Skocz do zawartości

RX480 - SPADKI FPS (GTAV)

Recommended Posts

Witam. Mam problem z kartą gaficzną RX480(8GB Gaming X od MSI) - w GTAV. Podczas grania mam spadki FPS oraz mocy - te wartości bardzo wahają się podczas rozgrywki(załączam wykres z MSI Afterburner). Po pewnym czasie to się stabilizuje, ale nie pokoi mnie ten stan trochę. Zauważyłem, że działa też taki myk u mnie z tymi spadkami > Wyłączam synchronizację pionową i jest ekstra płynność po czym włączam z powrotem synchro i jest równie dobrze. Wiecie od czego to może być zależne? np. w Wiedźmin3 nie ma tego problemu.

Sterowniki: 16.2.1, 16.2.2 oraz 17.1.1 = ten sam problem
CPU: i5 6500
RAM: 2x8GB DDR4
PSU: Corsair TX750.
MOBO: Asus H110M-K

http://i66.tinypic.com/2053243.png

Edytowane przez adrian0380

Od durnego projektu karty która ma dostarczane za mało energii. Znam to ze swojego przypadku i mam to samo.. Teraz właśnie chciałem zakładać wątek czy zna ktoś przypadki zwrotów gdzie powoływano się na właśnie niekomfortowe użytkowanie tego sprzętu i ciągłe obniżanie zegarów. Fakt jest sposób by to załagodzić lub całkowicie wyeliminować ale dość ciężko. Możesz próbować obniżyć napięcie i zwiększyć power limit. 

Swoją drogą podczepię się z tym moim pytaniem do tego tematu. Czy jeśli w zgłoszeniu napiszę, że chcę zwrócić sprzęt ze względu na jego kulturę pracy i obniżanie zegarów to dostanę zwrot kasy czy coś takiego? 

A czy użytkownicy w Polsce dostali zwrot kasy lub czy były zwroty gdy 970 miała 3,5+0,5. Patrząc na coraz większą ilość postów dobrze że jednak nie kupiłem RX 480. Co do kasy jak uwzględnią że z kartą jest coś nie tak pewno dadzą drugą. 

To nie tyle co z kartą jest coś nie tak tylko z całą serią. Mi się wydaje, że problem zaczął sie wtedy gdy sterownikami obniżyli zapotrzebowanie na prąd w tych modelach tj. RX470 RX480 gdzie AMD było posądzone o zbyt duże obciążenie elektryczne na slot PCIE. I teraz te karty nie potrafią stabilnie działać bo przez wtyczki w większości 6 pinowe nie potrafią pobrać tyle prądu ile im potrzeba.. Z tego co ja się orientuję to zarówno PCIE z zasilacza potrafi dać 75W jak i sam slot drugie tyle. Ja patrząc na pobór prądu tej karty po 20 minutach gry w NFS'a nowego zauważam pobór o wysokości 150W czyli karta by chciała więcej niż może pobrać i stąd się biorą problemy. A to się już powinno kwalifikować chyba do zwrotu bo sprzęt jest niezgodny z opisem gdzie mówi się o wysokiej wydajności, cichej pracy i pierdylionie boostów itp. Chyba ja w poniedziałek napiszę do emag.pl tego dawnego agito bym zwrócił to i za jakąś dopłatą wymienił na coś innego. ;)

Tak właśnie wygląda użycie gpu już od R9, to chyba jakiś tryb oszczędności, gdy karta nie jest w pełni wykorzystana użycie skacze od 0% do 99% razem  z taktowaniem.Czasami to nie działa poprawnie, można to ominąć wył vsync lub ustawić tak detale żeby karta była cały czas obciążona, zablokować zegary. W gta 5 takie spadki lub szarpania występowały na początku, jak się poczeka trochę po załadowaniu mapy to jest ok.

• Popieram 2

Opcja "Enable unified GPU usage monitoring" w zakładce General/AMD compatibility Afterburnera zaznaczona?

MSI RX 480 Gaming X ma 8-pinową wtyczkę zasilania, także samego problemu szukałbym gdzieś indziej niż w poborze mocy. Zegary akurat są stabilne podczas obciążenia, co widać na wykresie.

• Popieram 1

Ja osobiście nie żałuję, że kupiłem RX480 8GB - jedynie w GTAV napotkałem problem ze spadkami i lagami, a tak to świetnie się spisuje póki co.  No dobra a "Enable unified GPU usage monitoring" w Afterburner - co konkretnie daje ta opcja? Bo trochę laik jestem, a zaznaczenie tej opcji sprawiło, że karta pracuje stabilnie od samego początku wczytania GTA V ( z włączoną synchronizacją pionową). Trzeba się chyba po prostu bawić tymi opcjami przy GTA V.

