamięci ram.Zobaczymy jak się sprawy potoczą

 
Link to post
Share on other sites

Ja przeszedłem GTAV przy 4GB ramu i nie miałem żadnych freezów, ustawienia ultra.

Proszę cię... nie kłam.  :rotfl:

 

Gdybyś wspomniał o ustawieniach normalnych to jeszcze bym się nabrał, ale GTA V akurat testowałem na wielu konfiguracjach i każdy przypadek udowadnia jedno... Tekstury nie wyrabiają już na wysokich ustawieniach, a ścinki są czymś normalnym, zresztą trudno żeby ich nie było jak ram się dosłownie dusi, ustawienia ultra potrafią zjeść grubo ponad 7gb RAM, a w rozdzielczości 4k to już w ogóle masakracja.

 

4GB to absolutne minimum - minimum, które nie wlicza w to windowsa - masz mieć 4gb RAM wolnego na grę i koniec kropka.

 

Jedyna prawdopodobna wersja jest taka, że grałeś na rozdzielczości 480x600 lub mniejszej.  :P

 

@kokosnh

 

Używam wyłącznie SSD, freezy występują niezależnie od tego... no może ciut mniej niż na hdd, ale nadal to nie realne, ssd =/= ram

Edytowane przez Bentley7
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

panowie, zapominacie czemu freezy występują, występują bo gdy masz mało pamięci, system podpiera się plikiem wymiany i niestety HDD nie wydala ( jeśli miał SSD, to może mógł nie mieć zauważalnych freezów jest to możliwe ) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...