Skocz do zawartości

Nowy komputer do gier [3700]


Recommended Posts

Witam forumowiczów :).

 

Postanowiłem zakupić nowy komputer, dlatego przychodzę do Was z prośbą o pomoc w doborze podzespołów. Komputer ma mi służyć głównie do grania w gry, ale także do codziennego użytku. Z początku chciałem zrobić upgrade mojego obecnego PC'ta lecz doszedłem do wniosku, że nie ma to najmniejszego sensu i zdecydowałem się na zakup nowego komputera. Jednak w między czasie zakupiłem obudowę i chłodzenie CPU, które miały być wykorzystane w obecnym komputerze jednak teraz zamierzam wykorzystać je w nowym PC'cie. Nowy komputer ma mi posłużyć na jakieś 2 lata. Po tym czasie będę planował zrobić upgrade w postaci nowego procesora czy karty graficznej. Na tę chwilę nie zależy mi na dysku SSD, planuje zakupić jakiś w niedalekiej przyszłości. Jednak proszę Was o doradzenie mi jakiegoś konkretnego modelu. Osobiście myślałem o GOODRAM Iridium PRO 240GB.

 

Najwięcej problemów miałem z wyborem karty graficznej. Brałem pod uwagę 2 modele, a mianowicie GTX 1060 6GB oraz Radeon RX 480 8GB. Za GTX'em przemawiała wydajność, niskie temperatury rdzenia(co przekłada się na kulturę pracy) oraz niski pobór energii. Natomiast za Radeonem przemawiała wydajność w przyszłych grach z DirectX 12, 8GB RAM'u oraz obsługa technologii FreeSync.

 

Jednak dość tych moich wywodów i przejdę do rzeczy :D:

  • Zastosowanie komputera : Głównie gry oraz użytek codzienny.
  • Maksymalna kwota : 3700 PLN.
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : Koniec stycznia.
  • Których części potrzebuję : Wszystkie podzespoły z wyjątkiem obudowy i chłodzenia CPU.
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Nie.
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : LG 34UM68(2560 x 1080).
  • Specjalne wymagania : Stawiam główny nacisk na wydajność i wysoką kulturę pracy. Dodatkowo posiadam wewnętrzną kartę dźwiękową Audio In Motion SC808, więc chciałbym móc z niej korzystać.
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : Brak.
  • Własna propozycja zestawu :

Podzespoły które zamierzam kupić:

  1. Intel i5-6500 3.20GHz 6MB BOX
  2. MSI B150 GAMING M3 (B150 2xPCI-E DDR4)
  3. HyperX 8GB 2133MHz Savage Black CL13 (2x4096)
  4. MSI Radeon RX 480 Gaming X 8GB GDDR5
  5. WD 1TB 7200obr. 64MB BLUE
  6. SilentiumPC 600W Vero M1

Podzespoły które już posiadam:

  1. Audio In Motion SC808
  2. SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
  3. SilentiumPC Pax M70 Pure Black
  • Inne : Nie ukrywam, że oprócz wydajności i kultury pracy patrzę także na sam wygląd PC'ta stąd też wybrałem taką płytę główną. Dodatkowo mój monitor posiada funkcję FreeSync, którą myślę że fajnie było by móc wykorzystać, choć nie jest to wymagane.

 

Liczę na Waszą pomoc i rady panowie ;).

Link to post
Share on other sites

Tak się zastanawiam nad tą płytą(która jest całkiem droga), nie lepiej by było dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić już coś na chipsecie Z170?

W przyszłości mógłbyś zrobić upgrade do 6700k i zrobić OC tym bardziej że już na starcie masz chłodzenie które będzie do tego wystarczające.

Edytowane przez th3rock
Link to post
Share on other sites

Tak się zastanawiam nad tą płytą(która jest całkiem droga), nie lepiej by było dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić już coś na chipsecie Z170?

W przyszłości mógłbyś zrobić upgrade do 6700k i zrobić OC tym bardziej że już na starcie masz chłodzenie które będzie do tego wystarczające.

