Skocz do zawartości

OC na stałe. E6320 & MSI P43T-C51


Recommended Posts

Witam.

 

Posiadam komputer o parametrach:

Płyta Główna: MSI P43T-C51 [DDR2, Intel P43+ICH10, S775]

CPU: Intel Core 2 Duo E6320 @ 1.86GHz [4MB L2 Cache, 65nm, FSB 1066 MHz]

Ram: 1x Goodram DDR2 800MHz 2GB [CL5, 1.8V]

GPU: Gigabyte nVidia GeForce GTX 460 768MB [GDDR5, 192 bit]

HDD: Samsung F3 500GB [SATA II]

Audio: Creative Audigy2 ZS [PCI, @softmod PAX]

PSU: OCZ Fatal1ty 550W

OS: Windows7 [x64]

Jak widać sprzęt wystarczający, poza procesorem.. Tak więc zabrałem się za jego podkręcanie :)

 

Aktualne ustawienia w BIOS'ie:

"na twardo" standardowe napięcia chipsetu i ramów (ustawione na 1:1 i CL5 też "na twardo"). C1E i EIST wyłączone.

 

Procesor standardowo pracuje na (auto) ~1.35V przy FSB 266MHz * 7 co daje 1862MHz.

Ja mu ustawiłem niższe napięcie, które aktualnie wynosi jedyne 1.298V i FSB podniesione do 415MHz * 7 = 2905MHz. Jak widać OC poszło niesamowicie do góry. Po godzinie katowania ORTHOS'em temperatury rdzenia na standardowym chłodzeniu dochodzą max do 56/57st C (+ pasta AS5). Korciło mnie do osiągnięcia ładnie wyglądającego progu 3GHz. Więc próbowałem lecieć dalej.. Ale każde zwiększenie FSB w biosie od aktualnych 415MHz do 417MHz nie wprowadziło żadnych zmian w taktowaniu, a od 418MHz pc już nie startował, lecz dopiero po którymś razie ustawiał standardowe taktowanie procesora. Szukałem odpowiedzi wszędzie - Zwiększałem napięcie procesora aż do 1.366V, zwiększałem CL RAMu do 6, sprawdzałem inne kości od znajomych, zwiększałem napięcie na ramie do 1.85V, na chipsecie również - ale to też nie dało żadnego efektu. Znalazłem ciekawą lekturę w internecie, która powiedziała, że chipset Intel P43 ma limit FSB do max 415MHz! Ale uwaga, uwaga - ustawiłem znów standardowe napięcia ramów i chipsetu, opóźnienia przywróciłem na CL5, procesor ustawiłem na 1.298V ustawiłem FSB na 430 * 7, zwiększyłem PCIe Frequency na 104MHz i.. działa! Procesor działa na 3003MHz!, temperatury identyczne jak w wypadku wcześniejszej konfiguracji, i wszystko śmiga stabilnie. Co ma PCIe Frequency do OC FSB procesora? W 3DMarku06 osiągam ponad 13000 punktów.

 

Za jakiś czas dokupuję drugą kość goodram 2GB 800MHz CL5, i chłodzenie na procesor najprawdopodobniej SilentiumPC Spartan HE923, tak więc mam nadzieję, że wszystko będzie ok.

 

Teraz moje pytania:

1. Czy temperatury dochodzące do max 58st C na procesorze są bezpieczne do wielogodzinnego bądź nawet 24/h użytkowania komputera na co dzień?

2. Czy tak wysoki OC FSB z 266MHz na 430MHz i ramów z 800MHz na 860MHz jest bezpieczny do wielogodzinnego użytkowania komputera na co dzień?

3. Czy podkręcenie PCIe Frequency ze 100MHz na 104MHz na stałe jest bezpieczne dla dysku twardego i karty graficznej?

4. Czy 13500 punktów w 3DMarku06 to dobry wynik jak na powyższy sprzęt i aktualny OC?

 

 

Pozdrawiam, i liczę na Waszą pomoc ;-)

Link to post
Share on other sites

Urzekła mnie Twoja historia. :D

 

Ad.1

Temperatury całkiem dobre.

Ad.2

Jak komputer się nie wiesza i nie przegrzewa, to może tak być.

Ad.3

Niestety nie wiem, bo nigdy nie bawiłem się tym parametrem.

Ad.4

Szczerze mówiąc, to jak na GTX460 jest marnie. Widać, że procesor hamuje.

Link to post
Share on other sites

Ok, Voltage na rdzeniu procesora podniesione do 1.32V bo w OCCT miał błędy, chłodzenie zamontowane (Spartan HE923), temperatury w stresie 1.89@3.01GHz dochodzą max do 48st.C, a w 3DMark'u Vantage 14077 punktów. :)

 

Dalej się nie doczekałem odpowiedzi czy podkręcenie PCIe Frequency na 104MHz nie zaszkodzi podzespołom/płycie głównej komputera. :help:

Link to post
Share on other sites

Gdzieś tam czytałem, kiedy szukałem o "barierze fsb 415MHZ na chipsecie 43", że podkręcanie pcie freq doda możliwość kręcenia dalszego fsb, więc tak zrobiłem i teraz osiągam barierę 429x7(3003MHz). Chciałbym kręcić dalej, ale boję się już o chipset, ramy no i właśnie o to pcie, żeby nie uszkodzić slotu, grafiki i ewentualnie jak pisali właśnie na kilku forach "kontrolera dysków sata", które działają zależnie od tego pcie freq.

 

Dlatego się teraz pytam, o jakieś konkretniejsze informacje.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Mam komputer, gdzie E6320 pomyka na 3,2GHz na chipsecie P965, mam trochę wolnego czasu i spróbuje osiągnąć 3,5GHz

 

Ogólnie nie bój się napięć, ramy bez ryzyka na 2,0v (swoje nawet na 2,5V mam) mozesz ustawic, a procka do nawet 1,5V, oczywiscie wszystko do krotkotrwalych testów stabilnosci, potem obnizasz napiecia az nie stracisz stabilnosci

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...