Edytowane przez adrian0380

Ja osobiście nie żałuję, że kupiłem RX480 8GB - jedynie w GTAV napotkałem problem ze spadkami i lagami, a tak to świetnie się spisuje póki co.  No dobra a "Enable unified GPU usage monitoring" w Afterburner - co konkretnie daje ta opcja? Bo trochę laik jestem, a zaznaczenie tej opcji sprawiło, że karta pracuje stabilnie od samego początku wczytania GTA V ( z włączoną synchronizacją pionową). Trzeba się chyba po prostu bawić tymi opcjami przy GTA V

msi liczy wszystko po wyświetleniu klatki fpsy  obciążenie itp 

a ta opcja działa tak że msi odczytuje po lub przed wyliczeniem klatki ( nie pamiętam) ale przed wyświetleniem jej na monitorze  przez co pomiar jest dokładniejszy  gdzieś o tym czytałem poszukam i zalinkuje 

Sam posiadam strixa rx480, prawda jest taka że jak się trochę pobawi w wattmanie to się rozwiązuje wszystkie bądź większość problemów, stabilnie chodzi na 1330mhz na 1.080vddc, nawet przez sekundę nie spada taktowanie w wiedźminie 3 przy godzinnej grze, wentylatory ustawione na 1600rpm co daje max temp. 65 stopni. Zrób ten undervolting a będzie pan zadowolony.

Edytowane przez sword88

Sam posiadam strixa rx480, prawda jest taka że jak się trochę pobawi w wattmanie to się rozwiązuje wszystkie bądź większość problemów, stabilnie chodzi na 1330mhz na 1.080vddc, nawet przez sekundę nie spada taktowanie w wiedźminie 3 przy godzinnej grze, wentylatory ustawione na 1600rpm co daje max temp. 65 stopni. Zrób ten undervolting a będzie pan zadowolony.

Jak ja zrobiłem coś takiego to miałem artefakty ;p.

Dodam że pamięciom też obniżyłem napięcie na 0.950, krzyhox to podnoś do góry tak żeby uzyskać stabilność, ja zbiłem 1.150 na 1.080 przy 1.330 mhz, gdzie teraz karta jest niesłyszalna. Jak chcesz to Ci podeślę swój wykres.

Przeszedłem na 10, zaktualizowałem bios i problem przycięć zniknął. To nie wina karty tylko oprogramowania, ew może coś ze sterownikami, ale na 7 też używałem 17.1.

Dodam że pamięciom też obniżyłem napięcie na 0.950, krzyhox to podnoś do góry tak żeby uzyskać stabilność, ja zbiłem 1.150 na 1.080 przy 1.330 mhz, gdzie teraz karta jest niesłyszalna. Jak chcesz to Ci podeślę swój wykres.

Jak to jest z tym undervoltingiem i podkręcaniem? Tzn, karta dostaje mniej prądu, a jednocześnie można ją jeszcze podkręcić?

Edytowane przez wompierz

Takie cyrki robić, żeby drogi poniekąd sprzęt działał poprawnie? Obniżanie napięć dla stabilności? Takie wyręczanie producenta poskutkuje niedługo tym, że dostaniemy sam laminat z resztą do "przylutowani" i skróconą instrukcję programowania sterowników:)

Tu się nie ma co zastanawiać, tylko bubel oddawać, lub reklamować.

Pan chyba nie rozumie co to jest undervolting :).

/Crout

Edytowane przez Crout

Człowieku ten sprzęt działa poprawnie, ale jeśli można poprawić jego działanie to czemu tego nie zrobić, zwłaszcza że jest w 100% bezpieczna metoda, poczytaj na temat undervoltingu, pooglądaj YT i się wtedy wypowiadaj, i nie jest to żaden  cyrk jak sądzisz, a no chyba że według Ciebie zmiana napięcia to jakiś kosmos, to wtedy nie radzę kupować też procesorów odblokowanych i podkręcać karty, jeśli masz takie podejście. 

Edytowane przez sword88
  • Popieram 1

Każdy sprzęt może być podatny na undervolting. RXy zwyczajnie są bardziej podatne niż inne modele, bo korzyści są większe, stąd spopularyzowanie tej metody. Undervolting wykonywano od zawsze, nie tylko na GPU ale też na innych podzespołach.

• Popieram 1

Nie dziękuję, teraz wolę zmienić po tylu latach. Wybieram konkurencje gtx 1060 tylko jeszcze nwm jaką.

Nie zrozumieliśmy się. Co niektórzy dodatkowo, jak Sword88, mają problem z nadciśnieniem. Polecam poluzować gume w majtach 'człowieku'. Autor tematu ma problem z kartą taktowaną najprawdopodobniej domyślnie. Normą ma być zwiększanie/zmniejszanie napięć po wyjęciu z pudełka, w celu poprawnego działania? Ingerowanie w te ustawienia na pewno nie jest zgodne z warunkami gwarancji i nie każdy ma obowiązek to robić. Zabawy w OC, czyli zmiany taktowania i napięcia, powinny być opcją dla kogoś, kto chce zwiększyć wydajność karty, nie w celu naprawienia błędów fabrycznych. Jak kupujesz nowy samochód a ten ci non stop gaśnie, to też sam grzebiesz przy nim w garażu?

Edytowane przez markovfreeman

Po pierwsze to nie norma, po drugie znajdź mi choć jeden przypadek gdzie serwis jest w stanie udowodnić że karta była podkręcana, po trzecie undervolting zwiększa wydajność rxów, i to właśnie zasugerowałem autorowi, miałem prawo Cię nie zrozumieć jeśli cytujesz moje posty i coś tam wspominasz o jakimś cyrku, siejesz ferment nie wnosząc nic do tematu, a autorowi jak najbardziej polecam cały zabieg, gdybyś miał problem podeślę screen poglądowy z wattman, a Ciebie marko zapraszam na PW jak chcesz, nie będziemy tu spamować postami.