Wiesz, że myślałem o takim scenariuszu. I myślę, że to dobry pomysł biorąc pod uwagę to, że budżet jeszcze pozwala na taki wydatek a korzyści będą dużo większe. I raczej zrobię tak jak mówisz. Pozostaje tylko pytanie jaką płytę główną wybrać. Jakieś propozycje z Twojej strony? Co sądzisz o pozostałych podzespołach?

Link to post
Share on other sites

 

 

Dołóż do z170 to i i5 6500 podkręcisz.

 

6500 ma zablokowany mnożnik, można podkręcać procki tylko z dopiskiem "k" (np. 6600k), była możliwość bez "k" jednak została ona zwalczona.

 

 

 

 

Jakieś propozycje z Twojej strony? Co sądzisz o pozostałych podzespołach?
 

 

MSI Z170A TOMAHAWK

lub

MSI Z170A GAMING M3

 

Jest jeszcze Gigabyte GA-Z170-GAMING K3 jednak wolał bym kierować się w stronę MSI.

Co do reszty można by było pomyśleć o SilentiumPC Supremo L2 Gold 550W jednak przez kolorowe końcówki nie będzie atrakcyjny dla zestawu.

Pamięci nie będą kolidować z chłodzeniem więc nie ma potrzeby brania kości 8G8 bo wszystkie 4 banki będzie można obsadzić.

Link to post
Share on other sites

Dołóż do z170 to i i5 6500 podkręcisz.

Tak właśnie zrobię. Zobacz mój post wyżej. Jednak nie zdecyduje się na podkręcanie procesora. Z tego co wiem to przez jakiś czas wydawane były specjalne wersje BIOS'ów płyt głównych, dzięki którym możliwe było podkręcanie procesora przez szynę BCLK. Jednak po pewnym czasie, nie jestem do końca pewien - Intel za sprawą Microsoft'u uniemożliwił taką opcję. By móc podkręcić procesor musiałbym posiadać taką wersję BIOS'u, jednak już chyba nie ma ich nigdzie dostępnych.

 

 

MSI Z170A TOMAHAWK

lub

MSI Z170A GAMING M3

 

Jest jeszcze Gigabyte GA-Z170-GAMING K3 jednak wolał bym kierować się w stronę MSI.

Co do reszty można by było pomyśleć o SilentiumPC Supremo L2 Gold 550W jednak przez kolorowe końcówki nie będzie atrakcyjny dla zestawu.

Pamięci nie będą kolidować z chłodzeniem więc nie ma potrzeby brania kości 8G8 bo wszystkie 4 banki będzie można obsadzić.

Osobiście myślałem właśnie nad tymi płytami, które wymieniłeś jednak brałem jeszcze pod uwagę MSI Z170A SLI PLUS. Myślę, że tu pozostaje kwestia gustu ponieważ wymienione płyty główne są praktycznie tej samej klasy.

 

Możesz mi powiedzieć z czym jest lepszy wymieniony przez Ciebie zasilacz od tego, który zaproponowałem? Czy różni się on tylko mocą i certyfikatem sprawności?

 

Gdy kupowałem te chłodzenie brałem także pod uwagę wysokość pamięci RAM i czy nie będzie kolidować z radiatorami na płycie głównej. Jeżeli chodzi o pamięci to myślałem o zestawie 2x4GB, tak aby pracowały w Dual Channel.

 

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie w związku ze zmianą płyty głównej. Jako iż płyty z chipsetem Z170 obsługują pamięci taktowane wyżej niż 2133MHz to czy nie lepiej będzie zmienić pamięci na takie o wyższym taktowaniu? Czy procesor, który obsługuje pamięci o taktowaniu 2133 nie będzie ograniczał możliwości wyżej taktowanych pamięci?

Link to post
Share on other sites

http://overclocking.guide/intel-skylake-non-k-overclocking-bios-list/

 

Inna opcja to seria płyt ASrock Hyper bez konieczności ingerencji w BIOS

Dzięki za link. Myślałem, że tych wersji BIOS'u już nie ma dostępnych.

 

A co do tych płyt Asrock'a to z tego co widzę to są one na chipsetach B150 i H170. Posiadają wersje BIOS'u umożliwiające podkręcanie procesorów Non-K?

