Skocz do zawartości

Komputer pod rendering 3DS+Vray || stosunek cena/wydajność


Recommended Posts

Zacznę od tego, że posiadam 5960x@4.2GHz i pomijając, że wydajność jest juz zadowalajaca, to buczenie wentylatorów i szybkie nagrzewanie pomieszczenia w dłuższym okresie użytkowania jest męczące. 

Komputery składałem na używanych częściach zawsze i chce tak dalej robić. 

Kiedy skladałem powyższy zestaw nie wiedziałem jeszcze, że sa procki na Aliexpress - e5 2680 po 150$, które w dualu podobny wynik do 5960x@5GHz. Wtedy pewnie bym sie na nie zdecydował. 

 

Chciałbym się przesiać na wydajniejszą i zdecydowanie bardziej cichą konfigurację zachowując bardzo dobry stosunek cena/wydajność. 

 

Aktualna konfiguracja:

5960x@4.2 + Cryorig R1 Ultimate

ASRock X99 EXTREME4/3.1

32GB RAM

MSI GTX 470

Crucial 240GB m500 + HDD 

Corsair RM550x

Fractal R3

  • Zastosowanie komputera : modelowanie i rendering 3ds max + vray
  • Maksymalna kwota : nieokreślona
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : do kilku miesięcy
  • Których części potrzebuję : procesor, płyta, ram, chłodzenie
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie, biore pod uwagę Xeony
  • Rozdzielczość mojego monitora i model :  2560 x 1440  Dell U2711 i LG 24 cale
  • Specjalne wymagania : maksymalny stosunek cena/wydajność
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : buda, zasilacz, dyski

Przydałby mi się też monitor 27 zamiast Della. Szukam czegoś co nie ma tzw. efektu groszku (sparkling, clouding) Miałem NECa PA271w i tam była masakra. Do mojego zastosowania kompletnie się nie nadają takie monitory, a Dell tą wadę też posiada. 

 

Jestem bardzo ciekaw tych procków z aliexpress - Xeon e5 2683v3

Konfig na 2x Xeon. Jestem ciekaw czy można kupic coś podobnego. Chetnie posłucham propozycji, bądź krytyki, żebym zszedł na ziemię.

 

Pozdrawiam! :)

Edytowane przez minczin
Link to post
Share on other sites

Poniżej najprostsza forma prezentacji wydajności - na 100% nie pokrywa się z rzeczywistością z racji różnic w architekturze, chipsecie itp., ale można ją potraktować jako taki odnośnik - oczywiście obliczenie zakłada 100% użycie CPU (proces renderowania). W procesie modelowania 5960X powinien być szybszy od Xeona, ale ... i7 6700K / 7700K będzie jeszcze szybszy  ;) tylko raczej nie o modelowanie tutaj się rozchodzi tylko o render  8-)

Xeon : 14x @2GHz = 28

Dual Xeon : 28x @2Ghz = 56

i7 5960X : 8x @4,2GHz = 33,6

Czyli w teorii dual-Xeon będzie znacznie wydajniejszy - mowa o przyroście w granicach 50-75%. Do tego jak wspomniałeś niższe TDP = cisza. 

Posiadam również 5960X na AC ... i jest głośno podczas większych obciążeń, do tego gorąco do tego stopnia że temperatura w pomieszczeniu staje sie nie do zniesienia (a mamy zimę, co będzie w lato się działo nie mam pojęcia). 

Co do szkiełka - zerknij na serię CS od EIZO, jak będzie nadal lipa to zerknij po tańszych modelach jak seria EA od NEC, lub EV od Eizo. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. 

Porównywałem bardziej na zasadzie benchmarku w R15. Mój 5960x ma ok 1650pkt. A dual 2683v3 - 3150pkt. 

 

maxresdefault.jpg

 

W zimie jest ok, bo to ciepło się rozejdzie po mieszkaniu, ale w lato koszmar. Ja mam też trochę sprzętu audio, dwa monitory aktywne, DAC, czasem włączę wzmacniacz słuchawkowy - to wszystko daje tyle ciepła, że pokój 20m2 nagrzewa się w kilka minut. Jednak do pracy na dłuższą metę, taki zestaw odpada.

 

Co do tych Xeonów, wydaję mi się, że to najbardziej sensowna propozycja i sprzedawca tez wydaję się ok. 
 

Link to post
Share on other sites

Biore pod uwage Single CPU. Te 14 rdzeni bedzie az nadto co potrzebuje. Ale w tej cenie moge postawic wirtualne systemy, w ktorych prowadzilbym obliczenia.

Do swoich zastosowan: Dynamika Molekularna, MES, i inne takie w obliczeniach im wiecej rdzeni tym lepiej.

GPU to byleby sie obraz wyswietlal ;) Zadnych wodotryskow. Czasem obrabiam zdjecia. Ale to rzadkosc obecnie. I przez obrabiam mam na mysli uzycie Lightrooma a w nim kilku podstawowych narzedzi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...