Skocz do zawartości

Alienware 17 zaczal wolno chodzic/lagguje


Recommended Posts

Witam,

 

Mam Alienware 17 - Intel Core i7-4700MQ @2.40-3.40 GHZ - (16GB) 3GB VRAM NVIDIA GeForce GTX 770M - 24 GB DDR3 @ 800 MHz - 128 GB SanDisk &750GB WD - Win 10

 

Jakis czas temu, od jakiegos czasu komputer zaczal wolno chodzic. Nie chodzi nawet o gry w ktorej nie gram, a ktore nawet by juz nie poszly, ale o zwykle czynnosci na komputerze. Duzo pracuje, z wieloma zakladkami, excelami i po prostu nie jestm juz w stanie, gdyz komputer muli od razu po odpaleniu, a przeciez jest to bardzo mocny sprzet przeznaczony do gier.

 

Myslalem, ze moze to byc wina aplikacji/windowsa, wiec przeinstalowalem wina z formatem dysku C: jednak nadal jest to samo, na komputerze nie mam prawie nic zainstalownego poza chrome/antivirem i pojedynczymi aplikacjami a komputer muli przy przeskakiwaniu okienek, czasami przy wpisywaniu stron. Nawet na facebooku jak przelatuje posty to po prostu wszystko mega wolno skacze.

 

Nie mam pojecia co to moze byc, zrobilem nawet test 3dmarka 11 i wyniki sa tragiczne. Jedynie lepsze od 11% laptopow, ktore byly sprawdzane a przeciez mowimy tutaj o bardzo mocnej maszynie. 

 

Ktos wie co moglo sie stac? co moze byc przyczyna i co ewentualnie moge zrobic? Komputer kupiony bodajze 3 lata temu 

 

Wyniki w 3d marku. W wielu testach mialem po 3-6 FPS

 


 

2522 Score with Fire Strike 1.1

 

3955 Score with Cloud Gate 1.1 

 

29822 with Ice Storm 1.2

 

Link to post
Share on other sites

niestety nigdy tego nie robilem. Dzisiaj dopiero rozebralem laptopa, sprobuje jescze pozniej to raz zrobic. Poki co jedynie "przedmuchalem" wiatraki. Ogolnie wsyzstko wygladalo dobrze, bez kurzu tak naprawde, ale rozbiore go na czesci i dokladniej wyczyszcze. Polecano mi zrobienie Smart discu oraz sprawdzenie temperatur. Nic mi to ni emowi, ale wrzucam co wyszlo

 

Sciagnalem program CrystalDiskInfo, i po wlaczeniu wyskakuje, ze Stan dobry(100%), temperatury nie podaje oto screen
 
 
Wrzucam tez temperatury
 

Rozebralem kompa, wyczyscilem oba wiatraczki. Rzeczywiscie wentylatory byly troche zabrudzone. Niestety nic to nie pomoglo. Dalej jest to samo.

 

Mysle, ze musi to byc dysk SSD lub pamiec RAM. Poszukam jakis lepszych testow dysku, zeby go dokladnie sprawdzic, ten CristalDisk Info pokazuje niby, ze wszystko jest ok. Moglbym kupic nowy i sprawdzic, ale chyba mija sie to z celem, skoro nie mam pewnosci, ze cos jest nie tak

 

Jak nic program nie znajdzie to pozostanie mi chyba tylko oddanie go do serwisu :((

Link to post
Share on other sites

Hej, Pasty nie wymienialem. Wyczyscilem tylko wloty, byly troche zapchane. Komputer od razu chodzi ciszej, ale nie zmienilo to sytuacji.

 

@rochi Mam support assist, robilem testy i wszystko jest ok.Sterowniki tez sa wszystkie zainstalowane. nawet prezz strone della robilem test. Biosa mialem najnowszego, ale tez zrobilem update a w zasadzie po prostu nagralem AW14 na AW14. 

 

Dodatkowo zrobilem kilka testow program mmtest do Ramu. Oraz uzylem Cinebench 11 i 15 do wynikow Open GL oraz CPU i do pomiaru temperatury przy obciazeniu 

 

Wyniki

 

11'

CPU - 6.27

OpenGL - 15.18 FPS
 

15'

CPU 582 cb

Open GL - 25,59 FPS

 

Wrzucam tez screeny z wyniku Ram i temperatur

 

5.jpgimgupload

 

1.jpgimgupload

 

2.jpgimgupload

 

3.jpgimgupload

 

4.jpgimgupload

 

 

Komputer niby chodzi, dziala. Testy wykazuja, ze jest ok, ale nie jest nawet blisko. Wystarczy, ze odpale pojedyncza strone i muli strasznie przy scrollowaniu. Jak odpalam Eskplorator plikow to po kliknieciu okno wyskakuje dopiero po 4 sekundach.

Edytowane przez sc121
Link to post
Share on other sites

Wiesz co, moja żona miała ten problem w laptopie sony vaio. Wymieniłem dysk na ssd i problem zniknął. Jestem prawie pewny że to dysk twardy. A nie robiłeś jakiś niecodziennych operacji na dysku w ostatnim czasie?

A nie spadł Ci ten laptop gdzieś? Uderzenie mogło uszkodzić dysk...

Gdyby to był procesor lub ram to kłopoty by wyszły w dellowskim programie do skanowania.