 

Mam jeszcze prośbę do Ciebie. Czy mógłbyś odpowiedzieć na moje pytania wyżej dotyczące procesora a taktowania pamięci RAM?

Link to post
Share on other sites

 

 

A co do tych płyt Asrock'a to z tego co widzę to są one na chipsetach B150 i H170. Posiadają wersje BIOS'u umożliwiające podkręcanie procesorów Non-K?

 

Tak

 

 

 

Jako iż płyty z chipsetem Z170 obsługują pamięci taktowane wyżej niż 2133MHz to czy nie lepiej będzie zmienić pamięci na takie o wyższym taktowaniu? Czy procesor, który obsługuje pamięci o taktowaniu 2133 nie będzie ograniczał możliwości wyżej taktowanych pamięci?

 

Pod Z170 / Z270 możesz dać wyższe taktowanie pamięci. Nic nie będzie ograniczane.  

Link to post
Share on other sites

Witam forumowiczów :).

 

Postanowiłem zakupić nowy komputer, dlatego przychodzę do Was z prośbą o pomoc w doborze podzespołów. Komputer ma mi służyć głównie do grania w gry, ale także do codziennego użytku. Z początku chciałem zrobić upgrade mojego obecnego PC'ta lecz doszedłem do wniosku, że nie ma to najmniejszego sensu i zdecydowałem się na zakup nowego komputera. Jednak w między czasie zakupiłem obudowę i chłodzenie CPU, które miały być wykorzystane w obecnym komputerze jednak teraz zamierzam wykorzystać je w nowym PC'cie. Nowy komputer ma mi posłużyć na jakieś 2 lata. Po tym czasie będę planował zrobić upgrade w postaci nowego procesora czy karty graficznej. Na tę chwilę nie zależy mi na dysku SSD, planuje zakupić jakiś w niedalekiej przyszłości. Jednak proszę Was o doradzenie mi jakiegoś konkretnego modelu. Osobiście myślałem o GOODRAM Iridium PRO 240GB.

 

Najwięcej problemów miałem z wyborem karty graficznej. Brałem pod uwagę 2 modele, a mianowicie GTX 1060 6GB oraz Radeon RX 480 8GB. Za GTX'em przemawiała wydajność, niskie temperatury rdzenia(co przekłada się na kulturę pracy) oraz niski pobór energii. Natomiast za Radeonem przemawiała wydajność w przyszłych grach z DirectX 12, 8GB RAM'u oraz obsługa technologii FreeSync.

 

Jednak dość tych moich wywodów i przejdę do rzeczy :D:

  • Zastosowanie komputera : Głównie gry oraz użytek codzienny.
  • Maksymalna kwota : 3700 PLN.
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : Koniec stycznia.
  • Których części potrzebuję : Wszystkie podzespoły z wyjątkiem obudowy i chłodzenia CPU.
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Nie.
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : LG 34UM68(2560 x 1080).
  • Specjalne wymagania : Stawiam główny nacisk na wydajność i wysoką kulturę pracy. Dodatkowo posiadam wewnętrzną kartę dźwiękową Audio In Motion SC808, więc chciałbym móc z niej korzystać.
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : Brak.
  • Własna propozycja zestawu :

Podzespoły które zamierzam kupić:

  1. Intel i5-6500 3.20GHz 6MB BOX
  2. MSI B150 GAMING M3 (B150 2xPCI-E DDR4)
  3. HyperX 8GB 2133MHz Savage Black CL13 (2x4096)
  4. MSI Radeon RX 480 Gaming X 8GB GDDR5
  5. WD 1TB 7200obr. 64MB BLUE
  6. SilentiumPC 600W Vero M1

Podzespoły które już posiadam:

  1. Audio In Motion SC808
  2. SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
  3. SilentiumPC Pax M70 Pure Black
  • Inne : Nie ukrywam, że oprócz wydajności i kultury pracy patrzę także na sam wygląd PC'ta stąd też wybrałem taką płytę główną. Dodatkowo mój monitor posiada funkcję FreeSync, którą myślę że fajnie było by móc wykorzystać, choć nie jest to wymagane.

