Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, tak jak w temacie mam do wyboru router

1) TP-LINK Archer C59

2) ASUS RT-AC53

Oba mieszczą się w półce cenowej do 200 zł, oba odpowiadają mi pod względem transmisji bezprzewodowej powyżej 500Mb/s przy 5GHz.

Lecz chciałbym się dowiedzieć, który z nich jest lepszy pod innymi względami, oprogramowaniem itd. Proszę o odpowiedź osoby, które posiadały takie routery lub coś o nich wiedzą. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam Jakub !

Link to post
Share on other sites

Do czego potrzebujesz routera? Piszesz o prędkości 500Mb/s, bo masz takie łącze od dostawcy?

 

Jeżeli tak to zmartwię cię, ale żaden z nich nie zbliży się nawet do 500 Mb/s po Wi-Fi.

 

Archer C59 dlatego, że ma porty WAN (do podłączenia modemu z kablówki) i LAN o szybkości tylko 100 Mb/s.

Zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup Archera C2 lub dołożenie do ok. 240 zł. do Archera C1200.

 

RT-AC53 też nie osiągnie 500 Gb/s po Wi-Fi 5 GHz dlatego, że choć ma WAN i LAN 1000 Mb/s to jego teoretyczna max prędkość AC to 433 Mb/s - jak dojdzie do realnych 300 Mb/s to będzie sukces (oczywiście tylko w pomieszczeniu, w którym stoi router możesz ewentualnie liczyć na taką prędkość).

 

Źle patrzysz na oznaczenia stosowane przez producentów - AC 750 oznacza, że router obsługuje standard n 300 Mb/s dla 2,4 GHz i 433 Mb/s dla AC 5 GHz co daje razem te 750 w oznaczeniu standardu.

Link to post
Share on other sites

To słabo - ja ma m.in. TP-Linka WDR3600, który ma zarówno dla 2,4 i 5 GHz tylko n 300 Mb/s, a osiągam realne 170-180 Mb/s (oczywiście tylko w odległości max 4-5 m od routera w tym samym pomieszczeniu), więc sądziłem, że z AC 433 ten Asus da radę więcej wyciągnąć.

Link to post
Share on other sites

Zauważyłem właśnie, że źle przeczytałem oznaczenia, zastanawiam się między C2 a C59, chodzi mi głównie o stabilność wifi i dość szybkiego przesyłu danych przez właśnie sieć bezprzewodową. Nie wiem czy przyda mi się gigabitowy port w przypadku C2, a w czym jest gorszy C59 od C2?

Link to post
Share on other sites

Tak sprawdzam z jaką prędkością mogę przesyłać pliki po WiFi między komputerami w sieci stworzonej za pośrednictwem tego WDR3600 - zakładam, że Total Commander podaje prawidłowo prędkość transferu  - ale raczej nie ma dużych przekłamań, bo sprawdziłem w jakim czasie przerzuciłem określoną ilość danych i się raczej zgadzało.

Dyski w obu komputerach nie maja wpływu na wynik, bo w jednym i drugim są Goodram Iridium Pro 240GB, o zapisie i odczycie sporo większym niż teoretyczne max standardu n.

 

Ja wybrałem ten router, bo czytałem wcześniej jego solidne testy, gdzie zarówno po kablu jak i po WiFi 5GHz osiągał bardzo dobre wyniki jak na klasę routerów, którą reprezentuje - np. po kablu 940 Mb/s nie jest problemem dla tego routera.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

@Franz - przy jakiejś okazji potestuję mocniej jakiegoś AC750 i dam znać, zaskoczyłeś mnie mówiąc szczerze, pamiętam gorsze wyniki z tych sprzętów, właśnie przy SMB. I tak wiem, Twój router to N a nie AC. Co do NATowania to 940Mbps to bardzo dobry wynik, ale większość routerów ze sprzętowym NAT kręci się blisko 900, choć raczej od dołu. Nie mniej to jałowa dyskusja bez ujednoliconego systemu testów.

 

@Kubasek - czyli jak, chodzi Ci o transfer pomiędzy dwoma klientami bezprzewodowymi? Jakie to ma znaczenie, chcesz NAS-a po Wifi podłączyć czy jak?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...