Gdyby to był procesor lub ram to kłopoty by wyszły w dellowskim programie do skanowania.

Gdyby to był procesor lub ram to kłopoty by wyszły w dellowskim programie do skanowania.

Gdyby to był procesor lub ram to kłopoty by wyszły w dellowskim programie do skanowania.

Link to post
Share on other sites

tez mysle ze moze to byc problem z dyskiem bo czesto komp zaczyna tak wlasnie mulic jak dysk ledwo zipie, do tego laptopy gamingowe strasznie sie grzeja, a 3 lata nie czyszczenia robia swoje, mozesz sprobowac dokladne czyszczenie calego wnetrza, razem z wymiana past, mozesz tez oddac laptop do czyszczenia jesli nie masz ochoty/wiedzy ale troche Cie skasuja za to(a samemu moze Ci wybuchnac w lazience<taki zarcik nawiazujac do ostatnich wydarzen>). Mozesz tez sprobowac skontaktowac sie z Dellem na jakims online chatcie ale nie wiem czy w czymkolwiek pomoga poza szablonowymi odpowiedziami ;p

ja w razie takich problemow zawsze dokladnie czyscilem komputer(desktop), potem hard format i sprawdzanie calego sprzetu, a pozniej stawialem kolejne pytania i szukalem kolejnych odpowiedzi

Link to post
Share on other sites

Dzieki Panowie. 

 

Ogolnie po twardym formacie dysku C, laptop wrocil do formy. Zrobilem czyszczenie i wymiane tasm. Kosztowalo to 150zl, ale zupelnie w niczym chyba akurat nie pomoglo. Polecono mi zrobic testy dyskow w dwoch programach. Oto wyniki

 

SSD SanDisk SDSSDP128G  

 

ssd_1.png

 

ssd_crystal_1.png
 
Dysk WDC WD7500BPKX-75HPJTO 750,1 GB :
 
As_SSD_d.png
 
d_cristal.png
 
Podobno wyniki SSD so bardzo slabe. Pytanie teraz moje jest nastepujace, czy warto wymienic ten dysk na jakis nowszy i o wiele lepszy. Czy znaczaco zmieni to prace komputera na szybsza i jeszcze plynniejsza? No i czy zmienic tylko dysk C SSD, czy tez ten drugi, ktory uzywany jest glownie do mediow i dodatkowych rzeczy. Do tego nie mam pewnosci, bo i tak tylko czesc rzeczy tam trzymam a do laptopa mam podlaczone jeszce dwa dyski HDD, gdyz uzywam ich jako media server do Plexa. Chociaz moglbym tez tak zrobic, ze wymienie dysk C na jakis 240GB, dysk d na inny SSD np 500GB i na tym beda trzymal glownie media, a ewentualnie mniejsze rzeczy na dodatkowym dysku HDD po prostu podlaczonym.
 
Ostatnia rzecz jaka mi polecono to zrobic jeszcze test CPU programem wprime, wyszly mi takie wyniki, ale nie za bardzo wiem czy wszystko jest ok i jak je interpretowac
 

wPrime 2.1 - 1024m on 8 threads - 257,643 sec
wPrime 1.55 - 1024m on 8 threads - 225,494 sec

 

Wykonalem rowniez na koniec Perfomance Test 9.0 Passmarka i oto wynik:

 

passmark.pngscreen capture software

Link to post
Share on other sites

SSD na C dobrze chodzi.

Jak kupisz szybszy to różnicy nie odczujesz jakoś mocno.

 

Co do czyszczenia czy wymienili ci pasty na procesorze i grafice ?

Bo z tego co piszesz to czyszczenie i termopady.

A to za mało po 3 latach.

Delowskie pasta jest taka sobie.

Ja po zakopie Alienka pierwsze rzeczą jako robię to wymieniam pasty i 10 stopni idzie w dół na procesorze i kilka na kartach graficznych.

Wcześniej używałem past silikonowych a teraz ciekło metalicznych.

Plusem jest to że nakładasz raz i masz spokój.

Ale najlepsze temperatury miałem gdy na procesor nakładałem Coollaboratory Liquid Ultra nie Pro bo Pro nie ściągniesz jest na stałe.

Na kartę graficzną Gelid.

Niestety Gelid co około 6 miesięcy wymieniam bo traci swoje właściwości, ale dla mnie to pasuje bo przy okazji laptopa czyszczę.

Na twoim miejscu wymienił bym na Colaba i zapomniał o temacie.

Wymień sam bo masz bardzo łatwy dostęp.

Na YT jest dużo tuto-riali a i sam grzebałem w tym modelu bo kumpel ma tego laptopa co ty.

Ważne info jak się zdecydujesz na ciekły metal pamiętaj żeby przed nałożeniem pasty obłożyć procesor na około bo ta pasta przewodzi prąd i jak ci kapnie na płytę to masz zwarcie gotowe.

Druga rada, rozbieraj na zimnym laptopie bo jak będzie ciepły to oddzielając kartę od chłodzenia możesz termopady uszkodzić.

 

Pozdrawiam.

 

 

Ps, Tu możesz zobaczyć jak to wygląda  http://forum.benchmark.pl/topic/159537-alienware-m17xr3-vs-m17/

Edytowane przez ostryb
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...