 

Liczę na Waszą pomoc i rady panowie ;).

 

Czy ten setup będzie dobry pod MSI GeForce GTX 960? Nie zależy mi na podkręcaniu tylko na wymianie reszty podzespołów plus jakąś obudowę? Z góry dzięki.

Link to post
Share on other sites

Pod Z170 / Z270 możesz dać wyższe taktowanie pamięci. Nic nie będzie ograniczane.  

Dzięki za odpowiedź kajtek. Skoro nie będzie żadnych ograniczeń pamięci to czy masz może jakieś propozycje RAM'u w podobnej cenie lecz z wyższym taktowaniem? Osobiście myślałem aby trochę dołożyć i wybrać HyperX 8GB 2800MHz Savage Black CL14. Co o nich sądzisz, czy są opłacalne w tej cenie?

 

Mam jeszcze kilka pytań związanych z RAM'em. Czy wybierając wyżej taktowane pamięci trzeba patrzeć także na ich opóźnienia? Czy pełnią one wtedy istotną rolę? Jak duże są korzyści z wyżej taktowanej pamięci RAM?

 

Czy ten setup będzie dobry pod MSI GeForce GTX 960? Nie zależy mi na podkręcaniu tylko na wymianie reszty podzespołów plus jakąś obudowę? Z góry dzięki.

 

Proponuję założenie nowego tematu kolego  ;), na pewno ktoś pomoże.

Link to post
Share on other sites

 

 

Co o nich sądzisz, czy są opłacalne w tej cenie?

 

Taniej będziesz miał komplet Corsiar 3000 MHz CL15 i tego bym się trzymał

 

 

 

Czy wybierając wyżej taktowane pamięci trzeba patrzeć także na ich opóźnienia? Czy pełnią one wtedy istotną rolę?

 

Można co najwyżej zerkać. Dopłata dziesiątek złotych za niższe CL nie ma sensu.

 

 

 

Jak duże są korzyści z wyżej taktowanej pamięci RAM?

 

Link to post
Share on other sites

Taniej będziesz miał komplet Corsiar 3000 MHz CL15 i tego bym się trzymał

 

 

Można co najwyżej zerkać. Dopłata dziesiątek złotych za niższe CL nie ma sensu.

Dzięki za odpowiedź i filmik. Wynika z niego, że warto dołożyć parę złotych do wyżej taktowanych pamięci by mieć nieco większą wydajność. Co do pamięci RAM to zmienię na ten model, który poleciłeś.

 

Pozwól, że pomęczę Cię jeszcze trochę  :D.

 

Co sądzisz o karcie graficznej, którą wybrałem? Wybierając kartę graficzną kierowałem się wydajnością i kulturą pracy, dlatego wybór padł na MSI. Według mnie wybór RX 480 jest lepszym wyborem niż GTX 1060, jeśli karta miała by posłużyć na jakieś 2 lata. Jaka jest twoja opinia?

Link to post
Share on other sites

Tego Vero zamień na http://www.x-kom.pl/p/287968-zasilacz-do-komputera-xfx-core-ts-series-550w.html 5 lat gwarancji do tego lepsze kondensatory.

 

 

Według mnie wybór RX 480 jest lepszym wyborem niż GTX 1060, jeśli karta miała by posłużyć na jakieś 2 lata.

Jak nie idziesz w OC na B150 z BCLK celuj w i5 7500, cena praktycznie ta sama co i5 6500.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o zaproponowany przez Ciebie zasilacz, to te 5 lat gwarancji jest udzielane przez samego producenta? Z tego co widzę to sklep wystawia gwarancję tylko na 2 lata.

 

 

Kilka postów wyżej postanowiłem, że wybiorę płytę główną opartą o chipset Z170, by móc w przyszłości zmienić tą i5 na procesor i7 z odblokowanym mnożnikiem i tego planu będę się raczej trzymał. 

