Skocz do zawartości

Czy wymieniać SilentiumPC Grandis XE1236 ?


Recommended Posts

Witam.

Mam zamontowane chłodzenie SilentiumPC Grandis XE1236 na I7 4970K.

Płyta ASRock Z97 PRO4 Z97 LGA1150, obudowa Fractal Design Define R4 Black Pearl.

Sprzęt złożony dwa lata temu i od tej pory nic nie było ruszane.

Podczas renderowania filmów temperatura procesora wynosi ok 70 stopni.

Była trochę niższa ok 60 stopni. Czy wymienić pastę na Artic Cooling mx-2, czy może wymienić chłodzenie np. na  Noctua NH-D15 lub  Noctua NH-D15S ?

 

Według testu Noctua jest trochę lepszy ale tez droższy

 

Czy ma sens wymiany  tego Silentium na Noctua ?

Edytowane przez kosor
Link to post
Share on other sites

Pasta, jak nie jest to najtańszy marketowy kleks, to spokojnie rok dwa działa.

Temp rośnie najwięcej przez kurz na żeberkach radiatora.

Wymiana coolera nie ma sensu jeżeli chodzi o wydajność, masz glut na procesorze i wiele to nie da.

Jeżeli chodzi głośno, to wymień wentylatory, sam na grandisie wymieniłem bo były głośne

Link to post
Share on other sites

 Cooler może się zakurzył, należy go wyczyścić. 70 stopni dla tego cpu przy renderze to nie jest mega dużo.

Cooler co 3 - 4 miesiące przedmuchuję kompresorem.

Pasta była fabryczna. Więc zamówiłem gelid gc Extreme.

Ma być w czwartek, wymienię ją i dam znać.

Witam

Pasta dotarła:)

Przystąpiłem do zdejmowania coolera. Pierwsze zdziwienie zewnętrzy wentylator był zamontowany odwrotnie. To znaczy środkowy wentylator dmuchał do tylnej części obudowy a zewnętrzy dmuchał do przedniej części obudowy!!

Komputer był zamówiony ze złożeniem w morele.pl Niestety to już któraś wpadka tego sklepu i teraz omijam ten sklep z daleka,  totalnie olewają klienta. W pudełku dostałem resztę pasty Pactum PT-1, była nałożona jak na zdjęciu:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/4_Atq~JCx4Z2RiUNQnXtsfingaDF46

 

Po nałożeniu nowej pasty, złożeniu całości, teraz wentylatory dmuchają w jednym kierunku :))

Temperatura przy renderowaniu zużycie procesora 96% wynosi ok 59- 63 stopnie:)

Poprzednio dochodziło do 80 stopni.

 

Mam jeszcze jedno pytanie.

Wentylatory są na przewodzie czteropinowym. Jedno gniazdo jest czteropinowe, ale drugie Fan CPU jest trzypinowe.

Zostawić podłączone do trzech pinów czy dokupić rozgałęźnik i podłączyć dwa wentylatory do czterech pinów?

Edytowane przez kosor
Link to post
Share on other sites

 

Mam jeszcze jedno pytanie.

Wentylatory są na przewodzie czteropinowym. Jedno gniazdo jest czteropinowe, ale drugie Fan CPU jest trzypinowe.

Zostawić podłączone do trzech pinów czy dokupić rozgałęźnik i podłączyć dwa wentylatory do czterech pinów?

 Kup rozgałęźnik i wepnij w gniazdo 4-pin., będziesz miał sterowanie PWM na obu wentylatorach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...