 

Mogę Cię poprosić jeszcze o odpowiedź na moje powyższe pytanie związane z kartą graficzną? Produkt którego producenta wybrać jeśli karta miała by posłużyć na co najmniej 2 lata? Produkt od AMD czy może Nvidii?

Edytowane przez 3ndurek
Cytowanie
Link to post
Share on other sites

Producent daje 5 lat, to i tak lepsza jednostka, OEM Seasonica w środku, nie ma co porównywać.

Albo idziesz na start w OC CPU na BCLK, pod same gry i7 to kiepski deal.

Sensowne MOBO na Z170 tto koszt ~550zł, chociażby Asrock Z170 K4 Gaming.

Co do karty, sam wybrałbym 1060 6GB bo za 2 lata i tak ją wymienisz, jeśli sporo gier opartych o DX11 to tym bardziej GTX.

Niemniej jednak za niecałe 1400zł masz Palita Jetstream, kultura pracy zbliżona do MSI Gaming.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycję tego zasilacza. Jeśli jeszcze przy nich jesteśmy to czy mógłbyś mi polecić coś pół modularnego? Gdy wybierałem tego SilentiumPC 600W Vero M1 kierowałem się także po części tym, że jest pół modularny i posiada płaskie estetyczne przewody. Czy znalazłby się jeszcze jakiś, który posiada te cechy?

 

Napisałeś, że i7 to kiepski pomysł jeśli chodzi o same gry. Masz na myśli to, że gry nie wykorzystają pełni jego możliwości? Jeśli tak, to lepiej celować w i5 z odblokowanym mnożnikiem?

 

Jeśli chodzi o płytę główną to osobiście myślałem o MSI Z170A GAMING M3. Uważam, że jest to dobry wybór. Co o niej sądzisz?

 

Co do karty graficznej, to prawdopodobnie wykorzystałbym ją później w moim obecnym komputerze. Tak samo jak procesor, gdybym miał go w przyszłości zmieniać na coś lepszego. Dlatego myślałem o wyborze RX 480, który jest moim zdaniem bardziej przyszłościową kartą graficzną patrząc na przyszłe gry które oparte by były o DirectX 12. Wybierając tą kartę kierowałem się także tym, że mój monitor posiada funkcję FreeSync, którą mógłbym wykorzystać. Natomiast jeśli chodzi o producenta karty graficznej to optowałbym za MSI, głównie ze względu na kulturę pracy.

 

A tak odchodząc na chwilę od tematu, to czy procesory Kaby Lake mogą pracować z płytami głównymi opartymi o chipset Z170? Z tego co wyczytałem na forum to istnieje taka możliwość po wgraniu odpowiedniego BIOS'u.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy znalazłby się jeszcze jakiś, który posiada te cechy?
 

Corsair CX450M.

 

 

Masz na myśli to, że gry nie wykorzystają pełni jego możliwości? Jeśli tak, to lepiej celować w i5 z odblokowanym mnożnikiem

Dokładnie.

 

 

 MSI Z170A GAMING M3. Uważam, że jest to dobry wybór. Co o niej sądzisz?

Nieopłacalna, za tyle jest Asrock Z170 Extreme 4.

 

 

czy procesory Kaby Lake mogą pracować z płytami głównymi opartymi o chipset Z170? Z tego co wyczytałem na forum to istnieje taka możliwość po wgraniu odpowiedniego BIOS'u.

Tak, jednak przed zakupem trzeba sprawdzić czy producent wydał taki bios do danej płyty.

Link to post
Share on other sites

Przy zakupie wezmę ten zasilacz pod uwagę. Zastanawia mnie tylko czy te 450W jest wystarczające jak na taki zestaw? Może jest coś co ma przynajmniej 500W?

 

Tak sobie jeszcze myślę, że skoro w przyszłości będę robił upgrade jednostki, to czy teraz nie zostać przy tym i5 6500 oraz płycie z chipsetem B150? W przyszłości mógłbym pomyśleć o zmianie całej platformy na Kaby Lake i płyty opartej na chipsecie Z270. Wtedy mógłbym pomyśleć już np o takim Intel i5-7600K z odblokowanym mnożnikiem i płycie, która pozwoli na jego podkręcenie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...